Як підняти температуру тіла?
Знижена температура тіла, як у дитини, так і дорослої, найчастіше виникає через індивідуальні особливості організму, і не є небезпечною. Але в ряді ситуацій гіпотермія – ознака розвитку патологічного процесу, що супроводжується значним дискомфортом та потребує усунення.
Причини та симптоми зниженої температури тіла
Визначення, що означає знижена температура тіла, в медицині називається «гіпотермія». При такому стані вона знижується нижче 36°С, і проявляється не тільки в поодиноких випадках, але й постійно. Виникнення такого стану має кілька причин, серед яких:
- анемія та знижений рівень гемоглобіну;
- тривале перебування на вулиці при мінусових значеннях температури;
- стресовий стан;
- онкологічні патології;
- стрибки кров'яного тиску;
- порушення гормонального фону та роботи щитовидної залози;
- слабкість організму після важких хвороб;
- прийом антидепресантів або снодійних препаратів;
- загострення хронічних захворювань;
- зараження крові;
- запалення легенів;
- вагітність;
- різні фази менструального циклу;
- нестача вітамінів в організмі;
- лікарська, алкогольна або харчова інтоксикація;
- цукровий діабет;
- інфекційні захворювання;
- вірус імунодефіциту та гепатит С;
- внутрішні крововиливи;
- хвороби нирок, печінки, надниркових залоз та мозку;
- дефіцит жирів, вуглеводів, вітамінів через строгу дієту або неправильне харчування.
Гіпотермія проявляється такими симптомами, як порушення координації рухів, сплутаність свідомості та невиразна мова, надмірна втома та сонливість, озноб і навіть короткострокова втрата пам'яті. Перед пошуком способів, як можна підняти температуру тіла, варто пам'ятати, що її коливання також залежать від стану здоров'я, віку людини, впливу довкілля та доби.
Що робити при температурі тіла нижче 36.6°C?
У переліку порад, як підняти температуру на градуснику, найкориснішими є ті, що належать до необхідності визначення спочатку причини гіпотермії. При тривалому перебування нижче загальноприйнятого рівня слід звернутися до лікаря для проведення діагностичних процедур.
До списку необхідної діагностики для встановлення етіології гіпотермії входять:
- біохімічний та клінічний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- визначення рівня глюкози у плазмі;
- показники гормонів щитовидної залози;
- аналіз на виявлення в організмі певних токсичних речовин;
- вимірювання артеріального тиску;
- Ехо-КГ та ЕКГ;
- електроенцефалограма;
- ультразвукове дослідження.
При відсутності серйозних захворювань необхідно в кілька разів на день вимірювати температуру. Також на допомогу прийдуть базові методи підвищення.
Як швидко підняти температуру?
Підвищити низьку температуру тіла в критичних ситуаціях – першочергове завдання, яке слід виконати ще до приїзду швидкої допомоги. Але спочатку варто визначити, чим була викликана гіпотермія залежно від її форми, стадії та показників на термометрі.
Відрізняються ендогенне та екзогенне знижене значення температури. У першому випадку вона викликана внутрішніми чинниками, наприклад, хворобами, тоді як у другому – зовнішніми, на кшталт переохолодження.
Гіпотермія проходить у три стадії:
- Компенсація – при якій організм сам справляється із втратою тепла шляхом посилення теплопродукції.
- Відносна компенсація – супроводжується порушенням терморегуляторних процесів.
- Декомпенсація – важка стадія, на якій артеріальний тиск та обмінні процеси знаходяться на критичному рівні, та знижується частота серцевих скорочень.
Залежно від значень класифікація гіпотермії виглядає наступним чином: у легкій формі температура знижується до 35°С, у середній – до 30°С, і в ситуації, що загрожує життю – до 27°С і нижче. На початкових етапах зниження температури тіла на допомогу прийдуть правильне харчування, теплі напої, фізична активність та теплий одяг. Середня та важка стадія вимагають негайного звернення за медичною допомогою.
Основні способи підвищення температури тіла
Перелік методів, як підняти температуру по-справжньому, складається з перевірених та дієвих пунктів. Але краще, щоб вони підбиралися індивідуально, залежно від факторів, які спровокували гіпотермію.
Стійке зниження температури до 35°С можна прибрати за допомогою:
- прийом курсу імуностимуляторів та вітаміну Е;
- інтенсивний масаж тіла, рук і ніг;
- прийняття контрастного душу;
- вживання гарячої кави, молока з медом, чаю з малиною, настою шипшини;
- припинення прийому самопризначених препаратів;
- заміни одягу на тепліший;
- прийом седативних ліків рослинного походження.
Також можна зайнятися фізичною активністю. Десяток присідань або віджимань швидко повернуть температуру в норму.
Низька температура у дитини: як підняти?
Чим підняти температуру у дитини, питання, яке турбує всіх батьків. У цій ситуації необхідно керуватись основними правилами. Якщо малюк просто замерз, слід укутати його ковдрою, замінити звичайні шкарпетки на вовняні, прибрати мокрий одяг, якщо такий є, зробити теплий чай. Постійна температура нижче 35 градусів у дітей також може бути результатом недоношеності або трав у процесі пологів. У такій ситуації буде потрібна допомога фахівців.
При гіпотермії, викликаній зниженим імунітетом або тривалим ГРВІ, слід подбати про повноцінне харчування, фізичну активність дитини, та підібрати їй комплекс полівітамінів. Важливо пам'ятати, що поганий емоційний стан також може бути причиною апатії, анемії та гіпотермії. Більше уваги та турботи з боку батьків допоможуть покращити самопочуття малюка.
Низька температура у дорослого: як підняти?
Дорослі частіше схильні до виснажливих фізичних навантажень і хронічних стресів. Щоб підвищити температуру в таких випадках, необхідно стежити за інтенсивністю тренувань та нормалізувати психологічний стан. У ситуації тривалого перебування на дієті і дефіциту вітамінів, які спровокували гіпотермію, варто переглянути харчування і приймати мультивітамінні комплекси.
Навіть якщо знижена температура виникає у поодиноких випадках, важливо визначити її причину. Оскільки її можуть викликати різні захворювання, своєчасне їх виявлення збільшує ймовірність повного одужання.
Як підвищити температуру в домашніх умовах?
Оскільки в більшості ситуацій причиною гіпотермії є знижений імунітет і втома, прийти в норму і збільшити температуру допоможе збалансований раціон, вітаміни повноцінний сон та відпочинок.
Як підвищити температуру в домашніх умовах за короткий термін:
- виконати кілька фізичних вправ;
- випити гарячі напої;
- поповнити раціон корисними продуктами, що підвищують температуру за рахунок природних властивостей – бананами, кмином, імбиром, шоколадом або медом;
- укутатися у флісовий плед або халат;
- вдягнути багато шарів одягу, у тому числі шапку, рукавиці, шарф і теплі шкарпетки, або замінити їх термобілизною;
- використовувати грілку та теплий сухий компрес.
Ще один дієвий метод, як підняти температуру тіла – за допомогою дихання. Для початку потрібно зробити чотири глибокі вдихи, щоб набрати максимальний об'єм повітря, одночасно напружуючи прес. Далі затримати подих, подумки прорахувавши до 45 разів, і видихнути. Для підвищення температурних показників на рівень 37 °С вправу краще повторити п'ять разів.
Ефективні способи підвищення температури
Щоб уникнути наслідків у вигляді поганого самопочуття через гіпотермію, її можна ліквідувати кількома простими способами. Залежно від походження зниженої температури використовуються такі засоби:
- вітаміни групи В та Е – покращують діяльність нервових тканин і виступають у ролі антиоксиданту, усуваючи наслідки виснаження організму;
- глюкоза у поєднанні з вітаміном С – при сильній слабкості або одночасному виникненні гіпоглікемії;
- кардіотропні медикаменти – при зниженні температури в критичній ситуації, з метою стимуляції серцево-судинної діяльності;
- додаткові препарати – гормональні ліки, антидепресанти, антибіотики залежно від хвороби, що викликала гіпотермію, та антидоти при інтоксикації організму.
На додаток варто дотримуватися профілактичних заходів. До них можна віднести прогулянки на свіжому повітрі, гартування, прийняття контрастного душу, раціональне харчування, здоровий та повноцінний сон, що просто виконати в будь-яких умовах.
Коли слід звернутися до лікаря?
Якщо після всіх вжитих заходів, температура не перестає опускатися, щоб уникнути негативних наслідків краще викликати лікаря. Особливо маємо насторожити:
- непритомність;
- погіршення загального самопочуття;
- виникнення блювоти, задухи, підвищеної пітливості;
- порушення зорової та слухової функції;
- надто високий або низький тиск;
- втрата чутливості;
- блідість шкірних покривів;
- слабкість та неритмічний пульс.
Щоб запобігти непоправній шкоді за наявності подібних симптомів, відкладати звернення до лікаря не можна.
Також важливо пам'ятати, що піднімати температуру штучно необхідно дуже акуратно. Надмірне зловживання народними методами може спричинити непритомні стани і навіть отруєння. До того ж треба враховувати, що кожна людина має різний рівень сприйнятливості.