
Признаки беременности
Збій менструального циклу найчастіше свідчить про вагітність. Існує безліч ознак, які допомагають визначити цікаве становище жінки, та один достовірний спосіб — тест на вагітність. Не варто бігти в аптеку і купувати засіб на перших днях затримки: менструація, що запізнилася, може бути наслідком гормонального збою, кліматичних змін, нестабільного психоемоційного стану.
Найперші ознаки вагітності до затримки нерідко схожі на симптоми менструації, що наближається, тому жінка може не здогадуватися про можливе зачаття.
Залежно від причини місячні можуть прийти на кілька днів пізніше, за цієї норми вважається запізнення на 2–7 днів. Зазвичай це спричинене стресом чи інтенсивними фізичними навантаженнями. У разі від 7 днів рекомендується пройти обстеження, щоб унеможливити гінекологічні захворювання або підтвердити вагітність.
Проте, існують методи ранньої експрес-діагностики, які дозволяють дізнатися про причину затримки після перших годин зародження нового життя всередині майбутньої мами.
Ознаки вагітності
Виділяють кілька симптомів, типових для «цікавого становища» при нормальному менструальному циклі, який у середньому триває 28 днів:
Затримка крові. При регулярному менструальному циклі це — перша серйозна ознака появи ембріона в материнському лоні. Першого місяця можливі легкі кров'яні виділення, що свідчать про імплантацію заплідненої яйцеклітини в матці.
Збільшення молочних залоз. У першому триместрі вагітності змінюється розмір грудей, вона стає чутливою та хворобливою. Часто темніють ареоли.
Токсикоз. Ранкова нудота є супутником багатьох вагітних жінок. Виявляється між другим і восьмим тижнями. У 80% випадків цей симптом зникає до 16-го тижня.
Загальне нездужання. Високий рівень ХГЛ супроводжується втомою через підвищення в організмі рівня прогестерону.
Прискорене сечовипускання. Через два місяці існування ембріон починає тиснути на сечовий міхур.
Зміни гормонального фону. Характеризуються перепадами настрою та безпричинною плаксивістю.
Чутливість до запахів. Зміни в організмі супроводжуються змінами в уподобаннях: жінка може зненавидіти аромат улюблених парфумів, а звичні запахи можуть спричинити нудоту.
Спазми. Больові відчуття в ділянці ніг і ступнів настають внаслідок зміни способу засвоєння кальцію організмом.
Симптоми вагітних залежить від індивідуальних особливостей організму жінки. У деяких вони можуть виявлятися в перші дні після запліднення яйцеклітини, в інших — через кілька тижнів.
Кров'яні виділення при вагітності на ранніх термінах — нерідка ознака, яка вказує на імплантацію ембріона, внаслідок чого травмуються дрібні капіляри та судини.
Симптом не повинен викликати занепокоєння, але тільки в тому випадку, якщо це виділення, що мажуть, які з'являються в період передбачуваної менструації. Поява слідів від рожевого, коричневого до яскраво-червоного кольору вимагає звернення до лікаря.
Тести на вагітність
Величезний вибір експрес-тестів на полицях аптек допомагає вагітній жінці швидко визначити позитивний чи негативний результат. На українському ринку представлена продукція американського, французького, канадського, німецького та китайського виробництва.
Коли можна робити тест на вагітність? Попри те, що деякі види експрес-діагностики можуть дати достовірну відповідь ще до планованої дати настання менструації, рекомендується проводити не раніше 7 дня затримки.
Визначити результат можна в домашніх умовах, купити тест — у будь-якій аптеці. Різні види експрес-діагностики відрізняються зовнішнім виглядом і характеристиками:
Стрип-тест. Найбільш простий і популярний метод. Смужку потрібно опустити в ємність із ранковою сечею та протримати там до 30 секунд. Далі покласти стрип-тест на горизонтальну поверхню та почекати 5 хвилин. Якщо тест позитивний — з'являться дві смужки, негативний — одна.
Тест-касета. Планшетний метод відрізняється вищою вартістю. Засіб не потрібно занурювати в сечу: достатньо капнути на віконце, розміщене на лицьовій стороні касети.
Струменева діагностика. Належить до сучасної методики визначення вагітності. Тест, що показує вагітність до затримки, можна використовувати в будь-яку пору доби. Для отримання результату достатньо підставити прилад під струмінь сечі. Характеризується високою чутливістю.
Електронна діагностика Електронний варіант демонструє відповідь на табло за допомогою написів pregnant (позитивна відповідь) або not pregnant (негативний тест). Електронна продукція відрізняється не лише високою точністю, а й можливістю діагностування терміну на тижні. Точність терміну становить 93% і відображається на екрані протягом 3 хвилин. До цього покоління належать товари Digital. Наприклад, індикатор Clearblue Digital, який показує термін у тижнях, можна використовувати ще до початку затримки.
На який день після зачаття тест покаже вагітність
Принцип експрес-діагностики заснований на виявленні ХГЛ (гормон хоріонічного гонадотропіну) у сечі, який починає виробляти ембріон заплідненої яйцеклітини через тиждень після зачаття. Гормон виділяється хоріоном (зовнішньою оболонкою ембріона) і потрапляє у кровотік жінки. Рівень ХГЛ відрізняється швидким зростанням. Показники подвоюються кожні 2-3 дні, тому достовірним тест буде на 7–14 день зачаття.
У деяких випадках діагностика може показати хибний результат:
при недотриманні інструкції;
при підвищеному вживанні рідини;
при низькому рівні ХГЛ в організмі вагітної;
при простроченості товару;
за наявності дисфункціональних захворювань яєчників.
У такому разі, щоб підтвердити первинні симптоми вагітності, використовується аналіз крові на ХГЛ чи ультразвукова діагностика.
УЗД вагітності
Найбільш точним і достовірним визначенням зародження нового життя є УЗД. Діагностика проводиться із 5-го дня затримки менструації. Дослідження здійснюється вагінально: датчик вводиться у піхву у презервативі.
Робити УЗД можна у випадках:
Після визначення вагітності тестом.
При затримці, що супроводжується больовими відчуттями в нижній ділянці живота.
При кров'яних виділеннях під час збою менструального циклу.
УЗД діагностує вагітність зі 100% точністю.
Такий метод діагностики на ранніх термінах допомагає контролювати розвиток плода та перебіг вагітності, а також:
встановити термін;
виявити багатоплідну вагітність;
запобігти загрозі викидня;
оцінити серцебиття плода;
визначити стан матки і плодових оболонок.
За допомогою УЗД можна виключити позаматкову вагітність, яка вважається серйозним медичним станом. Якщо запліднена яйцеклітина прикріпилася не до слизової оболонки матки, а до стінки фалопієвої труби, яєчника або черевної порожнини, мізерні, але тривалі кров'яні виділення — ознака вагітності. На позаматковий розвиток також вказують болі, що тягнуть внизу живота або попереку.
Крім трансвагінального УЗД може проводитись трансабдомінальне, при якому зонд переміщається по животу вагітної жінки, що зручніше для огляду плода.
Правильна підготовка до процедури допоможе підтвердити симптоми вагітних на ранніх термінах. Для трансабдомінального необхідно добре наповнити сечовий міхур, що не потрібно для трансвагінального. При цьому в обох випадках не можна напередодні вживати каву та тонізуючі напої, які можуть вплинути на активність плода. За дві доби слід відмовитися від вживання продуктів, що викликають підвищений метеоризм і газоутворення.
Класифікація сучасних методів діагностики вагітності
Початкові ознаки вагітності не завжди вказують на ймовірність зачаття. Тести та УЗД — доступні та інформативні методи, які можуть доповнювати:
Огляд гінеколога, що включає обстеження шийки матки. Зміни в кольорі, текстурі та судинній сітці органу нерідко пов'язані з вагітністю.
Аналіз крові на ХГЛ проводиться не раніше 12 днів від передбачуваної дати зачаття. Але найдостовірніші результати будуть через 4 тижні затримки.
Такі методи пренатальної діагностики, як біопсія хоріону, амніоцентез, плацентоцентез, кордоцентез, мають на меті виявити в допологовому періоді патології плода на стадії внутрішньоутробного розвитку. Тому призначаються лише після того, як були підтверджені перші ознаки вагітності за допомогою експрес-тестів або УЗД.
Невизначені ранні ознаки вагітності
Нудота, сонливість, перепади настрою — типові симптоми для вагітної жінки.
Але є низка ознак, які зустрічаються набагато рідше:
присмак металу в роті — на тлі підвищення рівня естрогену та прогестерону;
симптоми грипу або застуди — пов'язані зі зниженням імунітету;
спазми та судоми внизу живота та голові — викликані збільшенням об'єму крові в організмі;
збільшена кількість виділень із піхви — виникає через підвищення рівня гормону та посиленого вагінального кровотоку.
Слиз, що виділяється — захисний механізм організму від інфекцій шийки матки і матки, тканини яких розм'якшуються під час вагітності, готуючи організм до пологів.
Яке виділення при вагітності? Зазвичай воно липке, біле або блідо-жовте. Але якщо колір змінюється на зелений, консистенція стає занадто густою або рідкою, і виникає неприємний запах, потрібно звернутися до лікаря.
Відчуття у перші дні вагітності
Жінок, які не відчувають зародження нового життя у своєму організмі, практично не існує. Це повʼязано з різким підвищенням гормону ХГЛ, на який дуже гостро реагує чутливий жіночий організм.
Перші ознаки вагітності до затримки включають:
Фізичні — з'являються через кілька днів після зачаття:
чутливі та збільшені груди;
сонливість і швидка стомлюваність;
знижена працездатність;
нудота з блюванням у будь-який час доби;
запаморочення та непритомність;
спазми внизу живота;
болі в голові та спині;
безсоння;
зміна смакових уподобань;
підвищення температури тіла до 37-37,5 оС.
Психологічні — настання вагітності позначається на емоційному стані. З'являється дратівливість, плаксивість, примхливість, перепади настрою, тривожність, апатія.
Через 2 тижні після зачаття до них можуть приєднатися:
Імплантаційна кровотеча — кров'яні виділення при вагітності на ранніх термінах як ознака, що яйцеклітина прикріпилася до слизової оболонки матки.
Здуття живота, печія, закреп, спричинені гормональними змінами.
Прискорене сечовипускання на тлі збільшеної кількості крові, внаслідок чого нирки починають працювати швидше, щоб вивести зайву рідину.
Нежить, поява якого пов'язана з посиленим виробленням естрогену.
Загострення хронічних захворювань через зниження імунітету.
Посилення слиновиділення, що повʼязано з гормональною перебудовою.
Посилення нюху та зміна смаку
Піхвовий кандидоз (молочниця), що пов'язано зі зміною мікрофлори.
Перші симптоми зазвичай не викликають занепокоєння, якщо проявляються в легкій формі. А якщо ні, то слід проконсультуватися з лікарем, який підкаже, як мінімізувати нудоту, запаморочення, емоційні розлади.
Настороженість можуть спричинити кров'яні виділення при вагітності, якщо вони проявляються як кровотеча, а не у вигляді одиничної коричневої плями.
Чи всі жінки відчувають ознаки вагітності на ранніх термінах
Інтенсивність прояву симптомів залежить від стану здоров'я та способу життя.
Розглядаючи можливість появи ознак, можна спиратися на такі показники:
нудота — 25%;
перепади настрою — 14–23%;
зміни грудей — 17%;
болі внизу живота — 15%;
депресивність — 15%;
втома, сонливість — 13%
зниження імунітету — 6%;
імплантаційна кровотеча — 3%.
Як зрозуміти, що ти вагітна напевно? Зробити тест, записатися на огляд гінеколога та пройти УЗД.
Вплив ранньої вагітності на режим дня
Зміни в організмі жінки починаються з моменту зачаття і продовжуються протягом 280 днів.
Першою на новий стан реагує гормональна система, через перебудову якої спостерігаються перепади настрою, нудота і блювання, закрепи та печія, прискорене сечовипускання, втрата або, навпаки, посилення апетиту.
Такі первинні ознаки вагітності можуть вплинути на звичне життя, якщо доставляють сильний дискомфорт. Тому вимагають перегляду та корекції щоденних звичок, а саме:
збільшення кількості прийомів їжі до 5-6 разів на день — при токсикозі;
заняття йогою або проведення медитацій — при головних болях;
регулярні прогулянки на свіжому повітрі (мінімум 30 хвилин) — при емоційних розладах, запамороченнях, нудоті, сонливості.
Для хорошого самопочуття важливий збалансований раціон харчування, багатий на натуральні вітаміни і мінерали.
Що робити, якщо ви виявили перші симптоми вагітності
У цьому випадку рекомендують звернутися до лікаря, оскільки деякі ознаки можуть вказувати на такі гінекологічні проблеми, як асцит, пухлини, патології яєчників.
Пройти огляд бажано навіть тоді, коли тест показав дві смужки, що буває за відсутності вагітності. Позитивний результат можливий при прийомі препаратів від безпліддя на основі ХГЛ, наявності хоріонепітеліоми матки або занесення міхура.
Коли з'являються перші ознаки вагітності
Деякі симптоми можуть виникнути вже на 6–12 день зачаття — у момент імплантації ембріона у матку. Зазвичай у цей період з'являються спастичний біль у животі та мажучі виділення. Ранкова нудота типова для 2–8 тижнів.
Чи може бути вагітність при місячних
Менструація може розпочатися у разі, якщо:
Запліднення відбулося не відразу, а протягом кількох діб після статевого акту. У деяких випадках це цілком реально, оскільки сперматозоїди зберігають активність протягом трьох діб.
Запліднена яйцеклітина закріпилася поза маткою і починає розвиватися у фалопієвій трубі, що через 3-4 тижні призводить до її розриву та сильної кровотечі. Його можна прийняти за місячні, які настали із затримкою.
Але такі епізоди трапляються рідко. Ендометрій, який вистилає матку та виходить під час менструацій, при вагітності залишається всередині неї, щоб забезпечити розвиток плаценти.
Висновок
Затримка менструації — основна, але не точна ознака вагітності. Натомість це вагомий привід купити тест чи відвідати лікаря, щоб розвіяти сумніви чи почати готуватися до нової ролі мами.
Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.