Без паніки: як зберігати спокій під час війни
Панічні розлади, за даними ВООЗ, зустрічається у 5% населення. Війна в Україні стала фактором, який провокує такий стан у більшої кількості осіб. Умови життя в режимі воєнного стану, постійні обстріли, перебування в бомбосховищах або вимушена еміграція призводять до панічним атакам, що виникають у дорослих та дітей. Як зберігати спокій, та успішно долати подібні розлади, допомагаючи собі та оточуючим, має знати кожна людина.
Що таке панічна атака?
Панічні атаки – серйозне випробування для організму у психологічному, а й у фізичному плані. Вперше зіткнувшись з ПА, людина може не розуміти, що зараз із нею відбувається, і втрачає контроль над власними діями та станом.
З погляду пояснення фахівців, панічною атакою є напад неконтрольованого страху, з наступними фізичними реакціями та відсутністю реальної загрози. Її тривалість займає від кількох хвилин до кількох годин. Виникнення нападу характеризується спонтанністю, але може спровокувати тригери. Наприклад, особи, які пережили обстріли або ховаються в бомбосховищах, неадекватно можуть реагувати на гучні звуки та замкнутий простір. Навіть якщо людина фізично перебуває у безпечному місці.
Що відбувається під час панічної атаки?
Панічне розлад характеризується рядом типових ознак. Їхня тривалість і вираженість залежить від індивідуальних особливостей організму та стійкості нервової системи.
Основні симптоми панічної атаки:
- виникнення думок про смерть;
- запаморочення, що може призвести до втрати свідомості;
- збільшення інтенсивності серцебиття;
- болючі відчуття в ділянці грудної клітки;
- біль в животі;
- задишка та почуття задухи;
- підвищене потовиділення;
- озноб і тремтіння в тілі;
- зниження продуктивності мислення;
- страх зробити невластиві вчинки, що загрожують життю.
При правильному підході впоратися із ознаками ПА можна самостійно. Також базові методи дозволяють допомогти особам, які знаходяться поруч.
Що робити, якщо у вас розпочалася панічна атака?
Перше, що варто зробити у разі панічних розладів – нормалізувати дихання. Краще зробити вдих і повільний видих, щоб знизити рівень кисню, заспокоїтися і упорядкувати частоту серцебиття. Також існує низка додаткових дій, які допоможуть позбавитися неконтрольованого страху.
Панічна атака, що робити:
- умивання холодною водою;
- вдихання різких запахів або включення гучних звуків для відволікання;
- концентрація на різних предметах, кольорах, числах, їх перерахування;
- рахунок власних кроків чи ударів пульсу;
- прості фізичні вправи;
- схрещування рук та спроба «обійняти» себе;
- знаходження опори або поручня, з міцним його стисканням;
- самомасаж рук.
Додатково варто випити кілька ковтків води або заспокійливий чай. Добре в такому разі допомагають трав'яні настої – з ромашки, м'яти чи меліси.
Як поводитися з дітьми під час кризових ситуацій у країні
Кожен батько повинен знати, як зупинити панічну атаку не лише у себе, а й у дитини. Навіть якщо в цей момент його самого долають страхи та сплутані думки. Насамперед варто пам'ятати, що діти відчувають настрій дорослих, і недостатньо слів, що все буде гаразд, якщо в такій ситуації немає синхронності з поведінкою. Малюки здатні вловлювати емоційні сигнали, такі як міміка обличчя або мова тіла, та зіставляти їх із промовою батьків.
Цілком нормально говорити дитині, що людина теж відчуває страх. Це дає відчуття зближення і малюк відчуває спільне проходження через ситуацію. На допомогу приходять бадьорі та заспокійливі фрази, спілкування на тему майбутніх планів, питання самопочуття та дитячих переживань.
В ігровій формі можна використовувати дихальні практики. Також у такий період максимально важливо дотримуватися розпорядку дня та інших речей, які були звичними у довоєнному житті.
Які ліки можна та потрібно приймати?
Медикаментозне лікування – один із важливих факторів, що дозволяє позбавитися панічних атак, нарівні з психотерапією. Необхідність приймати заспокійливі пігулки від страху пояснюється фізіологічними змінами в організмі. У разі виникнення тривожності та страху в крові спостерігається сплеск одного з гормонів – адреналіну. Він має судинозвужувальну дію, викликає тахікардію та напад паніки. Препарати дозволяють знизити їх інтенсивність та забезпечують контроль за станом людини.
Як медикаментозну терапію ПА призначають такі групи засобів:
- Антидепресанти – сприяють збільшенню рівня хімічних речовин у мозку, з метою регуляції емоцій та настрою.
- Бензодіазепінові транквілізатори – надають швидкого впливу на організм, усувають гострі епізоди страху, та знижують вираженість основної симптоматики ПА.
- Небензодіазепінові транквілізатори призначені для зняття гострих симптомів, без виклику сонливості та зміни свідомості людини.
- Бета-блокатори – знімають фізичні симптоми та зменшують психологічні прояви панічної атаки, такі як страх та тривожність.
Також при ПА призначаються седативні препарати на натуральній рослинній основі. Вони знаходяться у вільному доступі в аптечних мережах, і здатні привести в норму емоційний стан, покращити сон та усунути почуття пригніченості.
Основні рекомендації психотерапевта як зберігати спокій: 7 дієвих порад
Психологічна підтримка під час війни – одна з базових потреб, нарівні з безпекою, вільним доступом до продуктів харчування та наявності даху над головою. На сьогоднішній день можна скористатися допомогою психологів, у тому числі надають свої послуги безкоштовно, або взяти на замітку кілька простих правил.
Способи зберігати спокій у воєнний час:
- Вивчення інформації із перевірених джерел.
- Уникнення місць масового скупчення людей.
- Підтримка звичного режиму дня, відпочинку та фізичної активності, повноцінного харчування.
- Освоєння дихальних практик.
- Відсутність жалю про втрачені матеріальні цінності.
- Переконання себе в тому, що панічна атака – не смертельна, і її можна подолати.
Спілкування з близькими та друзями, не тільки для отримання допомоги, але і її надання, такий формат допоможе відволіктися та почуватися корисними.
І головне правило перед тим, як приймати заспокійливі таблетки від нервів та займатися нетрадиційними методами – своєчасне звернення до лікаря. Самостійний прийом медикаментів або ігнорування важких панічних атак може погіршити проблему.