У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Эффективное средство от кашля для детей

Эффективное средство от кашля для детей

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 23 грудня 2016
Змінено: 29 вересня 2023
2738
15 хв читати

Одним із найпоширеніших симптомів різних захворювань є кашель. В осінньо-зимовий період він стає однією з найчастіших скарг у людей різного віку, проте особливе занепокоєння викликає подібне явище у дітей. Малята менше пристосовані до мінливих умов зовнішнього середовища, їхня імунна система значно слабша за дорослу. А такий нав'язливий симптом заважає дитині вести активне життя – повноцінно харчуватися, грати, спілкуватися з друзями. Тому у багатьох батьків виникають питання, як заспокоїти кашель у дитини. При цьому способів, як вилікувати кашель у дитини різного віку, є кілька.

Що потрібно знати про кашель

Щоб надати ефективну допомогу та підібрати оптимальну схему лікування, необхідно розуміти механізм його появи:

  1. Роздратування стінок бронхів. При більшості респіраторних інфекцій спостерігається гіперсекреція слизу, що накопичується у бронхах та подразнює периферичні рецептори. Після цього виникають кашльові поштовхи, які виштовхують її, евакуюючи з бронхів та очищаючи їх. Ерадикація патологічного вмісту забезпечує як полегшення дихання, так і виведення з організму бактерій і вірусів.

  2. Активація кашльового центру. У цьому випадку активується центральна ланка регуляції — ділянка в головному мозку, яка відповідає за кашльовий рефлекс. В цьому випадку причиною можуть стати навіть патології інших органів – центральної нервової системи чи серця. При цьому немає виділення великої кількості слизу, і кашель не несе користі для дихальної системи, стаючи просто нав'язливим симптомом.

У зв'язку з цим кашель класифікується на вологий та сухий відповідно. Від цього залежить лікування, що призначається — препарати від кашлю для дітей підбираються відповідно до патологічного механізму, який призводить до його розвитку.

Іноді покашлювання може супроводжувати і запальні процеси в ротоглотці (наприклад, фарингіт) — тоді рефлекс виникає через постійні спроби позбутися почуття роздратування, що виникає через запалену слизову оболонку.

Така проблема може виникати у дітей будь-якого віку, навіть у новонароджених. У деяких випадках дитина кашляє, якщо в дихальні шляхи потрапила рідина або дрібні шматочки їжі – тоді для лікування достатньо самостійного відкашлювання або першої допомоги від дорослих. Однак якщо ознака з'явилася та не проходить — це привід звернутися до лікаря для проведення повної діагностики, оскільки тривалий кашель завжди свідчить про маніфестацію будь-якої патології.

Основні причини появи кашлю

Існує два основних фактори, що провокують появу цього симптому:

  • проникнення інфекції;

  • неінфекційні причини.

До першої групи належать збудники респіраторної патології — віруси, бактерії та патогенні грибки, які викликають запалення слизової дихальних шляхів. При цьому виникає гіперпродукція слизу або зайва сухість, що призводить до подразнення та пирхоти. Група захворювань, що супроводжуються описаним процесом, велика:

  • фарингіт — може супроводжуватися періодичним покашлюванням і постійним почуттям пирхоти, яке до нього призводить, болем у горлі та при ковтанні;

  • ларингіт — виникає сухий кашель, який потім стає малопродуктивним, з невеликою кількістю виділень, яку дуже важко відкашляти;

  • трахеїт — у цьому випадку дитина, кашляючи, відчуває дискомфорт і біль за грудиною;

  • бронхіт — характерний вологий кашель з хрипами та великою кількістю виділень;

  • пневмонія — клінічно кашель мало відрізняється від бронхіту, проте загальні симптоми виражені більш яскраво;

  • поєднані форми — спостерігаються при запаленні відразу кількох відділів верхніх та нижніх дихальних шляхів.

Окрему етіологічну групу становлять риніт і синусит — при них відкашлюється не мокротиння, а те, що стікає по задній стінці горлянки в бронхи, що виділяється з носових ходів і пазух.

Фото - Амброксол сироп 15мг/5мл банка 100мл Житомирська ФФ
92.70 грн

Фото - Амброксол сироп 15мг/5мл фл.100мл Борщагівський ХФЗ
Виробник: ПАТ НВЦ Борщагівський ХФЗ
74.00 грн

Частими збудниками респіраторних патологій в дитячому віці вважається вірус парагрипу, аденовірус, риновірус, вірус грипу, риносинцитіальна інфекція. Часто, якщо хвороба протікає в легкій формі, достатньо дати сироп від кашлю дитині, жарознижувальні та дочекатися зникнення симптомів. Однак при грипі та парагрипі краще звернутися до лікаря, оскільки їм властиві важкі форми.

До неінфекційних причин можна віднести наступні:

  1. Бронхіальна астма. Захворювання алергічної природи, при якому в бронхах накопичується велика кількість склоподібного слизу, а їхній просвіт різко звужується. У таких умовах дитина може почати задихатися, якщо не надати їй термінової медичної допомоги. Кашель найчастіше яскраво виражений вранці та в передприступний період.

  2. Серцева недостатність. При недостатності правих відділів серця рідина може пропотівати у легені, викликаючи періодичний кашель та вологі хрипи.

  3. ГЕРХ. При гастроезофагеальному рефлюксі вранці може виникати нав'язливий вологий кашель аж до блювання.

  4. Попадання стороннього тіла. Малята часто намагаються спробувати на смак дрібні деталі іграшок, ягоди та крупи, легко вдихаючи їх. Потрапляючи у бронх, сторонній предмет дратує його стінки, що призводить до активації кашльового рефлексу.

  5. Нейрогенний варіант. Деякі діти та підлітки страждають на невротичне покашлювання, яке загострюється в період сильного стресу та тривоги.

Враховуючи таку різноманітність можливих причин, щоб підібрати препарат від кашлю для дітей, необхідно визначитися, які фактори призвели до його появи. Класичні засоби активно застосовуються при інфекційній патології, проте при проблемах із серцем чи травною системою вони не будуть ефективними. Тому важливо провести повну діагностику.

Чому виникає кашель у дітей

За статистикою, він частіше виникає в дошкільному та шкільному віці, ніж у немовлят або у дорослих пацієнтів. Це пояснюється кількома факторами:

  • слабка імунна система, яка не може боротися з напливом збудників у періоди похолодання або авітамінозу;

  • прояв перших алергічних реакцій найчастіше відбувається у віці старше трьох років;

  • основні приводи для стресу та тривоги з'являються під час відвідування школи;

  • сильне інфекційне навантаження під час відвідування колективів;

  • необхідність витрачати велику кількість енергії на активне зростання, що призводить до послаблення загальної резистентності;

  • слабкі місцеві фактори захисту стають причиною частого поширення інфекції у відділи дихальної системи, що знаходяться нижче.

У зв'язку з цим описана клінічна картина найчастіше зустрічається у дітей. Слизова їхніх бронхів ще не піддавалася впливу багатьох подразників, епітелій ніжний і реагує бурхливим виділенням слизу практично на будь-який дратівливий фактор.

Чи відрізняється кашель у дітей

Дитячий організм влаштований не так, як дорослий, у зв'язку з чим і патологічна симптоматика проявляється по-різному. Виділяють кілька клінічно важливих особливостей:

  • багата судинами слизова оболонка — в ній легко розвиваються запалення та набряк;

  • вузькі носові ходи — через них складно вивести слиз назовні, тому він по задній стінці горлянки стікає вниз;

  • вузькі бронхи — в них легко застоюється мокротиння;

  • мале вироблення захисних факторів — інфекції простіше розмножуватися та провокувати посилення симптоматики;

  • слабкий мукоциліарний кліренс — власні війки не здатні полегшувати виведення мокротиння;

  • маленькі легені – за один кашльовий поштовх не вистачає обсягу повітря, щоб просунути вміст у ротоглотку.

Через перераховане кашель у дітей під час хвороби частіший, виникає практично відразу після маніфестації патології та триває довше. Також він частіше спостерігається при риніті, ніж у дорослих пацієнтів, оскільки діти не здатні повноцінно прочистити носа при закладеності.

Згадані фактори – причина того, чому слід підбирати найкращі засоби від кашлю для дітей. Якщо не приділити належну увагу лікуванню цього симптому, інфекція в дихальних шляхах активно розвиватиметься та може призвести до важких ускладнень. Тому до стану дитини треба поставитися уважно — якщо у малюка не спостерігається яскраво вираженої температурної симптоматики, можна проводити лікування в домашніх умовах, попередньо проконсультувавшись із педіатром, проте при погіршенні слід негайно звернутися за допомогою.

Також через вузькі бронхи та інтенсивне запалення характерна ознака у маленьких дітей — сильний нічний кашель. До моменту відходу до сну стан малюка може бути задовільним, проте при переході в горизонтальне положення складається враження, що хвороба на тлі звичайного лікування лише прогресує. Однак кашель у дитини вночі свідчить про те, що дитячий організм протистоїть хвороботворним мікроорганізмам. Ця захисна функція допомагає впоратися з наявними проблемами. 

Не варто панікувати через такий симптом — у ряді випадків необхідно проводити підтримувальну терапію (болючі симптоми проявляються стрімко, і батьки стикаються з проблемою того, як зняти кашель у дитини вночі), але здебільшого він проходить через кілька днів після початку хвороби. Достатньо грамотно підібрати сиропи або таблетки від кашлю для дітей, і покращення настане досить швидко.

Як відрізнити сухий кашель від вологого

Відмінності між цими різновидами кашлю є критично важливими, щоб визначитися з подальшим лікуванням:

  1. Сухий. Також називається непродуктивним чи малопродуктивним. При ньому кількість слизу в бронхах невелика, проте слизова оболонка запалена та роздратована, через що виникає пирхота та бажання відкашлятися. При цьому від кашльових поштовхів набряк посилюється, і загальний стан може погіршитися.

  2. Вологий (чи продуктивний). Виникає через скупчення великої кількості мокротиння та слизу, який необхідно відкашлювати для відновлення нормального дихання.

З погляду на перебіг хвороби, вологий варіант краще для швидкого одужання.

Класифікація дитячих препаратів від кашлю

Тільки лікар може вирішити, чим лікувати кашель у дитини, проте батькам варто знати принципи класифікації. Якщо ви виявили кашель у дитини — лікарство підбиратиметься виходячи з його природи та виду:

  1. Муколітики. Відхаркувальні засоби для дітей призначаються для полегшення виведення мокротиння. Вони розріджують його та покращують мукоциліарний кліренс, у зв'язку з чим дитині простіше відновити дихання.

  2. Препарати центральної дії. Пригнічують кашльовий центр при непродуктивному варіанті, щоб припинити травмувальні кашльові поштовхи.

  3. Препарати периферичної дії. Впливають на нервові закінчення слизової оболонки, знижуючи їхній поріг збудливості. Кращий засіб від кашлю для дітей будь-якого віку з протикашльової групи (за умови відсутності великої кількості мокротиння).

  4. Комбіновані ліки. Містять компоненти центральної та периферичної груп.

Крім медикаментозних, в окрему групу можна винести способи, що належать до народної медицини. Так, простим та безпечним методом є парові інгаляції з фізрозчином, відваром ромашки, календули з додаванням краплі евкаліптової олії. Для цього найкраще використати небулайзер. 

Прибрати спазми може допомогти Но-шпа (дротаверин) — найкращий препарат від кашлю для дітей, які страждають від непродуктивного виснажливого покашлювання. Вона зменшить напади кашлю у дитини та забезпечить більш тривалий та спокійний сон. Хороший ефект для діток різного віку мають медові або зігрівальні компреси, спеціальні мазі або борсучий жир. Вони наносяться на область грудини або спину, потім накриваються та утеплюються (бажано виробами з вовни).

Вивести мокротиння у дитини допоможе гарячий чай, сода з молоком, а також настій із квіток бузини з додаванням чайної ложки меду. Якщо під рукою є насіння анісу, необхідно залити його склянкою окропу, процідити, остудити та давати малюку маленькими порціями протягом години. Досить дієвий відхаркувальний засіб для дітей – інжир. Він заливається окропом і вариться протягом 10 хвилин. Приймається по ½ склянки 3-4 рази на день.

Щоб народними засобами зупинити напад кашлю, потрібно переконатися у відсутності алергії у малюка та проконсультуватися з лікарем про можливі побічні реакції лікарських трав.

Як вибрати ліки при сухому кашлі

Щоб зрозуміти, який сироп від кашлю кращий для дітей, варто пам'ятати — медикаменти з центральною дією в ранньому віці майже ніколи не використовуються. Периферичний вплив для малюків безпечний, проте потрібно уточнити, чи підходить конкретний сироп від кашлю для дітей цього віку. Перед використанням завжди вивчайте інструкцію.

Як вибрати ліки при вологому кашлі

Щоб підібрати відхаркувальне для дитини, врахуйте вік. У немовлят збільшення продукції слизу може посилити ситуацію через слабкі кашльові поштовхи. Засоби від кашлю для дітей до року слід використовувати дуже обережно. Найкраще застосовувати препарати у формі сиропів. Сироп дитині від кашлю простіше дозувати, відсутня ймовірність, що малюк вдавиться пігулкою. В аптеках вони представлені з різними смаковими добавками. Добре допомагає в таких ситуаціях корінь солодки (з 6 міс.), Амбробене, Бромгексин.

Особливості впливу сиропів від кашлю та для кашлю

Засоби від кашлю для дитини використовуються при сухому варіанті. Їхнє завдання — пригнічувати кашльовий рефлекс та знижувати інтенсивність поштовхів. Якщо використовувати їх за наявності мокротиння, воно перестане евакуюватись з організму. Сиропи, що стимулюють його виведення, використовують лише при продуктивному кашлі, тому що посилювати його інтенсивність при сухому небезпечно.

Ефективні засоби від кашлю для дітей: як підібрати найкращий варіант

Не існує єдиної відповіді на питання, який найкращий та ефективніший засіб від кашлю для дітей. Це залежить від віку, основного захворювання, стану малюка та кількості мокротиння. У ранньому віці для дітей найкращі ліки проти кашлю — сироп із максимально натуральним складом (зокрема, з рослинними речовинами) та чітко прорахованим дозуванням. Надалі можна використовувати жувальні пастилки, коли стає можливим коригувати дозу згідно з віком.

На сайті аптеки Receptika представлений великий вибір медикаментів — ви зможете вибрати препарати за приємними цінами та замовити їх онлайн зі зручною доставкою.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари