Як уберегтися від Грипу та ГРВІ?
Щороку мільйони людей різного віку схильні до гострих респіраторних вірусних інфекцій та грипу. Спалахи подібних захворювань активізуються в холодну пору року – восени та взимку, і супроводжуються ускладненнями, завдаючи непоправної шкоди організму. Питання, як не захворіти на грип, є найчастішим серед тих, які задаються дільничним терапевтам і зустрічаються в пошукових запитах Інтернету в період сезонних застуд.
Що таке ГРВІ та грип?
ГРВІ розшифровується як гостра респіраторна вірусна інфекція, яка поєднує в собі групи хвороб, спричинених більш ніж двома сотнями різних вірусів. Вони мають схожі симптоми, і шкодять у тих частинах організму, де локалізована інфекція. При ураженні слизової оболонки носа проявляється нежить, зони гортані – болем у горлі та кашлем.
Грип також є інфекційним захворюванням, і відноситься до ГРВІ, але за рахунок сильного запального процесу протікає з ускладненнями. При попаданні в організм вірус грипу буквально за кілька годин вражає слизову оболонку, пригнічуючи її можливість протистояти бактеріям. Раптове початок погіршення самопочуття супроводжується ознобом, підвищеною температурою, болем у м'язах та іншими тяжкими симптомами. Також грип може проникати в кров і через неї розноситься по всьому організму, сприяючи його інтоксикації, що потребує більше часу на його лікування, ніж при ГРВІ. При тяжкій формі недуги загострюються і хронічні захворювання, пов'язані з дихальними шляхами, серцево-судинною та нервовою системою.
Визначити характер захворювання – грипозний або спричинений ГРВІ може лише лікар. Щоб уникнути ускладнень, краще скористатися медичною допомогою ще на початковому етапі вірусної інфекції.
Основні джерела захворювання
ГРВІ та грип викликають бактерії та віруси, що проникають в організм з повітрям під час вдиху. Повітряно-краплинний спосіб передачі інфекції провокує велику кількість хворих, особливо в сезон застуд, через тісний контакт людини з натовпом інших осіб.
Також респіраторні інфекції можуть поширюватись контактним шляхом. Механізм передачі відбувається в такий спосіб – при чханні чи кашлі людина прикриває рот рукою, намагаючись запобігти поширенню вірусу через повітря. В результаті велика кількість бактерій осідає на шкірі, і при зіткненні з іншими поверхнями залишаються на них. Далі відбувається рознесення патогенних мікроорганізмів по руках тих осіб, які контактують з поверхнями далі, торкаються свого обличчя та очей, що провокує запалення слизових, сприйнятливих до вірусів.
Вірус грипу та ГРВІ здатний зберігати свою життєздатність поза організмом на період до 3 тижнів за рахунок стійкості до впливу зовнішнього середовища. Тому необхідно регулярно стежити за гігієною рук, особливо в період загострення респіраторних захворювань.
Симптоми та ознаки грипу
При грипі спостерігається раптове підвищення температури тіла до високих показників, що супроводжується інтоксикацією організму. Небезпека простудних та вірусних захворювань також полягає загостренням хронічних захворювань.
Серед основних симптомів грипу та ГРВІ:
- підвищення температури до 38°С і вище;
- хворобливі відчуття у горлі;
- головний біль;
- ломота в тілі;
- нежить;
- утруднене дихання;
- сухий кашель;
- слабкість та дезорієнтація у просторі;
- блювання, діарея та інші ознаки шлунково-кишкових розладів;
- загострена реакція на світло та сльозотеча.
Найбільший ризик підхопити вірус грипу у дітей, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом. У ситуаціях несвоєчасного лікування захворювання може стати причиною ускладнень та летального результату.
Що робити, якщо захворіли??
Як першорядний захід при підозрі на ГРВІ або грип слід залишитися вдома, щоб не допустити погіршення самопочуття і не заражити оточуючих. При одночасному проживанні хворого з іншими членами сім'ї його варто ізолювати окреме приміщення. При спілкуванні та догляді за людиною із симптомами застуди необхідно використовувати марлеву пов'язку або медичну маску.
Не варто також пускати в садок та школу дітей із симптомами грипу, відвідувати культурно-масові заходи. Краще дотримуватися постільного режиму, пити багато води, приймати лікарські засоби і підтримати організм за допомогою їжі, багатої на вітаміни.
Краще попередньо проконсультуватися з лікарем, який має поставити діагноз та підібрати відповідне лікування. У ситуації наявності температури тіла в діапазоні 38 - 39 °С, і неможливості її збити, слід викликати швидку допомогу.
Як захиститись від ГРВІ?
Кращий захист від ГРВІ – профілактика, тому що простіше запобігти захворюванню, ніж боротися з його наслідками. Імунізація від простудних захворювань передбачає такий профілактичний метод, як вакцинація, який відноситься до специфічних способів запобігання вірусним недугам. Щеплення проти грипу проводиться щорічно, за кілька тижнів до зростання захворюваності на ГРВІ. Імунітету знадобиться два-три тижні для формування реакції на віруси та інфекції.
Введення вакцини в організм сприяє виробленню захисних антитіл, спрямованих на стимулювання імунної системи самостійно боротися з вірусами. Вакцинація – максимально ефективний спосіб запобігти захворюванню, порівняно з найсильнішими препаратами. Щоб досягти того ж результату, необхідно було б приймати таблетки протягом усього сезону, що саме по собі неможливо і несе навантаження на організм. Дія вакцини ж тримається протягом року, що є плюсом на її користь при вирішенні, яка краще за профілактику ГРВІ - препарати або щеплення. При її створенні враховується, який тип вірусу діятиме у поточному епідеміологічному сезоні, що підвищує ефективність засобу.
Вакцинація особливо рекомендується вразливим групам населення. До них відносяться вагітні жінки, діти старше 6 місяців, особи з хронічними захворюваннями, та категорії людей за професійним ризиком – медичні працівники, службовці сфери обслуговування, учні та студенти.
Профілактика грипу та ГРВІ, яка носить неспецифічний характер, сприяє загальному зміцненню організму та включає наступні заходи:
- правильне харчування з включенням до раціону продуктів із вмістом вітамінів А і С;
- регулярні прогулянки з вдяганням по погоді;
- зміцнення імунітету шляхом прийому вітамінно-мінеральних комплексів, імуностимуляторів та інтерферонів;
- вживання достатньої кількості рідини;
- застосування індивідуальних засобів захисту органів дихання під час відвідування громадських місць;
- провітрювання приміщень та зволоження повітря;
- заняття фізкультурою;
- загартовування;
- відсутність стресів та перевтоми;
- нормалізація режиму сну та відпочинку.
Профілактика ГРВІ допоможе запобігти захворюванню та сприяє поліпшенню імунного захисту організму. Найбільш ефективним є поєднання коштів, які відносяться до специфічного та неспецифічного захисту.
Що потрібно робити при захворюванні ?
Людині, яка захворіла на ГРВІ чи грип, необхідно дотримуватися кількох правил. Вони допоможуть прискорити одужання і зведуть до мінімуму ризик зараження оточуючих.
При хворобі слід:
- обмежити контакти з іншими людьми;
- залишитися вдома та дотримуватися постільного режиму;
- вживати більше рідини – води, теплого чаю, натуральних соків;
- звернутися до лікаря для призначення лікування;
- чітко дотримуватись призначення, графік прийому препаратів та інші лікарські приписи;
- підтримувати організм за допомогою вітамінів;
- при необхідності опинившись в людному місці важливо надіти маску для запобігання поширенню інфекції;
- при чханні та кашлі прикривати рот і ніс хусткою;
- підтримувати гігієну рук;
- подбати про зволоження та провітрювання приміщення.
У разі погіршення самопочуття необхідно повторно викликати лікаря. Особливо якщо спостерігається температура вище 38°С, яка не збивається препаратами на основі парацетамолу.
Що не рекомендується робити при хворобі ?
Крім інформації, як не захворіти на ГРВІ, необхідно знати, які дії не слід робити, якщо застуда чи грип вже атакували організм. Насамперед не варто самостійно призначати собі сильнодіючі препарати, у тому числі й антибіотики. Підбором медикаментів повинен займатися лікар після підтвердження етіології захворювання, яке може бути викликане не тільки вірусами, а й бактеріями. Тип ліків визначається з урахуванням причини застуди, стану людини, її віку, наявності хронічних захворювань та протипоказань.
З великою обережністю здійснюється прийом жарознижувальних. При грипі категорично протипоказано застосування аспірину дітьми та підлітками через ризик ураження нервової системи та печінки.
Не варто близько спілкуватися з особами, які мають явні симптоми ГРВІ, і відвідувати роботу або відправляти дитину до школи чи дитячого садка за наявності ознак застуди. Краще викликати лікаря додому, і відмовитися від походу до поліклініки, де доведеться провести деякий час у черзі.
Не рекомендується використовувати посуд та речі загального користування, тісно спілкуватись із здоровими членами сім'ї. Також не потрібно ігнорувати правила гігієни, необхідність дезінфекції та прибирання приміщення.
Коли слід звернутися до лікаря?
Виклик або відвідування лікаря при грипі та ГРВІ доцільний у ситуаціях, що загрожують життю людини. До ознак, що вимагають надання невідкладної допомоги, належать:
- тривала температура, що не збивається, понад 38°С;
- головний біль, який не проходить після прийому медикаментів;
- утруднене дихання;
- хворобливі відчуття в області грудної клітки;
- наявність домішок крові у мокротинні;
- блювання, нудота, спазм шлунка;
- біль в животі;
- запаморочення та напівнепритомність.
Найкращим рішенням буде звернення до лікаря ще на початку грипу чи ГРВІ. Це допоможе підібрати правильну тактику лікування, і запобігти негативним наслідкам прийому самостійно підібраних препаратів.
Виконання базових рекомендацій лікарів та своєчасна профілактика простудних захворювань – гарантія ефективності боротьби з грипом та ГРВІ. Також подібні способи допоможуть попередити розвиток важких ускладнень та летального результату, якщо не вдалося вберегтися від вірусу.