Ліки від застуди дозволені при вагітності
Очікування малюка — відповідальний життєвий етап для кожної жінки. У цей час важливо уважно стежити за здоров'ям. Однак абсолютно ніхто не застрахований від простудних захворювань. Досить часто у жінок з'являються всі симптоми ГРВІ під час вагітності. Лікування в цьому випадку варто довірити лікарю. Він визначить причину, зробить адекватні призначення з урахуванням терміну та загального самопочуття. Своєчасно розпочата терапія знизить негативний вплив застуди на плід та дозволить уникнути подальших ускладнень. Також попередньо варто знати, які медпрепарати дозволені до застосування, щоб самостійно вжити профілактичних заходів у разі потреби.
Що таке застуда і як вона виникає
Застуда — респіраторна інфекція верхніх дихальних шляхів, яка переважно вражає ніс, гортань, горло, пазухи. Це самостійне явище, спровоковане вірусною або бактеріальною інфекцією, яке відрізняється від грипу, синуситу, коклюшу, фарингіту. Найчастіше зустрічається застуда вірусної етіології, під якою мають на увазі гостру респіраторну вірусну інфекцію (ГРВІ). Якщо збудник — бактерія чи невідомий патоген, діагностують гостре респіраторне захворювання (ГРЗ).
ГРВІ можуть викликати 200 вірусів восьми типів, серед яких виокремлюють:
риновіруси 110 видів — розмножуються за температури 33 °C, характерної для носа, зазвичай проходять у легкій формі;
коронавіруси 4 видів — найбільш активні взимку та напровесні, можуть протікати безсимптомно, але важкі форми призводять до серйозних ускладнень дихальної системи;
аденовірус, ортоміксовіруси, параміксовіруси, ентеровіруси — на їхню частку припадає всього 10–15% випадків, але вони характеризуються важкими симптомами та ускладненнями у вигляді інфекцій нижніх дихальних шляхів.
Захворювання бактеріальної природи займають лише 5–10% у загальній кількості й часто супроводжуються вірусною інфекцією. Причому вид патогену виявляють лише у половині випадків.
Причини застуди
Англійська медична термінологія визначає захворювання як common cold — «звичайний холод». Ця назва збереглася з тих часів, коли вважали, що причина недуги — переохолодження. Пізніше виникнення хвороби пов'язували із фізіологічними особливостями організму. Однак застуда з'являється через проникнення вірусу або бактерії. Переохолодження може бути супутнім фактором. Холодне, як і забруднене повітря знижує місцевий імунітет слизової оболонки носа, яку застуда вражає в першу чергу.
З іншого боку, є підтверджені факти тривалого перебування на морозі та холоді без жодного випадку хвороби, наприклад, у полярників та моряків. Але вони хворіли одразу, щойно поверталися з експедиції, відновлювали соціальні контакти та підхоплювали інфекцію.
Сезон застуд припадає на осінньо-зимовий період. Це пов'язано з нестачею сонця і свіжого повітря через тривале перебування в закритих приміщеннях з великим скупченням людей. Підвищуються шанси на зараження у людей зі зниженим імунітетом.
До ослаблення захисних функцій організму призводить:
дефіцит вітамінів та мінералів через незбалансоване харчування;
стреси, перевтома, недосипання;
хронічне захворювання;
безконтрольний прийом ліків;
проживання у місцевості з підвищеним радіаційним фоном.
Аби знизити ризики захворіти на застуду, необхідно зміцнювати імунітет за допомогою здорового способу життя та прийому імуностимулюючих або імуномодулюючих препаратів. Навіть щодо профілактичного прийому останніх варто проконсультуватися з сімейним лікарем.
Які можуть бути ускладнення у вагітних при застуді
Вагітність та застуда — вкрай небажане поєднання. У вагітної жінки один імунітет на двох із дитиною. Це пояснює у неї появу тимчасового імунодефіциту, що минає після пологів. Тому значно підвищується ризик не лише захворіти на ГРВІ, а й перенести застуду у тяжкій формі з ускладненнями. Вони можуть негативно позначитися як на здоров'ї майбутньої мами, так і на розвитку плоду у вигляді низки ускладнень:
порушення функцій плаценти, внаслідок чого виникає гіпоксія та затримка розвитку плоду;
маловоддя на тлі плацентарної недостатності;
ранній початок гестозу, який несе загрозу для матері, плоду та новонародженого;
загроза викидня;
внутрішньоутробна гіпоксія плоду;
ризик появи хронічних та запальних захворювань у новонародженого;
ураження центральної нервової системи плоду;
хронічна плацентарна недостатність.
Майбутня мама повинна знати, чим небезпечна застуда на ранніх термінах вагітності та на пізніх.
Наслідки застуди на кожному триместрі
I триместр (до 14 тижнів) — найнебезпечніший період захворіти на ГРВІ. На цьому терміні плід ще не захищений плацентою і залишається вразливим до внутрішньоутробного інфікування. Це може призвести вже після народження до проблем з диханням та хронічних запалень, затримки психічного розвитку, вад нервової та серцево-судинної системи. Підвищена температура становить безпосередню загрозу викидня. Для самої жінки інфікування загрожує появою токсикозу, бактеріальних інфекцій (стрептококів, стафілококів, гемофільної палички), які можуть передатися дитині через родові шляхи та спровокувати у новонародженого бронхіти, пневмонії та інші захворювання.
II триместр (14-27 тиждень) — застуда менш критична, тому що дитина вже захищена плацентою. Проте інфекція порушує обмінні процеси між мамою та дитиною, гальмує кровотік у плаценті, що може призвести до відставання у розвитку та гіпоксії плоду.
III триместр — на цьому терміні існує той самий ризик порушення кровообігу в плаценті. Через це дитина може страждати від нестачі кисню, народитися раніше терміну, з ослабленим здоров'ям та меншою вагою.
Тому лікування майбутньої мами має бути призначене та розпочате негайно.
Як лікувати застуду під час вагітності
ГРВІ, як і ГРЗ, може супроводжуватися різними симптомами:
нежить;
підвищення температури;
біль в горлі;
кашель;
чхання;
загальна слабкість.
Для їхнього усунення використовують симптоматичне лікування залежно від терміну вагітності.
Таблиця 1. Симптоми та методи лікування
Симптом | Лікування |
Нежить | Масаж крил носа за допомогою бальзаму «Зірочка», промивання підсоленою водою або спеціальними аптечними розчинами. Закапування розчином соку алое, розведеного з водою 1:1. Якщо набряклість спала, можна закапувати краплями на основі ефірних олій сосни, м'яти, евкаліпта (Піносол). |
Температура вище 38 °C | До цього показника збивати температуру не потрібно. Але якщо вона піднялася вище за 39 °C, необхідно викликати «швидку». В інших випадках — пити липовий відвар, робити оцтові обтирання. Прийом Парацетамолу дозволений у низькій ефективній дозі за умови, що користь матері перевищує ризик для плоду. |
Біль у горлі | Рекомендують полоскання такими розчинами:
Якщо немає температури, можна змастити горло тільки з боків, за винятком щитовидки, зігрівальними розтирками, наприклад, Доктором Момом. |
Кашель | Рекомендовано:
|
Чхання | Необхідно:
|
Загальна слабкість | Рекомендують постільний режим та здорове харчування, що включає продукти з вітаміном С. |
У першому триместрі бажано обійтися без лікарських засобів. Але якщо симптоми яскраво виражені та сильно послаблюють стан жінки, тільки лікар може вирішити, чим лікувати застуду при вагітності та призначити певні препарати.
Нежить на ранніх термінах вагітності — досить поширене явище. Він приносить масу проблем та незручностей. Впоратися з ним допоможуть різні антибактеріальні або судинозвужувальні краплі: «Деринат», «Віброцил», «Грипферон» або «Полідекс». Для профілактики та полегшення загального стану можна промивати носові пазухи за допомогою «Аквамарісу», «Аквалору» або «Долфіну».
Кашель при вагітності виникає з різних причин і може спричинити негативні наслідки. Найбільш ефективним засобом його усунення є інгаляції з допомогою небулайзера. Для цього використовується фізрозчин, мінеральна вода чи відвар ромашки. Також добре підійде сироп «Лазолван» (з 12 тижнів), таблетки «Мукалтин» або «Амброксол» (3 триместр). Льодяники від горла при вагітності допоможуть усунути першіння, біль та утруднене ковтання. Для цього застосовуються такі препарати, як «Лізобакт», «Фарингосепт», «Стрепсілс». Дозволено різні аерозольні засоби: «Тантум Верде», «Мірамістин», «Хлоргексидин».
Особливості перебігу застуди під час вагітності
Стан фізіологічного імунодефіциту, з яким стикається кожна вагітна жінка, призводить до затяжного перебігу ГРВІ без тяжких проявів. Нерідко застуда у вагітних має стерту клініку. Тому жінки часто залишають симптоми без належної уваги, ставлячи під загрозу своє здоров'я та здоров'я майбутнього малюка. Адже віруси здатні проникати у плаценту, доки вона не захищена бар'єром, і розмножуватися там.
ГРВІ впливає на імунітет жінки, що призводить до порушення фізіологічних імунних механізмів. Причому інфекція знижує не один, а кілька показників, що формують імунну відповідь. Через це відбувається розлад імунологічної реактивності, і організм втрачає здатність виявляти захисні функції.
Ліки проти застуди, дозволені під час вагітності
Від ГРВІ призначають противірусні препарати, які мають руйнівну дію на вірус. Але більшість ліків або не пройшли клінічні випробування на вплив під час вагітності, або дані про зміни в організмі жінки та розвитку плода відсутні. Тому дозволено обмежену кількість препаратів і з певними умовами:
консультація лікаря;
певний триместр вагітності;
якщо користь матері перевищує ризик для плоду.
Особливості застосування в період вагітності завжди вказуються в інструкції.
{{products}}
ТОП-7 препаратів
Грипферон — препарат групи інтерферонів, має противірусну, імуномодулюючу, протизапальну та протимікробну дію. Ефективний проти риновірусів, аденовірусів, коронавірусів та вірусу грипу. Випускається на основі рекомбінантного інтерферону. Лікарська форма у вигляді назальних крапель дозволяє ефективно протистояти вірусам та інфекціям, зміцнюючи місцевий імунітет слизової оболонки носа та створюючи захисний бар'єр. Ефективний не тільки у період застуди, а також як профілактичний засіб під час сезонних респіраторних епідемій.
Віферон — імуномодулятор, представлений у вигляді мазі та гелю. Рекомендований жінкам на I, II, III триместрі вагітності. Препарат містить інтерферон альфа-2b людський рекомбінантний, має противірусну та імуномодулюючу дію, бореться з вірусами та перешкоджає їх розмноженню.
Панадол — жарознижувальний та болезаспокійливий засіб на основі парацетамолу, який є антипіретиком та анальгетиком. Численні дослідження не виявили прямого або непрямого негативного впливу препарату в період вагітності на жодному триместрі. Тому він залишається ліками першого вибору для зняття температури та болю у вагітних жінок.
Флавовір — ліки групи противірусних препаратів прямої дії та імуностимуляторів на основі флавоноїдів, які виступають блокаторами ДНК та РНК респіраторних вірусів та грипу. Флавовір нормалізує місцевий імунітет, захищаючи слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, та синтез ендогенних a- та g-інтерферонів, що підвищує неспецифічну резистентність організму до вірусів та бактерій. Препарат дозволено в І–III триместрах вагітності, тому що не виявлено його негативного впливу. При цьому потрібно дотримуватися дозування, способу застосування та зважати на співвідношення користі та ризику.
Азельта — противірусний препарат системної та прямої дії, інгібітор нейрамінідази — ферменту, який сприяє проникненню вірусу в клітину. Ефективний при лікуванні вірусу грипу, що важливо для вагітних жінок, оскільки хвороба загрожує серйозними ускладненнями. Дані досліджень підтверджують користь застосування препарату у вагітних жінок за умови коригування дози для лікування або профілактики.
Грип-Гран — комплексний гомеопатичний препарат, який стимулює захисні сили організму, підвищує його стійкість до впливу несприятливих факторів, допомагає зняти симптоми інфекційної інтоксикації та лихоманки. Попри те, що вплив препарату на організм вагітної жінки не вивчався, може бути призначений лікарем з урахуванням індивідуальних протипоказань.
Супрадин — комплекс, що містить 12 вітамінів у поєднанні з мікроелементами та мінералами, включно з фолієвою кислотою, цинком, магнієм, вітаміном С. Допомагає заповнити дефіцит вітамінів, зміцнити імунітет, протистояти вірусам та легше перенести застуду без серйозних наслідків. Даних про негативний вплив на організм вагітної жінки та плоду немає, тому дозволений до прийому у допустимих дозах. Єдина умова: не слід приймати додатково вітамін А та D, щоб не збільшити можливо допустиму дозу і не викликати негативного впливу на плід.
Медикаментозне лікування вагітним жінкам слід розпочинати лише після консультації з лікарем.
Чи можна вагітним приймати антибіотики?
Попри ефективність антибактеріальних препаратів, вагітним жінкам їх призначають у вкрай поодиноких випадках, коли користь виправдовує ризик. Антибіотики впливають на внутрішньоутробний розвиток плоду і можуть призвести:
до уражень печінки та нирок у малюка;
до зниження імунітету у жінки, розвитку дисбактеріозу кишківника та статевих органів.
На першому триместрі, коли немає плацентарного бар'єра, антибіотики є особливо небезпечними для плоду, бо призводять до розвитку патологій. У другому — можуть призначатися препарати, які не впливають на розвиток статевої системи та головного мозку. У третьому — спектр можливих препаратів розширений, але обмежений індивідуальними протипоказаннями.
Найбільш безпечним вважається Пеніцилін, його можуть призначати з першого триместру. Такі антибіотики, як Сумамед, Фурадонін, Гентаміцин, Трихопол, Флагіл, призначають лише з другого триместру.
Лікування застуди в домашніх умовах
Народні методи не менш ефективні у боротьбі з проявами застудної симптоматики. Однак слід пам'ятати, що подібні лікувальні заходи мають проводитися лише у разі відсутності температури та алергічних реакцій у вагітної. Як народні засоби використовуються:
тепле молоко з медом;
петрушка, цибуля чи часник (у невеликих кількостях);
чай з лимоном, малина, морси, бульйони.
При застуді ефективний відвар шипшини, який відрізняється високим вмістом вітаміну С. Для приготування необхідно 5 ст. ложок залити 1 л окропу, настояти близько 8 годин і пити 3–4 рази в день по 1 склянці. При цьому варто пам'ятати, що шипшина має сильні сечогінні властивості. Попри те, що під час застуди рекомендовано рясне пиття, потрібно контролювати об'єм рідини, щоб не спровокувати набряклість, особливо на пізніх термінах.
Прискорити одужання допоможуть рекомендації щодо способу життя.
Харчування. Має бути калорійним, але легкозасвоюваним. Перевагу краще віддати вуглеводам, а не білкам та жирам. Тому до раціону необхідно ввести каші (вівсяну, гречану, манну), картопля, овочі, мед, фрукти. Виключити смажені, гострі, солоні страви.
Фізична активність. Застуду не можна переносити на ногах, тому слід дотримуватися постільного режиму. За легких симптомів дозволені нетривалі прогулянки на свіжому повітрі. Варто уникати скупчення людей, а після вулиці мити руки.
Провітрювання приміщення. Необхідно регулярно провітрювати кімнату, зволожувати повітря. Можна використовувати аромалампи з ефірними оліями (евкаліпт, хвоя, лимон, м'ята), які мають протимікробну дію, освіжають повітря, допомагають зняти набряклість слизової та головний біль.
Інгаляції. Рекомендується використовувати відвари ромашки, календули, листя шавлії, водні розчини соди. Інгаляції можна робити за допомогою небулайзера та широких ємностей 2–3 рази на день.
Ванна для рук. Тепла вода сприяє циркуляції крові, стимулюючи рецептори рук. При цьому пара зволожує дихальні шляхи, знімаючи закладеність носа. Ефект від процедури буде вищим, якщо додати морську сіль, настої лікарських трав. Після ванни необхідно надіти теплі рукавиці та шкарпетки.
Використовуючи прості поради, як захиститись від застуди під час вагітності, слід враховувати наявність алергії на продукти харчування та лікарські трави.
Важливо! Трави можуть змінювати гормональний фон і мати абортуючу дію. Тому купувати їх потрібно в аптеках, де фармацевт підкаже можливість використання трав'яного збору.
Кожній майбутній матусі потрібно пам'ятати, що абсолютно безпечних методик лікування не існує, тому при виникненні перших ознак ГРЗ або ГРВІ слід одразу ж звернутися за кваліфікованою медичною допомогою для вибору оптимального рішення.
Що заборонено під час застуди вагітній жінці?
Основна рекомендація — утриматися від лікарських засобів у першому триместрі. Якщо виникла потреба у прийомі препаратів, слід пам'ятати про деякі протипоказання.
Суворо заборонені:
імуномодулятори, антибіотики та ліки, які підвищують тиск, пульс та впливають на згортання крові;
прогрівання за допомогою гірчичників, гарячих ванн, включно з ваннами для ніг, а також відвідування лазні та сауни;
настоянки на спирті;
женьшень, ехінацея, елеутерокок, лимонник, корінь солодки:
індометацин, аспірин.
Також не варто зловживати медом та малиною. Це може спричинити тонус матки та спровокувати появу алергії у малюка.
Висновок
Вагітна жінка протягом усього періоду виношування дитини має пам'ятати, що вона несе відповідальність не лише за своє здоров'я, а й за здоров'я малюка. Чим міцнішою буде її імунна система, тим здоровішою буде дитина.
Майбутня мама обов'язково повинна знати, як захиститися від застуди під час вагітності та дотримуватися простих рекомендацій: одягатися за погодою, уникати великих скупчень людей, обмежувати контакти з хворими, носити маску та користуватися антисептиком. Жінкам, які планують вагітність, рекомендують зробити вакцину від грипу, здатну захистити від респіраторних інфекцій.
Ця стаття інформаційна, за появи подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.