У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Артеріальний тиск (АТ): норма та відхилення

Артеріальний тиск (АТ): норма та відхилення

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 18 жовтня 2018
Змінено: 24 лютого 2023
2239
8 хв читати

Артеріальний кров'яний тиск не має певних чітких стандартів норми. Показники діяльності серця суто індивідуальні і залежать від ряду факторів: віку, ступеня навантаження, фізичного стану. Але при цьому в медичному середовищі є усереднена норма, яка дозволяє виявити можливі збої в роботі організму. Для того, щоб розуміти, які параметри характерні для кожної людини. Для цього важливо трохи більше вивчати цей показник.

Артеріальний тиск людини — що це таке?

Артеріальний передбачає собою силу, з якою кров'яний потік впливає на стінки судин. В кожному окремому випадку тиск залежить від таких важливих факторів, як:

  • сила, з якою працює людське серце.

  • обсяг крові, який орган може пропустити через себе за хвилину.

Вимірюючи пульс за допомогою спеціального приладу, можна визначити правильність роботи вегетативної нервової, серцево-судинної та ендокринної систем. При цьому завжди враховується показник віку, бо для кожного часового відрізка характерний свій показник роботи. Також не виключайте вплив навантажень, можливих переживань і часу доби — все це впливає на ту цифру, яку пацієнт побачить на приладі під час вимірювання.

 

Яка норма тиску?

Вимірювати тиск можна лише в стані спокою, бо будь-які емоційні або фізичні навантаження накладають великий відбиток на роботу серця і не можуть бути вірогідними. Організм людини здатний самостійно регулювати показники артеріального тиску. Тому перевірка артеріального тиску пацієнта при будь додаткового навантаження підніме показники серця приблизно до 20 мм.рт.ст.

Говорячи про середні стандарти в межах норми, які визнані сучасною медициною — це число в межах 120/80. Злегка підвищений стан буде перебувати в межах 130/85. При цьому навіть такий збільшений показник, як 139/89 можна вважати нормальним для стану здорової людини. Нестабільний тиск артеріальний, де вже стоїть судити про підвищення, для якого може бути характерна патологія — це 140/90 і більше.

Важливо відзначити, що чим старше стає людина, тим більше в організмі пацієнта відбувається незворотних життєвих процесів. Це безпосередньо позначається на підвищенні норми, тому гіпертоніки в переважній більшості — це люди старшого віку.

Знижений артеріальний тиск — це більш рідкісна медична величина, яка зустрічається всього у 5-6% людей, що не робить цей показник винятком. У сучасній медицині гіпотонія визначається таким умовним значенням, як 120/80 мм.рт.ст. Про проблеми зі стрибками в роботі серця можна говорити при виявленні середньодобового показника в межах 101/61 мм.рт.ст. і нижче. Моніторинг артеріального тиску в цьому випадку залежить від часу перевірки: вночі значення будуть знижені, а вдень збільшені — що важливо враховувати при обстеженні в кабінеті лікаря.

Що робити, якщо є відхилення показників від норми?

Не варто панікувати, якщо на прийомі у лікаря або за допомогою самостійного домашнього вимірювання пульсу, тонометр показує пацієнтові цифри з відхиленнями від норми. Той факт, що на приладі вказано не стандартні 120/80 ще не говорить про те, що людина знаходиться в групі ризику і можете долучити себе до гіпертоніків або гіпотоніків.

При фіксуванні пульсу, завжди варто враховувати такі причини, як:

  • вік;

  • емоційний стан;

  • фізичний стан;

  • час доби;

  • наявність інших захворювань, які можуть вплинути на норму.

Середнє клінічне значення — всього лише цифра, на яку варто орієнтуватися, проводячи вимірювання пульсу. Періодична перевірка артеріального тиску — це хороший спосіб профілактики і самообстеження, який важливо проводити час від часу. Так, виявивши показник в 100/70 не поспішайте до лікаря — це середнє значення пульсу в стані спокою. Така ознака не говорить про наявність порушень в роботі серця. А артеріальний тиск 130/80 вважається нормою для чоловіків і жінок у віці після 40 років.

 

Як виміряти тиск вдома?

Зробити це можна за допомогою тонометра. Сьогодні в більшості випадків використовуються прилади автоматичного або напівавтоматичного типу, які багато в чому спрощують процес для роботи з визначенням пульсу.

Вимірювання артеріального тиску — це нехитра процедура, здатна стати відмінною профілактикою для тих, хто стежить за станом свого здоров'я. Також такий процес проводять люди, які мають будь-які скарги або передумови до порушення роботи серцево-судинної системи.

Щоб ваші показники були максимально правильними, керуйтеся такими рекомендаціями під час вимірювання:

  • не куріть;

  • виключіть фізичні навантаження перед тим, як вимірювати тиск;

  • зберігайте нерухомість під час процесу і не розмовляйте;

  • не вимірюйте АТ відразу після їжі;

  • сядьте зручніше, забезпечте для спини спеціальну опору;

  • слідкуйте за тим, щоб рука, на якій проводиться діагностика, знаходилась на рівні серця;

  • повторіть процедуру на обох кінцівках з часовим інтервалом в 10 хвилин.

Можливі перепади тиску можуть говорити про наявність прихованих захворювань. Виявивши різниця, не тягніть з візитом до лікаря, який допоможе встановити справжню причину відхилень від норми. У будь-якому випадку, не займатися самолікуванням передчасно, поки фахівець не підтвердить або спростує підозри людини.

 

Стрибки артеріального тиску — що робити?

Є кілька найбільш поширених причин, які можуть спровокувати скачки в роботі серця.

Ось деякі з них:

  • зниження еластичності судин — результат підвищених фізичних навантажень, неправильного харчування, прийому певних лікарських препаратів;

  • зміна якості крові — наявність аутоімунної патології або цукрового діабету, можливо також вплив віку, бо з часом кров стає густішою;

  • збої в роботі ендокринних залоз;

  • зміна судин — результат гормональних збоїв;

  • створення атеросклеротичних бляшок — властивість, характерна для крові з «поганим» холестерином.

Вищевказані симптоми не завжди вимагають термінового медичного втручання. З багатьма з ознак можна боротися самостійно і мова тут йде навіть не про медикаментозне лікування. Як правило, це зміна якості життя: нормований сон, активний спосіб життя, уникнення стресових ситуацій. Важливу роль відіграє правильне харчування — раціон, який дозволить уникнути стрибків з підвищеним холестерином.

Якщо для організму людини не характерні якісь види постійних фізичних навантажень (наприклад, пацієнт професійно займається спортом) або не так давно пацієнт пережив стрес, або приймав антибіотики — все це може безпосередньо впливати на стан роботи серця і відбиватися на тонометрі під час вимірювання артеріального тиску. При цьому спеціальний прилад для визначення пульсу може вловити найменші зміни у впливі кров'яного потоку на стінки судин. Помітивши за собою подібне, важливо заспокоїтися, адже для роботи серця характерно відбиття наслідків переживань або фізичних навантажень в подальшій роботі.

Побоювання можуть викликати такі супутні зниженого або підвищеного тиску фактори, як:

  • зниження концентрації уваги;

  • блювота і нудота;

  • постійна сонливість і загальна слабкість організму;

  • непритомність і запаморочення;

  • блідість шкіри і поява холодного липкого поту.

В цьому випадку подальша терапія може бути призначена лікарем пацієнта, який за допомогою обстеження визначить характер появи симптомів і причину появи порушень.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари