У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Хропіння: причини та способи лікування

Хропіння: причини та способи лікування

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 28 вересня 2022
Змінено: 25 липня 2023
1774
17 хв читати

Хропіння — деренчливий низькочастотний звук, який видає спляча людина. Він пов'язаний з особливостями анатомічної будови горлянки та гортані. Під час сну м'які тканини носоглотки розслабляються та частково чи повністю перекривають просвіт дихальних шляхів, коли швидкість повітряного потоку збільшується. Внаслідок чого виникає характерна звукова вібрація.

Хропіння є великою проблемою: дискомфорту піддається хворий і оточення. Якщо для оточуючих присутність «хропуна» обмежується особистим дискомфортом і пошуком рішення, як позбутися хропіння вночі, то для нього самого це — найчастіша ознака серйозних проблем зі здоров'ям. 

Чим небезпечне хропіння для людини 

Перекриття дихальних шляхів призводить до гіпоксії, оскільки клітини мозку не отримують достатньо кисню. Тому сон не глибокий, і мозок не відпочиває.

Внаслідок чого:

  • з'являються сонливість, дратівливість, задишка, часте дихання, парези;

  • знижуються концентрація уваги та працездатність;

  • порушується короткострокова пам'ять;

  • уповільнюється реакція.

Поряд з цими проявами виникають збої в роботі нервової та серцево-судинної систем, які можуть призвести до психоемоційних розладів, гіпертонії, атеросклерозу, інсульту, інфаркту, у чоловіків — до зниження потенції.

Одне з небезпечних ускладнень хропіння — апное, синдром, коли відбувається затримка дихання від 10 до 30 секунд. У цей момент людина повністю перестає дихати, її мозок не отримує, а легені не вентилюють кисень. Такий стан вимагає медичної відповіді, як боротися з хропінням. Адже стан планомірно посилюється та може спричинити раптову смерть уві сні.

Коли хропіння є нормою, а коли — ні

Слід визначити, яким видом хропіння страждає людина — епізодичним чи постійним. Перший притаманний практично кожній здоровій людині при втомі, нервовій перенапрузі, алкогольному сп'янінні, простудному захворюванні.

Якщо хропіння виникає щоночі чи не рідше трьох разів на тиждень, супроводжується судомним схлипуванням при вдиху, зупинками дихання від 10 секунд, частими пробудженнями або неприродною позою сну, слід негайно шукати медичний спосіб, як перестати хропіти. В іншому випадку захворювання, що проявляється цим симптомом, поступово посилюватиметься, що може призвести до катастрофічних наслідків.

Стадії розвитку та причини хропіння

Якщо явище набуває хронічної форми та не пов'язане з вродженими анатомічними особливостями носоглотки, втомою чи незручною позою під час сну, необхідно шукати причину хропіння.

Консультація лікаря допоможе визначити стадію розвитку захворювання на основі клінічних симптомів:

  • Перша. Помірне або позиційно залежне хропіння. З'являється рідко, тільки коли людина спить на спині.

  • Друга. Чітко виражений храп. Є постійно, незалежно від положення тіла, характеризується затримкою дихання та порушенням сну.

  • Третя. Синдром обструктивного сонного апное (СОАС), який поділяється на легкий, помірний, важкий залежно від частоти зупинок дихання за годину сну.

Після визначення стадії лікар підбирає методику лікування. Вона залежатиме від виявленої причини, оскільки цей симптом може супроводжувати безліч патологічних станів. Банальна спроба позбутися звуку, що видається, не принесе хворому полегшення та не вирішить його проблему. Навіть у разі зникнення хропіння, яке виникало через ендокринну патологію, на фоні використання капи порушення ендокринної регуляції не зникнуть. Тому важливо звернутися до лікаря для повноцінної діагностики та встановлення точного діагнозу.

Фізіологічні причини

Нерідко хропіння має тимчасові фактори, яких легко позбутися:

  • куріння — смоли, що вдихаються під час куріння, травмують слизову, внаслідок чого ворсинки епітелію атрофуються, і слиз, що накопичується, дратує горло;

  • алкогольне сп'яніння;

  • прийом снодійних та седативних препаратів — у цьому випадку спостерігається повне розслаблення м'язів горлянки на тлі їх дії, що призводить до провисання стінок;

  • незручне положення тіла під час сну — горло в ньому може перетискатися, що призводить до характерного звуку.

Але є певні фізіологічні причини, які провокують розлад сну:

  • Вроджені дефекти органів дихальної системи та ротової порожнини: деформована носова перегородка, подовжений язичок, вузькі ходи носа, збільшені гланди чи язик, кіста Торнвальда, викривлення прикусу.

  • Вікові зміни в організмі. З роками тонус м'язів носоглотки послаблюється, тому серед хропунів стає більше людей похилого віку.

Сучасна медицина ефективно лікує фізіологічні причини, використовуючи терапевтичні та хірургічні методи. 

Патологічні та гормональні фактори 

У групі ризику розвитку та ускладнення хропіння знаходяться люди, які мають:

  1. Захворювання серцево-судинної системи: гіпертонія, ІХС, інсульт, серцева недостатність.

  2. ЛОР-патології, пов'язані з набряком носоглотки під час застуди, інфекції та алергії (риніти, синусити) або наявністю аденоїдів, кіст, поліпів.

  3. Ожиріння, що призводить до накопичення жирової тканини в шийній ділянці, внаслідок чого зменшується дихальний просвіт. У таких умовах повітрю доводиться проходити в бронхіальне дерево під великим тиском. Мозок отримує сигнал про недостатнє надходження кисню, у зв'язку з чим людина уві сні вдихає більш різко, що провокує пролабування стінок горла.

  4. Порушення в роботі ендокринної системи через щитовидний зоб, кісти, пухлини, вузли, цукровий діабет.

  5. Гормональна перебудова організму у жінок під час клімаксу.

Також до цих причин можна віднести травми, що спричинили деформацію кісток лицевої частини черепа — здорові носові ходи викривляються, і пацієнт втрачає здатність нормально дихати. У зв'язку з цим може виникати не тільки хропіння уві сні, а й характерне шумне дихання під час неспання.

Причини виникнення хропіння у чоловіків

За статистикою на цю недугу чоловіки страждають частіше за жінок, що пов'язано з особливостями анатомічної будови тіла. По-перше, у них вужчі дихальні шляхи, по-друге, вони мають сильніше дихання.

Нерідко одним із факторів називають фізичну втому, як і вживання алкоголю та нікотинову залежність. В іншому причини хропіння у чоловіків можуть бути як фізіологічними, так і патологічними.

Хропіння у чоловіків — лікування

Щоб зрозуміти, як позбутися хропіння чоловікові, необхідно звернутися до лікаря, якщо є такі симптоми:

  • гучне хропіння супроводжується зупинками дихання;

  • протягом дня переслідує сонливість та млявість;

  • трапляються епізоди денного мікросну, коли людина засинає на кілька секунд під час їжі чи розмови.

Після обстеження та встановлення причини лікар призначає лікування:

  • терапевтичне — прийом спеціальних препаратів та використання пристроїв;

  • хірургічне — у разі пошкодження органів носоглотки або порушення їхньої роботи;

  • профілактичне — гімнастичні вправи та зміни умов сну.

Також лікар може порекомендувати позбутися зайвої ваги, не зловживати алкоголем, кинути палити — ці рекомендації є обов'язковими до виконання. Вони впливають не тільки на хропіння, але й на загальне здоров'я. До того ж без вирішення цих проблем важко медикаментозно вплинути на стан ендокринної системи та налагодити роботу щитовидної залози.

Причини виникнення хропіння у жінок

Статистика стверджує, що хропе лише 30% жінок, при цьому з віком відсоток збільшується, і питання, що робити, щоб не хропіти та не дратувати оточуючих, стає актуальним.

У більшості випадків причини захворювання стандартні, але є й такі, які пов'язані з особливостями фізіології та властиві лише їм:

  • гормональні порушення у період вагітності та менопаузи, коли в організмі знижується рівень естрогену, який стимулює дихальні процеси;

  • підвищена емоційність, яка частіше призводить до стресів та нервових розладів.

До того ж жінки частіше приймають снодійне та страждають на патології щитовидної залози, які провокують набряклість гортані та язику.

Хропіння у жінок — лікування

При перших ознаках хронічного хропіння необхідна консультація отоларинголога, сомнолога чи ендокринолога, які проводять обстеження та призначають лікування.

Використовуються терапевтичні та хірургічні методи. При підозрі на обструктивне апное проводять полісомнографію, щоб простежити життєдіяльність організму під час сну. При підтвердженому діагнозі призначають СІПАП-терапію.

Якщо хропіння у жінок пов'язане з гормональними порушеннями, призначають медикаментозне лікування, покликане скоригувати гормональний баланс. Це особливо актуально в період менопаузи, коли, крім хропіння, спостерігаються також інші зміни роботи організму, пов'язані з гормональною недостатністю.

Причини виникнення хропіння у дітей

Найчастіше у дітей спостерігається хропіння, яке може бути спричинене:

  • аномальною будовою носоглотки;

  • набряками через простудні або вірусні захворювання;

  • обструкціями носових дихальних шляхів;

  • наявністю великих мигдаликів чи надмірно розвинених аденоїдів;

  • дитячим ожирінням та паратрофією у малюків.

Кожна з причин піддається ефективному лікуванню, а своєчасне звернення до лікаря допоможе не лише повернути активність та бадьорість дитині, а й запобігти її відставанню у психічному та фізичному розвитку. Особливо, якщо вчасно розпізнати апное, яким страждає кожна дитина з десяти. Доведено, що запущене дитяче хропіння — причина відставання у зростанні, зниженого інтелекту, гіперактивності та синдрому дефіциту уваги.

Хропіння у дітей — лікування

Батькам необхідно звернутися до лікаря, якщо у дитини спостерігається: 

  • утруднене дихання;

  • розлади сну, що супроводжуються частим пробудженням або різкими рухами;

  • бажання спати сидячи чи в інших неприродних положеннях.

  • зайва пітливість уночі.

Після діагностики приймається рішення про терапевтичне або хірургічне лікування, яке може включати:

  • спеціальну дієту, якщо дитина має ознаки ожиріння;

  • прийом місцевих кортикоїдів під час обструкції носа;

  • видалення аденоїдів або мигдаликів;

  • СРАР-терапію при апное. 

Додатковими рекомендаціями, як позбутися хропіння у дитини, можуть бути: відмовитися від активних ігор та їжі перед сном, обмежити прийом антигістамінних засобів, стежити, щоб дитина спала на боці.

Діагностика хропіння 

Хропіння належить до категорії захворювань розладу сну, тому збирання анамнезу починається з традиційного огляду. Нерідко пацієнти приносять звуковий запис, допомагаючи лікареві зрозуміти загальну картину та призначити діагностику.

Базове обстеження включає:

  • вимірювання росту та ваги, щоб розрахувати індекс маси тіла та виключити фактор ожиріння;

  • огляд ротоглотки з метою визначити міру її звуження.

При підозрі на деформацію носової перегородки пацієнт проходить КТ придаткових пазух носа та робить рентген носа.

При патології щитовидки призначають УЗД залози та аналіз на гормони.

Для підтвердження синдрому апное необхідно пройти обстеження на кардіореспіраторному моніторі, який покаже рівень кисню, частоту серцебиття, кількість зупинок дихання під час сну.

Якщо проведена діагностика викликає сумніви та немає конкретної відповіді, як не хропіти, пацієнту додатково проводять полісомнографію. Комплексне обстеження комп'ютера протягом ночі показує, чому та коли порушується сон. Прилади фіксують інтенсивність та частоту хропіння, функції мозку та дихання, рівень кисню в крові, пульс, рухи тіла. Якщо апное не підтверджується, ставлять діагноз «первинне хропіння».

Методи лікування хропіння

За результатами діагностики вибирають спосіб лікування:

  1. Позиційна терапія — полягає у контролі тіла під час сну. Хропун за допомогою близьких визначає, в якій позі не хропе, та намагається звикнути спати в цьому положенні. Це означає, що в такій позі його мозок отримує достатню кількість кисню (як і всі тканини в організмі), дихальні шляхи вільні та досить розширені, і організму не доводиться докладати зусиль для забезпечення дихання.

  2. Медикаментозна терапія, мета якої — впливати на причину хропіння. Наприклад, набряклість через простудні захворювання та збої гормональної системи. Таке лікування, як правило, є швидким та ефективним, оскільки впливає прямо на причину патології. Крім хропіння в цьому випадку зникнуть інші патологічні ознаки — закладеність носа, кашель, ринорея, порушення основного обміну.

  3. Внутрішньоротові аплікатори, шини, капи, завдання яких висунути нижню щелепу вперед або утримувати корінь язика, збільшуючи просвіт дихальних шляхів. Такий спосіб буде ефективним, якщо капу виготовляють індивідуально, інакше вона взагалі не виконуватиме свою функцію. Цей метод захищає від западання кореня язика, яке може призводити не тільки до хропіння, а й до апное.

  4. Пластирі, кліпси — використовуються при утрудненому носовому диханні, яке спричиняє хропіння. Ефективність методу, як і доцільність, не підтверджені.

  5. Хірургічне втручання. Показано при вроджених деформаціях та аномаліях носоглотки, ожирінні, легкій та середній тяжкості апное.

  6. Лазерна увулопалатопластика або радіохвильова терапія — безкровне видалення частини м'якого неба разом із піднебінним язичком. Процедура вимагає обов'язкової консультації лікаря, тому що має низку протипоказань. Вона дозволяє штучно розширити просвіт дихальних шляхів та домогтися збереження вільного струму повітря навіть при западанні кореня язика.

  7. Стимуляція під'язикового нерва за допомогою генератора імпульсів, який вшивається в підключичну ділянку. Цей стимулятор не дає язику розслабитись, внаслідок чого, перебуваючи в напрузі, він не може перекрити вхід у горло.

  8. СІПАП-терапія — використання портативного приладу, що сприяє правильному проходженню повітряних потоків. Попри те, що позитивний ефект спостерігається практично відразу, є суттєвий недолік — людина має всю ніч спати в масці лише на спині. 

Яким чином проводитиметься лікування, визначає лікар після діагностики.

Лікарські засоби

Ринок товарів медичного призначення пропонує різні препарати проти хропіння:

  • Сонекс. Випускається у формі спрею. Призначений для усунення запальних процесів у глотці та зменшення інтенсивності вібрування під час сну.

  • Сайленор. Випускається у формі спрею. Створений на основі рослинних компонентів, олій, полісорбату та гліцерину. Допомагає усунути чоловіче або жіноче хропіння.

  • Тихий сон. Препарат поєднує екстракт м'яти, дубової кори та шавлії. Медикамент нормалізує процеси дихання під час сну, підвищує тонус м'язів гортані та очищає слизову оболонку носа. Пролонгована дія забезпечує спокійний відпочинок хворому та близьким пацієнта протягом 7-8 годин. Цей спрей від хропіння є новинкою в галузі медицини.

  • Снорекс. Випускається у формі спрею. Надає м'язовій тканині м'якого піднебіння еластичність, знімає спазми, запобігає виникненню нежитю, сприяє відновленню нормального функціонування дихальної мускулатури. Спрей допомагає швидко вилікувати захворювання ЛОР-області та зробити нічний відпочинок повноцінним.

  • Асонор. Випускається у формі крапель. Препарат збільшує напругу м'язової тканини м'якого піднебіння, що впливає на підвищення еластичності піднебінної фіранки. Лікарський засіб використовується для запобігання прогресу апное. Препарат допоможе позбавитися шумових вібрацій, коли людина спить на боці та на спині.

10 ефективних способів позбутися хропіння

Якщо хвороба перебуває на початковій стадії, можна запобігти її ускладненням, виконуючи прості рекомендації:

  • Вибрати зручне положення тіла. Бажано на боці.

  • Відмовитись від алкоголю перед сном.

  • Кинути палити.

  • Стежити за масою тіла та боротися з ознаками ожиріння.

  • Промивати носові виходи перед сном.

  • Лікувати застудні, інфекційні та вірусні захворювання.

  • Виконувати спеціальні вправи для носоглотки не менше 30 хвилин перед сном або замінити їх співом.

  • Створити комфортні умови для сну: зручне ліжко та постільні речі, темне приміщення, що провітрюється.

  • Не зловживати седативними препаратами.

  • Отримати консультацію фахівця та вибрати ефективний спосіб лікування. 

Відсутність нормального нічного сну та повноцінного відпочинку турбує багато родин. Для відновлення активного життя потрібно шукати шляхи вирішення проблеми. Діагностика причин виникнення дискомфорту у ЛОР-фахівця або сомнолога допоможе знайти варіанти, як лікувати це захворювання та позбутися недуги назавжди.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари