У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Як вибрати мазь для загоєння ран: Класифікація та механізм дії

Як вибрати мазь для загоєння ран: Класифікація та механізм дії

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 21 серпня 2024
Змінено: 21 серпня 2024
119
14 хв читати

Рани – це часта проблема, особливо у дитячому віці. Практично будь-яка людина, яка веде хоча б помірно активний спосіб життя, багато разів у житті стикається з подряпинами, порізами, гематомами та іншими незначними ушкодженнями шкіри. Часто вони недостатньо великі або глибокі, щоб вимагалося накладання швів, тому лікування полягає у нанесенні спеціальних мазей та застосуванні пов'язок.

При цьому найкраща мазь для загоєння ран є вкрай неточним поняттям, тому що ефективність кожного препарату безпосередньо залежить від того, наскільки правильно його підібрали і як використовували. Для кожної мазі існує певний перелік показань і для кожного конкретного випадку необхідно підбирати засіб з найбільшою ефективністю.

Щоб зрозуміти, яка мазь загоює рани краще, необхідно вивчити варіанти їхньої дії та особливості, властиві для певних груп. У статті ми розглянемо, які бувають загоєнні засоби і як вибрати конкретне.

Основи мазей для загоєння

Хороша мазь, що загоює, повинна стимулювати власні регенеративні процеси і створювати для цього відповідні умови. Тому всі кошти поділяються на кілька груп:

  1. Антисептики. Як правило, ці ліки мають широкий спектр дії щодо неспецифічної мікрофлори. Вони дозволяють продезінфікувати рану, створити відносно асептичні умови, що прискорить її загоєння.

  2. З антибіотиком. Надають найбільш специфічну дію, спрямоване безпосередньо на знищення патогенних бактерій, що потрапили в рану. Їх часто застосовують, якщо з'являються ознаки нагноєння.

  3. Регенеративні. Містять корисні вітаміни, антиоксиданти та інші подібні речовини. Вони вбираються у шкіру та стимулюють процеси зростання нових клітин, завдяки чому прискорюються природні процеси загоєння.

  4. Протизапальні. При місцевому нанесенні вони знижують інтенсивність запальної реакції – зменшують набряк, біль та підвищення місцевої температури. За таких умов шкіра регенерується швидше.

  5. Зволожуючі. Застосовуються при певних типах поразок шкіри, які супроводжуються зайвим пересихання шкіри. У таких умовах легко приєднується інфекція, а достатнє зволоження це запобігає.

В окрему групу можна виділити мазі, які збільшують еластичність і м'якість рубця, запобігаючи розвитку грубої тканини.

Описані ефекти досягаються за рахунок різних механізмів, які при комплексному впливі прискорюють загоєння ран:

  • зменшення вироблення прозапальних цитокінів - вони провокують руйнування клітин в осередку;

  • зволоження – при достатньому зволоженні шкіри відновлюється її природний захисний бар'єр;

  • відновлення місцевого імунітету, зокрема, досягається за рахунок знищення колоній патогенних бактерій;

  • стимуляція власної регенерації шкіри - мазі стимулюють здорові клітини розмножуватися та заповнювати собою поверхню рани.

Також значної ролі грає зменшення ризику проникнення інфекцій. На тлі використання ранозагоювальних препаратів бактеріям важче проникати крізь шкіру та колонізувати поверхню рани. Відповідно, в асептичних умовах вона буде гоїтися швидше і якісніше, без додаткового пошкодження тканини та формування грубого рубця.

Фото - Бепантен мазь 5% туба 30г
Виробник: Grenzach Productions (Германия)
285.70 грн
Фото - Пантестин-Дарниця гель туба 15г
Виробник: ПрАТ Фармацевтична фірма Дарниця
133.50 грн

Як вибрати мазь

Мазі, що сприяють загоєнню ран, повинні застосовуватись після оцінки навколишніх тканин. Найкраще для цього звернутися до фахівця, тому що тільки лікар може вирішити, на якому етапі знаходиться рановий процес, і порадити конкретний препарат.

Будь-яка рана фізіологічно проходить кілька стадій, на лікування яких підбираються різні засоби:

  1. Фаза запалення. Як правило, у цей час спостерігається яскравий запальний процес з набряком, болем, ексудацією та можливими ознаками інфекції. Головне завдання лікування, якщо ви бачите таку рану, у забезпеченні її санації та зниженні інтенсивності запалення. З цією метою активно застосовуються антисептики та протизапальні засоби.

  2. Фаза загоєння. Коли основний запальний процес стихає, стають помітні ознаки загоєння — зникає або зменшується почервоніння, з'являється характерна скоринка, рана поступово стає меншою. У таких випадках рекомендуються мазі для прискорення регенерації. Іноді лікарі радять якийсь час продовжувати протизапальну терапію.

  3. Фаза утворення нового епітелію. Коли починає формуватися новий епітелій, важливо використовувати мазі з м'якою дією, щоб уникнути пошкодження. Підійдуть загоювальні та зволожуючі мазі, а також з діючими речовинами, які прискорюють регенерацію.

Якщо при погляді на ранову поверхню та шкіру навколо ви бачите виражений набряк та почервоніння, а також відзначаєте появу жовтуватого або білого ексудату – швидше за все, в рану потрапила інфекція. У такому разі лікарі, ймовірно, пропишуть вам мазь із антибактеріальною дією, щоб зупинити поширення інфекційного процесу.

Склад та активні компоненти

Мазь, яка загоює рани, зазвичай містить кілька діючих речовин. Це дозволяє досягти комплексного впливу на патологічний процес. Кошти можуть включати:

  • антибактеріальний компонент - наприклад, левоміцетин, який знищує бактерії, що потрапляють в рану;

  • декспантенол - активно використовується для прискорення регенерації шкіри, має знеболювальну, репаративну та протизапальну дію;

  • нестероїдні протизапальні засоби – вони зменшують набряк, знижують інтенсивність болю та запалення;

  • натуральні інгредієнти - деякі з них, наприклад, календула, мають виражену протизапальну дію;

  • корисні мікроелементи – зокрема, цинк та срібло, які знижують інтенсивність запалення та стимулюють регенерацію тканин.

Це лише мала частина можливих діючих речовин та активних компонентів. Для кожної мазі розробляється своя унікальна формула, яка забезпечує високу ефективність – саме тому мазі для швидкого загоєння ран майже завжди складаються з кількох діючих та допоміжних речовин. Залежно від клінічної симптоматики, ви можете знайти відповідний засіб, що містить необхідні компоненти.

Фото - Цинкова мазь 10% туба 20г
Виробник: Тернофарм ТОВ
34.20 грн
 
Фото - Спасатель-форте Бальзам туба 30г
110.70 грн

Популярні мазі та їх застосування

Оскільки зрозуміти, яка мазь допомагає загоювати рани, найпростіше після визначення всіх тонкощів вашого випадку, не рекомендується вибирати препарати самостійно. Це з різним механізмом дії. Ми зібрали ТОП загоюючих мазей, які зазвичай призначають лікарі в різних випадках:

  1. Лівомеколь. Мазь містить два антибіотики широкого спектра дії (левоміцетин, метилурацил), застосовується, якщо є підозра на розвиток у рані інфекції. Завдяки знеболювальному допомагає зменшити неприємні відчуття.

  2. Бепантен та Пантенол. Ними можна обробляти будь-які шкірні пошкодження, включаючи подряпини, подряпини і дрібні рани, тому що вони містять декспантенол. Ця речовина активно стимулює власну регенерацію.

  3. Рятівник. Комплексна мазь-бальзам, яка також містить декспантенол та стимулює регенерацію. Має виражену протизапальну дію і не застосовується тільки при гнійних ураженнях (оскільки антибактеріальний ефект, що надається нею, досить слабкий).

  4. Цинкова мазь. Універсальний засіб, який може використовуватись навіть при підозрі на грибкові та бактеріальні інфекції. Має антисептичний ефект та протизапальну дію, а також підсушує рану при зайвій ексудації.

  5. Мірамістін. Мазь, яка застосовується для лікування інфікованих ран (за наявності стрептококових та стафілококових інфекцій, грибкової патології). Належить до ефективних антисептиків, має протимікробну та регенеруючу дію, прискорюючи процеси загоєння.

  6. Солкосеріл. Препарат на основі крові телят, застосовується у терапії глибоких ран із ознаками інфекції. Також його активно використовують за наявності опіків. Він стимулює загоєння, але ефективного лікування інфекції додатково призначаються антибіотики.

  7. Стрептоцидова мазь. Належить до класичних засобів, виявляє виражену протимікробну дію (бактерицидний ефект). На тлі її застосування вдається позбавитися ознак інфекційного процесу.

Цинкову мазь призначають при ексудації завдяки дії, що підсушує, а Бепантен — при опіках і шкірних проблемах у дітей. Однак для точного визначення необхідно звернутися до лікаря.

Запобіжні заходи та можливі побічні ефекти

Як будь-який лікарський засіб, мазь, що загоює, для ран може викликати і небажані реакції при некоректному використанні. Тому лікарі радять дотримуватися запобіжних заходів:

  1. Завжди використовуйте мазь за інструкцією. Саме тому необхідно спочатку відвідати лікаря – він має оцінити ваш стан та підтвердити доцільність використання саме цих діючих речовин.

  2. Застосовуйте засіб у зазначеному дозуванні. Лікар призначить вам конкретну схему прийому - не потрібно використовувати препарат довше, ніж потрібно, або за власним бажанням припиняти лікування. Це особливо важливо для антибактеріальних мазей, оскільки несвоєчасне відміна препарату може призвести до антибіотикорезистентності.

  3. При будь-яких змінах звертайтеся до лікаря. Якщо з'явилися симптоми, які вас турбують, краще звернутися до фахівця, щоб він оцінив стан рани та, можливо, скоригував схему лікування.

Фото - Саліцилова мазь 5% 25г ламінатна туба
Виробник: ПрАТ ФФ"Віола", Україна
72.60 грн
Фото - Стрептоцидова мазь 10% 25г туба
Виробник: ПАТ Лубнифарм
47.40 грн

Головне правило – не намагайтеся самостійно підібрати мазь. Тільки спеціаліст зможе визначити, які засоби бажано застосовувати у вашому випадку.

Побічна дія

Навіть при правильному використанні будь-яка мазь, що швидко загоює, для ран може викликати побічні ефекти. Вони залежать від діючої речовини та іноді можуть стати приводом для відміни препарату. Серед тих, що зустрічаються найчастіше:

  • реакції індивідуальної непереносимості та виражена алергія - почервоніння шкіри, висипання, посилення набряку та сильний свербіж;

  • пересушування шкіри – особливо часто спостерігається при застосуванні антисептиків;

  • роздратування - проявляється почервонінням і, можливо, посиленням ексудації.

Системні побічні ефекти розвиваються дуже рідко – лише якщо мазь всмоктується через ранову поверхню. Якщо виникають якісь симптоми, краще звернутися до лікаря та з'ясувати, чи варто змінити препарат.

Взаємодія з іншими ліками

Якщо ви вже приймаєте якісь ліки, варто заздалегідь з'ясувати, які мазі для загоєння ран з ними сумісні. Речовини, що діють, іноді не можна поєднувати з іншими препаратами, так як порушується їх ефективність. У випадку з місцевим нанесенням список обмежень зазвичай менше, тому що мазь не всмоктується в системний кровотік. Однак перед початком спільного використання краще ознайомтеся з інструкцією. Наприклад, антибактеріальні мазі часто не рекомендують призначати одночасно з іншими антибіотиками, щоб уникнути сумування ефектів.

Профілактика та додатковий догляд

Щоб рана швидше гоилася, необхідно правильно доглядати її і шкіру навколо. Для цього дотримуйтесь кількох правил:

  1. Шкіра має бути чистою. Ретельно прибирайте будь-які забруднення навколо рани антисептиком або змоченою у воді серветкою. Так ви зможете запобігти виникненню інфекції.

  2. Саму рану також краще обробляти антисептиком. Це прискорює загоєння і дозволяє знищити інфекційний процес, що розвивається.

  3. Спочатку — стерильна пов'язка. Вона служить механічним захистом від пошкоджень та бактерій, а також покращує дію лікарських засобів.

  4. Потім доступ кисню. Коли почалася активна фаза регенерації, потреба пов'язки відпадає, проте чистоту все одно варто підтримувати.

  5. Якщо виявили ознаки гною, зверніться до лікаря. Це головне правило успішного лікування. Якщо на тлі маніпуляцій краще не стає, а з'являються додаткові патологічні ознаки, необхідно якнайшвидше звернутися до фахівців.

Щоб будь-яка мазь, що швидко загоює, працювала ефективно, рекомендується змінити звичний спосіб життя. Допоможуть:

  • вживання продуктів, що містять вітаміни та білок – вони стимулюють регенерацію;

  • заняття помірними фізичними навантаженнями - стимулюють кровотворення та покращують кровопостачання у місцях ранової поверхні;

  • підтримання достатнього рівня гідратації організму допоможе нормалізувати загальний метаболізм.

У таких умовах рана загоїться набагато швидше, проте за відсутності позитивної динаміки потрібно обов'язково звернутися за лікарською консультацією.

Висновок

Зрозуміти, яка мазь швидко загоює рани, простіше, якщо визначитися з тим, про яку саме рану йдеться, у якій фазі загоєння вона зараз знаходиться, чи є ознаки інфекції. Тільки знаючи ці параметри, можна правильно визначити, чим мазати рану для загоєння – при інфекції необхідні антибактеріальні засоби, в активній фазі запального процесу – протизапальні. Найкраще перед початком лікування звернутися до лікаря – він покаже вам, як правильно обробляти рану, проведе діагностику та призначить конкретні препарати.

На різних етапах патологічного процесу вам, швидше за все, будуть потрібні різні мазі, тому потрібно ретельно стежити за станом рани. Використовувати всі препарати потрібно тільки за інструкцією і відмовлятися від них у разі розвитку побічних ефектів.

Крім використання медикаментів, важливо підтримувати здоровий спосіб життя та стежити за гігієною не тільки ранової поверхні, а й шкіри навколо, щоб уникнути розмноження інфекції.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари