Заклало вухо: що робити, і як це запобігти
Відчуття закладеності вуха - неприємне явище, що негативно впливає на загальну якість життя, що викликає роздратування і серйозний дискомфорт. До того ж, у деяких випадках закладеність вуха свідчить про наявність різних патологій в організмі. Коли краще почекати, раптом «все пройде само собою», а коли потрібно обов'язково звернутися за допомогою, спробуємо розібратися докладніше.
Що таке закладеність вуха?
Одним із найчастіших явищ, що супроводжують стан, коли заклало вухо, є аутофонія (посилення власного голосу в одному вусі) або тимчасова глухота. До перерахованих симптомів можуть додаватися інші:
хворобливі відчуття в області вуха, відчуття рідини, що переливається в ньому;
відчуття шумності, дзвону;
запаморочення;
виділення, що накопичуються у вушній раковині.
Найпоширенішою причиною закладеності вважають сірчану пробку. Для її видалення можна використовувати соляний розчин концентрації 0,9% або звичайну проточну воду. Вухо промивають за допомогою спеціального шприца. Також її можна розчинити спеціальними краплями або перекисом водню. Не можна намагатися розколупати пробку косметичними паличками чи іншими предметами. Таким чином, можна завдати шкоди барабанній перетинці або поранити слуховий прохід. І тоді вам знадобиться серйозне лікування, яке призначатиме лікар отоларинголог.
Чому закладає вуха і чи це може бути небезпечно?
Щоб розібратися з тим, що робити, коли заклало вухо, важливо з'ясувати причину цього нездужання. Якщо вухо заклало, але не болить, причиною тимчасової глухоти може бути сторонній предмет, що загородив просвіт слухового проходу або серйозну хворобу.
У разі почуття закладеності важливо своєчасно вжити відповідних заходів. В іншому випадку дискомфорт лише посилюватиметься. Якщо цей стан триває кілька днів, це серйозна нагода звернутися за медичною допомогою.
Заклало вухо: причини та патогенез
Отже, якщо у вас заклало вухо і шумить, це явище могло спровокувати один із таких факторів:
Перепади тиску
При вираженій різниці в рівні тиску всередині вуха та навколишнього середовища відбувається вигинання розташованої в ньому барабанної перетинки. Вона перенапружується і перестає виконувати свою основну функцію – вібрування. Через війну виникає тимчасова глухота.
Вушний затор
Сірка є природним секретом, що виробляється людським організмом. Вона закриває слухові канали та органи внутрішнього вуха від попадання туди бруду та пилу. Але, в деяких ситуаціях сірка, що утворюється у вусі, сильно ущільнюється, утворюючи корок. Так як сірка сильно розбухає від вологи, це часто відбувається після купання або прийняття водних процедур. Це призводить до сильного дискомфорту. Ми вже згадували про те, що робити, коли вухо заклало сіркою. Найкращим рішенням у цій ситуації буде звернення до фахівця. За потреби лікар призначить відповідне лікування. Також промивання можна зробити в домашніх умовах, використовуючи сольовий розчин, перекис водню, краплі з аптеки чи просту воду.
Сторонній предмет у вусі
Часто у вушному проході виявляються найпростіші предмети: вата з ватяної палички, бруд, намистинка або частина дитячої іграшки. При попаданні стороннього предмета у вухо він перекриває слуховий прохід, не даючи звуковим коливанням досягти перетинки. Через війну відбувається ослаблення слуху.
Простудні захворювання, що викликають отит
Багато людей відзначають у себе закладеність вуха при нежиті. Це відбувається в результаті набряку слизової оболонки, що перешкоджає нормальній роботі євстахієвої труби, що являє собою порожнину, що з'єднує орган середнього вуха з носоглоткою. Цей орган виконує особливе завдання: вирівнює тиск у вухах. Розкриття труби відбувається в процесі ковтання або позіхання. Зазвичай воно супроводжується характерним клацанням у вусі. Але під час нежиті через велику кількість слизу труба не розкривається. Тиск усередині вух не вирівнюється, і їх закладає.
Біль та закладеність у вусі супроводжують захворювання респіраторної та застудної групи. До них входить грип, ГРВІ, тонзиліти, синусити і коронавірус. Бактерії та віруси викликають розвиток запальних процесів у середньому вусі. Застуди супроводжуються запаленнями барабанної перетинки, що призводить до її набряку, що заважає виконувати робочі функції належним чином. Якщо заклало вухо під час застуди, слух повністю відновлюється після успішного лікування хвороби.
Вода у вусі
Поширена причина закладеності вух. Відчуття у своїй такі ж, як із потраплянні твердого предмета. Зазвичай вода потрапляє у вушні проходи під час купання. Закладеність через воду, що потрапила у вухо, зазвичай має короткочасний характер. Після ретельного видалення неприємні симптоми повністю зникають.
Зовнішній отит
Одна з серйозних причин, чому закладає вуха, – розвиток зовнішнього отиту на тлі гострих запальних захворювань. За походженням отити бувають грибковими, вірусними чи бактеріальними. Грибок може з'явитися внаслідок неправильного поводження з навушниками, слуховими апаратами. Про розвиток цього виду отиту свідчать такі ознаки:
почуття сверблячки;
відчуття закладеності;
несприйняття деяких звуків;
посилення в закладеному вусі звуку голосу.
Більшість отитів розвиваються і натомість перенесених ГРВІ, ГРЗ, ринітів чи синуситів. Часто проблеми ускладнюються неправильним очищенням носа від слизу. До цих ознак можуть додаватися інші симптоми. Наприклад:
болі стріляючого, ниючого або гострого характеру;
гнійні, сирні або кров'янисті виділення з вух;
почуття пульсації у вухах та інші.
Акустична невринома
Інакше цей стан називають вестибулярною шванномою. Даним терміном називається доброякісна пухлина головного мозку, що виникає в області слухового нерва, що відрізняється неагресивним характером розвитку та вкрай повільним зростанням. Внаслідок свого зростання новоутворення практично повністю передавлює слуховий нерв, перешкоджаючи передачі нейросигналів у жорсткому кістковому каналі внутрішнього вуха. Розвиток цієї пухлини також може спричинити асиметрію обличчя. Захворювання супроводжують такі симптоми:
Глухота одне вухо, із збереженням чутності високих звуків.
Дзвін у вусі.
Запаморочення.
Порушення координації рухів.
Оскільки перелічені ознаки схожі на симптоми багатьох інших захворювань, лікування призначається тільки після повної діагностики.
Після купання
Якщо після купання у вас заклало вухо, причиною цього явища є потрапляння всередину води. Позбутися цього стану можна, повністю видаливши її залишки з вушних раковин.
Після літака чи ліфта
Часто закладеність з'являється при підйомах на велику висоту над рівнем землі, під час зльоту або посадки літака, при швидкому наборі висоти (у ліфті). Щойно рівні тиску вирівнюються, стають однаковими, всі неприємні симптоми зникають.
Інші причини та лікування якщо закладає вухо
Однією з причин закладеності вух може бути нейросенсорна приглухуватість, що розвивається внаслідок проблем із кровопостачанням цього органу. Дане захворювання викликається такими факторами:
через перепади тиску при гіпертонії;
внаслідок ускладнень від вірусних захворювань;
після одержаних баротравм;
переломів у ділянці черепної основи;
здавлювання переддверно-равликового нерва пухлинами чи аневризмами.
Ознакою нейросенсорної приглухуватості є постійний, безперервний шум у вухах. Болючого відчуття, іншого дискомфорту при цьому стані не виникає.
Причинами закладеності вух можуть бути запальні процеси тканин, що виникають внаслідок алергічних реакцій або різних гормональних порушень (наприклад, вагітності).
Що робити, коли заклало вухо?
Не маючи можливості чути звичні звуки, будь-яка людина відчуває неприємні відчуття та роздратування. Тому намагається зрозуміти, що робити, якщо заклало вухо. Щоб позбавитися цього стану швидко і безболісно, не варто витрачати дорогоцінний час на самолікування. Краще відразу звертатися до медичного закладу за кваліфікованою лікарською допомогою.
Якщо у вусі опинилася вода після водних процедур або купання, потрібно лягти на м'яку основу закладеним вухом. Далі варто трохи зачекати. Вода сама вийде звідти під впливом сили гравітації. Від рідини у вусі можна позбутися іншим способом: відтягнути його трохи назад та вгору. Злегка нахилити голову на бік. Таке положення допоможе випрямитися слуховому проходу, який зазвичай знаходиться у згорнутому стані, і рідина вільно витікає назовні.
Що не потрібно робити при закладеності?
Основна рекомендація у разі почуття закладеності вух: не допускати самолікування та розвитку хронічних процесів. Адже навіть нешкідлива вода, залишена в слуховому каналі на 2-3 дні, стане чудовим середовищем для розвитку патологічних бактерій та подальшого запалення.
Не можна намагатися позбутися сірки у вусі за допомогою ватяних паличок. Не допускається колупати у вусі сірником або іншими гострими предметами. Будь-який дискомфорт у вушній зоні, що особливо супроводжується болем, має стати приводом візиту до терапевта чи лору. Якщо є підозра на наявність інфекції, вуха не можна прогрівати компресами або ультрафіолетовою лампою. Це може призвести до загострення захворювання та погіршення загального стану.
Як вилікувати закладеність вуха
Лікування вибирають залежно від діагнозу і симптомів, що його супроводжують:
Корок із сірки | Промивається або видаляється спеціальним інструментом |
Відіти | Лікування проводиться у комплексі разом із органами верхніх дихальних шляхів. Призначається фізіотерапевтичне лікування, препарати, що відповідають характеру захворювання у вигляді спреїв, крапель. У тяжких випадках проводиться хірургічне лікування. |
Нейросенсорна приглухуватість | Лікується встановленням катетерів у слухові труби, призначення судинних препаратів, вітамінів. |
Повний курс медичних процедур та лікарських препаратів підбирається залежно від стану пацієнта та стадії розвитку захворювання.
До чого може призвести закладеність вуха
За тривалої закладеності вух значно погіршується якість життя. Це явище порушує звичний сон, заважає роботі, призводить до дратівливості та нервозності. За відсутності своєчасного лікування закладеність може призвести до розвитку:
запальних захворювань органів середнього та внутрішнього вуха;
набрякам;
часткову або повну втрату слуху.
Щоб уникнути перелічених та багатьох інших проблем, важливою є регулярна профілактика.
Профілактика закладеності вух
Вона включає регулярні обстеження у фахівців із своєчасним лікуванням хронічних та гострих захворювань. За наявності показань проводиться аудіометричне обстеження, що дозволяє на ранніх стадіях виявити розвиток нейросенсорної приглухуватості.
Для збереження здоров'я органів слуху важливо уникати гучних звуків, під час роботи на шумних виробництвах використовувати спеціальні засоби захисту. Правильно виконувати гігієну вух.
Коли слід звернутися до лікаря?
Якщо у вас виникають проблеми зі слухом протягом декількох днів, потрібно обов'язково звернутися до медичного закладу для консультації з фахівцем. Це потрібно зробити навіть за повної відсутності інших серйозних симптомів. Вушний затор також небажано витягувати самостійно. Яким би нешкідливим не здавався стан "тимчасової глухоти", для його вивчення та усунення необхідний лікарський огляд, щоб уникнути розвитку різних патологій.