Причини підвищення рівня лейкоцитів у крові
Постійне нездужання, безпричинна втома, втрата апетиту, синці при незначних забиттях можуть вказувати на підвищені лейкоцити та свідчити про лейкоцитоз. Це стан, який вказує на процеси змін у складі крові та потребує встановлення причини.
Що таке лейкоцити
Це один із видів клітин у складі крові людини та тварин, який відіграє важливу роль в імунній системі організму та належить до білих кров'яних клітин.
За що відповідають лейкоцити:
захищають від інфекцій;
борються із патогенами;
беруть участь у процесі загоєння тканин.
На зміни рівня впливають різні чинники — інфекції, запалення, стрес, а також певні захворювання, включно з лейкемією.
Виділяють кілька типів білих клітин, кожен із яких виконує свої функції в імунній системі:
нейтрофіли — поглинають шкідливі чужорідні частинки, а також мертві та гинучи клітини, необхідні для боротьби з бактеріальними інфекціями;
лімфоцити — беруть участь в імунній відповіді, розпізнаючи та атакуючи інфекційні агенти та пухлинні клітини;
моноцити — очищають організм від інфекцій та відновлюють пошкоджені тканини, а також можуть секретувати інтерферон, який допомагає обмежити поширення вірусів в організмі та стимулює імунну реакцію проти них;
еозинофіли — атакують і знищують паразитів, у тому числі гельмінтів та протозоїв, регулюють запалення та алергічні реакції;
базофіли — формують імунну відповідь організму на початковому етапі алергічної реакції, вивільняючи гістамін і викликаючи симптоми, такі як свербіж, набряк та звуження бронхів.
Рівень лейкоцитів у крові — важливий показник у діагностиці та оцінці різних станів здоров'я, включно з інфекційними та запальними процесами, алергічними реакціями, аутоімунними захворюваннями та деякими видами раку.
Про що говорять підвищені лейкоцити
Перевищення показників може вказувати на різні стани залежно від біологічних характеристик:
Фізіологічний — не вказує на наявність патології, тому що виникає на тлі стресу, фізичної перенапруги, застуди, перегріву, переїдання, постійного куріння. Також підвищені лейкоцити у крові у вагітних жінок, що пов'язано зі зміною в організмі в період виношування дитини.
Патологічний — виникає внаслідок захворювання, яке може бути інфекційної, запальної, аутоімунної, онкологічної природи.
Важливо пам'ятати, що підвищення показників не є специфічним індикатором певної хвороби. Для точного діагнозу та визначення причини призначається проведення лабораторних тестів та консультація з лікарем.
Як дізнатися, що у вас підвищені лейкоцити
Для діагностики використовуються три методи:
Клінічний аналіз крові. Зазвичай для нього береться зразок з вени. Далі аналізується зміст різних білих клітин, яке виражене у кількості на мікролітр крові.
Аналіз сечі, який вважається на сьогодні найбільш точним методом. Для отримання якісних результатів потрібна порція ранкової урини.
Біопсія кісткового мозку. Призначається у разі підозри на злоякісний процес. Проба береться зі стегнової кістки за допомогою голки.
Нормальний рівень дорослої людини зазвичай становить від 4000 до 11000 клітин у мікролітрі крові. Але якщо він вищий за верхню межу, призначають додаткові дослідження, щоб визначити тип лейкоцитозу, лікування якого визначається причиною — фізіологічною або патологічною.
Який рівень лейкоцитів вважається високим
Перевищення числа 11 000 одиниць потребує уваги з боку пацієнта та лікаря. Але на результати можуть впливати якість лабораторного обладнання та недотримання правил підготовки до здачі біологічних зразків — крові та сечі. Наприклад, сильні фізичні чи емоційні навантаження, прийом певних ліків можуть змінити стан крові та показати високий рівень лейкоцитів. При збиранні сечі слід виконати гігієнічні процедури. Жінкам не рекомендується здавати аналізи під час менструації.
Норма лейкоцитів у крові
Нормальні показники можуть відрізнятися залежно від віку:
у дорослих чоловіків та жінок — від 4 000 до 11 000;
у новонароджених — у перші кілька днів після народження норма лейкоцитів у крові варіюється від 9 000 до 30 000, поступово знижуючись протягом двох тижнів до нормальних показників у дорослих;
у дітей — від 5 000 до 13 000 лейкоцитів у мікролітрі крові.
Перелічені значення наводяться як загальні рекомендації, і референтні показники можуть відрізнятися залежно від лабораторії.
Які причини підвищених лейкоцитів
На зміни рівня складу крові впливають такі фактори:
Інфекції: пневмонія, бактеріальне зараження сечових шляхів, герпес, грип, сепсис та інші. Це повʼязано з імунною відповіддю організму на бактерії, віруси чи інші патогени.
Запалення. Часто лейкоцити підвищені через запальні процеси в організмі, такі як ревматоїдний артрит, запальне захворювання кишківника або васкуліти.
Алергічні реакції: астма, атопічний дерматит чи алергічний риніт. Це пов'язано зі здатністю базофілів вивільняти гістамін, який міститься у них у вигляді гранул.
Рак і лейкемія, при яких показники підвищуються до 100 000, що в 10 разів вище за норму.
Наявність патологій, які порушують функцію органів та систем, стають відповіддю на питання, чому підвищені лейкоцити. Але це не єдиний фактор, що впливає на склад крові.
Інші причини лейкоцитозу
Зміни можуть спричинити:
стрес та емоційна напруга;
фізичні навантаження;
травма;
прийом глюкокортикостероїдів або препаратів, що стимулюють кровотворення.
Крім цього, куріння безпосередньо перед здачею аналізу крові підвищує рівень нейтрофілів, лімфоцитів та моноцитів.
Що робити, якщо підвищено лейкоцити
Насамперед проконсультуватися з лікарем для визначення причини та подальшого лікування. Лейкоцитоз — лише симптом, а не конкретне захворювання. Але він може вказувати на патологію, несвоєчасне лікування якої часто призводить до тяжких наслідків для здоров'я.
Розпізнати стан допомагають такі симптоми:
втома та слабкість;
швидка стомлюваність;
безсоння чи порушення сну;
підвищена пітливість;
головні болі;
підвищена чутливість до інфекцій;
підвищена температура тіла чи лихоманка;
біль чи дискомфорт у животі;
збільшення лімфатичних вузлів;
втрата апетиту.
Самостійне визначення причини може бути складним та призвести до негативних наслідків. Тільки лікар може поставити точний діагноз та розробити план лікування.
Чим небезпечний лейкоцитоз:
прогресування ускладнень, включно з пошкодженням тканин та органів;
перехід інфекційних та запальних процесів у хронічні форми;
розвиток тромбозу, емболії.
У поодиноких випадках, якщо лікування лейкоцитозу не проводиться вчасно, підвищується ризик смерті.
Тому необхідно періодично контролювати склад крові та проходити профілактичні огляди, які включають:
здачу клінічних аналізів крові та сечі;
консультацію лікаря;
лікування захворювань, що спричинили підвищення лейкоцитів.
Також важливо дотримуватися лікарських рекомендацій та здорового способу життя.
Як знизити лейкоцити в крові
Щоб повернути показники до норми, можуть знадобитися такі кроки:
Лікування лейкоцитозу через терапію основного захворювання, яке спровокувало підвищення. Залежно від природи патології застосовують антибіотики, антивірусні препарати, протизапальні або інші специфічні ліки.
Обмеження фізичних та емоційних навантажень на користь відпочинку, здорового сну та релаксації.
Дотримання здорового способу життя, який включає:
правильне харчування, багате фруктами, овочами, цільнозерновими продуктами та нежирними джерелами білка;
збалансований водний режим;
помірну фізичну активність;
відмову від шкідливих звичок — куріння та вживання алкоголю.
У деяких випадках лікар може призначити специфічне лікування для нормалізації рівня за допомогою гормональних препаратів або ліків, що впливають на продукцію або вивільнення білих клітин.
Висновок
Що означає підвищені лейкоцити – патологію чи це не проблема? Насамперед це стан, що вказує на зміни складу крові, а не хворобу. Але в будь-якому випадку потрібно з'ясувати причини та контроль показників, щоб запобігти розвитку ускладнень.