Гіпотиреоз: причини появи, симптоми, способи лікування
Болить голова, все падати з рук, постійно хочеться спати, а життя стало якоюсь сірою. «Сезонна депресія або перевтома», — подумає пацієнт, але ні. Найчастіше ці, на перший погляд, нешкідливі прояви є наслідком дуже неприємної й серйозної недуги. Гіпотиреоз — це захворювання щитовидки, що полягає в неможливості останньої виконувати свої функції повною мірою: регулювати метаболічні процеси, стимулювати розвиток і ріст організму. Ця патологія виникає внаслідок недостатньої вироблення тиреоїдних гормонів — тироксину і трийодтироніну, а також через підвищення тиреотропіну.
Класифікація
Гіпотиреоз має 5 основних форм:
первинна;
вторинна;
третинна;
тканинного типу;
клітинна форма недуги.
Первинний гіпотиреоз розвивається через пошкодження щитоподібної залози. Цей тип своєю чергою підрозділяється на такі види: вроджена і набута патологія. Одна виникає з перших днів появи на світ: хвороба передається від хворої матері до плоду або розвивається, якщо вагітність протікає несприятливо.
Друга з'являється через брак йоду в організмі;
приймання деяких ліків гормональної природи або наркотиків;
запалення в самій щитовидці;
після повного або часткового видалення залози або її іонізуючого опромінення.
Гіпотиреоз природжений, на відміну від придбаного, залишається на все життя і потребує постійного лікування. Вторинна форма хвороби виникає через ураження гіпофіза, внаслідок чого знижується рівень виробництва тиреотропного гормону. Найчастіше до вторинного гіпотиреозу призводять:
рясні крововтрати з подальшим розвитком ішемії аденогіпофіза;
пухлина або запалення в гіпофізарної області;
аутоімунні ураження.
Третій тип захворювання виникає через розвиток патологій в гіпоталамусі й зниження вироблення тіроліберіна — гормону, що відповідає за психічне здоров'я. Ознаки такої міри захворювання:
постійна дратівливість;
втома;
депресивні розлади;
поганий сон;
сприйнятливість до будь-яких життєвих ситуацій.
Причиною розвитку третинної форми можуть бути:
травми голови;
пухлина мозку;
запальні процеси в зоні гіпоталамуса;
передозування медикаментами на основі серотоніну.
Четвертий тип хвороби є результатом зниження активності тиреоїдних гормонів. І нарешті, остання форма — клітинний гіпотиреоз. Ця патологія виникає через порушений процес транспортування тироксину. Своєю чергою 5 форма підрозділяється на такі види:
субклінічний (відсутність симптомів);
ускладнений (є наслідком інших захворювань);
компенсований (слабо виражені симптоми);
декомпенсований (ясно видно ознаки хвороби);
маніфестний (знижене вироблення тироксину, і навпаки підвищений тіреотропин).
Існує кілька основних факторів появи цієї хвороби.
Серед них:
брак йоду в організмі;
наявність у вагітної цієї недуги, який передається і малюкові;
аутоімунний гіпотиреоз (патологія, коли імунітет виробляє антитіла, що руйнують клітини щитоподібні залози);
хірургічне втручання з частковим або повним видаленням щитовидки.
Як розпізнати захворювання?
У багатьох ситуаціях своєчасне виявлення захворювання є гарантією швидкого одужання. Діагностика гіпотиреозу складається з ланцюжка таких необхідних процедур:
огляд пацієнта ендокринологом;
здача аналізу на гормони;
УЗД органу.
Також при необхідності хворому робиться електрокардіографія або ультразвукове дослідження. Існує спеціальна таблиця, згідно з якою можна самому розшифрувати аналізи на гормони, але все ж краще довірити цю процедуру лікаря.
Симптоматика
Гіпотиреоз (щитовидка) може проявлятися у всіх системах людського організму. Симптоми хвороби добре маскується під інші захворювання.
Поширені ознаки недуги:
нудота;
набряки кінцівок;
надмірна втомлюваність;
гіпотермія;
слабкість;
захриплість;
блювота;
жовтувато шкіри;
погіршення слуху;
менструальні збої у жіночої статі;
випадання волосся;
брадикардія;
проблеми зі стільцем;
стрімке набирання ваги;
гіпотонія.
У маленьких дітей симптоми трохи відрізняються. Прояви хвороби у новонароджених і малюків:
прорізування зубів із запізненням;
м'язовий гіпотонус;
розумовий і психомоторне недорозвинення;
в рості;
млявість і загальмованість.
Як позбутися від недуги?
Лікування гіпотиреозу досить складний і довгий процес. Часом терапія триває все життя. Наприклад, при вродженій формі захворювання, гіпотиреозі аутоімунного генезу або після видалення щитовидки. Але це не означає, що потрібно опускати руки. Навпаки гіпотиреоз — це один з тих недуг, з яким можна повноцінно жити хоч до ста років, якщо регулярно приймати ліки. Також потрібно дотримуватися спеціального харчування. Слід більше вживати морепродуктів, овочів і фруктів, червоного м'яса, печінки. А ось, що треба виключити з раціону варто борошняне, фаст-фуд, жирну їжу. Таким чином, правильно підібрана дієта — також доцільний і важливий аспект, супутній швидкому одужанню або своєчасній профілактиці розвитку захворювання. Однак комплексним лікування все-таки неможливо без використання медикаментозних засобів. Крім цього, важливим моментом в правильному функціонуванні щитовидної залози буде активний спосіб життя, часті прогулянки на свіжому повітрі і відсутність перевтоми. Препарати, призначені для терапії:
L-Тироксин;
Тіреотом;
Тіреоідин;
Трийодтиронін.
Слід пам'ятати, що гіпотиреоз призводить до таких тяжких захворювань, як мікседема і кретинізм, що лікується набагато складніше, ніж первинні ознаки недуги. Тому вибір оптимального препарату повинен бути заснований на укладанні лікаря-ендокринолога. До одних з найбільш потрібних медикаментів для терапії захворювання також Йодомарин. Цей медикамент відновлює йодний баланс, тим самим забезпечуючи стабільну роботу щитоподібної залози. Важливо пам'ятати, що тільки комплексний підхід і своєчасність лікування — запорука позбавлення від недуги й довголіття.
У чому небезпека? Це захворювання щитоподібної залози не терпить ігнорування. Гіпотиреоз: наслідки — мікседема (першого чи другого ступеня, основними наслідками якої є порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту, дихання, сечостатевої системи, а також артрози, артрити, поліартрити, біль в м'язах), безпліддя, ослаблення імунітету. У малюків ця патологія може стати причиною кретинізму, загальної млявості, загальмованості в розвитку, відсутності апетиту, а як наслідок, незначного набору ваги. Як бачимо, гіпотиреоз — хвороба, хоч складна і дуже підступна, але виліковна. Тому не варто впадати у відчай, якщо у Вас діагностували захворювання. Правильне лікування і дбайливе ставлення до свого організму допоможуть впоратися з цією недугою. Сьогодні не проблематично виявити недугу, спираючись на ряд аналізів і симптоматику. Практично в кожному медичному закладі можна здати аналіз крові, що дозволяє виявити відхилення у функціонуванні щитоподібної залози. При гіпотиреозі головне вчасно виявити патологію, і почати активну боротьбу за своє здоров'я і добре самопочуття.
Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.