У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Що робити, коли підвищено еритроцити?

Що робити, коли підвищено еритроцити?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 23 березня 2022
Змінено: 17 січня 2023
33657
5 хв читати

Одним із численних компонентів крові являються червоні кров'яні тільця – еритроцити. У них міститься гемоглобін, який відповідає за зв'язування кисню в легенях, та постачання тканин та органів. Організм повинен виробляти червоні кров'яні тільця постійно у достатній кількості, оскільки щомиті вони помирають у кількості близько трьох мільйонів, а максимальна тривалість життя становить менше ніж 120 днів. Однак підвищені еритроцити є небажаним явищем, оскільки вони провокують низку захворювань, включаючи згущення крові та порушення її властивостей.

Функції еритроцитів

Крім перенесення кисню червоні кров'яні тільця транспортують поживні речовини, підтримують кислотно-лужну рівновагу, та беруть участь в імунних реакціях.

Розмір еритроцитів не перевищує в діаметрі однієї сотої міліметра. Зовні клітини нагадують еластичний диск з поглибленням по центру, що дозволяє їм скручуватися і проникати в тонкі судини. До виходу в судинне русло еритроцити проходять кілька стадій розвитку, починаючи від утворення червоного кісткового мозку.

Еритроцити вище за норму в організмі викликають еритроцитоз, а при їх нестачі виникає анемія. Обидва стани вимагають негайного реагування та лікування.

Як знизити еритроцити у крові?

В першу чергу для зниження рівня червоних кров'яних тілець до норми потрібна зміна раціону, виключаючи продукти, що провокують його підвищення. До них відносяться бобові, шпинат та м'ясо.

Також способи, як зменшити еритроцити в крові, залежать від причин, які спровокували еритроцитоз. Потрібно їх усунення, якщо захворювання спричинене патологічними процесами в організмі.

Лікування підвищеної кількості еритроцитів здійснюється комплексно. В його основі лежить медикаментозна терапія, що включає протизапальні та протипухлинні препарати. При важких формах еритроцитозу призначаються засоби для розрідження крові – антиагреганти та антикоагулянти. У ситуації зі спадковою формою захворювання, що супроводжується надмірним виробленням червоних кров'яних тілець у кістковому мозку, проводять кровопускання, з подальшим введенням глюкози та кровозамінних розчинів.

Додатково застосовуються фізіотерапевтичні методи. До них відноситься апітерапія із застосуванням продуктів життєдіяльності бджіл, гірудотерапія – що передбачає використання медичних п'явок, та оксигенотерапія при дефіциті кисню.

Норма еритроцитів у здорових людей

Норма еритроцитів визначається індивідуально, виходячи із віку людини, статевих ознак та стану організму в цілому. У дітей перший рік після народження цей показник відрізняється мінливістю, і в кожного лікаря існує таблиця, що дозволяє розшифрувати дані при заборі крові для аналізів. Ближче до норми кількість еритроцитів вирівнюється вже у підлітковому віці.

У жінок вона знаходиться в діапазоні від 3,7 до 4,7х10¹² одиниць у співвідношенні до 1 літра крові, а в період вагітності спостерігається зниження рівня еритроцитів до 3-3,5х10¹² Для чоловіків оптимальним вважається рівень червоних кров'яних тілець від 4 до 5,1 х10¹² одиниць на 1 літр крові.

Причини та наслідки відхилення від норми

Підвищені еритроцити у крові носять як уроджений, і набутий характер. У першому випадку патологія пов'язана зі спадковими захворюваннями, а в другому викликана низкою факторів, що провокують.

У списку найпоширеніших причин еритроцитозу:

  • кисневого дефіциту, при якому організмом виробляється велика кількість еритроцитів для його компенсації;

  • скорочення об'єму рідини, що призводить до зневоднення та штучного збільшення кількості;

  • генетичні патології, що провокують зміну сприйнятливості кисню.

Також в організмі може розвиватися справжня поліцитемія. Вона являється рідкісним захворюванням, внаслідок якого виробляється надмірна кількість еритроцитів. До зовнішніх причин, що викликають підвищений рівень червоних кров'яних тілець, належать спекотна погода, сильний стрес та фізична перевтома через активні навантаження.

Які продукти підвищують рівень еритроцитів?

Оскільки раціон має велике значення при боротьбі з еритроцитозом, при його складанні необхідно виключити продукти, що збільшують рівень еритроцитів. До них відносяться:

  • фрукти та овочі червоного кольору;

  • м'ясо та риба;

  • продукти, що містять велику кількість вітаміну К, через прискорення згортання крові;

  • листя салату та шпинат;

  • сухофрукти;

  • гречана каша;

  • яблука;

  • буряк.

За необхідності знизити рівень еритроцитів, їх краще замінити на біле м'ясо та рибу, продукти з високим вмістом йоду. Також користь принесуть фрукти та овочі, багаті на фолієву кислоту, а для покращення кровотоку та очищення судин можна приймати риб'ячий жир.

Незалежно від причин, які викликають зниження або підвищення еритроцитів у крові, до коригування раціону слід звести до мінімуму і шкідливі звички. При найменших відхиленнях від норми краще проконсультуватися з лікарем, і здати відповідні аналізи, щоб уникнути анемії та еритроцитозу відповідно.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари