У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Що робити, якщо схопила судома?

Що робити, якщо схопила судома?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 26 січня 2024
Змінено: 26 січня 2024
770
18 хв читати

Судоми - це поширена проблема багатьох людей. З нею стикаються практично всі: хтось займається спортом, інший - важкою роботою, а деякі люди більшу частину дня проводять в одній позі.

Напади являють собою різке мимовільне скорочення м'язових волокон, яке ніяк не контролюється людиною. Спазм, як правило, настільки сильний, що спричиняє виражений біль і може тривати кілька секунд, приносячи величезний дискомфорт.

Оскільки проблема досить поширена, необхідно вивчити всі її аспекти. Наприклад, більшість людей не знають, чим небезпечні судоми, вважаючи їх чимось незначним, проте недостатньо потерпіти, поки закінчиться напруга. Іноді така реакція нервової системи відбувається в небезпечних умовах - наприклад, коли людина перебуває у воді. Різка відмова кінцівки рухатися може навіть призвести до утоплення. Також не варто забувати, що таким симптомом можуть супроводжуватися серйозні патології.

Тому важливо знати, як позбутися судом, від чого вони можуть з'являтися і як запобігти їх появі. У цій статті ми, зокрема, розберемо основні види спазмів і методи надання першої допомоги в разі їх виникнення.

Види судом кінцівок

Найчастіше м'язові спазми виникають саме в кінцівках, мускулатура цих частин тіла виконує найдрібнішу і складно диференційовану роботу. Існує безліч класифікацій цього стану, але найчастіше використовують визначення їхньої локалізації:

  1. Локальні. Для них характерне ураження всього одного м'яза або групи його волокон. Частим прикладом можна вважати спазмування литкового м'яза, яке може виникнути від надмірного розгинання стопи. Такий вид можна вважати найчастішим і, при цьому, простим у лікуванні.

  2. Односторонні. Уражається кілька м'язів, але всі вони розташовуються на одному боці тіла. Це вже може свідчити про ураження центральної нервової системи.

  3. Загальні. Найважчий варіант, за якого по всьому тілу спазмується мускулатура. За такого ураження можуть порушуватися життєво важливі функції (наприклад, задіяння дихальних або ковтальних м'язів може призвести до задухи).

Незалежно від виду, їх поява пов'язана з великим дискомфортом. Тому важливо вчасно визначити, що робити під час судоми, щоб відновити функцію м'язової тканини.

Фото - Медівіт Магній Судоми таблетки №56
Виробник: Natur Produkt Pharma (Польша)
196.00 грн

Тонічні та клонічні судоми

Ще одна класифікація стосується того, як саме поводиться задіяна тканина, як довго це триває. Виділяють:

  1. Міоклонічні. Найпростіший вид. При ньому виникають короткі, швидкі скорочення, які проходять самостійно. Ніякої допомоги при цьому надавати не потрібно, адже їх поява пов'язана із зайвою стимуляцією волокон. Жодних відчуттів після кінця нападу не залишається.

  2. Тонічні. М'яз при цьому напружується і залишається в такому стані деякий час. Це супроводжується сильним болем, розслабити постраждалу ділянку при цьому неможливо. Після цього може зберігатися неприємний ниючий біль або відчуття дискомфорту.

  3. Клонічні. Також проявляються послідовними скороченнями, проте вони мають циклічний характер і повторюються після коротких пауз. При цьому задіяні невеликі групи м'язів, через що потім теж може бути присутнім залишковий дискомфорт.

  4. Тоніко-клонічні. Цей вид характерний здебільшого для епілепсії, коли після сильного тривалого напруження м'язів розвиваються їхні швидкі скорочення і розслаблення.

Найнебезпечніший різновид - генералізовані судоми. Вони супроводжують серйозні ураження нервової системи та можуть призводити до тяжких травм і порушень життєдіяльності. При цьому мимовільні скорочення охоплюють м'язи по всьому тілу.

Відмінності в прояві судом у ногах, руках, м'язах шиї та спини

Здебільшого відмінності полягають у тому, як поводиться уражений м'яз, симптоми залежать від його величини та функціоналу:

  • область шиї - м'яз напружується, через що може спостерігатися легка асиметрія, відчувається біль;

  • спина - можна відчути напругу, дискомфорт, труднощі в русі;

  • ноги - найчастіше виникає мимовільний рух кінцівок, відчувається різкий біль і напруга;

  • пальці рук - можуть прийняти неприродну позу, відчувається дискомфорт, у деяких випадках виникає тремор.

Незалежно від локалізації необхідно приділити достатню увагу діагностиці, щоб попередити їх повторення.

 

Фото - Біолектра Магнезіум Дірект апельсин саше №20
335.20 грн

Нічні судоми та судоми, спричинені фізичною активністю

Окремо варто виокремити ці категорії, бо вони відрізняються від решти за патогенезом. Так, після важкої фізичної роботи можуть спостерігатися мимовільні скорочення окремих груп волокон через відсутність відпочинку та зниження порога збудливості. Через це навіть незначний імпульс викличе сильну реакцію.

Нічні спазми можуть свідчити про розвиток певних захворювань. Слід звернутися до лікаря після їх виявлення, пам'ятаючи, чим небезпечні нічні судоми ніг:

  • розвитком варикозної хвороби - через утруднення відтоку венозної крові в м'язах можуть накопичуватися шкідливі продукти метаболізму (зокрема, лактат);

  • розвитком атеросклерозу - через нього погіршується кровопостачання нижніх кінцівок, що призводить до порушення трофіки та нервової регуляції.

У зв'язку з цим обов'язково варто пройти комплексну діагностику і з'ясувати, що саме стало причиною нічних скорочень.

Симптоми судом

Конкретні прояви залежать від безлічі факторів. Для будь-яких різновидів характерний дискомфорт і біль різної інтенсивності. Також відзначається деяке обмеження рухової активності - у момент напруження мускулатура не може виконувати свої функції.

Відчуття і характерні болі залежно від частини тіла

Деякі відмінності характерні для різних частин тіла:

  • пальці - відчуття нав'язливого поколювання, яке посилюється під час руху і дотиків (через порушення кровообігу);

  • шия - біль, що поширюється поверхнею та іррадіює у вухо або око;

  • кінцівки - відчуття стиснення м'язів, біль, що наростає;

  • спина - утруднення рухів і біль.

Тривалість і частота судом

Вони можуть відрізнятися залежно від тяжкості стану. Зазвичай поодинокий спазм триває не більш як 15 секунд, однак за тяжкої патології (наприклад, епілепсії) може тривати 2, 3 або навіть понад 5 хвилин (у цьому разі фіксується епістатус). Частота виникнення індивідуальна для кожної людини, проте що частіше трапляються напади, то більша ймовірність, що причина, яка їх провокує, потребує термінового лікування.

Причини судом

Причин, чому вистачає судома, може бути безліч, м'яз може зреагувати так на цілу низку порушень метаболізму і зовнішніх впливів. Наприклад, її можуть викликати:

  • отруєння отрутами або інтоксикація;

  • фізичні ушкодження;

  • власні метаболічні порушення;

  • період вагітності;

  • дефіцит вітамінів.

Однак найчастіші причини перелічено нижче.

Дефіцит мінералів

Дефіцит кальцію, магнію та калію - часті причини судом. Ці мікроелементи необхідні для забезпечення нормальної скоротливої здатності. З їхньою допомогою м'яз скорочується і розслабляється, отримуючи можливість відпочити під час роботи. Якщо їхній баланс порушений, і в цих процесах відбуваються порушення.

Захворювання нервової системи та м'язів

Деякі хвороби, що вражають ЦНС, призводять до розвитку судомного синдрому:

  • епілепсія;

  • вроджені вади розвитку;

  • менінгіт і менінгоенцефаліт;

  • злоякісні процеси.

Як правило, ці стани характеризуються виникненням генералізованих спазмів. Тому вирішувати, що робити в разі судом усього тіла, має тільки лікар - ці хвороби не минають самостійно і не можуть бути вилікувані шляхом самолікування.

Побічні ефекти ліків

Деякі лікарські препарати можуть спровокувати розвиток напруження:

  • протизапальні - деякі з них можуть впливати на ЦНС і спровокувати підвищення збудливості;

  • діуретики - разом із сечею можуть вивести велику кількість калію та магнію, створивши їхній дефіцит;

  • естрогени - змінюють гормональний баланс, що також впливає на баланс електролітів.

Фізичне перенапруження і втома

При постійній роботі м'яз втомлюється, його трофіка значно порушується. В умовах зниженого кровопостачання в ньому можуть накопичуватися шкідливі продукти метаболізму (зокрема, молочна кислота). Це призведе до локальної інтоксикації та розвитку судомного синдрому.

Фото - Біолектра магнезіум директ лимон саше №20
335.00 грн

Лікування судом

Як лікувати судоми, залежить від тяжкості стану, їх локалізації та характеристик. Використовуються кілька методів.

Медикаментозні методи

Якщо звернутися до лікаря, щоб дізнатися, що робити в разі судоми в ікрі або інших м'язах, він після попередньої діагностики може призначити ліки:

  • протисудомні препарати - у важких випадках;

  • добавки, що містять магній, калій і кальцій - дають змогу відновити електролітний баланс.

Фізична терапія і розтяжка, особливості для різних частин тіла

Іноді трапляється, що після судоми болить м'яз - що робити в цьому разі - зрозуміло, виходячи з патогенезу виникнення нападу. Необхідно розтягнути спазмовані волокна і помасажувати це місце, щоб відновити кровообіг.

Зміна способу життя для поліпшення сполучення м'язів

Мало знати, як зняти судоми в ногах, необхідно не допустити їх повторення. Для цього слід зменшити важкі фізичні навантаження і ввести в розпорядок дня розтяжку. Слідкуйте за випитою кількістю рідини і введіть у раціон продукти, що містять магній і калій.

Перша допомога в разі судом

Перша допомога в разі судоми полягає у знятті спазму або виключенні можливої травматизації (у разі генералізованих судом).

Рекомендації з надання допомоги під час судоми

Необхідно запам'ятати, що робити, коли судоми виникають у всьому тілі:

  • перевернути людину на бік;

  • підкласти під голову щось м'яке;

  • викликати швидку для подальшого медикаментозного лікування.

Методи розслаблення м'язів і полегшення болю для ніг, рук, шиї та спини

Якщо йдеться про локальні спазми, варто знати, як лікувати судоми ніг у домашніх умовах (або інших м'язів):

  • провести масаж;

  • розтягнути м'яз;

  • вколоти шкіру над спазмованою ділянкою.

М'язові судоми в ногах

Якщо у вас виникли судоми в ногах, що робити в домашніх умовах стане зрозуміло, якщо знати основну причину їх виникнення. Вони розвиваються через дефіцит мінералів унаслідок:

  • порушення кровообігу в артеріях ніг;

  • варикозної хвороби;

  • зневоднення (зокрема, через прийом діуретиків);

  • вагітності;

  • травмування мускулатури.

На тлі цього може виникати судомний синдром, тому рекомендується відвідати лікаря для визначення основного захворювання.

Лікування судом у литках і стегнах

У момент виникнення нападу рекомендується помасажувати зведений м'яз, можливо, незначно вколоти шкіру над ним гострим предметом. Іноді допомагає тепла розслаблювальна ванна. Препарати від судом у ногах рекомендується почати приймати, якщо таке трапляється часто.

Рекомендації з розтяжки та зміцнення м'язів

З огляду на те, від чого судоми в ногах відбуваються найчастіше, найкращою профілактикою їх розвитку стане підготовка м'язів до роботи. Для цього необхідно займатися розтяжкою - обов'язково проводьте щадні заняття мінімум через день. Приділяйте увагу кожному м'язу, супроводжуйте процедури масажем. Так ви зможете підготувати мускулатуру до роботи і поліпшите її кровопостачання.

Пам'ятайте - фізична активність не повинна бути травмувальною. Будь-яке заняття спортом має зміцнювати м'язи, а не приносити постійний біль і дискомфорт. Розтяжка і масаж також стають відповіддю на запитання "що робити, якщо після судоми болить литка?". Такий біль свідчить про втому литкового м'яза після сильного скорочення.

М'язові судоми в руках

Найважче визначити, що робити, якщо вистачає судома в руці. Це пов'язано з тим, що практично всі можливі маніпуляції при спазмах виконуються саме руками. У цьому разі необхідно виконати їх другою рукою - помасажуйте постраждале місце, вщипніть себе кілька разів для забезпечення припливу крові. Причини виникнення різкого скорочення, як правило, - робота, що вимагає залучення дрібної моторики, через яку знижується поріг збудливості.

Особливості судом у руках і пальцях

Вони проявляються відчуттям сильного болісного поколювання, яке виникає через знижене кровопостачання спазмованої ділянки. У таких умовах м'яз свою функцію виконувати не може, тому починає боліти (біль також посилюється при спробі масажу). Для відновлення його трофіки необхідно опустити руку вниз і акуратно помасажувати пальці.

Вправи для запобігання судом

Щоб попередити можливе виникнення нападу, необхідно виконувати низку обов'язкових вправ. Займайтеся регулярним масажем пальців, приділіть увагу дрібній моториці, однак не доводьте до втоми. Підійдуть для цих цілей також різні антистреси.

М'язові судоми в шиї та спині

Необхідно знати, що робити, якщо схопила судома в м'язах шиї або спини. Як правило, ця проблема зачіпає велику мускулатуру, через що значно знижується об'єм можливих рухів, а біль завдає сильного дискомфорту. Виникнення цих спазмів пов'язане з довгим перебуванням в одній позі або занадто різким рухом, до якого тіло було не підготовлене.

Як справлятися із судомами в шиї та спині

Кожна людина має знати, що робити в разі сильних судом, адже це допоможе в момент їх виникнення. Найкращий засіб - це масаж. Попередньо постарайтеся максимально розслабити спазмовану ділянку і максимально розтягнути її. Попросіть близьких допомогти вам, тому що самостійно виконати масаж спини неможливо.

Вправи і пози, що сприяють розслабленню м'язів

Щоб запобігти можливому повторенню мимовільних скорочень, необхідно підготувати м'язи до щоденної активності. Займіться розтяжкою - виконайте кілька корисних вправ:

  • поза кішки - стоячи на карачках, вигинайте спину вгору на видиху і прогинайте її вниз на вдиху;

  • нахили з опорою - упріться руками в стіну або будь-яку перешкоду, нахиліться вперед так, щоб кут між ногами і тілом становив 90° і зафіксуйте спину в такому положенні на кілька секунд;

  • скручування - сядьте прямо і повільно розгорніть корпус убік, слідуючи за плечем так далеко, як зможете;

  • поза метелика - зчепіть руки в замок на потилиці, на вдиху максимально розкрийте лікті, а на видиху зведіть їх спереду.

Такої мінімальної зарядки вистачить, щоб розтягнути м'язи спини і підготувати їх до щоденної активності. Вправи для шиї мають виконуватися дуже акуратно, щоб не нашкодити хребту.

Коли слід звернутися до лікаря

Не завжди лікування судом у домашніх умовах - це правильне рішення. Іноді їх поява - це причина негайно звернутися до фахівця.

Ознаки, що потребують професійної медичної допомоги

Виділяють кілька симптомів, поява яких одночасно з м'язовими спазмами має насторожувати:

  • висока температура;

  • головний біль;

  • нудота і блювота;

  • зниження тургору шкіри;

  • сплутаність свідомості;

  • виснаження.

У цих випадках поява нападів, імовірно, спричинена важким захворюванням. Це свідчить про важкі метаболічні порушення. Якщо на їхньому тлі з'явилася судома - лікування має проводити лише лікар. Також до нього слід звернутися, якщо вони трапляються дуже часто.

Важливість діагностики основного захворювання

Дуже часто спазми - це просто симптом, "вилікувавши" який, неможливо відновити здоров'я пацієнта. Припустімо, присутні судоми в ногах - що робити за них, можна з'ясувати з відкритих джерел інформації. Однак надання першої допомоги ніяк не розв'яже проблему варикозної хвороби, яка й провокує їхні прояви. Ураження центральної нервової системи без належного лікування можуть призводити до різкого погіршення загального стану та втрати її функцій. Тому з регулярними нападами обов'язково звернутися до лікаря для діагностики.

Профілактика судом

З огляду на те, що таке судома, її появу можна профілактувати (якщо вона не спричинена серйозною патологією). Для цього необхідно приділити увагу корекції метаболізму.

Рекомендації щодо запобігання судом

Рекомендується в профілактичних цілях проводити зарядку, стежити за якістю взуття (незручне взуття може згодом призвести до варикозної хвороби) і налагодити здоровий спосіб життя.

Значення здорового способу життя

Він полягає у відмові від алкоголю та куріння (щоб уникнути проблем із судинами), правильній дієті (яка містить калій і магній та виключає атерогенні компоненти). Також рекомендується налагодити режим сну.

Висновок

З огляду на поширеність проблеми, кожен має знати, що робити, якщо ногу звела судома або спазм утворився в будь-яких інших м'язах. Надання першої допомоги можна проводити в домашніх умовах, однак у разі частих судомних скорочень або супутнього погіршення загального стану слід звернутися до лікаря. Він же підкаже препарати від судоми в ногах або інших м'язах. Як профілактику рекомендується вести здоровий спосіб життя і в розумних обсягах займатися спортом.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари