У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Педикульоз у дітей: як позбутися вошей?

Педикульоз у дітей: як позбутися вошей?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 7 вересня 2021
Змінено: 28 жовтня 2024
1368
12 хв читати

Педикульоз, або вошивість - паразитарне захворювання, при якому на шкірі поселяються дрібні кровоссальні комахи. Відповідно до локалізацією паразита на тілі розрізняють три типи педикульозу: платтяна, лобковий і головний. Остання форма зустрічається частіше за інших, здебільшого в дитячих колективах і місцях великої скупченості людей. Пік захворюваності припадає на перший місяць після канікул: саме в цей час в школах і дошкільних установах виявляють спалахи інфекції. Як групу ризику в першу чергу розглядають дітей від 4 до 11 років, проте заразитися вошами може і дитина будь-якого віку, і дорослий.

Звідки беруться воші у дітей?

Статевозріла воша має сплющене напівпрозоре тіло довжиною близько 3,5-4 мм, а нерідко і менше. Вона не вміє стрибати і літати, але активно пересувається (за хвилину доросла комаха долає 20-25 см), що в поєднанні з непримітним зовнішнім виглядом допомагає їй переповзати з хворої людини на здорового. Воші розмножуються яйцями (їх називають гнидами), і весь життєвий цикл однієї особини триває 25-40 днів, за які самки встигають відкласти 140-300 яєць. Цим пояснюється швидкість поширення хвороби і її контагіозність (заразність). Паразити харчуються кров'ю, проколюючи шкіру голови.

Інфекція передається контактно-побутовим шляхом: при іграх на дитячих майданчиках, спільне проживання в таборах відпочинку та санаторіях, тісному спілкуванні в школах і садках. Найчастіше зараження відбувається в моменти близького контакту з носієм вошей:

  • при безпосередньому зіткненні голів і волосся;
  • через речі, предмети загального (посуд, іграшки) і особистого користування (шапки, гребінці, гумки);
  • під час сну в одному ліжку з зараженим.

Рідше зустрічаються випадки зараження в загальних душових і громадському транспорті.

Переконання про зв'язок між вошами і неохайністю не має під собою підстав: навпаки, у дітей, регулярно дотримуються гігієну, захворювання може протікати активніше, оскільки чисту шкіру легше прокусити, а на чистих волоссі легше закріпити яйця. Заразитися паразитами може дитина з сім'ї з будь-яким соціальним статусом.

Як виглядає дитячий педикульоз?

Ситі воші набувають коричневий колір, але навіть незважаючи на це побачити їх неозброєним оком вкрай складно. Помітити рух в волоссі можна тільки при великій кількості паразитів на світлому волоссі і хорошому освітленні, тому для діагностики педикульозу вибирають місця з яскравим джерелом світла. Волосся досліджують, відокремлюючи пасмо за пасмом.

При огляді голови в першу чергу звертають увагу на прикореневу зону волосся: гниди кріпляться на відстані приблизно 1 см від кореня, і вони нерухомі, тому виявити їх набагато легше, ніж власне комах. Вони схожі на довгасте кунжутне зерно розміром 1-1,5 мм. Живі яйця блищать, а при їх роздавлюванні можна почути характерний тріск. Порожні гниди тьмяні і нагадують лупу, мертві мають мутно-коричневий колір. І живі, і мертві яйця видаляються з волосся з великими труднощами.

Інша важлива діагностична ознака вошивості - наявність червоних точок на шкірних покривах. Це можуть бути сліди укусів, які через 2-4 тижні після зараження починають свербіти і перетворюються в розчухи. Сверблячка в цьому випадку є частиною алергічної реакції організму на укуси і слину паразитів, що потрапляє в рани. Цей симптом з'являється не раніше, ніж через 10-12 днів після інфікування: за цей час в волосистої частини голови накопичується достатня кількість паразитів і укусів, здатних викликати сильне свербіння.

Фото - Спрей від вошей Лавінал на основі ефірних олій 100 мл
356.40 грн

Фото - Пермін новий лосьйон-спрей (протипедикульозний) 50мл
119.10 грн

Улюблена локалізація вошей - віски і потилиця, ділянки біля вух і шиї. Шкіра в цих місцях тонше, а значить, тут її легше прокусити.

До менш очевидним, непрямим симптомів педикульозу у дітей відноситься:

  • порушення сну;
  • зміна поведінки, плаксивість і нервозність;
  • апатія і швидка стомлюваність.

Якщо зараження розпізнали вдома, потрібно повідомити про це в установу, яке він відвідує, а саму дитину ізолювати.

Небезпека дитячих вошей

У розчухи, що виникають на місці укусів, легко занести бактеріальну інфекцію. Це може привести до розвитку вторинних шкірних хвороб: дерматитів, гнійничкових уражень, гіперпігментації. У деяких випадках хвороба супроводжується вираженим алергічним процесом, що стає причиною екземи та регіонарного лімфаденіту (запалення лімфатичних вузлів, частіше за все потиличних і шийних).

До розвитку ускладнень більше схильні маленькі діти: вони погано стримуються і чешуть місце укусу брудними руками, а недосконалість імунних реакцій їх організму часто призводить до алергічних реакцій.

Лікування педикульозу

Щоб позбутися від паразитів, потрібно знищити всіх живих особин, здатних продовжувати розмноження і відкладати яйця, а потім видалити з волосся всі життєздатні гниди. Успішне лікування можливе тільки при повному знищенні популяції вошей, тому обробляти потрібно не тільки волосся, але і постільну білизну, гребінці та особисті речі зараженого.

Фото - Паранікс спрей протипедикульозний 100мл
Виробник: Lab. Pharmygiene - SCAT (Франция)
422.50 грн

Чим лікувати педикульоз у дітей?

Боротьбу з інфекцією розпочинають із застосування протипедикульозних шампунів, спреїв, лосьйонів і емульсій. За принципом дії препарати, що допомагають вилікувати воші у дитини, діляться на два типи.

1. Інсектициди. Містять синтетичні хімічні сполуки. Відносно комах працюють як контактний нервово-паралітична отрута, порушуючи процеси реполяризації мембрани нервових клітин. При цьому не мають токсичного впливу на організм людини і не потрапляють в системний кровотік. Застосовуються у дітей старше трьох років без схильності до алергії. Надійні представники групи інсектицидів - Хігія і Пермін.

  • Хігія випускається у вигляді шампуню. Не викликає роздратування шкірних покривів. Шампунь добре піниться. Містить оцтову кислоту, яка допомагає видалити гниди.
  • Пермін випускається у формі лосьйону. Застосовується після попереднього миття голови. Вбиває комах на всіх стадіях життєвого циклу.

2. Диметикон. В основі діючої речовини - суміш плинного полімеру диметикону з ефірними і мінеральними маслами. Такі засоби добре розподіляються по шкірі голови і мають заспокійливий ефект. До складу діметіконових препаратів зазвичай входять самі «нелюбимі» паразитами масла: лавандова, евкаліптова, чайного дерева, розмаринову. Вони блокують дихальні шляхи комах і викликають у них зневоднення. Такі засоби дозволено застосовувати з двох років життя. Популярні препарати цієї групи - Лавінал і Паранікс.

  • Лавінал містить масла лаванди і іланг-ілангу. Нетоксичний. Випускається у формі спрею. Підходить для профілактики вошей у дітей і дорослих.
  • Паранікс викликає зневоднення у комах на всіх стадіях розвитку. Його використання не призводить до появи стійкості у паразитів.

Перед застосуванням препарату потрібно переконатися в тому, що у дитини немає на нього алергії. Для цього кілька крапель ліків капають на внутрішню сторону передпліччя і залишають на 15-20 хвилин. При відсутності на шкірі, що насторожують змін (свербіння, припухлості, почервоніння) засіб можна використовувати. Перед початком обробки обличчя і плечі дитини потрібно накрити рушником.

Після медикаментозної обробки проводять механічну. Для цього використовують гребінець з частими зубцями. Деякі препарати продаються в комплекті зі спеціальними гребінцями (Лавінал, Хігія). Пасма волосся можна додатково змочувати розчином, що складається з рівних частин 9% столового оцту і води: це полегшить видалення гнид. На гребінець можна насадити вату, змочену цим розчином. При обробці потрібно ретельно стежити за тим, щоб оцтова суміш не потрапляла на шкіру голови: це може привести до появи роздратування.

Мертвих комах і їх гнид потрібно вичесати (бажано в ванну) і змити гарячою водою. Дитину після цього потрібно викуповувати, а все його натільну і постільну білизну, рушники, верхній одяг і головні убори випрати окремо від інших речей. Чисті речі пропрасовують праскою з парою. Гребінець і іграшки теж слід обробити протипедикульозними препаратами, а ті речі і предмети, які не можна прати і мочити, потрібно витримати в герметичних пакетах протягом двох-трьох днів: без господаря воші вмирають протягом доби.

Всі контактні члени сім'ї повинні пройти огляд на предмет зараження, а при необхідності і ту ж обробку. Комплекс заходів по боротьбі з паразитами треба повторювати через 7, 14 і 21 день, щоб виключити відновлення популяції комах з декількох особин, що вижили.

Як лікувати педикульоз у дітей з алергією

Якщо дитина страждає на шкірні захворювання або алергією на протівопедікулезні засоби, лікування інфекції включає описані вище заходи за винятком застосування медикаментів. Дитині миють голову звичайним шампунем, а потім на волосся наносять кондиціонер: це уповільнює пересування вошей. Живих комах і їх гниди вичісують густим гребінцем, змоченим в оцтовому розчині, а потім змивають гарячою водою після кожного розчісування. Після закінчення процедури дитину потрібно викуповувати, а його речі випрати і пропрасувати з парою.

Комплекс заходів потрібно повторювати чотири рази за два тижні. Слід враховувати, що цей метод лікування малоефективний.

Коли потрібно звернутися в лікарню

Візит до лікаря потрібно при педикульозі, ускладненому вторинної інфекцією, алергією і збільшенням регіонарних лімфовузлів. Ознаки інфікування расчесов:

  • припухлість і почервоніння шкіри в області рани;
  • підвищення місцевої температури;
  • болючість при дотиках;
  • наявність гнійних кірочок і виділень.

Алергічні реакції проявляються висипами, підвищенням загальної температури тіла і набряками в області укусів. При появі будь-якого з перерахованих симптомів у маленької дитини слід звернутися до лікаря якомога швидше.

Профілактика вошей у дітей

Не існує способу гарантовано захиститися від зараження вошами. Найнадійніший спосіб профілактики - не використовувати чужі гігієнічні приналежності й аксесуари, головні убори і рушники і ні з ким не ділитися власними. Якщо у дитини довге волосся, їх краще збирати в хвіст: так ймовірність інфікування знижується. Батьки повинні перевіряти волосся дітей на наявність вошей і гнид раз в один-два тижні.

Педикульоз - контактна інфекція, заразитися якою може будь-яка дитина, однак сучасні засоби від вошей допоможуть швидко позбавитися від комах і попередити їх поширення в колективі. Дотримання правил особистої гігієни значно знижує ризики зараження.

Цензор: Батура Руслан Провізор

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари