У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Холецистит

Холецистит

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 6 липня 2018
Змінено: 9 серпня 2023
1484
9 хв читати

Холецистит — запальний процес, який відбувається в жовчному міхурі людини. Як правило, недуга спровокована тим, що орган заражений кишковою мікрофлорою на фоні розладу процедури відтоку жовчі. Дуже часто захворювання є ускладненням жовчнокам'яної хвороби. 

Жовчний міхур — орган, який бере активну участь в процесі травлення, а також розташовується біля печінки. У здорової людини вихід жовто-зеленої рідини відбувається через тонку кишку. У разі захворювання, жовчний міхур збирає жовч, що стає причиною розвитку інфекції. Основні ознаки холециститу: інтенсивні болі в правому боці, інтоксикація організму в разі накопичення гною. Зверніть увагу, що це захворювання часто є хірургічною патологією. Жінки страждають на хворобу набагато частіше, ніж чоловіки. 

Причини холециститу 

Що ж є основним фактором виникнення захворювання? Розглянемо основні причини: 

  • Камені, які знаходяться в жовчному міхурі, сприяють розвитку холециститу. Саме ці утворення не дозволяють відбуватися нормальному відтоку гіркої рідини, що впливає на ураження кишківника мікрофлорою. Часті запальні процеси в жовчному міхурі змінюють стінки органу, що сприяє розвитку хронічного захворювання (холецистит калькульозний хронічний). 

  • Існують і інші причини появи недуги: голодування протягом великої кількості часу, гіподинамія, застій жовчі, вегетативні розлади, травми жовчного міхура і печінки, а також особлива будова проток. 

  • Крім цього, вагітність може послужити фактором виникнення захворювання. У цей період у жінки може знижуватися тонус гладкої мускулатури жовчного міхура. 

 

Холецистит ознаки 

Які симптоми можуть вказувати на те, що пацієнт страждає холециститом? 

  • В першу чергу розглянемо початкові ознаки захворювання. Пацієнт відчуває різкі больові відчуття, які виникають несподівано в правому боці трохи нижче ребер. Причиною болю є камінь, який стає поперек протоки. Звичайно, неприємні відчуття проходять після прийняття знеболювальних препаратів. Однак через деякий час біль знову повертається ще більше турбуючи пацієнта. 

  • Холецистит може проявлятися нудотою. Адже ця ознака — захисна реакція організму людини на інтоксикацію. Крім цього пацієнта може турбувати діарея, закрепи, а також здуття живота. 

  • Як же зрозуміти, що пацієнт має гострий холецистит? У цьому випадку людина буде відчувати різкий і сильний біль в правому підребер'ї, особливо під час зміни положення тіла. Крім цього пацієнта будуть турбувати такі недуги: підвищена температура, нудота, озноб, а також прискорений пульс. Зверніть увагу, що захворювання може стати причиною виникнення жовтяниці. Тому сеча людини може мати темніший колір, а кал світлий.

  • Хронічний холецистит — ознаки практично непомітні. Симптоми можуть проявлятися в тому випадку, коли пацієнт вживає велику кількість жирної їжі. Тобто довгий час хронічне захворювання може протікати абсолютно непомітно, даючи про себе знати тільки після приймання шкідливих продуктів (пацієнт буде відчувати болючі відчуття в правому боці). Як протікає холецистит без каменів? У цьому випадку людина відчуває такі характерні симптоми: млявість, занепад сил, а також порушення режиму сну (безсоння). 

Види захворювання 

Холецистит можна розділити на два типи за формою захворювання: 

  • Гострий холецистит. У цьому випадку пацієнт відчуває біль змінно: хворобливі відчуття то посилюються, то зовсім зникають. 

  • Холецистит хронічний. Жовчний міхур пацієнта запалюється досить повільно, без особливих симптомів захворювання. У людини спостерігається здуття живота, діарея, а також хворобливі відчуття в правому боці. 

Поділ по етіології хвороби: 

  • Холецистит може бути без каменів (не калькульозний холецистит). Це означає, що в жовчному міхурі пацієнта немає каменів. 

  • Існує вид захворювання, коли в жовчному міхурі людини присутні небажані утворення. Дуже часто камені абсолютно не турбують пацієнта, не заважаючи на звичний спосіб життя. Однак не варто виключати можливість попадання утворень в жовчний міхур людини. Такий вид хвороби називається калькульозний холецистит. 

Також захворювання можна розділити на наступні типи: 

  • Катаральний холецистит має наступні прояви: сильні неприємні відчуття в області ребер з правого боку. Зверніть увагу, що біль може віддавати в плече, шию, а також праву лопатку. Холецистит симптоми: блювота (шлунковим, а потім дуоденальним вмістом), підвищена температура тіла. Крім цього у пацієнта може спостерігатися невелике підвищення артеріального тиску, а також тахікардія. Неправильне харчування (вживання жирної, копченої та смаженої їжі у великих кількостях) є причиною виникнення цього захворювання у пацієнта. 

  • Флегмонозний холецистит. У разі цього типу хвороби, симптоми посилюються, а саме: пацієнт відчуває сильні болі, які проявляють себе під час зміни положення або кашлі. Загальний стан хворого різко погіршується: нудота, напади блювоти, озноб, а також підвищена температура тіла (до 39 ° С). Жовчний міхур пацієнта збільшується, орган можна промацати. 

  • Гангренозний холецистит найчастіше виникає у пацієнтів похилого віку. Це пояснюється тим, що це захворювання з'являється через тромбоз артерії жовчного міхура внаслідок зниження регенерації тканин людини. Ця недуга є третьою стадією гострого холециститу. У пацієнта спостерігається сильне здуття живота, подразнення очеревини, а також ослаблена імунна система. 

 

Крім цього існує холецистит печінки. Це захворювання виникає внаслідок малорухливого способу життя, неправильного харчування, а також «сидячої» роботи. Хвороба також поділяється на два види: гостра і хронічна. Симптоми холециститу печінки дуже схожі із захворюванням жовчного міхура. У пацієнта також спостерігається підвищена температура тіла, часта нудота, а також неприємні відчуття в правій частині живота. 

Зверніть увагу, що панкреатит холецистит — ці захворювання дуже часто протікають одночасно. Тому фахівці називають поєднання двох недуг холецистопанкреатитом. 

Як відбувається діагностика захворювання 

При перших же ознаках холециститу рекомендується негайно звернутися до фахівця (гастроентеролога). В першу чергу лікар проводить огляд пацієнта, а потім може призначити наступні варіанти діагностики: 

  • Загальний і біохімічний аналіз крові. 

  • УЗД. 

  • Аналіз жовчі (з посівом). 

  • Рентген жовчного міхура й шляхів. 

Терапія холециститу 

Як і будь-яка інша терапія, лікування цієї недуги має відбуватися комплексно, під наглядом досвідченого лікаря. Головне завдання полягає в наступному: зняти запальні процеси в жовчному міхурі й шляхах, а також відновлення нормального функціонування органу. Лікування холециститу передбачає такі пункти: 

  • Спеціальне харчування (дієта). 

  • Терапія за допомогою медикаментів. 

  • Процедура промивання жовчного міхура, а також жовчних шляхів. 

  • У разі необхідності — хірургічне втручання. 

Розглянемо більш детально кожен варіант терапії. Дієта в обов'язковому порядку призначається пацієнтові. Хворий повинен приймати їжу часто (до 6 разів на день), а також дрібно (невеликими порціями). Пацієнту необхідно виключити такі продукти зі свого раціону: смажену, копчену, гостру їжу, холодні страви, алкоголь, напої газовані, а також сирі фрукти й овочі. Лікування за допомогою правильного харчування є оптимальним рішенням для початкових стадій захворювання. Зверніть увагу, що фахівці рекомендують вживати перші страви (вегетаріанські й молочні супи), каші, варену рибу і м'ясо, а також чай або кисіль. Загострення — чи можна уникнути посилення хворобливої симптоматики, дотримуючись правильного харчування? Фахівці дають позитивну відповідь. 

Що ж передбачає процедура промивання жовчного міхура? Тюбаж (інша назва цього клінічного перебігу) допомагає промити необхідний орган, а також позбавляє пацієнта від застою жовчі. Наприклад, холецистит не калькульозний дозволяється лікувати за допомогою цього методу. 

Необхідно знати, що недуга може супроводжуватися ЖКХ (жовчнокам'яна хвороба). У цьому випадку лікарі можуть призначити пацієнтові операцію. Крім цього, хірургічне втручання здійснюється для усунення гною, який знаходиться в жовчному міхурі. 

Як лікувати холецистит панкреатит? В цьому випадку рекомендується звернути увагу на терапію за допомогою медикаментів. Спеціаліст призначає курс лікарських засобів для кожного пацієнта в індивідуальному порядку. 

 

Як уникнути виникнення захворювання? 

Систематична і правильна профілактика недуги дозволяє уникнути серйозних проблем зі здоров'ям. Отже, профілактика холециститу передбачає: 

  • Правильне і здорове харчування. Намагайтеся сформувати графік приймання їжі. Так людина зможе снідати, обідати й вечеряти в один час, що вкрай важливо. Рекомендується їсти часто, але ділити порції на маленькі частини. Не варто додавати у свій раціон смажену і жирну їжу. 

  • Не забувайте вести активний спосіб життя: ходьба, плавання та інші фізичні навантаження. 

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари