У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Як лікувати геморрой. До якого лікаря звернутись?

Як лікувати геморрой. До якого лікаря звернутись?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 26 вересня 2024
Змінено: 3 жовтня 2024
126
16 хв читати

Однією з найпоширеніших патологій сучасності можна вважати геморой. Він належить до хвороб цивілізації й часто спричинений недостатньо активним способом життя, сидячою роботою та похибками дієти, які характерні для багатьох людей. Він може виникати як у чоловіків, так і в жінок, вражає людей практично будь-якого віку та значно знижує якість життя, завдаючи постійного болю й дискомфорту. 

При цьому причини геморою такі, що найчастіше йому можна запобігти шляхом грамотної профілактики. Тому кожен повинен приділяти достатню увагу своєму способу життя і здоров'ю, щоб уникнути розвитку подібних хвороб. У цій статті ми розглянемо, що це за захворювання, як йому запобігти і не пропустити появу перших симптомів для своєчасного звернення по допомогу. 

Що таке геморой

Геморой - це захворювання прямої кишки, яке проявляється ураженням судин гемороїдального сплетення. Вени переповнюються кров'ю, яка застоюється і призводить до виникнення запального процесу. Через це фізіологічні венозні вузли починають значно збільшуватися та випирати в просвіт кишки - їх легко травмувати каловими масами, що спричиняє біль і забезпечує появу інших характерних симптомів. Самостійно таке запалення і застій минути не можуть, тому за виникнення ознак геморою варто звернутися до проктолога.

Фахівці виділяють три види геморою залежно від його локалізації та переважної симптоматики:

  1. Внутрішній геморой. Супроводжується збільшенням внутрішніх гемороїдальних вен. Вузли вкриті тонкою слизовою оболонкою, яку легко травмувати в момент проходження твердого калу. Тому основним симптомом внутрішньої форми часто стає кровотеча. 

  2. Зовнішній геморой. Для нього характерне збільшення вузлів, що знаходяться зовні анального отвору. Вони вкриті шкірою і не так легко травмуються, тому частіше завдають пацієнтові механічного дискомфорту. 

  3. Змішана форма. Найважчий варіант, за якого уражаються всі вузли. Як правило, така клінічна картина розвивається, якщо людина тривалий час не звертається по медичну допомогу. 

Проблема пізнього звернення до лікаря дуже актуальна для геморою. Багато людей з незрозумілих причин відчувають сором і незручність при думці про необхідність відвідати проктолога, тому затягують зі зверненням до лікарні. Ситуація погіршується, і лікувати таку хворобу стає значно важче. Це пов'язано з тим, що в розвитку геморою можна виділити кілька послідовних стадій:

  1. Перша стадія. Вузли заповнилися кров'ю і вже випирають у просвіт прямої кишки. Під час проходження калу слизова травмується, що призводить до виділення великої кількості свіжої крові. 

  2. Друга стадія. Оскільки вузли постійно перебувають у просвіті кишки, вони викликають подразнення і свербіж. Кров виділяється під час кожної дефекації, вузли можуть випадати через анальний отвір, але потім вправляються самостійно. 

  3. Третя стадія. Симптоми посилюються, вузли не вправляються самостійно, і людині доводиться вправляти їх рукою. У ділянці ануса відчувається постійне ущільнення. 

  4. Четверта стадія. Вузли настільки великі, що вони випадають з ануса навіть без напруження. З'являється постійний біль, через спазм анального отвору може статися защемлення, часто розвиваються ускладнення. 

Як видно, на останніх стадіях не тільки клінічна картина стає практично нестерпною, а й лікування буде довгим і оперативним. Тому краще своєчасно звертатися до фахівців. 

Причин, через що з'являється геморой, може бути багато - захворювання належить до мультифакторних. Виділяють такі сприятливі чинники:

  • хронічний закреп - твердий кал, накопичуючись у прямій кишці, здавлює вени і перешкоджає відтоку крові;

  • хронічна діарея - геморой виникає через постійне подразнення слизової;

  • ожиріння - воно провокує підвищення навантаження на вени;

  • сидячий спосіб життя - кров накопичується у венах малого таза;

  • неправильне харчування - високий вміст речовин, що подразнюють слизову, та низький вміст клітковини також можуть призвести до закрепу;

  • зловживання алкоголем і куріння. 

Поширеним явищем можна вважати і геморой під час вагітності або після пологів. Він з'являється у безлічі жінок, які до зачаття не страждали від проктологічних захворювань. Набухання гемороїдальних вузлів пов'язане з тим, що збільшена матка тисне на пряму кишку і перешкоджає нормальному відтоку венозної крові. Під час пологів навантаження на м'язи малого таза збільшується в кілька разів, а голівка плода провокує здавлювання вен. Однак часто симптоми захворювання зникають через деякий час після пологів, коли кровотік нормалізується. 

Фото - Детралекс таблетки 500мг №60
552.50 грн
 
Фото - Проктозан Нео мазь 20г
Виробник: Hemofarm (Сербия)
373.00 грн

Ознаки та симптоми геморою

Захворювання на ранніх стадіях розвитку вже супроводжується характерною симптоматикою, тому його маніфестацію складно не помітити. З'являються такі ознаки:

  1. Кров в унітазі або на туалетному папері. Кровотечі при геморої - це одна з найперших ознак, яка розвивається через травматизацію набряклої слизової. Через розширені вузлуваті вени практично будь-який контакт із нею закінчується виділенням свіжої червоної крові, яку можна розглянути на поверхні калу (або вона капає з анального отвору). 

  2. Дискомфорт у ділянці анального отвору. Можуть виникати свербіж, відчуття набряклості, деяка болючість. 

  3. Відчуття опуклості в ділянці ануса. Так відчуваються гемороїдальні вени, а ця ознака частіше з'являється на пізніх стадіях. 

Щойно з'явилися симптоми геморою, варто пройти діагностику й отримати ефективне лікування. Так можна уникнути розвитку серйозних ускладнень. 

До якого лікаря звернутися

Лікування геморою проводиться у відділенні проктології. Якщо у вас виникли симптоми, схожі з клінічною картиною цього захворювання, рекомендується звернутися по допомогу до проктолога або колопроктолога. 

Ці фахівці займаються проблемами, що локалізуються в прямій кишці або прямій і товстій кишці відповідно. Вони мають у своєму розпорядженні необхідні діагностичні інструменти і можуть підібрати ефективну терапію для кожного пацієнта. Від них ви отримаєте також повний перелік рекомендацій щодо профілактики ускладнень - що не можна робити за геморою, як полегшити свій стан і не допустити рецидиву. 

Діагностика геморою

Навіть знаючи, який вигляд має геморой, неможливо самостійно встановити цей діагноз. Необхідно проходити призначену лікарем діагностику, яка включає:

  1. Візуальний огляд. Необхідний, щоб виявити зовнішній геморой, оцінити стан анального отвору. Якщо присутні ускладнення - випадання вузлів або їх защемлення - це також можна виявити під час огляду. Лікар проводить і пальцеве ректальне дослідження, щоб вивчити наявні зміни. 

  2. Аноскопію. З її допомогою проктолог оглядає внутрішні вузли, стан слизової, наявність її травм і ділянок кровотечі. Вона проводиться більшості пацієнтів. 

  3. Колоноскопію. Призначається як дослідження, необхідне для диференціації різних патологічних станів. Кровотеча може бути наслідком не тільки геморою, а також виразкового коліту, хвороби Крона, онкологічних процесів. У спірних ситуаціях фахівцеві необхідно вивчити стан слизової всієї товстої кишки.

Ґрунтуючись на результатах досліджень, лікар може встановити точний діагноз, включно з видом геморою і його стадією. Це необхідно для підбору правильної терапії. 

Фото - АУРОБІН МАЗЬ 20Г
Виробник: Gedeon Richter
243.10 грн

Фото - Реліф Адванс мазь ректальна туба 28,4г
443.90 грн

Загальні підходи до лікування геморою

Обсяг і вид призначуваної терапії залежать від ступеня тяжкості симптоматики та виявлених під час діагностики уражень. Можуть призначатися ліки, якщо йдеться про ранні стадії патологічного процесу. Оперативне втручання зазвичай застосовується за наявності ускладнень, коли нормалізувати кровотік неможливо. 

Крім основного лікування, пацієнтам рекомендують і деякі зміни способу життя:

  • введення помірної щоденної фізичної активності;

  • відмова від гострої їжі;

  • введення в раціон клітковини;

  • тренування м'язів тазового дна (якщо схвалить лікар);

  • збільшення кількості рідини в раціоні.

Велика кількість клітковини і високий рівень фізичної активності не рекомендуються - вони можуть спровокувати діарею і травматизацію слизової прямої кишки. 

Консервативні методи

Лікар не може призначити універсальні ліки від геморою, які вирішать усі проблеми. З огляду на різноманіття чинників, які призводять до розвитку хвороби, якщо виникає необхідність у консервативному лікуванні, проктолог призначає кілька препаратів, що мають різні властивості:

  • нестероїдні протизапальні - необхідні для зниження інтенсивності запалення в слизовій прямої кишки та судинах;

  • супозиторії з анестетиком - зменшують біль і дискомфорт, запобігають спазмам анального сфінктера (знеболювальне за геморою також потрібне, щоб зменшити рефлекторне напруження анальної ділянки);

  • гепаринові мазі - за геморою важливо не допустити тромбозу гемороїдальних вен і супутнього некрозу слизової оболонки, тому застосовують місцеві засоби, що розчиняють тромби. 

Деякі препарати поєднують кілька властивостей, що дає змогу зробити лікування комфортнішим для пацієнта. 

Фото - Реліф Про крем ректальний туба 15 г
518.20 грн

Фото - ПРОКТО-ГЛІВЕНОЛ КРЕМ 2% 30Г
414.90 грн

Мінімально інвазивні методи лікування

Якщо консервативних методів виявляється недостатньо, а засоби від геморою не допомагають, лікар може призначити малоінвазивні методи, які застосовуються на початкових стадіях:

  1. Лазерна коагуляція. Завдяки сильному нагріванню тканин лазерним променем дрібні судини коагулюються, що призводить до зменшення вузла в розмірі. Кров у змінені венозні сплетення більше не надходить, що вирішує проблему з їхнім набряканням. 

  2. Склеротерапія. У просвіт вени вводиться спеціальний препарат, який має склерозуючу дію - він згуртовує між собою стінки, чинячи такий самий вплив, як і лазерна коагуляція. 

  3. Лігування. Механічний метод, який передбачає накладання на основу вузла лігатури з латексу. Вона не дозволяє крові надходити в судини, через що формується ділянка некрозу. Поступово некротизований вузол повністю відмирає і видаляється через анальний отвір природним чином. 

  4. Кріодеструкція. Ще один метод, що дає змогу домогтися некротизування гемороїдальних вузлів. Вони відмирають під впливом дуже низьких температур, що призводить до зникнення будь-яких симптомів.

З огляду на різноманітність методів, тільки проктолог може вирішити, як лікується геморой у кожного конкретного пацієнта, оскільки універсальної формули не існує. Малоінвазивні методики ефективні за перших двох стадій, тоді як за важчих уражень може знадобитися хірургічне втручання. 

Хірургічне лікування геморою

Підставою для проведення операції можуть стати третя і четверта стадії геморою, коли тяжкість симптомів болісна для пацієнта та існує серйозний ризик розвитку небезпечних ускладнень - наприклад, защемлення і некрозу вузлів після їхнього випадання. Використовується методика гемороїдектомії, яка передбачає хірургічне видалення самих вузлів або ділянки слизової разом із ними. Хірургія необхідна тільки за суворими показаннями і використовується не так часто за умови своєчасного звернення до лікаря. 

Профілактика геморою

Щоб уникнути рецидивів захворювання і попередити його первинний розвиток, необхідно дотримуватися певного способу життя. Профілактика геморою полягає в такому:

  1. Додати в раціон клітковину. Вона необхідна для посилення перистальтики кишківника - так швидше виводяться калові маси. Вони не встигають затвердіти, тому не травмують слизову і виводяться, не втративши м'якої консистенції. Так вдається уникнути хронічних закрепів. 

  2. Нормалізувати споживання рідини. Це також можна віднести до профілактики закрепів. До того ж, достатня кількість рідини в щоденному раціоні підтримує правильну роботу серцево-судинної системи, що позитивно позначається на стані гемороїдальних вен. 

  3. Зайнятися фізичною активністю. Вона профілактує застій у венах, підвищує тонус м'язів тазового дна. Достатні заняття спортом допомагають тримати під контролем вагу, не даючи змоги розвиватися ожирінню, яке також належить до факторів ризику розвитку проблем із прямою кишкою. 

  4. Не утримуватися від походів до туалету. Своєчасна дефекація дає змогу профілактувати затримку калових мас у прямій кишці, її надмірне розтягнення і травматизацію.

  5. Не перебувати довго в сидячому положенні. Так ви зможете уникнути зайвого навантаження на м'язи тазового дна і сфінктер прямої кишки.

Також фахівці рекомендують як профілактику періодично відвідувати проктолога для огляду. Лікар краще за всіх знає, який вигляд має геморой, тому так можна буде виявити початкову стадію розвитку патології та вчасно надати консервативну допомогу. 

Важливість своєчасного лікування

Якщо у вас з'явилися перші ознаки геморою, слід негайно звернутися по допомогу до проктолога. Ця хвороба не минає самостійно, її не можна вирішити без втручання лікарів. Народні засоби не ефективні в лікуванні проктологічних проблем, тому потрібно звертатися до доказової медицини. 

Якщо вчасно не почати лікування, можуть розвиватися важкі ускладнення:

  1. Тромбофлебіт кавернозних вен. Розвивається через формування тромбів у розширених застійних венах. Через це в навколишніх тканинах може виникати некроз. Ось чому важливо не допускати застою крові. 

  2. Парапроктит. Через патологічні зміни в слизовій може приєднуватися інфекція, яка потім поширюється на навколишні тканини. Виникає запалення і розплавлення клітковини навколо прямої кишки. 

  3. Анальні тріщини. З'являються через хронічне запалення і постійну травматизацію твердими каловими масами. Їх важко вилікувати через поганий кровотік і додаткові трофічні зміни. 

  4. Защемлення гемороїдальних вузлів. Найчастіше ускладнення - воно виникає, коли через випадання вузла розвивається спазм ректального сфінктера. Після цього затиснутий кільцем м'язів вузол некротизується, що спричиняє інтоксикацію, біль та інші патологічні симптоми.

З огляду на грізні наслідки захворювання, якщо його не лікувати, не варто затягувати з походом до проктолога. Тільки він може вирішити, як позбутися геморою конкретного пацієнта, з огляду на тяжкість захворювання, наявність ускладнень та інші фактори, які стають визначальними при виборі лікування. 

Висновок

Знаючи, що таке геморой, необхідно усвідомлювати, наскільки важливо відрізняти його перші ознаки та звертатися до фахівців. У разі своєчасного призначення лікування можна повністю нормалізувати стан хворого і запобігти ускладненням, однак, якщо запустити процес, можуть розвиватися згубні наслідки. 

Щоб повністю вилікувати хворобу, необхідно підходити до діагностики та терапії комплексно - ретельно обстежити пацієнта і встановити точний діагноз. Потім лікарі вирішують, чим лікується геморой найефективніше в такому випадку. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікарів і вести правильний спосіб життя (підтримувати достатній рівень фізичної активності, правильно харчуватися, стежити за вагою і відмовитися від шкідливих звичок), можна відновити своє здоров'я і уникнути подальших рецидивів.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари