Чим корисний цинк і чому він потрібен кожному: 9 корисних властивостей цинку для імунітету, травлення та краси
Для правильного розвитку і підтримки на потрібному рівні метаболізму людському організму необхідно отримувати безліч корисних нутрієнтів ззовні. Не всі речовини він здатний виробити самостійно, тому так важливо стежити за харчуванням і щоденним надходженням мікроелементів і вітамінів.
Один із таких мікроелементів - цинк. Ця речовина входить до складу великої кількості ферментів і виконує функцію імуномодулятора. Без достатнього надходження цинку органи не можуть функціонувати правильно, виникають певні проблеми зі здоров'ям. Тому важливо знати, що таке цинк - для чого він потрібен, як його правильно приймати, які конкретно функції він виконує. Враховуючи, що на ринку представлено безліч добавок, які містять цей мікроелемент, варто також знати, чим шкідливий цинк для організму. Адже неправильне і нераціональне вживання може призвести не тільки до дефіциту, а й до його надлишку, який також шкодить здоров'ю.
У цій статті ми розберемо основні питання правильного введення цинку в раціон і його корисні функції.
Що таке цинк
Zinc - це один із найважливіших мікроелементів, який необхідний людині незалежно від статі та віку. Здебільшого він депонується в органах опорно-рухового апарату - у високих концентраціях міститься в кістках і м'язових волокнах. При цьому впливає він на формування та функції майже всіх органів, зокрема нервової, імунної та репродуктивної систем.
Цинк для організму так само важливий, як і інші мікроелементи та вітаміни. Він міститься в ньому майже в тій самій концентрації, що й залізо, і бере участь у багатьох процесах:
активує низку ферментів - він виконує роль кофактора, без якого ферменти не можуть виконувати свою функцію;
впливає на вуглеводний обмін - нормалізує рівень глюкози в крові, запобігає розвитку гіперглікемії;
забезпечує дозрівання статевих клітин - як сперматозоїдів, так і яйцеклітин;
стимулює синтез найважливіших для росту та розвитку гормонів - соматотропіну, інсуліну, тестостерону;
позитивно впливає на стан мікрофлори кишківника, стимулює ріст корисних бактерій, пригнічує розмноження патогенних.
Також цинк необхідний для адекватного метаболізму вітаміну Е - без його участі токоферол, навіть той, що надійшов у кров у достатній кількості, не здатний виконувати свої функції. Цинк сам є антиоксидантом і посилює його антиоксидантні властивості.
Тому вкрай важливо стежити за правильним і достатнім надходженням усіх корисних нутрієнтів - вони часто діють у присутності один одного краще, ніж окремо.
Користь цинку для організму
Щоб зрозуміти, чому такий важливий цей мікроелемент, розглянемо дію цинку на організм більш детально. Фахівці виділяють 9 його властивостей, без яких у людини починаються значні проблеми зі здоров'ям:
Підтримка нормальної функції щитоподібної залози та вплив на гормональний баланс. Щитоподібна залоза виробляє гормони, необхідні для основного обміну речовин, росту та розвитку. Цинк стимулює синтез гормонів, а також покращує їхнє зв'язування з клітинними рецепторами. Якщо кількість мікроелемента в крові знижується, гормони не можуть впливати на метаболізм повною мірою через зниження їхньої концентрації та пригнічення здатності зв'язуватися з клітинами і виконувати своє призначення. При дефіциті цинку виникає гіпотиреоз.
Імуномодуляція. Цинк провокує активацію більшої кількості Т-лімфоцитів, коли організм контактує з інфекцією. Також він прискорює передачу інформації від Т-хелперів до Т-кілерів, через що імунна система швидше реагує на проникнення патогена. Використання цинку при застудних захворюваннях здатне прискорити настання одужання.
Поліпшення якості та стимуляція росту волосся. Частково це пов'язано зі сприятливим впливом на функцію щитовидної залози, проте цинк також безпосередньо впливає на волосяні фолікули. За його дефіциту може розвиватися часткова або повна алопеція.
Прискорення регенерації шкірних покривів. Це пов'язано зі здатністю цинку стимулювати ріст колагенових волокон, які необхідні для формування сполучної тканини в місцях уражень. Так швидше загоюються рани, опіки та обмороження. Одна з причин, для чого вітаміни цинку призначають у дерматології, - він допомагає в разі акне завдяки пригніченню росту патогенних бактерій у протоках сальних залоз і стимуляції загоєння постакне.
Зміцнення кісток. Цинк забезпечує достатню щільність кістки та її стійкість до зовнішніх чинників. Без нього кістки стають ламкими, втрачають кісткову масу, що загрожує переломами, які довго не загоюються.
Відновлення гостроти зору. Відповідає за сутінковий зір і необхідний для нормального функціонування світлочутливих клітин сітківки. Тому, якщо цинку надходить недостатньо, може розвиватися куряча сліпота, або гемералопія.
Нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту. Позитивно впливає на ріст бактерій у кишечнику та пригнічує його колонізацію патогенними мікроорганізмами. Цинк перешкоджає виникненню діареї та розвитку запальних захворювань.
Поліпшення сперматогенезу. Цей мікроелемент стимулює формування більшої кількості сперматозоїдів і значно покращує їхню активність, збільшуючи ймовірність здорового зачаття. Тому для підтримки фертильності необхідно стежити за рівнем цинку в щоденному раціоні.
Позитивний вплив на виношування дитини. Вагітним жінкам вкрай важливо приймати цинк для гармонійного розвитку плода. За допомогою цього мікроелемента відбувається білковий обмін і синтез ДНК, тому він необхідний для всіх вагітних жінок.
Цинк вважається одним із найнеобхідніших мікроелементів, без нього неможливі ріст і розвиток дитини та фізіологічний метаболізм дорослої людини. Важливо ретельно стежити за його надходженням і за необхідності вживати спеціальні добавки для заповнення дефіциту.
Рекомендована добова норма цинку
Щоб уникнути дефіциту або надлишку мікроелемента, необхідно дотримуватися певної норми, яка розраховується, виходячи з безлічі факторів. Так, дитяча норма цинку на день становить:
2 мг - для дітей до півроку;
3 мг - для дітей від півроку до 3 років;
5 мг - для дітей від 4 до 8 років;
8 мг - для дітей від 9 до 13 років.
Надалі дозування залежить також від статі:
дівчата до 18 років - 9 мг;
хлопчики до 18 років - 11 мг.
Для дорослих чоловіків добова норма цинку становить 11 мг, а для жінок - 8 мг. Для вагітних жінок залежно від віку доза збільшується, оскільки необхідно покрити і потреби плода. До 18 років вона становить 12 мг, після повноліття - 11 мг.
Описані дози - це мінімальна норма споживання. Не рекомендується також сильно перевищувати її, щоб уникнути випадкового передозування і виникнення в організмі надлишку, який так само шкідливий для здоров'я, як і стійкий дефіцит.
Ознаки дефіциту цинку
Дефіцит цинку виникає, якщо раціон недостатньо збалансований, і надходження речовини не забезпечено за допомогою спеціальних добавок. Нестача мікроелемента проявляється такими симптомами, як:
зниження почуття голоду;
погіршення нюху;
зміна сприйняття смаку;
лейконіхія - характерні білі цятки на нігтьових пластинах;
ентеропатичний акродерматит та інші шкірні захворювання;
алопеція - часткове або повне випадання волосся на тілі та голові;
збільшення кількості застудних захворювань через загальне зниження імунітету;
погіршення фертильності у чоловіків, зниження кількості активних сперматозоїдів;
порушення репродуктивної функції у жінок;
патології розвитку у плода, викидні, передчасні пологи;
стоматит.
Багато з перерахованих симптомів недостатньо специфічні, тому, перш ніж вживати будь-які добавки, варто звернутися до лікаря і лабораторно підтвердити зміни концентрації цинку в організмі. Для цього потрібно здати аналізи, які відобразять дефіцит у разі його наявності.
Джерела цинку
Одним із найкращих вважається цинк у продуктах, оскільки його засвоєння відбувається природним шляхом. Існує безліч продуктів, багатих на цей мікроелемент. Ввівши їх у раціон, можна закрити деяку частину добової потреби (в деяких випадках - усю). До них належать:
морепродукти - найбільша кількість міститься в устрицях, креветках, мідіях;
м'ясо і субпродукти - особливо багато цинку в курці та індичці;
бобові - багаті на цинк нут, квасоля;
насіння і горіхи - особливо гарбузове насіння, кеш'ю, кунжут, мигдаль;
какао - найкраще вживати чорний шоколад, оскільки він містить рекордну кількість цинку;
молочні продукти - зокрема сир;
яйця - можуть закрити до 5% добової потреби.
Також у невеликій кількості цинк міститься в овочах, фруктах і крупах, проте з них людині складніше його засвоїти. Важко отримати цинк і з бобових, оскільки в них містяться речовини, що заважають правильному засвоєнню - фітати. Щоб уникнути їхнього впливу, необхідно попередньо ферментувати або пророщувати культури.
Додаткові джерела цинку
Якщо введення перерахованих продуктів у раціон недостатньо, щоб покрити добову потребу, лікарі рекомендують приймати спеціальні добавки. Вони випускаються у формі пастилок, капсул, таблеток. Іноді речовина входить до складу комплексних препаратів, тому спочатку варто з'ясувати, з чим не можна приймати цинк, щоб досягти максимальної ефективності.
Добавки можуть містити мікроелемент у декількох формах, включно з:
глюконат цинку - дуже легко засвоюється, використовується найчастіше;
ацетат цинку - найчастіше застосовується в лікуванні акне;
сульфат цинку - його біодоступність низька, але він ефективний у лікуванні шкірних проблем;
піколінат цинку - часто призначається вагітним через високу біодоступність;
монометіонін цинку - використовується в лікуванні застуди;
цитрат цинку - смачніший за інші добавки, легко засвоюється.
Підбирати конкретну добавку має лікар, який з'ясує, яка саме форма буде найефективнішою в лікуванні певних проблем з урахуванням індивідуальних особливостей організму.
Як правильно приймати цинк
Щоб зрозуміти, як приймати цинк конкретно у вашій ситуації, необхідно звернутися до лікаря. Однак існує кілька загальних правил, яких потрібно дотримуватися для ефективного засвоєння:
Намагатися уникати комплексних добавок. Дуже рідко який-небудь вітамін із цинком у комплексі дає кращий ефект, ніж окремо. Цей мікроелемент гірше всмоктується в присутності кальцію, магнію, заліза, вітаміну В9 і міді. Якщо купуєте комплекс, стежте, щоб їх не було в складі.
Дотримуватися правильного часу прийому. Найкраще цинк засвоюється в першій половині дня.
Правильно пов'язувати його з прийомом їжі. Ця умова залежить від форми мікроелемента. Хелати краще засвоюються разом з їжею, тоді як піколінат і цитрат ліпше приймати натщесерце, щонайменше за годину до їди.
Дозування визначається індивідуально, залежно від статі, віку та індивідуальних особливостей. Після обстеження лікар пояснить вам, як пити цинк, і призначить конкретний курс. Найчастіше він становить від 20 до 40 днів.
Можлива шкода від надлишку цинку
Не тільки дефіцит мікроелементів може нашкодити вашому здоров'ю - іноді й надлишок цинку в організмі призводить до різних порушень. Найчастіше він виникає через безконтрольне застосування добавок і вітамінних комплексів, адже практично неможливо забезпечити передозування, вживаючи занадто багато продуктів, що містять його.
Шкода цинку на організм людини може проявлятися по-різному залежно від того, наскільки сильно перевищена добова норма. Можуть спостерігатися такі симптоми:
дерматит, що погано піддається лікуванню, з утворенням на шкірі виразок;
виникнення алопеції;
ламкість волосся та його поступове випадання;
виникнення аутоімунних захворювань (наприклад, системноїсклеродермии).
При цьому для гострого отруєння цинком характерна більш яскрава клінічна картина:
нудота і блювота;
нав'язливий сухий кашель;
лихоманка;
біль у грудях;
специфічний солодкуватий присмак у роті.
У разі виявлення в себе таких ознак варто обов'язково звернутися до лікаря і з'ясувати конкретну причину, яка до них призвела. Після цього вам нададуть необхідну медичну допомогу.
Особливості споживання цинку для різних груп населення
Цей мікроелемент необхідний усім, проте від того, як приймають цинк, безпосередньо залежить його ефективність. Здебільшого дозування залежить від статі та віку, оскільки у різних груп населення різниться потреба в цинку.
Цинк для жінок
Чим корисний цинк для жінок? Крім загальної користі, яка однакова для обох статей, жінкам цей мікроелемент допомагає впоратися з гормональними перебудовами. З плином життя потреба в ньому у представниць жіночої статі зростає, оскільки рівень статевих гормонів знижується. Якщо вчасно подбати про надходження в організм цинку, можна:
избежать излишней эмоциональной лабильности;
улучшить состояние кожи;
избежать приливов;
контролировать массу тела;
улучшить состояние волос, избежать их выпадения.
Також дозування в період клімаксу необхідно збільшити, щоб зменшити ризик розвитку остеопорозу. Під час вагітності цинк життєво необхідний для правильного формування плода, а в разі проблем із менструальним циклом - для його нормалізації.
Цинк для чоловіків
Мікроелемент має виражений позитивний вплив на вироблення тестостерону - це основне, чим корисний цинк для чоловіків. Це покращує фертильність, підвищує темпи синтезу сперматозоїдів, а також збільшує м'язову силу.
Цей показник особливо важливий для спортсменів, яким за допомогою лікаря варто адаптувати добове дозування під свої потреби. Під час активної роботи цинк легко виводиться з організму, тому може знадобитися його додаткове введення.
Цинк для дітей
Цинк бере активну участь ще у формуванні плода, коли його приймає вагітна жінка. Він необхідний для правильного розвитку всіх систем органів. Після народження здатен комплексно впливати на метаболізм. Але це не все, чим корисний цинк для дітей. Мікроелемент виконує такі функції:
підтримує імунітет і перешкоджає виникненню різних хвороб;
забезпечує нормальні темпи росту м'язової та кісткової тканини;
позитивно впливає на когнітивні функції.
Тому важливо правильно оцінювати розвиток власної дитини і за потреби надавати її організму нутритивну підтримку.
Висновок
Дізнавшись, навіщо потрібен цинк, що це таке і які функції він виконує в організмі людини, можна зробити висновок і про необхідність його прийому. Варто забезпечити стабільне надходження мікроелемента з їжею або спеціальними добавками, щоб уникнути серйозних проблем, що виникають через його дефіцит.
Тепер ви знаєте, навіщо приймати цинк - він чинить безліч корисних ефектів на репродуктивну систему як чоловіків, так і жінок, благотворно впливає на шкіру та її придатки, гормональний баланс і процеси регенерації. Джерела цинку - м'ясо, субпродукти, бобові, горіхи та насіння. Якщо урізноманітнити переліченими продуктами раціон, можна покрити більшу частину добової потреби. Якщо ж цього не вистачає, рекомендується приймати добавки після консультації з лікарем і проведення необхідних аналізів.
Щоб подбати про своє здоров'я, потрібно не тільки уникнути дефіциту цинку, а й не допустити його надлишку, який теж може негативно позначитися на вашому стані. Тому краще періодично проходити лабораторне дослідження і визначати концентрацію цинку в крові.