
Сонячний опік
Сонячні опіки — це часта реакція шкіри на перегрів. Багатьом з нас знайомі їх неприємні наслідки, коли намагаючись отримати бронзову засмагу на пляжі під час відпустки, ми не помічаємо, як наша шкіра поступово червоніє, починає пекти, а часом і зовсім покривається пухирями. Часто, коли болить сонячний опік — це вже уражена ділянка зовнішнього покриву, і потрібно боротися з наслідками впливу променів на тіло людини. Вплив сонця на наш організм небезпечно в разі надлишку ультрафіолету. Важливо нормувати час перебування під прямими променями й користуватися відповідним для вашого типу шкіри сонцезахисним кремом.
Але що робити, якщо сонячний удар, опіки та інші прояви цього неприємного симптому вже дають про себе знати? Варто трохи краще розібратися в цій проблемі для правильного усунення недуги.
Симптоми перегріву на сонці
Перегрів або тривале перебування під сонячними променями можуть стати серйозною проблемою під час відпустки. Причому в залежності від віку, ослаблення імунітету або приймання антибіотиків шкіра може по-різному реагувати на сонячні промені. Так, якщо ваша дитина отримала сонячний опік, то слід негайно звернутися за медичною допомогою до фахівця, оскільки домашнє лікування може лише погіршити ситуацію.
Спочатку ознаки перегріву шкіри можуть бути непомітними, але надалі ви можете не сумніватися в їх наявності, якщо спостерігається:
Почервоніння шкірних покривів.
Набряклість.
Біль при дотику до ураженої ділянки шкіри.
Дрібні бульбашки або пухирі на шкірі, всередині яких знаходиться волога.
Сверблячка і печіння шкіри.
На жаль, ситуацію часто посилюють ще й додаткові симптоми — так звані наслідки сонячного опіку. Це природна реакція організму на перегрів, яка проявляється у вигляді:
Запаморочення або сильного головного болю.
Блювоти й нудоти.
Загальної слабкості організму.
Лихоманки.
Підвищеної температури тіла.
На додаток до всього цього ви отримуєте зневоднення організму, що тільки ускладнює процес. У деяких випадках сонячні опіки сверблять, що може викликати додаткове роздратування зовнішнього покриву — лікарі настійно не рекомендують розчісувати уражені ділянки шкіри. Помітивши хоча б один з вищеописаних симптомів, варто негайно звернутися за медичною допомогою. Але важливо знати й розуміти, як ще до приїзду або самостійного відвідування лікаря можна допомогти собі позбутися неприємних відчуттів.
Сонячні опіки: перша допомога
Якщо ви помітили симптоми перегріву, ще перебуваючи на сонці, важливо відразу змінити місцезнаходження. Перше, що варто зробити у вигляді самодопомоги — забезпечити організму таке необхідне в цьому випадку охолодження:
Прийміть прохолодну ванну.
Покладіть на лоб холодний компрес.
Наповніть пляшку холодною водою і періодично розпилювати воду над собою.
Накрийте уражені ділянки тіла прохолодною вологою простирадлом або рушником.
Наступний крок, який можна зробити проти сонячних опіків — почати боротися зі зневодненням як всередині, так і зовні:
Випити протягом дня не менше двох літрів води.
Виключити приймання таких напоїв, як кава і всі види алкоголю.
Натерти на дрібній терці сиру картоплю і прикласти кашку до уражених ділянок шкіри.
Нанести кефір, нежирний йогурт або кисле молоко на уражені ділянки тіла.
Збити в блендері огірок, віджати сік і кашку прикласти до уражених місць на шкірі.
Ці нехитрі способи надають першу допомогу, допомагаючи зняти запалення. Хоча не варто забувати, що види сонячних опіків бувають різними й часом, примочками і масками з натуральних продуктів проблеми зі шкірою вирішити не вийде. Якщо поява почервоніння на тілі, висипу або пухирів викликають у вас серйозні побоювання — не зволікайте зі зверненням до лікаря.
Як боротися з інфекцією на шкірі
Не допустити розвиток інфекції на ураженій ділянці тіла дуже важливо, особливо, якщо людина передбачає самолікування. Важливу роль також відіграє загоєння зовнішнього покриву після перегріву, тому в силах пацієнта зробити цей процес максимально швидким і безболісним.
Лікування шкіри після перегріву можна проводити за допомогою:
Відвару календули.
Настою аптечної сушеної ромашки.
Зеленого або чорного чаю.
Варто просочити марлю холодною водою і прикладайте до ураженого місця на тілі. Міняйте компрес у міру висихання і знову повторювати процедуру. Важливо відзначити, що якщо у людини болить сонячний опік — категорично не можна використовувати настойки, що містять спирт. Використання таких речовин тільки погіршить ситуацію й ускладнить процес лікування.
Особливо важко наслідки такого опіку простежуються на обличчі, оскільки шкіра тут більш тонка і чутлива. Для позбавлення від сонячних ушкоджень на цій ділянці тіла також можна використовувати домашні засоби. Це може бути йогурт, сметана або м'якоть огірків. Ні в якому разі не використовуйте масло при перегріванні шкіри! Всупереч популярній думці, це не дасть можливості порам дихати, а тільки посилить печіння і сухість пошкодженій ділянці.
Профілактика сонячних опіків
Кращий спосіб не перегрітися на сонці — це заздалегідь вжити необхідних заходів для правильного перебування під променями. Дотримуючись простих правил перебування на пляжі, людина отримує красиву бронзову, і найголовніше — безпечний загар без пошкоджень шкірного покриву.
Отже, варто:
Витирайтеся насухо, вийшовши з води. Зайва волога на тілі — це ті причини, які дозволяють шкірі швидше пересохнути.
Приймати сонячні ванни поступово: з 12:00 до 16:00 краще не показуватися на сонці, оскільки в цей час є великий ризик «згоріти» і отримати опіки шкіри.
Беріть на пляж воду і пийте якомога більше рідини — це дозволить уникнути зневоднення.
Дитячий сонячний опік отримати ще простіше, ніж дорослий. Шкіра дитини більш чутлива і сприйнятлива до зміни кліматичних умов. Під час відпочинку на пляжі маленької людини намагайтеся нормувати час знаходження на сонці малюка, а також варто користуватися спеціальними кремами для захисту від сонця і для безпечної засмаги.
Важливо розуміти, що сонячні опіки — це проблема, якої можна уникнути, грамотно підходячи до планування свого відпочинку. Уміння засмагати безпечно — вкрай важливий фактор відпочинку, тому, відправляючись на пляж, обов'язково візьміть із собою спеціальний крем, а також чергуйте час перебування на сонці з відпочинком в тіні. Також важливо «звикати» до променів поступово. Нехай перші дні вашої відпустки це буде всього 20-30 хвилин — далі час можна збільшувати в залежності від реакції покриву людини на ультрафіолет. Часто ступені сонячних опіків поглиблюються тільки через нехтування першими ознаками почервоніння й сухості шкіри.
Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.