Як підвищити тромбоцити у крові?
На здоров'я всього організму значно позначається стан серцево-судинної та кровоносної системи. Параметрів, якому слід приділити увагу при оцінці їх функціонування, є кількість тромбоцитів у кровотоку. Надмірно високий і низький рівень тромбоцитів у крові становить ризик, створюючи загрозу для появи тромбів або знижуючи її здатність до згортання. Щоб уникнути негативних наслідків, необхідно знати, як відновити показники кров'яних клітин до стану норми.
Чим небезпечна тромбоцитопенія?
Тромбоцитопенія являється серйозним захворюванням, пов'язаним із падінням кількості тромбоцитів у крові. При такому стані спочатку людина не має проблем із самопочуттям, і через незнання не вживає жодних дій для відновлення показників. Самі тромбоцити, що виступають у ролі крихітних клітин крові, відповідають за її згортання. У ситуації, коли на тілі людини є рани, вони утворюють на поверхні кров'яну «кірку», що перешкоджає кровотечі. А при нестачі тромбоцитів найменше порушення цілісності шкіри призводить до активної крововтрати.
Існує кілька форм тромбоцитопенії:
- Есенціальна – їй піддаються люди віком від 50 років, через брак заліза в організмі та внаслідок захворювань внутрішніх органів.
- Аутоімуна - розвивається через те, що організм сам знищує кров'яні клітини, оскільки імунна система сприймає їх як чужорідний об'єкт.
- Тромбоцитопенія новонароджених – формується як ускладнення при передчасних пологах, через інфікування малюків чи вроджених патологій.
- Тромбоцитопенічна пурпура - проявляється порушеною згортанням крові у дітей, частіше у дівчаток.
Тромбоцитопенія може стати причиною внутрішньої кровотечі будь-яких органів і навіть закінчитися крововиливом в мозок. З цієї причини потрібно знати, яка норма тромбоцитів у крові, і слідкувати за показником.
Як підвищити рівень тромбоцитів у крові?
Підвищення тромбоцитів, як і лікування тромбоцитопенії, належить до компетенції лікаря-гематолога. Розробка терапії здійснюється індивідуально, з урахуванням ступеня нестачі кров'яних клітин, стану людини та причини захворювання.
Види медикаментів, що застосовуються у лікувальному процесі:
- Імуноглобуліни – посилюють імунну систему.
- Імунодепресанти – перешкоджають руйнівній дії імунітету.
- Кортикостероїди – надають знеболювальну та протизапальну дію.
- Антагоністи рецепторів тромбопоетину – для активізації вироблення гормону.
Додатково застосовуються народні методи, вживання вітамінів та коригування раціону харчування. Сам процес лікування може проходити амбулаторно, але з періодичним контролем лікаря.
Норма тромбоцитів у дітей
Рівень вмісту тромбоцитів виявляється у співвідношенні клітин до 1 мікролітра крові. Середня тривалість життя кров'яної клітки становить до 10 днів. Нормальна кількість розраховується залежно від їхнього одночасного перебування в кровотоку.
Норма тромбоцитів у дітей з перших днів народження до дорослішання:
- До першого року життя – 160-320 од.;
- До 15 років – 150-450 од.;
- Старше 15 років – 200-400 од.
Норма тромбоцитів у дорослих
Варто зазначити, що тромбоцитопенія частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Тромбоцити норма у дорослих визначаються з урахуванням кількох параметрів, а саме:
- стать;
- вік;
- наявності супутніх захворювань.
Норма тромбоцитів у жінок під час вагітності становить 150-320 од. У дорослої людини у звичайному стані цей показник може коливатися у діапазоні від 200 до 400 од.
Ситуація, за якої він опускається нижче 150 одиниць, характеризується ламкими дрібними судинами та тривалими кровотечами. При перевищенні кількості тромбоцитів планки 450 од., розвивається тромбоцитоз, що має реактивний характер і призводить до раку крові.
Причини та наслідки низької кількості тромбоцитів
Норма тромбоцитів в організмі може бути порушена внаслідок кількох провокаційних факторів. У їхньому списку присутні:
- спадкові хвороби, що провокують патологічну кровотечу;
- інтоксикація організму важкими металами чи великою кількістю алкоголю;
- алергічна реакція чи медикаментозне отруєння;
- авітаміноз та голодування;
- тривалі захворювання бактеріального, вірусного чи інфекційного характеру;
- онкологічні процеси та порушення кісткового мозку, що перешкоджають утворенню нових тромбоцитів;
- патології селезінки;
- аутоімунні захворювання;
- перенесена променева терапія.
Розвиток тромбоцитопенії має три різні механізми. Воно можливе при порушенні утворення тромбоцитів, їх прискорених витрат або проблем у процесі перерозподілу кров'яних клітин, яке відбувається у селезінці.
Які продукти можуть підвищувати рівень тромбоцитів?
Одним із найбільш доступних методів, як підвищити тромбоцити в крові, можна вважати зміну раціону. Коректно підібрана дієта у поєднанні з лікарськими засобами допоможуть підтримувати рівень кров'яних клітин у межах норми.
У переліку продуктів, які здатні збільшити кількість тромбоцитів у крові, є:
- яблука та гречана крупа як джерело заліза;
- риба;
- такі овочі, як морква та болгарський перець;
- горіхи;
- ягоди, що містять велику кількість вітаміну С;
- різні види зелені.
Крім вживання вищезгаданих продуктів, успішне збільшення кількості кров'яних клітин залежить і від виконання низки вимог. Приймання їжі повинно відбуватися в один і той же час. І потрібно виключити з раціону продукти, які на противагу знижують рівень тромбоцитів.
При підозрі на тромбоцитопенію та виборі методів її запобігання краще проконсультуватися з лікарем. Також необхідно уникати стресових ситуацій та перевтоми, які негативно позначаються на виробленні тромбоцитів.