У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Харчове отруєння: що робити насамперед?

Харчове отруєння: що робити насамперед?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 15 травня 2017
Змінено: 15 вересня 2023
820
15 хв читати

Харчові отруєння — це поширена патологія, яка може виникнути практично в будь-якому віці.

Що таке харчове отруєння

Харчове отруєння — це гострий стан, який пов'язаний з потраплянням в організм їжі, в якій містяться мікроорганізми. На відміну від простого бактеріального зараження, воно супроводжується впливом великої кількості токсинів і безпосередньо пов'язане з вживанням їжі (інші шляхи зараження неможливі).

Види харчових отруєнь

Можна виділити три основні групи харчових токсикоінфекцій за збудниками:

  1. Мікробні. У цьому випадку причиною розвитку симптомів стають хвороботворні бактерії, які, активно розмножуючись у продуктах до їхнього вживання, виділяють токсини. Сама бактерія може не викликати в людини ознак інфекції, проте ці речовини призводять до розладу ШКТ.

  2. Немікробні. Викликані грибками, отрутами та рослинами.

  3. Невстановленої етіології. Кожен випадок має ретельно розслідуватись. Іноді очевидно, що отруєння харчове, проте вдається встановити тільки страву, що призвела до неї, а не конкретного збудника.

Незалежно від групи цей стан не заразний. Навіть мікробні випадки не передаються від людини до людини, а масові спалахи пов'язані з колективним вживанням зараженої їжі.

Фото - Ентеросгель паста для перорального застосування по 15 г №15 у пак.
Виробник: КРЕОМА-ФАРМ ЗАО (Украина, Киев)
252.60 грн
Фото - Атоксіл пор.д/пригот.суспензіі пак.N20
Виробник: ТОВ Орісіл - Фарм, м. Калуш, Україна
365.50 грн

Причини захворювання

У випадку з мікробним варіантом причина — вплив на організм людини зсередини патогенних мікроорганізмів. Бактерії потрапляють разом із харчовими продуктами, осідають та активно розмножуються. Сліди їхньої життєдіяльності — сильні токсини, що викликають незворотні процеси в шлунково-кишковому тракті. Їхній вплив викликає розвиток характерної клінічної симптоматики, сильну інтоксикацію, іноді — системні ускладнення.

Немікробна група може бути викликана кількома різновидами отрут:

  1. Речовини, що виділяються отруйними рослинами та грибами. Вони можуть бути дикорослими (мухомори або бліді поганки) або культурними (наприклад, Пасльонові).

  2. Продукти, непридатні для харчування через термін придатності або порушення умов виготовлення, зберігання або вживання. Так, при порушенні санітарних норм при створенні консервів всередині банки можуть опинитися анаеробні бактерії, які при розмноженні виділяють у середу величезну кількість шкідливих (іноді — смертельних) токсинів.

  3. Неїстівні отруйні речовини, які опиняються у ґрунті чи воді випадково. Так, забруднення води або ґрунту під вирощування різних культур хімікатами або важкими металами робить їжу, що отримується, небезпечною для людини.

Тому при харчовому отруєнні важливо визначити, який продукт став джерелом зараження та відмовитися від його використання. Для цього лікарі можуть забрати їжу з раціону хворого на експертизу.

Фото - Біле вугілля таблетки по 210 мг конейнер №100
Виробник: БОРЩАГОВСКИЙ ХФЗ НВЦ ПАО УКРАИНА КИЕВ
271.20 грн
Фото - Смекта Апельсин-Ваніль порошок для оральної суспензії у пакетиках по 3 г №12
195.00 грн

Харчове отруєння: симптоми та ознаки

Для цього захворювання характерна яскрава клінічна картина:

  • рідкі, смердючі випорожнення — діарея може досягати 15 разів на добу та призводити до сильного зневоднення;

  • наявність у шлунку неперетравлених залишків їжі — при попаданні всередину токсинів вони порушують природні процеси перетравлення, через що їжа залишається в шлунку;

  • нудота і блювання відразу після їжі — може спостерігатися частіше трьох разів на день через тривалу дію шкідливих сполук;

  • підвищення температури тіла та озноб або її зниження — пов'язані з загальною інтоксикацією або зневодненням, що розвивається;

  • слабкий фізичний стан та запаморочення — пов'язані також із сильним зневодненням на тлі постійної діареї;

  • гострі спазми — хворобливі відчуття пов'язані з ушкодженням та запаленням слизової оболонки кишківника;

  • метеоризм — результат розмноження патогенної мікрофлори, що викликає бродіння.

Ознаки харчового отруєння найчастіше розвиваються раптово та різко, протікає захворювання досить гостро. Виняток становлять ті випадки, які викликані отрутами або важкими металами — у цьому випадку шкідлива речовина поступово накопичуватиметься в організмі, призводячи до хронічної патології.

Деякі токсикоінфекції супроводжуються специфічною симптоматикою, а не кишковими проявами — так, для ботулізму характерні двоїння в очах, порушення ковтання та мовотворення, запаморочення.

Особливості деяких отруєнь

Виділяють певні групи продуктів, які знаходяться в групі ризику щодо можливого вмісту токсичних речовин. Вони важко піддаються обробці або з самого початку містять потенційно небезпечні складові.

Отруєння рибою

У сирому вигляді вона легко стає джерелом поживних речовин для небезпечних мікроорганізмів — потрібна лише невелика кількість часу перебування в теплі. Заморожені морські продукти відносно безпечні, проте вимагають швидкого приготування після розморожування. Вкрай не рекомендується повторно заморожувати рибу, оскільки за час перебування поза морозильною камерою вона могла зазнати зараження.

Особливу небезпеку становить вживання страв, що містять сиру рибу. До них належать суші, роли, японські супи. Ви не можете бути впевнені в якості та терміні придатності інгредієнтів, що використовуються.

Отруєння м'ясом

Безпечно вживати м'ясо, яке пройшло якісну термічну обробку. Страви, що містять кров (особливо з яловичини та свинини) можуть бути джерелом інфекції.

Найчастіше фіксуються випадки зараження м'ясних консервів — на них припадає переважна більшість випадків захворювання на ботулізм. При порушенні технології виробництва клостридії можуть розмножуватись у м'ясі, виділяючи ботулотоксин. Характерна ознака такого зараження — здуття банки через гази, що виділяються. Таку страву категорично заборонено вживати, оскільки це призведе до гарантованого розвитку ботулізму.

Отруєння грибами

У грибах (якщо не йдеться про консерви) не розвиваються мікробні інфекції. Отруїтися можна отруйними грибами — це супроводжуватиметься специфічною симптоматикою через вплив на нервову систему. Так, можуть виникнути галюцинації, збудження, пригнічення свідомості. Часто ці ознаки вперше починають виявлятись через добу або більше після вживання, що створює труднощі в діагностиці. Перша допомога при харчовому отруєнні грибами повинна бути надана якомога швидше через ризик летальної інтоксикації та недостатність певних систем.

Отруєння яйцями

У курячих та качиних яйцях може виявлятися сальмонела (особливо — фермерських). Вона виділяється разом із пташиними фекаліями, проникаючи крізь пористу шкаралупу. Єдиний спосіб уникнути інфекції — стежити за ретельною термообробкою яєць.

Отруєння фруктами та овочами

Найбільша небезпека у такому разі — ненавмисне вживання отруйних речовин, якими такі культури обробляються від шкідників. Пестициди токсичні для організму людини. Також серед придатних в їжу рослин можуть бути отруйні пагони, тому варто дуже уважно ставитися до їхнього вибору.

Отруєння: наслідки та ускладнення

Враховуючи особливості перебігу цього захворювання, можна виділити такі можливі ускладнення:

  1. Зневоднення. Тяжкість цього порушення залежатиме від того, скільки триває харчове отруєння, наскільки яскраво виражена симптоматика. У важких випадках блювання та діарея можуть бути практично профузними, через що рідина не може засвоюватися в організмі. Виникає згущення крові, блідість та зниження тургору шкіри, надалі — поліорганна недостатність. Боротьба із втратою рідини та електролітів має стати пріоритетом після встановлення діагнозу.

  2. Ураження печінки. Вони виникають через спроби систем детоксикації впоратися з токсинами, що потрапили в кров.

  3. Зупинка серця та аритмії. Розвиваються у тяжких випадках, коли втрати рідини провокують критичне зниження об'єму крові.

  4. Ниркова недостатність. Розвивається через тяжку інтоксикацію.

При специфічних токсикоінфекціях можуть бути й інші наслідки — наприклад, втрата нюху чи зору. Щоб запобігти такому результату, необхідно своєчасно звертатися до лікаря.

Особливості отруєння під час вагітності

Розвиток інтоксикації може завдати серйозної шкоди не тільки матері, а й майбутній дитині, розвиток якої залежить від її стану. При сильному зневодненні плід не отримуватиме достатньо крові, що призведе до гіпоксії та порушень його розвитку. На пізніх термінах у такій ситуації може знадобитися термінове розродження, а на ранніх — проникнення в матку токсинів призведе до викидня. Не можна виключити ймовірність вад розвитку, вроджених інфекцій та внутрішньоутробної затримки росту та розвитку.

Особливості отруєння у дітей

Харчове отруєння в дитячому віці характеризується більш важким перебігом. У дітей воно діагностується частіше, оскільки малюкам важко дотримуватись правил гігієни. При цьому імунітет та інші захисні сили організму слабші, ніж у дорослих, і симптоматика на цьому фоні виражена яскравіше. Найшвидше розвивається зневоднення та недостатність органів на його тлі. Втрата рідини або висока температура можуть спричинити судомний синдром.

Тому за перших симптомів інфекції необхідно звернутися за медичною допомогою — лікарі виявлять причину, призначать необхідні препарати, проведуть низку заходів, спрямованих на відновлення водного балансу. Вони пояснять вам, що можна їсти при харчовому отруєнні, як досягти якнайшвидшого одужання та не допустити повторення.

Особливості отруєння у дорослих

У дорослих пацієнтів мікробні ураження часто протікають порівняно легко завдяки сильній імунній системі та здатності організму боротися з інтоксикацією. Якщо виявляють немікробне харчове отруєння, лікування буде специфічним, спрямованим проти конкретної отрути.

Фото - СОРБЕКС® капсули по 0,25 г №20 (10х2)
Виробник: ТОВ ВАЛАРТІН ФАРМА
106.10 грн

Лікування харчової інфекції

Вирішувати, чим лікувати харчове отруєння у дитини чи дорослого, повинен спеціаліст після проведення необхідних тестів. Умовно можна розділити терапію на першу допомогу, яку можна надати в домашніх умовах, та стаціонарне лікування.

Алгоритм надання першої допомоги при харчовому отруєнні

Щоб правильно визначити, що робити при отруєнні їжею, слід пам'ятати про механізм дії отрути. Вона починає діяти ще в шлунку, тому перша допомога має бути надана якомога раніше. Слід промити шлунок з метою його повного спорожнення. Рекомендується розведений розчин марганцівки або розчин соди.

Його готують у великому обсязі. Мета промивання — активізувати перистальтику кишківника, що прискорить процес виведення токсичних компонентів з організму хворого через шлунково-кишковий тракт. Лікувальні маніпуляції повторюються до того часу, поки дратівливі речовини разом із неперетравленою їжею повністю вийдуть зі шлунка.

Після промивання варто прийняти ентеросорбент — наприклад, біле або активоване вугілля. Токсини, що потрапили за час промивання в кишківник, адсорбуються ентеросорбентами — не відбувається всмоктування їх у кров.

Які лікарські засоби використати

При появі характерної симптоматики харчового отруєння доцільно звернутися до лікарів, які насамперед виводять з організму токсини, що повільно отруюють внутрішні органи. Після проведення низки діагностичних заходів вони призначатимуть відповідне медикаментозне лікування.

При отруєнні допомагають ентеросорбенти. Вони містять активні компоненти, що зв'язують токсини, виводять бактерії та мікроби з організму. Серед таких — Ентеросгель, інструкція із застосування якого дуже проста. Препарат приймається внутрішньо. Тривалість терапії встановлюється індивідуально.

Для лікування отруєнь, що супроводжуються гострим кишковим захворюванням, а також для профілактики вірусного гепатиту призначається Атоксіл. Застосування: на один прийом розбавляється теплою водою 7–10 г ліків. Денна норма — два прийоми.

За перших ознак отруєння для усунення інтоксикації рекомендується прийняти сорбент. Як пити активоване вугілля? Одноразово слід приймати до 8 таблеток препарату. Після — по 2 таблетки 4 рази на добу.

Сильний удар токсинів при отруєнні загрожує печінці. Для відновлення нормальної роботи органу додатково слід застосовувати ліки з вираженою гепатопротекторною дією.

Профілактика харчових отруєнь у дорослих і дітей

Профілактичні заходи мають бути спрямовані на запобігання розвитку токсикоінфекції та недопущення повторного зараження.

Як запобігти харчовому отруєнню

Необхідно виконувати кілька простих правил:

  • завжди мийте руки з милом перед їжею, після туалету та прогулянки, стежте за ретельністю очищення долонь;

  • вживайте в їжу лише якісні продукти, що знаходяться в терміні придатності;

  • стежте, щоб їжа проходила достатню термообробку.

Як уникнути повторного отруєння

  • запам'ятайте, як виглядали рослини чи гриби, які викликали клінічну картину, та виключіть їх із раціону;

  • утилізуйте всі залишки їжі, що спровокувала хворобу.

Що робити та коли звертатися до лікаря

Бувають ситуації, в яких тільки лікар може визначити, що робити при харчовому отруєнні:

  • поява неврологічних симптомів (погіршення зору, проблеми з мовленням, розвиток парезу);

  • втрата свідомості;

  • гострий головний біль або біль у животі;

  • фебрильна температура;

  • поява крові у випорожненнях чи блювотних масах;

  • виражена тахікардія.

Чого не слід робити при харчовому отруєнні

Не варто самостійно приймати антибактеріальні засоби — вони не допоможуть впоратися з токсинами, проте можуть зашкодити печінці та власній мікрофлорі. Проносні препарати або засоби із закріплювальним ефектом також протипоказані — втручання у процес травлення на цьому етапі може призвести до посилення інтоксикації. Не вживайте алкоголь.

Харчування після харчового отруєння

Дієта при харчовому отруєнні — важлива частина лікування. Необхідно повністю відмовитися від смаженого, гострого, жирного та копченого, припинити вживання молока чи випічки. Виключіть з раціону продукти, що посилюють газоутворення.

Дієта після харчового отруєння повинна включати:

  • бульйон (зокрема — курячий);

  • легкі овочеві супи;

  • несолоний рис;

  • відвари та чаї;

  • приготоване на пару м'ясо.

Висновок

Харчові токсикоінфекції зустрічаються в будь-якому віці та здатні призводити до тяжких ускладнень. Щоб цього уникнути, виконуйте всі профілактичні заходи та не вживайте в їжу підозрілих продуктів. Якщо отруєння сталося, зверніться до лікарів — вони призначать лікування, пояснять, що можна їсти при харчовому отруєнні та зроблять все для вашого найшвидшого одужання.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари