У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
ПМС у жінок: чому виникає і як полегшити свій стан?

ПМС у жінок: чому виникає і як полегшити свій стан?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 3 жовтня 2024
Змінено: 4 жовтня 2024
88
16 хв читати

Більшість жінок добре знають, коли починаються місячні - це супроводжується характерними симптомами. За кілька днів до початку менструації може почати тягнути живіт, наливатися груди і безпричинно змінюватися настрій. Хтось відзначає появу набряків, інші жінки - несподівану пристрасть до солодкого. Іноді ці симптоми просто можна вважати провісниками, але в низці випадків вони приносять власниці різкий дискомфорт і можуть значно знижувати якість життя. Наприклад, підвищене лібідо у жінки цілком можна вважати нормою, але ось сильний біль стає перешкодою для комфортного існування.

Такий стан називається передменструальний синдром - це сукупність фізичних і психоемоційних порушень, які виникають через гормональний дисбаланс і особливості конкретного організму. При цьому помилково вважати такі симптоми нормою. ПМС не є нормальною реакцією жіночого організму на природні процеси, якщо приносить помітний дискомфорт.

Проблема ПМС пов'язана також із соціальними особливостями суспільства. Кожна дівчина знає, що таке місячні, але передменструальний синдром сильно стигматизовано, його подають як особливість жіночого характеру. Однак це не так, і з вираженими дискомфортними проявами необхідно звернутися до лікаря, а не замовчувати їх і намагатися боротися з перепадами настрою.

Визначення та симптоми ПМС

ПМС - це сукупність неприємних симптомів, які порушують фізичний і психологічний стан жінки. Не існує єдиної теорії щодо його походження, проте більшість фахівців схиляється до версії, пов'язаної з гормональними змінами. Так, у нормі перед менструацією різко знижується концентрація прогестерону й естрогену, оскільки овуляція вже відбулася. Це відбивається на стані жінки - він може бути порушеним протягом кількох днів, поки не починаються місячні. Тоді рівні гормонів вирівнюються і залишаються на достатньому рівні до наступної овуляції.

Якщо знати, як рахують цикл місячних, можна передбачити, коли приблизно виникнуть перші симптоми передменструального синдрому. Як правило, він проявляється за тиждень до менструації, під час неї або протягом тижня після - звичайна тривалість становить близько п'яти днів. У цей час розвивається патологічна симптоматика - саме ПМС стає причиною того, чому болять груди перед місячними або тягне живіт.

Усі класичні прояви передменструального синдрому можна розділити на три основні групи:

  1. Фізичні порушення. До них відносять нагрубання молочних залоз, їхню болючість і підвищену чутливість, набряки різних локалізацій. Більшість жінок страждають від ниючого болю і спазмів унизу живота, порушень випорожнення. У багатьох випадках виникає діарея, але частина дівчат страждає від тривалих закрепів. Характерні головний біль, ломота в м'язах, відчуття скутості, підвищене газоутворення. Може незначно порушуватися координація рухів.

  2. Поведінкові порушення. Можуть змінюватися харчові звички - з'являється надмірна тяга до солодкого, значно підвищується або критично знижується апетит. У багатьох дівчат виникають проблеми зі сном, зокрема виражена денна сонливість і втома. Знижується концентрація уваги, виникають проблеми при спробах на чомусь зосередитися.

  3. Емоційні проблеми. Для передменструального синдрому характерна зайва емоційна лабільність - підвищена дратівливість, плаксивість, деяка агресивність щодо оточення. У важких випадках з'являються ознаки дисфорії та депресії, постійна тривога, незрозумілі страхи та різкі перепади настрою.

Перераховані симптоми можуть бути присутніми в різному обсязі і з різним ступенем вираженості. Хтось відчуває лише незначний фізичний дискомфорт, який купірується прийомом спазмолітиків. Вони вважаються практично універсальною відповіддю на питання, як полегшити біль під час місячних, тому що впливають на патофізіологію його виникнення. Частині жінок достатньо влаштувати собі розвантажувальний день і відпочити від роботи, але деякі страждають настільки, що практично не можуть вести повноцінну життєдіяльність. Прояви ПМС бувають настільки нестерпними, що без допомоги лікарів розібратися з ними неможливо.

Тільки фахівець може диференціювати "звичайний" ПМС і передменструальний дисфоричний розлад. Цей розлад вважається найважчою формою передменструального синдрому, і їх важливо відрізняти для правильного призначення терапії. За нього у жінки розвиваються всі описані симптоми у вкрай вираженому ступені, через що можуть розвиватися не тільки сильні болі під час місячних, а й навіть психічні порушення аж до думок про суїцид. Клінічно середньо виражений ПМС на тлі серйозніших гормональних змін може проявити себе як ПМДР, тому не потрібно затягувати з лікуванням дискомфортних проявів навіть на ранній стадії.

Причини виникнення ПМС

Ознаки передменструального синдрому, як уже уточнювалося, з'являються через природні гормональні зміни. Однак фахівці виокремлюють і кілька сприятливих чинників, які збільшують імовірність розвитку ПМС:

  • генетична схильність - якщо у матері був описаний синдром, найімовірніше, у доньки він також може проявитися;

  • порушення водно-електролітного балансу - позначаються на всіх процесах, що протікають в організмі;

  • індивідуальні особливості організму - ймовірність розвитку ПМС залежить навіть від того, скільки тривають місячні (оскільки це теж вважається відображенням гормонального балансу);

  • психологічні порушення - зокрема, пережите насильство або інша емоційна травма.

Фото - НУРОФЄН таблетки В/О 200МГ №12
116.30 грн
Фото - Солпадеїн Актив табл. в/о N12
Виробник: GlaxoSmithKline Dangarvan (Ирландия)
137.70 грн

Однак відсутність проявів ПМС у близьких родичів не дає гарантії, що він не виникне у вас. Тому, якщо ви почуваєтеся некомфортно і відчуваєте неприємні відчуття, краще звернутися до лікаря.

При цьому на ймовірність розвитку передменструального синдрому можуть впливати навіть харчування і загальний спосіб життя. Не в останню чергу це пов'язано з виділенням серотоніну. Наприклад, доведено, що надмірне вживання солодкого і фастфуду призводить спочатку до різкого збільшення його синтезу, а потім - до різкого зниження. Через це гормональний фон змінюється - і симптоми ПМС загострюються. 

Активні заняття професійним спортом також можуть спричиняти гормональний дисбаланс, проте помірна фізична активність і легкі фізичні навантаження, які допомагають підтримувати організм у тонусі, знижують ризик виникнення патологічних симптомів (а ще слугують чудовим способом, як зменшити біль перед місячними, якщо не йдеться про альгодисменорею).

До можливих причин або сприятливих чинників виникнення ПМС можна віднести і низку захворювань, на тлі яких він найчастіше розвивається:

  • будь-які форми дисменореї;

  • тривожні розлади;

  • депресивні розлади;

  • шизофренія;

  • афективні розлади.

З огляду на таке розмаїття причин, варто приділяти достатню увагу діагностиці ПМС, щоб виявити чинники, що провокують його розвиток, і правильно підібрати терапію. Для цього варто звертатися до лікаря, якщо вас турбують будь-які симптоми.

Діагностика ПМС

Діагностика ПМС потрібна, щоб диференціювати його та низку органічних захворювань, оскільки симптоматика може бути недостатньо специфічною. Перше, що радять при циклічному повторенні симптомів щомісяця, - вести спеціальний щоденник. У нього жінка записує дані про своє самопочуття, внаслідок чого лікар може оцінити динаміку розвитку захворювання та відстежити характерну для менструального циклу циклічність - відсутність патологічних симптомів узагалі, потім поява відхилень (наприклад, сильні болі під час місячних або за тиждень до їхнього початку) і нормалізація загального стану.

Подальша діагностика залежатиме від основного характеру проявів. Умовно симптоми, які потребують дослідження, можна розділити на кілька груп за формою ПМС:

  1. Набряклий варіант. У цьому випадку потрібна диференціація із захворюваннями нирок - проводять біохімічне дослідження крові та сечі, визначення функціональних показників нирок, вимірювання діурезу. 

  2. Цефалгічний варіант. Необхідно виключити захворювання центральної нервової системи і судин. Використовують електроенцефалографію, УЗД судин із доплером, за необхідності - КТ головного мозку. Також причиною головного болю можуть стати проблеми із зором, тому призначається додаткова консультація офтальмолога.

  3. Кризовий варіант. Його диференціюють із хворобами, які пов'язані з сильними гормональними порушеннями. Застосовують УЗД, рентгенографію та МРТ для дослідження залоз, аналізи крові та сечі на рівні гормонів.

  4. Нейропсихічний варіант. Рекомендують відвідати невролога або психіатра для встановлення причини тривожних симптомів. Іноді також потрібне обстеження центральної нервової системи.

Також обов'язково проводять низку обстежень, пов'язаних із переважаючими симптомами. Так, якщо стабільно присутній сильний біль у грудях перед місячними, обов'язкова консультація мамолога, за характерних перепадів тиску - терапевта.

Якщо жодних органічних патологій не було виявлено, встановлюється діагноз передменструального синдрому. На підставі цих даних стане зрозуміло, як зменшити біль під час місячних, нормалізувати емоційний стан і позбутися ознак дисфорії.

Фото - Но-шпа форте таблетки 80мг №24
156.80 грн
Фото - Ібупром Макс РР таблетки вкриті плівковою оболонкою №12
174.10 грн

Лікування та полегшення симптомів ПМС

Лікування ПМС спрямоване на зменшення інтенсивності симптомів, які знижують якість життя жінки. Для цього застосовується безліч різних засобів, які надають симптоматичний ефект - наприклад, знеболювальні в разі місячних або вираженого головного болю. Призначати їх має тільки лікар з урахуванням індивідуальних особливостей організму і тяжкості симптоматики.

Знеболювальні препарати

Найчастіший симптом, на який скаржаться дівчата, які страждають від ПМС, - це виражений больовий синдром. Спазми в животі можуть розвиватися незадовго до менструації та в перші дні самих місячних. Іноді біль настільки сильний, що дівчина не здатна вести звичайну життєдіяльність. Тому лікарі рекомендують приймати знеболювальні:

  • нестероїдні протизапальні (наприклад, Ібупрофен або Парацетамол) - ефективно знижують інтенсивність больових відчуттів і нормалізують загальний стан;

  • комбіновані засоби - містять кілька компонентів, завдяки чому вдається домогтися посилення знеболювального ефекту і додаткової дії;

  • спазмолітики - впливають прямо на причину болю, проте іноді недостатньо ефективні.

У кожної жінки є свої найкращі знеболювальні таблетки під час місячних - це пов'язано з індивідуальною чутливістю організму до певних діючих речовин. Щоб домогтися максимального терапевтичного ефекту, слід підібрати препарат під свої потреби.

Симптоматична терапія

Якщо біль - це не найбільш виражений симптом, необхідно підбирати симптоматичне лікування. Найчастіше до цієї групи належать:

  • діуретики - застосовують у разі виражених набряків кінцівок або грудей, їх призначає тільки лікар, оскільки безконтрольне застосування сечогінних може призвести до порушень роботи серця, нирок і центральної нервової системи;

  • седативні засоби - призначають у разі вираженої емоційної лабільності та дисфоричних проявів.

Щоб приймати ці препарати, необхідно заздалегідь звернутися до лікаря і переконатися, що вони вам дійсно потрібні. Для цього проводиться комплексна діагностика і визначається конкретне призначення.

Гормональна терапія

Застосовується, якщо виникнення симптомів у конкретної жінки очевидно залежить від стрибка гормонів. З цією метою призначаються комбіновані гормональні протизаплідні. Вони пригнічують овуляцію, завдяки чому гормональний фон залишається стабільним протягом місяця (без різких стрибків рівня статевих гормонів).

Протизаплідні підбирають індивідуально за чіткими показаннями і після проведення лабораторної діагностики, щоб переконатися в безпеці їх призначення. Їх можна вважати чудовим рішенням, як зменшити біль під час ПМС, якщо ви не намагаєтеся завагітніти.

Фото - Ново-Пасит таблетки №30
274.30 грн
Фото - Но-шпа таблетки 40мг №24
122.50 грн

 

Фітотерапія

Активно застосовують і препарати на основі рослинних компонентів. Як правило, вони надають м'який седативний ефект і нормалізують емоційний стан жінки. Також деякі лікарські рослини незначно впливають на гормональний фон, проте вони випускаються в малих дозах, які не здатні порушити баланс. Використовуються засоби на основі бузини, глоду, хмелю, валеріани та інших трав.

Вітамінно-мінеральні комплекси

Фахівці рекомендують ввести в раціон вітамінно-мінеральні добавки, щоб підтримати загальний стан організму:

  • кальцій - підвищує працездатність, знижує апетит і нормалізує емоційний стан;

  • магній - знижує інтенсивність головного болю, зменшує тривожність і прояви дисфорії;

  • омега-3 - покращує роботу ендокринної системи, вирівнює гормональний фон.

Ці добавки відпускаються без рецепта, але все ж краще заздалегідь обговорити їх застосування з лікарем.

Зміна способу життя

Обов'язковою умовою ефективної терапії симптомів ПМС вважається зміна способу життя. Це необхідно, щоб задіяти власні сили організму і поліпшити стан здоров'я:

  • підтримувати водний баланс - допомагає впоратися зі здуттям живота, покращує роботу нирок, позбавляє набряків і відчуття нагрубання молочних залоз;

  • правильно харчуватися - збалансована дієта дає змогу забезпечити організм вітамінами та мінералами, а достатня кількість клітковини в раціоні запобігає виникненню проблем зі стільцем і травленням;

  • забезпечити достатній сон - дає змогу поліпшити емоційний стан і уникнути виснаження нервової системи.

Також фахівці радять приділити час фізичному навантаженню - воно тонізує організм і стимулює вироблення гормонів задоволення, що також позитивно позначається на стані психіки.

Техніки релаксації

Ще одні народні засоби, як зменшити біль під час місячних, - це медитації та дихальні вправи. Не всім вони підходять, проте спробувати варто: занурення в медитативний стан заспокоює нервову систему і призводить до відновлення балансу.

Непогано допомагає масаж - якщо під час менструації вас турбують болі внизу живота, можна масажувати поперек для їх полегшення.

Профілактика ПМС

Крім рішення, як прибрати болі під час місячних, можна заздалегідь потурбуватися про профілактику їх виникнення. Серед обов'язкових заходів - зниження загального рівня стресу, нормалізація харчування і водного балансу, підтримання достатнього рівня фізичної активності та своєчасне лікування всіх виникаючих захворювань, щоб уникнути гормонального дисбалансу, спровокованого хворобою. Намагайтеся в міру наближення менструації відмовитися від солоного, жирного, гострого і тих продуктів, які підвищують рівень газоутворення.

Щоб домогтися такого ефекту, варто дізнатися, як зрозуміти, що скоро місячні - для кожної жінки провісники можуть бути різними. Поспостерігайте за своїм станом і за необхідності скорегуйте спосіб життя.

Висновок

Знаючи, що таке ПМС, потрібно достатньо уваги приділяти власному здоров'ю. Багато симптомів, які жінки відчувають перед менструацією, не можуть вважатися нормою, тому необхідно вчасно звертатися до фахівців. Вони розкажуть, як полегшити сильні болі під час місячних, позбутися зайвої емоційної лабільності та відновити свій стан.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари