Скільки потрібно води на день?
Вода вважається основою життя за рахунок того, що при народженні тіло людини утримує її на 90%. З віком ця кількість знижується. Від кількості випитої рідини залежить стан шкірного та волосяного покриву, здоров'я та самопочуття людини в цілому. Втрата організмом лише 1% вже викликає спрагу, а без її вживання можна прожити трохи більше чотирьох днів. Це одна з небагатьох, але найважливіших причин, чому важливо пити воду.
Навіщо людині вода
Вживання достатньої кількості води на день забезпечує нормальне функціонування організму. Від неї залежить здатність тіла регулювати температуру, спалювати жир, нарощувати м'язи та зміцнення імунітету.
Вода бере участь у різноманітних біохімічних процесах, а саме:
- травлення;
- обмін речовин;
- регуляції артеріального тиску;
- кровотворення;
- виведення токсинів;
- розщеплення білків, вуглеводів, вітамінів.
Порушення функціонування зазначених процесів негативно позначається на стані всіх систем організму, у тому числі мозку та опорно-рухового апарату, нігтів, волосся, шкіри. Втрата рідини призводить до головного болю та розсіяності, густоти крові, високого тиску, виникнення остеохондрозу та артрозу через знос крихкої хрящової тканини. Вода також стримує вироблення гістаміну, який важливий для імунітету і провокує алергію.
Види мінеральних вод та їх показання
У світі існує різноманітність мінеральних вод. Між собою вони відрізняються різним складом, температурою та глибиною залягання, що сприяє своєрідному впливу на організм людини.
Різновиди мінеральних вод:
- Гідрокарбонатні – мають лужний склад, що знижує кислотне середовище в шлунку, що важливо при лікуванні виразки, панкреатиту та гастриту;
- з наявністю йоду – призначені при захворюваннях ендокринної системи та йододефіциті, сприяють підвищенню імунітету;
- з вмістом хлору – активізує метаболізм та підвищує циркуляцію жовчі;
- хлоридно-натрієві – підтримують водно-сольовий баланс організму;
- сульфатні – показані для вживання при захворюваннях ШКТ, печінки, жовчного міхура, ожирінні та цукровому діабеті;
- з вмістом заліза – сприяють виробленню еритроцитів та підтримують оптимальний рівень гемоглобіну в крові;
- з бромом – позитивно впливають на роботу нервової системи, та застосовуються при лікуванні неврозів;
- з радоном – мають знеболювальну та протизапальну дію, підходять для прийому при гіпотиреозі та атеросклерозі.
Споживання мінеральних рідин, як правило, здійснюється поблизу її джерел у різних санаторіях та базах відпочинку. При такому форматі важливо знати, як правильно пити таку воду протягом дня, скільки її потрібно, і дотримуватися порад спеціалістів та лікарів.
Чому важливо пити достатню кількість води?
Насамперед через те, що вода є важливим джерелом енергії для організму, та провідником поживних речовин та кисню до всіх ділянок тіла. З її допомогою здійснюється розчинення солей та цінних мікроелементів, та попутне виведення токсинів та шлаків. Достатня кількість рідини щодня допомагає зняти напругу та сприяє нормальній працездатності.
Корисність води проявляється:
- покращення стану шкіри, волосся, нігтів;
- усунення суглобового та головного болю;
- запобігання сечокам'яній хворобі;
- нормалізацією травлення.
Також вода допомагає позбутися зайвої ваги за рахунок відсутності в ній калорій, цукру та зайвих шкідливих інгредієнтів. Скільки потрібно пити води, щоб схуднути, залежить індивідуально з урахуванням маси тіла. Але її кількість має щоденно становити не менше 1,5-2 літрів.
Чому не можна пити занадто багато води?
Нірки дорослої людини здатні переробляти до 1 літра води протягом години у здоровому стані. Вживання рідини вище цих значень може призвести до шкідливих наслідків.
Що буде, якщо пити багато води:
- підвищене потовиділення;
- уповільнення травлення;
- розведення шлункового соку;
- посилена робота нирок;
- збільшений час розпаду білків;
- порушення сольового балансу внаслідок вимивання потрібних солей.
Надмірне вживання рідини може бути небезпечним для здоров'я. Особливо варто виявити обережність особам, які мають захворювання нирок та печінки, серцево-судинної системи, і слідувати порадам кардіолога та інших лікарів у таких ситуаціях.
Скільки води потрібно пити на день? (норми у різному віці)
Скільки літрів води потрібно пити на день, більшою мірою залежить від ваги людини. Більше норми, пов'язані з віком, стосуються дітей та розраховуються індивідуально.
Дитині віком від 2 до 7 років рекомендується випивати не менше 1-1,5 літрів чистої води на добу. Ця кількість необхідна для підтримки тонусу організму і враховується без інших рідин, що потрапляють через напої та їжу.
У віковому періоді від 7 до 12 років добова норма збільшується до 2 літрів. У підлітковому віці вона прирівнюється до потреби дорослої людини і розраховується у співвідношенні 30 мл на кожен кг ваги дитини. Але важливо ще враховувати, в які години дня правильно пити воду, та спосіб життя підлітка. У разі активної життєдіяльності необхідно своєчасно заповнювати запаси рідини.
Норма води на день для дорослого
Формула, за допомогою якої можна розрахувати добову норму споживання рідини, створена з урахуванням фізіологічних втрат організму протягом дня, витрачених на його життєзабезпечення. Таблиця, яка розписує, скільки потрібно пити води на день, містить дані, за яких кількість рідини прораховується окремо для жінок та чоловіків.
Добова норма споживання води для жіночого організму = вага (кг)*30 мл.
Добова норма споживання води для чоловічого організму = вага (кг)*40 мл.
Це значення може бути більшим залежно від стану здоров'я дорослої людини. Також варто брати до уваги ритм життя та активність протягом дня.
Норма води на день для дитини
Привчати дітей до правильного вживання рідини варто з ранніх років. Норма питної води щодня залежить від дитячого віку.
Грудничкам можна давати пити невелику кількість води у ситуації, коли він отримує суміші. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, він отримує потрібну рідину з материнським молоком. У процесі введення прикорму та в спеку вода повинна вже з'являтися у раціоні дитини.
Після переходу малюка на повноцінне харчування відбувається збільшення обсягу води. Потрібна норма – близько 30 мл рідини з розрахунку на кожний кг ваги.
Яку потрібно пити воду?
Вибираючи, яку воду краще пити, варто віддати перевагу питній рідині – чистої, свіжої та без різних добавок. Солодкі напої, соки, лимонади, кава та чай не можуть бути заміною питної води, оскільки містять цукор, ароматизатори, підсилювачі смаку, які організму доводиться розщеплювати. До того ж їхня кислотність і присутність у складі фосфатів збільшують потребу в рідині.
Щодо мінеральної води, її не можна вважати абсолютним благом. Більшість необхідних мінеральних речовин організм отримує з їжею. Вона може бути присутня в раціоні в помірних кількостях для різноманітності, а лікувальна мінеральна вода повинна прийматися тільки за рекомендаціями лікаря.
Випадки, у яких необхідно збільшити споживання води
Додаток до кількості рідини, що вживається, протягом дня потрібна при активному виді діяльності, спорті та деяких станах. Всі знають, як правильно пити воду вранці, але варто враховувати, що потреба у збільшенні норми існує у таких ситуаціях:
- при вагітності та годуванні груддю;
- тренувань;
- у холод та спеку;
- перебування на висоті понад 2500 м;
- вживання кави;
- лихоманці та діареї;
- надмірна любов до солодких напоїв та чаю.
Діапазон потреби у додатковій кількості рідини становить у середньому від 300 мл до 600 мл. Це допоможе уникнути зневоднення та вбереже від негативних наслідків.
Багато хто цікавиться питанням, як правильно пити воду по годинах. До правильного вживання рідини можна привчити себе. Достатньо почати зі 150 мл води на годину, поступово збільшуючи цю кількість. Можна на видному місці поставити літрову пляшку або склянку, яка буде нагадуванням. Усього кілька тижнів часу знадобиться, щоб виробити звичку стежити за водним балансом та покращити стан здоров'я.