У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Сонячний і тепловий удар: в чому відмінність?

Сонячний і тепловий удар: в чому відмінність?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 14 вересня 2021
Змінено: 28 жовтня 2024
10653
12 хв читати

Тепловий удар (і сонячний як його різновидність) відноситься до патологічних реакцій організму, небезпечним для життя і виникають у відповідь на різке перегрівання. Незважаючи на різні причини і умови виникнення, обидва цих стану можуть призвести до зупинки серця і розвитку коми. Правильно і вчасно надана допомога врятує потерпілому життя.

Сонячний удар

Виникає при тривалому і інтенсивній дії прямих променів сонця на непокриту голову. Найчастіше воно з'являється після тривалого перебування на пляжі або просто на відкритому повітрі під сонцем, проте іноді його симптоми виникають і при відносно низькій температурі - наприклад, в горах.

Механізм розвитку - розширення судин головного мозку під дією інфрачервоних променів і подальшому приливу крові до голови. Надмірне кровонаповнення викликає здавлення клітин мозку і порушення їх роботи. Шлуночки мозку переповнюються спинномозковою рідиною, оболонки набрякають. Підвищується артеріальний тиск. Дрібні капіляри можуть не витримувати цього і лопатися. Стан супроводжується симптомами ураження центральної нервової системи.

Ознаки сонячного удару

Виразність і небезпека симптомів залежить від ступеня тяжкості удару. У пацієнтів виникає загальна слабкість і млявість, сонливість і загальмованість. Дихання і серцебиття частішає, з'являється запаморочення, «мушки», потемніння і двоїння в очах. Підвищується температура тіла, змінюється артеріальний тиск, наростає головний біль. Відзначається гіперемія (почервоніння) шкіри обличчя.

У клінічній практиці прийнято ділити стан на три ступені.

  • Легкий. Характеризується астенією, нудотою, головним болем, збільшенням частоти дихання і серцебиття, мідріазом (розширенням зіниць).
  • Середій. Може розвиватися оглушення і порушення координації рухів. Наростає головний біль, з'являється нудота і блювання. Зростає частота пульсу і дихання, визначається гіпертермія (температура досягає 38-40 ° C). Можливі носові кровотечі.
  • Важкий. Характерно швидкий і гострий початок. Свідомість змінюється аж до галюцинацій і коми, можуть виникати судоми, мимовільна дефекація і сечовипускання. Гіпертермія досягає 41-42 ° C.

Якщо пацієнту вчасно не надати допомогу, у нього може розвинутися гостра серцево-судинна і дихальна недостатність, обширний крововилив в мозок, зупинка серця або дихання. Неякісне та несвоєчасне лікування може стати причиною віддалених наслідків: головного болю, порушень зору, захворювань серця і судин.

Тепловий удар

Тепловий тип удару являє собою сукупність реакцій організму, що виникають у відповідь на загальний перегрів тіла цілком. Перебувати під прямими променями сонця для цього не обов'язково: причиною стану може стати тривале перебування в жаркому приміщенні або автомобілі без кондиціонування, відпочинок в лазні чи сауні, а також просто на вулиці при високій температурі і вологості повітря.

Механізм розвитку - порушення в організмі процесів терморегуляції: теплоутворення при цьому зростає, а тепловіддача знижується. Результатом цього стає неможливість підтримувати нормальну температуру тіла. Зміни, що відбуваються при сонячному ударі в судинах головного мозку, при тепловому зачіпають судини всіх органів тіла. Це призводить до збою в роботі кожної системи і без лікування може закінчитися масивної інтоксикацією і поліорганної недостатністю.

Основні симптоми

Ознаки теплового удару наростають поступово у міру посилення перегріву. Шкірні покриви червоніють і тепліють, на перших етапах стану з'являється рясне потовиділення, яке згодом змінюється сухістю шкіри. З'являється загальна слабкість, запаморочення, двоїння в очах і утруднення фокусування погляду. Дихання частішає, ритм його порушується, розвивається задишка. Пульс частішає і слабне. Виникає нудота і блювання, судоми і гіпертермія, з'являється сплутаність свідомості аж до галюцинацій.

Класична форма теплового удару протікає у легкому, середньому і важкому варіанті. Їх симптоми збігаються з такими при сонячному ударі, відрізняючись тільки генералізація процесу: до неврологічної симптоматики приєднуються більш важкі порушення роботи серцево-судинної, дихальної, ендокринної та сечовидільної систем.

У клінічній практиці зустрічаються й інші форми теплового удару:

  • гіпертермічна (піретіческая), основною ознакою якої стає сильний жар (39-42 ° C);
  • асфіксична, що характеризується в першу чергу розладом дихання;
  • диспепсична (гастроентерологічна) з вираженими нудотою, блювотою, діареєю і затримкою сечовипускання;
  • церебральна (паралітична), головний симптом якої - викликані кисневим голодуванням судоми і розлади свідомості.

Без надання спеціалізованої допомоги тяжкість стану прогресивно наростає. Воно може закінчитися розвитком набряку мозку і легенів, ДВС-синдромом, внутрішньочерепних крововиливом, серцевою і нирковою недостатністю.

Фото - Вода мінеральна Карпатська джерельна негазована 0.5л
Виробник: Карпатські мінеральні води Філія ТОВ
13.50 грн

Тепловий і сонячний удар у дитини

Симптоми місцевого та загального перегріву у дітей практично не відрізняються від дорослих. Діти стають апатичними і плаксивими, відмовляються пити та їсти. При перегріванні у них нерідко трапляються носові кровотечі (набагато частіше, ніж у дорослих). Через недосконалість механізму терморегуляції дитячий організм переносить перегрів складніше, ніж дорослий, а для розвитку його симптомів дитині достатньо 15 хвилин. Саме тому в спекотні літні дні слід особливо ретельно стежити за станом дітей і уникати дії чинників, що провокують перегрів.

Провокуючі фактори

До факторів, що провокує розвиток загального перегрівання організму, відносяться:

  • носіння щільного одягу з синтетичних матеріалів (у тому числі з прогумованими деталями);
  • висока вологість повітря в приміщенні і на вулиці;
  • рухливі ігри, заняття спортом і фізичні навантаження в спеку;
  • недотримання питного режиму;
  • вживання алкогольних напоїв і наркотичних речовин;
  • прийом антидепресантів, діуретиків, протипаркінсонічних препаратів, антигістамінних і проносних.

До групи ризику входять особи з наступними проблемами:

  • метеочутливість;
  • ожиріння;
  • гіпергідроз / ангидроз;
  • схильність до алергії;
  • патологія органів внутрішньої секреції;
  • гострі порушення мозкового і коронарного кровообігу в анамнезі;
  • хронічні захворювання серця, легенів, печінки, підшлункової залози.

Діти, вагітні жінки та люди похилого віку легше піддаються дії спеки навіть при відсутності хронічних хвороб та інших перерахованих патологій.

Відмінності між місцевим і загальним перегріванням

Один з найбільш значущих диференційно-діагностичних ознак - наявність при сонячному ударі опіків I-II ступеня, оскільки за час дії на голову прямих променів сонця шкірні покриви встигають отримати надлишкову інсоляцію. При загальному варіанті перегріву шкірних опіків найчастіше не буває.

Місцеве перегрівання може наступити отсроченно, через кілька годин після перебування під прямими променями сонця, однак його симптоми майже завжди можна пов'язати з інсоляцією. Діагностика теплових ударів нерідко йде неправильним шляхом саме через відсутність зв'язку з перегріванням.

Слід пам'ятати, що довгий відпочинок на пляжі без головного убору або парасольки може призвести і до місцевого, і до загального перегріву.

Фото - Вода мінеральна Карпатська джерельна сильногазована 1.5л
Виробник: Карпатські мінеральні води Філія ТОВ
20.10 грн

Що робити при тепловому і сонячному ударі

В першу чергу - викликати лікаря. Навіть при легких симптомах перегрівання пацієнта повинен оглянути фахівець, особливо якщо ознаки порушення терморегуляції з'явилися у дитини, літньої людини або вагітної жінки. Ефект від обох видів перегріву триває до 48 годин, і різке погіршення стану може наступити в будь-який момент. До приїзду лікаря необхідно надати потерпілому першу долікарську допомогу.

Перша допомога при перегріванні

Перша допомога починається з переміщення потерпілого в прохолодне тінисте місце. Якщо ознаки перегрівання з'явилися всередині приміщення, потрібно навстіж відкрити вікна і двері, щоб забезпечити свіжим повітрям. Людину укладають на спину, підкладаючи під голову і ноги валики. З цією метою можна використовувати одяг, скорочення рушники та підручні матеріали. Для попередження аспірації (потрапляння в дихальні шляхи) блювотних мас голову потерпілого повертають набік. З людини потрібно зняти весь одяг, що заважає тепловіддачі і обмежує дихальні рухи (або хоча б послабити тиск коміра, манжетів, пояси).

Перша допомога при тепловому та сонячному ударі включає обгортання потерпілого вологою тканиною (простирадлом або рушником). На голову пацієнта кладуть міхур з холодною водою або грілку з льодом. Підійдуть прикладені до чола і потилиці холодні пляшки і гіпотермічну пакети з автомобільної аптечки. Голову можна і потрібно охолоджувати швидко. Важливо: охолодження інших частин організму має бути поступовим. Ніколи не кладіть людини в холодну ванну або під крижаний душ: це може привести до різкого рефлекторного спазму судин і зупинці серця. Знижувати температуру компресів слід поступово.

Пацієнтам зі збереженим свідомістю показано рясне пиття: мінеральна або злегка підсолена вода, слабкий чай кімнатної температури, неміцні ягідні соки. Суворо забороняється поїти потерпілого алкогольними напоями, енергетиками і кавою. При порушенні свідомості або його відсутності дати пацієнту вдихнути пари нашатирного спирту, пощипати за ніс або мочки вуха.

Носову кровотечу зупиняють тампонадою носових ходів кулькою стерильної вати або марлі, змоченою в 3% перекису водню. Обгорілі ділянки шкіри потрібно змастити засобами з пантенолом. При їх відсутності можна обійтися прохолодними компресами з вологою м'якою тканиною, які потрібно міняти в міру підсихання і нагрівання. Якщо на шкірі з'явилися пухирі, розкривати їх строго заборонено: це може привести до розвитку ранової інфекції. При зупинці серця і дихання знадобиться проведення серцево-легеневої реанімації.

Пацієнти, які перенесли загальне або місцеве перегрівання, не повинні повертатися до звичного способу життя відразу після поліпшення стану. Ці люди повинні дотримуватися правил профілактики перегріву з особливою ретельністю, оскільки виснажений механізм терморегуляції «збивається» легше, і повторний епізод з більш важким перебігом може наступити відразу ж слідом за першим.

Фото - Вода мінеральна Поляна квасова-8 1.5л
36.60 грн

Профілактика

Профілактичні заходи визначаються віком людини і наявністю у нього хронічних захворювань, а також загальними умовами навколишнього середовища. Так, дитину завжди потрібно одягати по погоді, не допускаючи зайвого укутування, а літнім людям вкрай не рекомендується знаходитися на вулиці в періоди максимальної активності сонця.

До загальних рекомендацій відноситься:

  • носіння легкої, світлої одежи з натуральних матеріалів;
  • носіння головних уборів (в сильну спеку їх можна змочувати);
  • уникнення фізичних навантажень, ігор і роботи під прямими сонячними променями;
  • дотримання питного режиму, відповідного віку (доросла людина повинна випивати 1,5-2 л води в день);
  • уникнення переїдання (особливо жирної і солоної їжі, виводить з організму воду);
  • відмова від спиртних напоїв (в тому числі слабоалкогольних).

Засмагати рекомендується в положенні з піднятою щодо тіла головою. При роботі під відкритим небом потрібно періодично заходити в прохолодні приміщення або хоча б в тінь на 5-10 хвилин. Тим, хто працює в приміщенні, рекомендується періодично відкривати вікна і двері, щоб провітрити кімнату, а при можливості використовувати кліматичну техніку (кондиціонери і вентилятори).

Цензор: Батура Руслан Провізор

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари