У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Алергія на сонце або фотодерматит

Алергія на сонце або фотодерматит

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 10 серпня 2021
Змінено: 28 жовтня 2024
4075
10 хв читати

Фотодерматози або фотодерматити - це група патологічних реакцій, які проявляються як алергія на сонце і виникають в шкірі після перебування під ультрафіолетовим (рідше - видимим оці) випромінюванням. На ділянках тіла, які контактували з ультрафіолетом, з'являються сверблячі пігментні плями. Сонячні промені при цьому викликають алергічну реакцію не самі по собі, а лише при взаємодії з певними речовинами. Ці речовини називають фотодинамічними або фотосенсибілізірующих. Вони змінюють чутливість організму до випромінювання.

Види фотодерматозу

Інсоляція (опромінення сонячним світлом) викликає в шкірі людини три типи змін.

  1. Фототравматичні. Виникають у відповідь на надлишкову інсоляцію і проявляються у вигляді дерматитів і опіків.
  2. Фототоксичні (вони ж фотодинамічні). З'являються, якщо в організмі є речовини-фотосенсибілізатори, що підвищують сприйнятливість шкіри до опромінення.
  3. Фотоалергічні. Розвиваються при наявності в організмі фотодинамічних речовин, які під впливом ультрафіолетових променів змінюють свою структуру і змушують імунітет помилково сприймати їх як алергени. Ця група реакцій включає сонячну екзему і почесуху, які часто об'єднують в одну групу поліморфних фотодерматозов.

Розрізняють також справжні і відносні типи алергічних змін. У першому випадку випромінювання є першопричиною патології, а самі захворювання діляться на вроджені (ксеродерма, світлова віспа, порфириновая буллезная хвороба) і придбані (хейліт, екзема, кропив'янка, еритема). У другому випадку випромінювання грає роль пускового чинника. Відносні фотодерматози діляться на токсико-інфекційні, харчові, професійні та медикаментозні.

Причини сонячної алергії

Потрапляючи під дію ультрафіолетового випромінювання, фотосенсибілізатори і фотодинамічні з'єднання змушують шкіру поглинати світлові хвилі такої довжини, до якої вона зазвичай не чутлива, стаючи тим самим причиною захворювання. До таких речовин-провокаторам відносяться:

  • лікарські препарати (тетрацикліни, барбітурати, оральні контрацептиви, деякі антидепресанти, цитостатики, антигістамінні, протизапальні і сечогінні засоби);
  • косметична, дезинфікуюча і парфумерна продукція, що містить фарбувальні речовини, нафтохімічні з'єднання і ефірні масла (ретиноїди, феноли, сандал, бергамот, троянду, мускус, звіробій);
  • сік (а іноді і пилок) польових рослин з фуранокумарінов (дудник, борщівник);
  • продукти харчування (цитрусові, морква, селера, пастернак, рис).

Для появи сонячної алергії деякі продукти навіть не обов'язково вживати в їжу: фотодерматит може розвинутися при попаданні на шкіру соку лайма, манго, пастернаку і селери.

До інших причин, які також можуть викликати розвиток фотодерматозу, відносяться:

  • порушення обміну пігментів (порфірія, пігментна ксеродерма);
  • аутоімунні хвороби (системний червоний вовчак);
  • авітаміноз;
  • дисфункція ендокринної системи.

У деяких випадках причиною гіперчутливості до ультрафіолету можуть стати проблеми з органами травлення.

Фактори ризику розвитку алергії на сонце

 

Імовірність виникнення фотодерматозов підвищується у дітей, вагітних жінок і людей зі світлою шкірою. Також має значення генетична схильність до шкірних і алергічних реакцій: фотосенсибілізація з великим ризиком проявиться при наявності в сімейному анамнезі дерматологічних захворювань.

Надлишкова штучна інсоляція (наприклад, при частому відвідуванні соляріїв) також підвищує ймовірність розвитку фотоконтактних реакцій. Збільшити ризик фотодерматиту може також хімічний та механічний пілінг.

Як проявляється алергія на сонце

До основних симптомів фотоаллергіях відносяться:

  • лущення;
  • висип, в тому числі фолікулярна (гнійничкові), а також висипання по типу кропив'янки;
  • почервоніння і пухирі;
  • свербіж і печіння (від помірного до інтенсивного).

На відміну від звичайного сонячного опіку, перелічені явища можуть виникати на тілі як через кілька годин, так і через кілька діб після перебування під сонцем. У першому випадку говорять про фототоксичні зміни, в другому - про фотоаллергічні: швидкість реакції змінюється через залучення до процесу механізмів імунної відповіді. У людей з високою схильністю до алергізації крім шкірних проявів може також виникати бронхоспазм або епізоди гіпертензії (підвищення артеріального тиску).

При алергії на сонце симптоми з'являються на відкритих ділянках шкіри, які найбільше піддавалися впливу ультрафіолету. Часто страждають обличчя, вуха і шия, плечі і кисті рук, рідше ознаки фотодерматиту виникають на ногах і животі. Після відпочинку на пляжі симптоми можуть з'явитися по всьому тілу відразу. В інших випадках зазвичай вдається чітко розрізнити кордон шкірних елементів: вони закінчуються там, де знаходиться край одягу. Ділянки тіла, які не потрапили під дію ультрафіолету, зазвичай залишаються інтактними (не залученими в патологічний процес). При дерматозах, викликаних соком або пилком рослин, уражену ділянку обмежується місцем контакту з токсичною речовиною.

Лікування фотодерматозу

При алергії на сонце лікування починається з виключення або зменшення ступеня впливу фотосенсибилизирующих речовин: скасування призначених лікарських препаратів, відмови від використання косметичних засобів або корекції дієти. Місцеві засоби підбираються залежно від тяжкості, гостроти і поширеності уражень і зазвичай включають заспокійливі та протизапальні примочки, обгортання, мазі і креми.

Зовнішні форми лікарських засобів бувають негормональними і гормональними. До перших відносяться Солкосерил-гель, Псило-бальзам гель і Фенистил-гель. Негормональні мазі і креми можна застосовувати без побоювань у більшості груп пацієнтів, однак використання цих препаратів може мати відстрочений ефект. Гормональні засоби (Гідрокортизон, Фторокорт, Дермовейт) застосовують тільки при відсутності протипоказань за рекомендацією лікаря в строго призначеному дозуванні. Всі зовнішні форми ліків мають зволожуючий, протизапальний і пом'якшувальний ефект. Сухість, стягнутість і лущення шкіри усувають використанням зволожуючих кремів, лосьйонів і гелів з високим SPF.

Основне завдання лікування - десенсибілізація організму. Для цього використовують ендогенні і екзогенні фотопротектори. Ендогенні приймають всередину, і вони працюють як антиоксиданти, надаючи протизапальну дію, знижуючи кількість вільних радикалів і прискорюючи регенерацію тканин. До них відносяться токофероли, вітамін С, ретинол і селен. Екзогенними фотопротекторамі вважаються сонцезахисні засоби, до яких висувають високі вимоги:

  • безпеку;
  • добра переносимість;
  • захист від усіх типів випромінювання одночасно;
  • фотостабільність;
  • високий SPF;
  • стійкість до води.

До речовин з подібними характеристиками відносяться саліцилати, ціннамати, бензофенони і оксид цинку.

До складу комплексної терапії можуть входити інші препарати з антиоксидантним ефектом, вітамінні комплекси, креми з декспантенол або метилурацилом. При наявності фолікулярного висипу призначають обробку гнійників антисептичними засобами. Якщо хвороба протікає з вираженим алергічним компонентом, пацієнту показаний прийом антигістамінних ліків. Лікар може призначити препарати першого або другого поколінь (Супрастин, Тавегіл, Діазолін, Лоратадин), однак частіше для лікування використовують антигістамінні засоби третього покоління з левоцетиризин, фексофенадину і дезлоратадину: Гленцет, Зодак, Еріус, Лордес, Аллегра.

Переваги лікування антигістамінними препаратами старших поколінь - пролонгований (подовжений) протиалергічний ефект і знижений ризик розвитку побічних реакцій (особливо сонливості).

Тільки лікар знає, як виявляється алергія на сонце: діагностика захворювання включає фізикальний огляд, пошук першопричини стану, а також визначення типу реакції (токсична або алергічна). При зборі анамнезу лікар бере до уваги всі скарги і хронічні хвороби пацієнта. Це забезпечує всебічний підхід до оцінки стану і дає можливість підібрати етіологічно правильне лікування.

Якщо можливості звернутися до лікаря немає, а симптоми алергії на сонце - є, ось що можна зробити для поліпшення стану:

  1. Відмовтеся від використання парфумерної та косметичної продукції з ароматами, ефірними маслами, барвниками і нефтехимическими сполуками.
  2. Скорегуйте дієту таким чином, щоб в ній не було продуктів-фотосенсибилизаторов.
  3. Носіть головні убори та одяг з довгим рукавом, краще з натуральних матеріалів.
  4. Скоротіть перебування під сонцем до мінімально можливого.

Не займайтеся самолікуванням, навіть якщо ви впевнені в тому, що у вас алергія на сонце: чим її лікувати, можна зрозуміти тільки після ретельного обстеження, в тому числі лабораторного. Народні засоби і самостійне призначення ліків може лише посилити тяжкість перебігу хвороби.

Заходи профілактики

 

Щоб уникнути розвитку фототоксичних станів, виконуйте наступні рекомендації:

  1. Не використовуйте косметику і парфуми, що містять спирт, перед походом на пляж або в інше сонячне місце: це може спровокувати опік.
  2. Використовуйте сонцезахисні засоби з високим SPF. Застосовуйте їх з частотою, рекомендованої виробником. Бажано уникати жировмісні форми.
  3. Не відвідуйте пляж і інші сонячні місця в період з 11 до 17 години: в цей час ризик отримати опіки або алергію на сонячне світло максимальний.
  4. Вдягайте окуляри з темним склом, головні убори з широкими полями і світлий одяг з натуральних матеріалів (наприклад, льону): синтетичні матеріали можуть пропускати ультрафіолет.
  5. Не вживайте в їжу продукти-фотосенсибілізатори, в тому числі у формі соків.
  6. Після травматичних косметичних процедур (пілінгів, скрабірованіе і мікродермабразії) уникайте прямих променів сонця протягом часу, рекомендованого вашим косметологом.

Дотримання правил фотозахисту шкіри в поєднанні з заходами допоможе захистити організм від інтенсивної інсоляції, знижуючи тим самим ризик розвитку захворювання. При появі перших ознак фототоксичних або фотоаллергіческіх реакцій слід якомога швидше звернутися до лікаря.

Цензор: Батура Руслан Провизор

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари