У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Небулайзери (Інгалятори)

Небулайзери (Інгалятори)

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 16 листопада 2017
Змінено: 25 жовтня 2023
791
16 хв читати

Інгаляція — один із найбільш ефективних способів лікування захворювань дихальних шляхів. Якщо користуватися інгалятором у разі кашлю або інших недуг, уникаючи таблеток та сиропів, можна виділити деякі переваги. Головна особливість — повний контакт ліків зі слизовою оболонкою, що пришвидшує процес всмоктування в організм. За цим настає швидке одужання. Крім того, ліки впливають одразу на дихальні шляхи, не затримуючись у шлунку. Інгаляція також прискорює виведення слизу та мокротиння.

Завдяки своїм очевидним перевагам небулайзери здобули визнання серед лікарів та пацієнтів. Професіонали рекомендують користуватися інгалятором "Омрон" — фірма займається виробництвом небулайзерів широкого спектра дії, які підходять для різних типів інгаляцій. Суть роботи пристрою проста: апарат перетворює введені ліки на аерозоль, після чого подає засіб у ротову порожнину, бронхи та легені. Інгалятор підходить для використання пацієнтами будь-якого віку. Робити інгаляції дитині слід після призначення лікаря, при цьому необхідно суворо дотримуватись рекомендацій. Лікування дитини за допомогою небулайзера часто призначають при бронхіті.

Від яких хвороб допоможе вилікуватись інгалятор (небулайзер)

Інгаляцію небулайзером проводять не тільки для боротьби з хворобою, а й для профілактики. Лікарі виділяють кілька груп хвороб, у яких інгалятор є основним способом лікування:

  1. Напади. До цього типу належать алергічні реакції, сюди ж — лікування інгалятором у разі астми.

  2. Хронічні патології. У таких випадках актуальною буде інгаляція при бронхіті та риніті, оскільки саме ці захворювання найчастіше бувають хронічними.

  3. Гострі респіраторні. Сюди належать ларингіт, фарингіт та риніт, якщо він не затяжний.

  4. Професійні захворювання. Це можуть бути недуги, набуті під час роботи. До групи ризику належать шахтарі, хіміки тощо.

  5. Захворювання нервової, ендокринної та серцево-судинної систем.

  6. Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).

  7. Захворювання легень, зокрема пневмонія.

  8. Муковісцидоз.

  9. Туберкульоз.

  10. Бронхоектатична хвороба.

  11. Грибкові патології.

Також інгаляція в домашніх умовах за допомогою спеціального пристрою часто призначається як профілактичний захід для запобігання розвитку ускладнень у період після операції та при ВІЛ, якщо спостерігаються респіраторні хвороби.

Фото - Інгалятор компресорний Microlife NEB 210
Виробник: ВЕГА УКРАЇНА ТД ТОВ
2 014.30 грн

Про ефективність інгаляторної терапії

Ефективність лікування залежить від властивостей аерозолю, а отже, насамперед від інгалятора, що його виробляє і транспортує в дихальні шляхи. Апарат вважається ідеальним у тому випадку, якщо він швидко виробляє аерозольну речовину та доставляє її до місця призначення (у тому числі й у альвеоли) із найменшою втратою медичного препарату. Крім того, необхідно, щоб він був простий в експлуатації, надійний та доступний для використання людям усіх вікових категорій і в разі, якщо форма перебігу хвороби тяжка. Інгаляції небулайзером забезпечать необхідний ефект, якщо швидкість потоку аерозольних частинок протягом усієї процедури буде постійною.

Другим важливим моментом є те, в якій кількості медикаментозний засіб поширюється респіраторною системою і де. Від розмірів аерозольних частинок залежить їх здатність проникати в той чи інший орган, відділ:

  • частинки, які мають розмір до 10 мкм, переважно діють на ротоглотку;

  • частинки з розміром від 5 до 10 мкм потрапляють не тільки в ротоглотку, а й у горло і трахею;

  • при розмірі від 2 до 5 мкм частинки речовини проникають у нижні дихальні шляхи;

  • від 1 до 2 мкм — в альвеоли.

Якщо ці частинки менші, то вони в незмінному вигляді повертаються з повітрям, що видихається людиною, в атмосферу. Таким чином, для досягнення ефекту якісні небулайзери мають виробляти аерозоль, в якому не менше половини частинок мали б розмір 1-5 мкм.

Різновиди небулайзерів та їх відмінності

Перед розглядом особливості конструкції слід розібратися, що таке небулайзер і яке його призначення.

Небулайзер — це спеціальний пристрій медичного призначення для проведення інгаляцій. Він перетворює ліки для інгаляцій на аерозоль дрібнодисперсного типу.

Існує кілька різновидів апаратів залежно від їх конструкційних особливостей:

  1. Компресорні небулайзери. Аерозоль утворюється за рахунок повітря, що надходить під певним тиском у відсік із лікарським препаратом. Найбільш ефективні при риніті та кашлі. Вони досить габаритні, шумні, функціонують від мережі, тому їх експлуатація можлива лише за стаціонарних умов.

  2. Ультразвукові небулайзери. Компактні, безшумні, мобільні. Їх функціонування забезпечується завдяки вібрації на поверхні використовуваного розчину п'єзоелемента. Інгаляції небулайзер дає змогу робити з мінеральною водою, фізрозчином, фітопрепаратами. Для розпилення гормонів, антибіотиків, муколітиків та інших ліків не підходять, тому що їх компоненти в процесі нагрівання руйнуються.

  3. Мембранні, або меш-інгалятори. Функціонують на основі дрібносітчастої мембрани з ліками різних фармакологічних груп. Такі пристрої компактні і легкі, працюють від батарейок, тому їх можна носити із собою. Підходять астматикам та алергікам.

Відмінності між апаратами різного виду полягають у їх габаритах, шумі, конструктивних особливостях, принципі роботи, можливості використання тих чи інших препаратів. Вибір небулайзера, ціна якого безпосередньо залежить від його виду, ґрунтується на лікарських рекомендаціях та особистих потребах.

Фото - КОМПРЕСОРНИЙ ІНГАЛЯТОР OMRON NE-C803 (NE-C803- E), шт
1 761.50 грн

Чим відрізняються парові інгалятори від небулайзерів

Парові інгалятори — це найпростіші апарати, що перетворюють ліки для інгаляції на пару, яка складається з великих частинок, нездатних проникнути глибоко в дихальну систему, тому вони ефективні тільки у разі захворювань носа, горла. Розчини для інгалятора підходять не всі. Вони сумісні з фізрозчином, ефірними оліями, мінеральною водою.

Небулайзери, ціни на які значно вищі, залежно від виду можуть працювати з різними ліками, утворюють аерозоль, який легко проникає в бронхи, легені, забезпечуючи терапевтичний ефект.

За яких захворювань використовують інгалятор і небулайзер

Паровий інгалятор — це пристрій, призначений для лікування гострих та хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів:

  • трахеїти;

  • бронхіти;

  • фарингіти;

  • синусити;

  • риніти;

  • отит середнього вуха;

  • сезонні ГРЗ у дорослих та дітей, наприклад інгаляції при сухому кашлі;

  • професійні та алергічні респіраторні захворювання.

Призначення небулайзера набагато ширше. Апарат використовують для лікування верхніх і нижніх дихальних шляхів. Крім уже перелічених захворювань, він ефективний у разі:

  • пневмонії;

  • астми (на сьогодні це найкращі інгалятори від астми);

  • ХОЗЛ;

  • муковісцидозу;

  • туберкульозу;

  • грибкових патологій;

  • бронхоектатичної хвороби.

Обираючи інгалятор для дітей та дорослих, слід враховувати характер захворювання.

Протипоказання та рекомендації до використання

Крім позитивних ефектів, лікування інгалятором має низку протипоказань:

  1. Підвищена температура тіла (37,5°С і вище) — відповідь на часте запитання, чи можна робити інгаляції при температурі. До її нормалізації не рекомендується проводити інгаляційну терапію, щоб не спровокувати виникнення ускладнень у разі гнійних процесів, наприклад при гнійному тонзиліті або гаймориті.

  2. Схильність до носових кровотеч. Під час лікування гарячою парою судини в носових ходах розширюються, кров'яний тиск збільшується, що може спричинити їх розрив.

  3. Виражена дихальна або серцево-судинна недостатність. Йдеться про інсульти, інфаркти, черепно-мозкові травми, внаслідок яких дихальний центр зазнав пошкодження, спонтанний пневмоторакс, бульозну емфізему. У цих випадках людина потребує невідкладної допомоги, оскільки самостійно дихати вона не може.

  4. Усі різновиди злоякісних новоутворень.

  5. Алергія на ліки для небулайзера при кашлі та інші препарати, що використовують для лікування захворювання.

Але слід пам'ятати, що випадок кожної людини — індивідуальний, тому перед лікуванням слід проконсультуватися з фахівцем.

Для інгаляцій розроблено спеціальні препарати. Медикаменти відрізняються один від одного за принципом дії: деякі використовуються для виведення мокротиння, інші мають антисептичний ефект. Дозу кожного препарату має вказувати лікар, який стежитиме за перебігом терапії. Категорично заборонено використання олій в інгаляторах, оскільки вони можуть спричинити алергічну реакцію. Для таких процедур підходить спеціалізований паровий небулайзер. Дихати під час інгаляції слід спокійно, не напружуючись. Вдих і видих здійснюються через ніс.

Які побічні дії можливі під час проведення небулайзерної терапії

Інгалятор від кашлю для дорослих та дітей у більшості випадків є безпечним засобом для введення лікарських препаратів в організм, але іноді можуть спостерігатися побічні ефекти:

  1. Симптоми гіпервентиляції, що виявляються у вигляді кашлю, нудоти, запаморочення, тремору рук. Вони проявляються при глибокому диханні. У цьому випадку слід перервати процедуру, заспокоїтись, дихати носом. Через короткий час стан нормалізується, й інгаляцію можна буде продовжити.

  2. Кашель, що виник під час процедури як реакція на розпилення аерозолю. Інгалятор слід відключити на кілька хвилин і почекати, доки мине кашель.

  3. Дуже рідко може спостерігатись місцева алергічна реакція на розчини для небулайзерів у вигляді почервоніння шкіри та легкого подразнення. У цьому випадку потрібна консультація лікаря. Можливо, знадобиться замінити ліки.

Основні правила використання небулайзера для інгаляцій

Під час використання небулайзера за призначенням необхідно дотримуватися простих, але важливих правил:

  1. Перш ніж розпочати роботу з пристроєм, треба добре вимити руки, щоб уникнути поширення інфекції.

  2. Небулайзери для дітей та дорослих збираються і готуються до роботи згідно з інструкцією. Після складання апарата його необхідно підключити до мережі, щоб перевірити, як він працює. Після цього приєднується мундштук, трубка або маска, що визначають напрямок повітряного потоку. У багатьох сучасних моделях є кілька розмірів масок (дитячі та дорослі), з гумкою для кріплення на голові. Це робить процедуру комфортнішою.

  3. У спеціальну склянку наливається препарат або розчин (5 мл і більше).

  4. Після запуску через маску плавно подаватиметься пара.

  5. Після закінчення процедури всі знімні частини пристрою промиваються під гарячою водою з милом. Використовувати агресивні засоби, у тому числі й механічні, для очищення апарата не можна.

Сухий інгалятор, як користуватись — ми вже знаємо, а зберігати його потрібно у спеціально відведеному чистому місці. Рекомендується з періодичністю двічі на тиждень обробляти його спеціальними деззасобами.

Препарати для інгаляцій та їх дія

З чим робити інгаляції при сухому кашлі, бронхіті та інших захворюваннях, вирішує лікар. Найчастіше призначають такі медичні препарати:

  • муколітики (відкашлювальні засоби): Лазолван, Флуімуцил;

  • бронходилататори (бронхорозширювальні): Сальбутамол (Вентолін), Беродуал;

  • протизапальні: Фліксотид, Пульмікорт;

  • регідрататори слизової оболонки органів дихання: спеціальні розчини для інгаляцій у небулах, лужні мінеральні води, такі як “Боржомі”.

У низці випадків лікар призначає інші препарати: антибіотики, кортикостероїди.

Як правильно проводити інгаляцію небулайзером

Для отримання максимальної ефективності потрібно знати, як правильно дихати небулайзером:

  1. Робити інгаляцію потрібно через годину-півтори після прийому їжі та інтенсивних фізичних навантажень.

  2. Шия має бути відкритою, що необхідно для повноцінного вільного дихання.

  3. Використовувати насадки відповідно до призначення, наприклад, для носа — канюлі.

  4. У разі захворювання ротоглотки, бронхів та трахеї під час інгаляції потрібно правильно дихати: зробити глибокий вдих через рот, на кілька секунд дихання затримати та видихнути через ніс.

  5. Дихання під час процедури має бути глибоким і розміреним.

  6. Після закінчення процедури через 15-20 хв можна починати пити, їсти, розмовляти.

  7. Безпосередньо перед та одразу після інгаляції заборонено палити.

Скільки дихати небулайзером, призначає лікар. У деяких сучасних моделях час встановлюється автоматично. Після його завершення апарат вимикається

Особливості інгаляцій дітям

Перед початком небулайзерної терапії потрібно знати, як правильно робити інгаляції.

Інгаляцію виконують, коли дитина перебуває в спокійному стані, а після гри або прийому їжі минуло достатньо часу. До процедури дітям пояснюють, що часто дихати не потрібно. Важливо не займатися самолікуванням і використовувати препарати, призначені лікарем. При цьому дозування не можна збільшувати чи зменшувати. Після інгаляції дитина обов'язково має відпочити. Загалом  треба дотримуватися стандартних правил проведення процедури.

Як вибрати небулайзер, можна спитати в лікаря. Для дітей фахівці рекомендують мембранні, або меш-інгалятори.

Фото - Інгалятор небулайзер компресорний LD-211C жовтий
1 476.20 грн

Ідеальний інгалятор для горла та носа

Інгалятори, який краще — можна уточнити у продавця, вивчити інструкцію, але незалежно від виду вони виконують одну й ту саму функцію. У цьому випадку рекомендується брати пристрій відомої марки, у комплекті з яким йдуть відповідні насадки. Враховують під час вибору і місце проведення процедури, необхідність брати його із собою в дорогу та інші моменти.

Інгаляції при кашлі в дітей — особливості

Лікування небулайзером у разі кашлю є кращим способом. Обґрунтовується це тим, що розпорошуються ліки, перетворені на дрібні частинки, які проникають у найбільш віддалені ділянки органів дихання, забезпечуючи рівномірність розподілу по слизовій оболонці. Ефективним методом лікування є інгаляція фізрозчином. Цей засіб можна купити в будь-якій аптеці за низькою ціною, і при цьому медикамент у жодному разі не є гіршим за дорожчі аналоги.

Багато небулайзерів йдуть у комплекті зі спеціальною дитячою маскою, яка тримається на голові на гумці, що дуже зручно у випадку з маленькими дітьми. Препарати для інгаляції від кашлю призначає лише лікар.

Інгаляції при нежитю у дітей — особливості

Лікарі стверджують, що користуватися небулайзером у разі нежитю не просто можна,  й необхідно. Інгалятор відмінно впорається із закладеністю носа без нежитю (сухий риніт), а також полегшить вихід густих виділень. Основним плюсом інгаляції у домашніх умовах є простота процедури. При алергії небулайзер усуває набряклість слизової оболонки, виводить алергени. Дієвим способом для домашнього лікування є інгаляція содою.

Інгаляція при кашлі в домашніх умовах проводиться з використанням призначених препаратів у певному дозуванні. Дітям часто виконують процедуру з фізрозчином чи мінеральною водою. Усе залежить від основного захворювання та характеру кашлю.

Інгаляції для профілактики застуди та ГРВІ: чи ефективно?

Інгаляції при бронхіті та інших захворюваннях легеневої системи для всіх є звичною процедурою, але вони також ефективні і для профілактики, особливо коли йдеться про сезонні хвороби, такі як ГРВІ та застуда. Які лікарські засоби використовувати, слід уточнити у лікаря.

Ефективність полягає у способі введення медикаментів в організм дитини та дорослої людини. Воно абсолютно безболісне та швидке. При цьому в дихальних шляхах ліки осідають у максимальних концентраціях безпосередньо в місці локалізації вірусів, а системний вплив на організм загалом, як і ризик побічних дій, знижується.

Завдяки цьому вірус практично одразу знищується, а осередок інфекції локалізується.

Висновок

Небулайзер — ефективний сучасний пристрій, який дає змогу не тільки усунути низку симптомів, пов'язаних із серйозними легеневими захворюваннями, а і вжити профілактичні заходи. Зрозуміти, як робити інгаляції, не складно, достатньо вивчити інструкцію щодо використання апарату та виконувати лікарські призначення.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари