Герпес
Герпес, який виникає через влучення в організм відповідного вірусу, зустрічається у 95% населення. Більшість людей не підозрюють про його існування, і стикаються із захворюванням при впливі низки провокуючих факторів.
Навіть звичайна вітрянка у дитини є проявом зараження герпесом і виникає у малюків у перші роки життя. Вірусна природа недуги та негативні наслідки впливу вимагають відповідної профілактики та лікування.
Що таке герпес?
Герпес – це патологія, що має вірусну природу. При попаданні в організм вірусних частинок він може не проявляти себе протягом тривалого часу. Але при ослабленні імунного захисту відбувається розмноження клітин вірусу, що загрожує виникненням вираженої симптоматики та погіршення загального самопочуття.
Як правило, залежно від різновиду, герпес на обличчі, тілі, а також геніталіях проявляється скупченням найдрібніших білих бульбашок. До того ж виникає сверблячка і відчуття легкого поколювання. До додаткових симптомів, що свідчать про поширення вірусу герпесу, відносяться підвищення температури, біль голови, загальна слабкість і нездужання. Відсутність своєчасної реакції на захворювання у вигляді лікування може спровокувати ускладнення – герпетичний менінгіт, що призводить до запальних процесів у мозку.
Причини інфекції
Одна з ключових причин герпесу - ослаблений імунітет і відсутність здатності організму боротися і стримувати вірус. При його первинному прояві чи пробудженні відбувається запалення тканин нервів та зовнішні ознаки на різних ділянках тіла. Локалізація бульбашок, заповнених рідиною, залежить від того, який різновид герпесу.
Стрімке розмноження вірусних частинок спостерігається в результаті таких факторів, що провокують:
інтоксикація організму;
надмірне вживання алкогольних напоїв;
незбалансоване харчування;
депресивний стан та часті стреси;
гострі респіраторні захворювання;
переохолодження;
наявність недуг, пов'язаних із придушенням природної імунної системи;
виснаження та перевтома;
перебування під надлишковим ультрафіолетовим випромінюванням.
Розвиток вірусної інфекції відбувається у кілька етапів. Спочатку відзначається загальне нездужання, з наступними хворобливими відчуттями, почервонінням та свербінням у зоні локалізації герпесу. На стадії запалення виникає заповнений рідиною міхур, який лопається та супроводжується її витіканням, утворенням виразки. На фінальному етапі вона покривається скоринкою.
Як передається вірус герпесу?
Герпес на тілі провокує група вірусів, що вражають шкірні покриви та слизові оболонки людини. У зоні ризику знаходяться люди, що мають уражені ділянки шкіри, що створює умови для швидкого розмноження вірусних часток.
Передача герпесу відбувається декількома шляхами:
через фізичний контакт із зараженою людиною;
повітряно-краплинним шляхом;
під час незахищеного статевого контакту;
через побутові предмети загального користування;
вертикально – від матері до дитини при вагітності чи пологах.
Після потрапляння в організм здійснюється рознесення вірусу герпесу по кровотоку, з подальшим проникненням у нервові клітини та вбудовуванням у геном нейронів. В результаті вірусні частинки залишаються у людини на все життя, і можливий рецидив патологічних висипів за наявності факторів, що провокують.
Види герпесу
У сучасній медицині відомі 8 видів герпесу. Найчастіше організм атакують два їх.
Вірус першого типу - оральний, вражає ротову порожнину. Герпес на губі виникає під час використання спільних предметів з інфікованою особиною та за поцілунків.
Вірус другого типу – генітальний герпес, що проявляється на геніталіях. Його викликає незахищений статевий акт, а також дотик поверхонь статевих органів та шкірних покривів із рідинами людини, зараженої інфекцією.
Небезпеку представляє і герпес Зостер. Його класифікують як оперізуючий, і патологія може розвиватися і натомість перенесеної вітряної віспи навіть десяток років із моменту інфікування. Захворювання чревато поразкою як шкірного покриву, а й оболонок мозку.
Діагностика та лікування
Як лікувати герпес, в першу чергу, залежить від причин його виникнення. Спочатку потрібне усунення провокуючих факторів і прийом протигерпетичних препаратів з перших днів появи основних симптомів.
Герпетична інфекція на тілі лікується за допомогою додаткових груп медикаментів, а саме:
противірусні;
протизапальних;
вітамінно-мінеральних комплексів.
Також призначаються місцеві засоби, що сприяють усуненню слідів герпесу на шкірі. Вони також прискорюють загоєння бульбашок і виразок, і запобігають їх поширенню.
Лікування герпесу у дорослих
Герпес лікування не має підбиратися самостійно, а лише під контролем лікаря. Дорослій людині визначення причини патології призначають ряд аналізів, і з їх результату підбирають комплекс заходів.
Терапія проти вірусу включає препарати, що зупиняють його розвиток, та прискорюють одужання. Варто зазначити, що навіть сучасні ліки не можуть позбавити організм від вірусних частинок, але запобігають рецидиву.
Крім медикаментозного лікування необхідно підтримувати питний баланс. І потрібен перегляд способу життя, виключаючи шкідливі звички та інші фактори, що послаблюють імунну систему.
Лікування герпесу у дітей
Протигерпетична терапія для дитини підбирається індивідуально. Вона залежить від стану малюка, наявності супутніх патологій та характеру недуги.
Герпес у дітей лікується за допомогою:
симптоматичних препаратів – знеболювальних, протисвербіжних та жарознижуючих;
противірусних засобів – для знищення збудників;
антигістамінних ліків – для усунення висипу на шкірі;
імуностимуляторів – зміцнюють імунітет.
Також для маленьких пацієнтів потрібна організація правильного та збалансованого харчування. І не варто забувати про необхідність підтримання правильного теплообміну шляхом приведення в норму вологості в приміщенні та постійного доступу свіжого повітря.
Профілактика герпесу у дітей та дорослих
На жаль, на сьогоднішній день немає способів, як вивести вірус герпесу з організму повною мірою. Але можна уникнути ускладнень та рецидиву захворювання шляхом виконання низки базових рекомендацій.
До них відносяться:
Суворе дотримання правил особистої гігієни.
Правильне харчування.
Своєчасне лікування захворювань зубів і носоглотки, щоб уникнути їх перетворення на осередки хронічної інфекції.
Підтримка фізичної активності.
Відновлення режиму сну.
Людині, яка вже захворіла на герпес, не можна торкатися руками до очей. Це може призвести до ураження слизових оболонок вірусом і його подальшим поширенням.
Які препарати допомагають при інфекції?
Лікувальна терапія передбачає застосування кількох форм препаратів противірусного та протигерпетичного напрямку. До них відносяться таблетки, капсули, сиропи, розчини для інфузій, креми та мазь від герпесу. Найкраще, щоб вибір медикаментів здійснювався лікарем.
При пошуку, чого боїться вірус герпесу, варто звернути увагу на ліки, у складі яких присутні наступні речовини – ацикловір, пенцикловір та валацикловір. У списку допоміжних засобів для лікування вірусної патології присутні:
Аналгетики-антипіретики.
При правильному доборі медикаментів лікування може тривати до 10 днів. Особам, які страждають від рецидивів кілька разів на рік, варто постійно мати призначені засоби під рукою та застосовувати їх за перших ознак.
Коли слід звернутися до лікаря?
Як позбавитися герпесу правильно і надовго вирішує лікар. Краще звертатися до терапевта та педіатра дорослого та дитини відповідно, при прояві початкової симптоматики. Завдання фахівця – провести огляд пацієнта та видати направлення на аналізи.
Залежно від клінічних проявів недуги можуть підключати лікарів вузького профілю – дерматолога, офтальмолога, невролога, гінеколога та уролога. Медики не лише підбирають препарати, а й контролюють перебіг лікування, щоб уникнути рецидиву.
Хоча повністю вивести вірус герпесу з організму не є можливим, лише кілька способів допоможуть запобігти його появі та повторному захворюванню. Усі методи спрямовані на підтримку захисних властивостей імунної системи та її зміцнення. Повноцінне харчування, фізична активність, здоровий сон, підтримання правил особистої гігієни, періодична вітамінізація та імунізація – вірні помічники боротьби з герпесом та іншими видами вірусних інфекцій.