У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Лікування жіночої та чоловічої безплідності

Лікування жіночої та чоловічої безплідності

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 21 грудня 2017
Змінено: 21 вересня 2023
289
15 хв читати

Завдяки здобуткам у репродуктології за останні 30 років у всьому світі народилося понад 5 мільйонів дітей. Але допоміжні репродуктивні технології доступні далеко не всім верствам населення. Їхня вартість досить висока, через що ДРТ не покривають всю потребу в лікуванні. Також наукові дані стверджують, що багато варіантів безпліддя можна профілактувати, і саме на це насамперед має бути зроблений акцент при лікуванні пар.

Що таке безпліддя

Жіноче та чоловіче безпліддя (інфертильність) є станом організму, що характеризується неможливістю зачати дитину протягом року активного статевого життя, без застосування контрацептивів.

Причиною виникнення проблеми можуть бути запальні чи інфекційні хвороби репродуктивної системи. Також гормональні порушення, варикоцеле, ендокринна патологія, генетичні аномалії, непрохідність маткових труб, ендометріоз, шкідливі для здоров'я звички та вплив екологічних факторів.

Що таке чоловіче безпліддя

Про нього говорять у тому випадку, якщо у жінок немає об'єктивних причин для відсутності вагітності. Безпліддя у чоловіків частіше пов'язане з порушенням сім'явипорскування, аномаліями сперматозоїдів (зміна їхньої форми та рухливості), а також зниженням секреції сперми.

Що таке жіноча інфертильність

Зустрічається у половині випадків, як і чоловіча. Діагностувати її складніше та дорожче. Безпліддя у жінок часто пов'язане з патологією яєчників, фалопієвих труб, матки та змінами в ендокринній системі.

Види жіночого та чоловічого безпліддя

Статистика ВООЗ говорить, що близько 8% сімей стикаються з проблемою безпліддя. Якщо у минулому столітті у відсутності дітей звинувачували виключно жінку, то з розвитком медичної науки стало відомо, що інфертильність однаково зустрічається як у чоловіків, так і жінок. При цьому в сім'ях розподіл з причин розладів репродуктивної функції наступний:

  1. Жіноче безпліддя — ⅓ частина випадків. Причина репродуктивної дисфункції у порушеннях роботи жіночого організму.

  2. Чоловічий фактор — ⅓ частина випадків. Неможливість зачаття характеризується чоловічим чинником.

  3. Комбінування факторів — ⅓ частина випадків. Синтез чоловічої та жіночої дисфункції.

Крім того, виділяють дві форми жіночого безпліддя:

  1. Первинне — якщо у жінки в парі раніше не було вагітності.

  2. Вторинне — якщо вагітність у жінки була раніше, незалежно від її результату (викидень, мимовільний аборт або природні пологи).

Існують два типи дисфункції репродукції:

  1. Абсолютна. Характеризується наявністю незворотних патологій, які неможливо виправити (відсутність сперматозоїдів, яєчників, маткових труб чи матки).

  2. Відносна. Причини відносної інфертильності піддаються корекції.

Також безпліддя класифікують залежно від причин:

  1. Ендокринне — виникає в результаті змін гормонального фону (дисфункція яєчників, щитовидної залози, як результат відбувається порушення регулярності менструацій та проблеми із заплідненням).

  2. Аутоімунне — зустрічається у чоловіків та жінок. Причина інфертильності — порушення роботи імунної системи, яка починає виробляти антитіла до нетипових клітин.

  3. Маточне — розрізняють первинне та вторинне. Ці причини безпліддя у жінки полягають у різних аномаліях розвитку матки, що мають вроджений характер. Вторинне маткове безпліддя розвивається як наслідок перенесених операцій (екстирпація матки), спайкового процесу в матці або пухлин (міома, фіброміома та ін.).

  4. Трубне — пов'язане з патологією маткових труб, найчастіше при їх непрохідності внаслідок спайкового процесу. Це ускладнення розвивається після перенесених запальних процесів чи трубної вагітності.

  5. Психогенне — виникає внаслідок впливу соціально-психологічних факторів.

  6. Генетичне — його можна запідозрити, якщо жінка 2 і більше разів не змогла виносити дитину. У таких ситуаціях необхідно звертатися до лікарів-генетиків для проходження повного обстеження та подальшої консультації.

Кожна ситуація відсутності вагітності в сім'ї — це індивідуальний процес, який потребує детального розбору у лікарів кількох спеціальностей.

Причини жіночого та чоловічого безпліддя

Вище ми трохи торкнулися причин безпліддя, але далі розберемо їх докладніше.

Інфертильність, спричинена жіночим фактором, може виникати внаслідок:

  1. Непрохідності фалопієвих труб.

  2. Захворювань матки: ендометріоз, перегородчаста матка, фіброміома та ін.

  3. Хвороб яєчників: полікістоз та інші розлади фолікулярного генезу.

  4. Ендокринних захворювань: дисфункція естрогенів, тиреоїдних гормонів, а також гормонів гіпоталамуса та гіпофіза.

Причини безпліддя у чоловіків:

  1. Обструкція сім'явиносних та сім'явивергальних протоків. Основні причини непрохідності сперми — травми або інфекції, що передаються статевим шляхом.

  2. Дисфункція статевих гормонів — тестостерон регулює формування та дозрівання сперматозоїдів. При патологіях яєчок чи гіпофізу може виникати дисбаланс андрогенів, що загрожує інфертильністю.

  3. Неможливість секреції сперми яєчками — таке можливе при варикоцеле або після проходження хіміотерапії в онкохворих.

  4. Аномалії структури та функції сперматозоїдів. Можуть виникати внаслідок генетичних порушень або застосування деяких препаратів, наприклад, анаболічних стероїдів.

Деякі причини усунути легко, а деякі вимагають тривалого обстеження та лікування.

Чинники, що негативно впливають на ймовірність зачаття

Досить часто зустрічається ситуація, коли пара не має об'єктивних медичних причин для безпліддя, проте вагітність не настає. Найчастіше запліднення відбувається протягом 6 місяців подружнього життя. При цьому в перші місяці спільного проживання та ведення активного статевого життя подружжя ймовірність завагітніти невисока — лише 20–30%. Ці цікаві цифри змусили вчених шукати інші чинники жіночого безпліддя, які можуть впливати на можливість зачаття. При цьому з'ясувалося, що більшість із них однаково впливають і на чоловіків. Серед них виділяють:

  1. Вік жінки. Доведено, що завагітніти найлегше у віці 20–25 років. Після 25 років фертильність жінки трохи знижується, але залишається на високому рівні аж до 35 років. Після 35 ймовірність вагітності нижче.

  2. Стрес та хронічна втома. Цей фактор впливає однаково на обох партнерів. Постійна психоемоційна напруга та відсутність адекватного відпочинку знижує можливість завагітніти.

  3. Сон. У середньому чоловікові потрібно спати близько 7 години на добу, а жінці — 8-9 годин. Недостатня кількість сну також негативно позначається на роботі репродуктивної системи та знижує ймовірність запліднення.

  4. Зайва або недостатня вага. При гіпотрофії, як і при ожирінні, обмін речовин в організмі порушений, що позначається і на роботі репродуктивної системи. Також зайва вага загрожує ускладненнями під час вагітності та може бути причиною невиношування.

Репродуктивна система чутлива до стану організму, і найменші зміни з боку здоров'я ускладнюють запліднення.

Симптоми безпліддя у чоловіків та жінок

Крім очевидної відсутності вагітності, можуть бути такі симптоми безпліддя, і вони значно відрізнятимуться у різних статей.

Ознаки безпліддя у жінок:

  • надмірний ріст волосся на обличчі;

  • нерівномірний розподіл жирової тканини на тілі;

  • порушення менструального циклу;

  • поява нетипових виділень із піхви;

  • ознаки інфекцій, що передаються статевим шляхом (свербіж, почервоніння в області промежини, неприємні відчуття під час статевого акту, поява виділень із неприємним запахом та незвичайним кольором).

Як зрозуміти, що чоловік безплідний? Точно сказати може лише обстеження у лікаря. А наштовхнути на такі підозри можуть такі ознаки безплідності у чоловіків:

  • зниження лібідо;

  • зміна маси тіла;

  • відкладення жиру за жіночим типом;

  • ознаки ІПСШ (свербіж, виділення зі статевого члена, почервоніння тощо);

  • порушення ерекції.

Якщо є симптоми безплідності у чоловіків і жінок, то не потрібно затягувати з візитом до лікаря, адже що раніше буде розпочато лікування, то вища ймовірність відновлення репродуктивної функції.

Непрямі симптоми безпліддя у чоловіків та жінок

Наступні симптоми безпліддя у жінок та чоловіків можна віднести до непрямих:

  • проблемна шкіра (підвищена сальність, наявність вугрів);

  • підвищена тривожність та лабільність настрою (що часто виникає при гормональних дисфункціях);

  • збільшення грудної залози у чоловіків;

  • ожиріння;

  • підвищена пітливість та загальна слабкість (може бути симптомом гормональних порушень).

Якщо наявні вище перераховані ознаки жіночого безпліддя та чоловічого, то це не говорить, що людина не може мати дітей. Ці ознаки лише сигналізують, що в організмі є порушення, які потрібно коригувати.

Якими методами діагностують чоловіче та жіноче безпліддя

Рекомендується розпочинати обстеження пари з чоловіків, оскільки це швидше, простіше та безболісно.

Як визначити безпліддя у чоловіків? Необхідно пройти такий приблизний перелік обстежень:

  • спермограма — показує порушення форми та рухливості сперматозоїдів;

  • дослідження на ІПСШ;

  • УЗД передміхурової залози, мошонки;

  • загальноклінічні обстеження;

  • консультація уролога та андролога за наявності еректильної дисфункції;

  • генетичні тести;

  • визначення рівня гормонів: тестостерону, ФСГ, пролактину, ТТГ, АКТГ.

«Як зрозуміти, що ти безплідна?» — із таким запитанням часто звертаються жінки, але його варто ставити лише після отримання нормальних результатів обстеження чоловіка. Якщо ж у партнера все нормально, то беруться до діагностики репродуктивної системи жінки.

Як визначити безпліддя у жінок – для цього проводять:

  • обстеження на ІПСШ;

  • мазки на мікрофлору з піхви;

  • УЗД трансвагінальне на 6–8 день циклу для оцінки дозрівання фолікулів;

  • цитологічне дослідження мазка з піхви (ПАП тест) для виявлення атипових пухлинних клітин;

  • детальний огляд у гінеколога щодо раку шийки матки, ендометріозу, спайкового процесу в трубах тощо;

  • дослідження гормонального фону (ТТГ, естроген, прогестерон, пролактин).

Також, залежно від ситуації, лікар може призначити інші обстеження.

Способи лікування безпліддя у чоловіків і жінок

Вибір тактики лікування пари з інфертильністю залежатиме від причини, що призвела до неї.

Що треба робити, щоб завагітніти — приблизний шлях такий:

  1. При ендокринних порушеннях необхідне включення до лікувального процесу лікаря-ендокринолога (при порушенні роботи щитовидної залози можуть бути призначені Л-тироксин, Тирозол, Зобофіт та інші ліки). За дисфункції статевих гормонів жінкам можуть призначити гормональні препарати: Менопур, Пурегон, Гонал та інші.

  2. При виявленні інфекцій, що передаються статевим шляхом, потрібна ліквідація збудника хвороби. Для цього призначають: антибіотики перорально, місцеве лікування у вигляді антибактеріальних, протигрибкових або антипротозойних мазей, свічок: Мератин Комбі, Неотризол, Гексикон, Ліварол, Пімафуцин та інших.

  3. За наявності онкологічних захворювань необхідне лікування в онколога. У такому випадку вагітність слід відкласти до позитивних результатів терапії.

  4. За наявності спайкового процесу у трубах проводять лікування безпліддя у гінеколога з можливим оперативним втручанням у майбутньому.

  5. При еректильній дисфункції у чоловіків та при порушенні форми чи рухливості сперматозоїдів необхідно пройти лікування в андролога.

При неефективності лікування або при неможливості виправити причину (абсолютна безплідність) можна вдатися до допоміжних репродуктивних технологій:

  • екстракорпоральне запліднення — підсаджування заплідненої яйцеклітини в матку;

  • сурогатне материнство — використовується в ситуаціях, коли жінка не може з об'єктивних причин виносити малюка.

Препарати для лікування безпліддя

У цьому розділі поговоримо про засоби, що впливають безпосередньо на репродуктивну систему.

Препарати від безпліддя у жінок та чоловіків, які широко використовуються в репродуктології:

  1. Пурегон – препарат для стимуляції овуляції у жінок та за наявності такого захворювання як полікістоз яєчників. Призначається також як лікування безпліддя у чоловіків, оскільки медикамент нормалізує сперматогенез.

  2. Гонал-Ф — також використовується для стимуляції овуляції та при порушеннях сперматогенезу у чоловіків.

  3. Альтерпур – застосовується при неефективності інших засобів. Суть дії полягає у стимуляції овуляції.

  4. Менопур — призначається при недостатності яєчників, з метою контрольованої стимуляції фолікула.

  5. Гонадотропіни — використовують при ЕКЗ. Препарати цієї групи дають змогу виростити одразу кілька фолікулів для підвищення ймовірності вагітності.

Лікування безпліддя народними засобами нетрадиційної медицини

Народні способи терапії, як і використання лікарських засобів, не можуть гарантувати 100% результат. Однак використання стародавніх рецептів на біологічній основі впливає на відновлення гормонального фону та покращення циркуляції крові.

  1. Терапія травами. Шавлія та півонія характеризуються протизапальною та антисептичною дією. Рослини можна готувати у вигляді настою та вживати раз на день по 40 крапель. Для приготування емульсії необхідно 15 грамів нарізаного сухого листя залити 200 мл окропу. Цей метод лікування рекомендується використовувати трохи більше місяця.

  2. Лікування безпліддя п'явками. Гірудотерапія бере свій початок у XIX столітті. Процедура допомагає покращити кровообіг, знизити застійні процеси, посилити вироблення сперматозоїдів і зменшити болючі відчуття.

  3. Ароматерапія. Ефірні олії герані та жасмину позитивно впливають на підвищення потенції, нормалізацію емоційного фону, співвідношення гормонів в організмі.

  4. Лікування продуктами бджільництва. Мед містить велику кількість вітамінів, що сприяють загальному зміцненню організму, зменшенню больових відчуттів та продовженню ремісії хронічних захворювань. Використовується переважно пилок, прополіс, мед, маточне молочко та настоянка воскової молі.

  5. Гомеопатичні препарати. В основі таких засобів компоненти рослинного та тваринного походження. Гомеопатія впливає на причину нездатності до зачаття і стимулює нервову, ендокринну та імунну системи.

  6. Акупунктура. Популярний метод китайської медицини. Вважається, що при впливі на «енергетичні точки» людини можна підвищити потенцію, покращити самопочуття та позбутися захворювань.

Але загалом нетрадиційні методи – це не варіант боротьби з безпліддям. Їх можна використовувати як профілактичні, щоб не допустити розвитку подібної проблеми. Якщо ж вам не вдається завагітніти, тоді йдіть до лікаря, а не займайтеся самолікуванням.

Профілактика безпліддя

Абсолютне безпліддя трапляється набагато рідше відносного. А це означає, що більшості випадків інфертильності можна було запобігти. Вся суть профілактики полягає в наступному:

  • дотримання гігієни статевих зв'язків та профілактика ІПСШ;

  • підтримання оптимального рівня здоров'я;

  • нормалізація ваги та гормонального фону;

  • дотримання адекватного режиму праці та відпочинку;

  • профілактика жіночого здоров'я — відвідування щонайменше 1 раз на рік гінеколога;

  • ведення здорового життя: нормалізація харчування, регулярні заняття спортом.

Дуже важливо звертатися до лікарів у разі симптомів порушення репродуктивної функції, а не займатися нетрадиційними методами лікування.

Висновок

Безпліддя – важлива та поширена проблема у світі. Репродуктивні допоміжні технології дозволяють вирішувати її в більшості випадків, та їхня вартість неспроможна покрити всю потребу населення. Тому дуже важливо стежити за своїм здоров'ям і підходити до планування вагітності відповідально та усвідомлено.

Ця стаття є інформаційною, при появі схожих симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари