У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Топ-10 найкращих заспокійливих засобів для нервової системи

Топ-10 найкращих заспокійливих засобів для нервової системи

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 13 лютого 2024
Змінено: 28 жовтня 2024
7997
16 хв читати

Нервова система - одна з найскладніших у людському організмі. За своєї багатофункціональності та величезного адаптаційного ресурсу вона часто виявляється недостатньо пластичною для самостійного відновлення після психоемоційних потрясінь. 

Найбільшої шкоди в повсякденному житті їй завдає стрес, особливо тривалий. Ситуація в навколишньому світі та необхідність щодня переживати її наслідки поступово виснажують ресурс нервової системи, і сил для її відновлення вже не залишається. Саме так розвиваються неврози та тривожні стани. Водночас відновити нормальний стан після їхньої появи не так легко, у зв'язку з чим наголос слід робити на профілактику, у чому активно допомагають заспокійливі препарати. Лікарі призначають їх, якщо людина відчуває постійне напруження, тривогу і стрес, щоб запобігти розвитку порушень.

Крім рецептурних ліків, які застосовуються в лікуванні патологій ЦНС, існують і безрецептурні, які можна придбати з метою профілактики і не боятися звикання або розвитку важких побічних ефектів. Залишається лише питання, який заспокійливий засіб кращий, адже турбота про своє здоров'я вимагає відповідального ставлення.

У цій статті ми розберемося з тим, які речовини безпечно використовувати в превентивних цілях, представимо рейтинг заспокійливих ліків на рослинній основі та обговоримо їхні переваги.

Лаванда

Завдяки м'якій дії та накопичувальному ефекту, найкращі заспокійливі - це препарати на основі лікарських трав, що мають легкі седативні властивості. До них належить олія лаванди - одна з ефірних олій, які активно застосовуються у фітотерапії.

Переваги використання олії лаванди

У складі олії міститься безліч речовин, які благотворно впливають на стан центральної нервової системи. Для її застосування не потрібно розраховувати дозування або визначати показання, вона застосовується тільки зовнішньо. Оскільки діє заспокійливе за допомогою його вдихання, необхідно перед початком використання переконатися у відсутності алергії та бронхіальної астми, бо ці захворювання може супроводжувати бронхоспазм.

Крім впливу на ЦНС, лаванда здатна благотворно впливати на стан шкіри, допомагати в разі укусів комах, зменшувати інтенсивність кашлю за застуди.

Фото - Корвалкапс Екстра капсули тверді №30
Виробник: Київський вітамінний завод АТ
102.50 грн

Фото - Корвалтаб таблетки №100
Виробник: Фарма Старт ТОВ
218.60 грн

Способи застосування та дія на нервову систему

Олію рекомендують наносити на подушку або використовувати в аромалампах - так вона поширюватиме запах у приміщенні або конкретно в ділянці ліжка. Вдихання парів розслабляє нервову систему, нормалізує глибину і тривалість сну, зменшує або повністю знімає головний біль. Надає м'який заспокійливий ефект і знижує загальний рівень стресу. Тому, якщо ви шукаєте, які заспокійливі краще приймати, лаванда стане чудовим рішенням. Нормалізація сну забезпечує і додатковий ефект - після пробудження людина почувається такою, що відпочила, бадьорою і повною сил, завдяки чому значно підвищується стресостійкість.

Валеріана

У топ заспокійливих препаратів обов'язково входить екстракт валеріани в різних формах випуску. Її дозволяють призначати навіть дітям, оскільки протипоказання практично відсутні (за винятком можливих алергічних проявів). Вона також належить до безрецептурних засобів, які лікарі рекомендують приймати з метою профілактики.

Властивості та механізм дії валеріани

Дія ліків забезпечується високим вмістом кількох корисних речовин - ізовалеріанової кислоти, деяких алкалоїдів, борнеолу і валепотріатів. Усі вони чинять седативний ефект завдяки м'якому гальмуванню ЦНС і зменшенню її збудливості. Ефект виходить поступовим і накопичувальним, проте на тлі прийому стабільно зберігається при застосуванні підтримувальних доз. Тому можна сказати, що валеріана - найкраще заспокійливе для дітей, вона не провокує різких перепадів настрою в перервах між прийомом.

Фото - Фітосед настойка флакон 100мл
Виробник: ПАТ ХФЗ Червона зірка
142.60 грн

Фото - РЕЛАКСИЛ КАПС.№20(10X2)
Виробник: Київський вітамінний завод АТ
181.80 грн

Дозування та форми випуску

Валеріана може випускатися у двох формах - у таблетках і у вигляді настоянки. Дозу має підбирати лікар, щоб уникнути можливого передозування. Як правило, залежно від тяжкості проявів призначають по 2 таблетки тричі на день. Настоянка дозується в краплях - по 20 крапель тричі на добу.

Собача кропива

Якщо вам потрібне заспокійливе без рецепта - найкращі варіанти впливатимуть не тільки на нервову систему. Зазвичай вони мають комплексний вплив практично на всі органи, і настоянка собачої кропиви належить саме до таких засобів. Її дозволено використовувати практично всім, крім тих, кому через вік, рід діяльності або стан здоров'я протипоказані спиртові розчини.

Фото - Пустирник таблетки 14мг №40
Виробник: ПАТ Лубнифарм
52.80 грн

Розгляд адаптогенних властивостей пустирника

Завдяки високому вмісту алкалоїдів, флавоноїдів і вітамінів він впливає одразу на кілька систем:

  • нервову - чинить легкий седативний ефект, збільшує стійкість організму до постійних дрібних стресів;

  • серцево-судинну - слугує кардіотоніком, знижує рівень тиску, що також допомагає боротися зі стресом;

  • травну - нормалізує травлення.

Усі ці ефекти допомагають організму пристосовуватися до мінливого довкілля, у зв'язку з чим зростає загальна резистентність до сильних потрясінь. Тож, обираючи, яке найкраще заспокійливе в разі хронічного стресу варто використовувати, можна звернути увагу на собачу кропиву собачу.

Застосування в стресових ситуаціях і його вплив на нервову систему

З огляду на наявність у складі спирту, можна вважати, що пустирник - найкраще заспокійливе для дорослих. Його застосовують курсами для лікування неврозів - призначають настоянку по 30 крапель 4 рази на добу протягом 15 днів, за цей час досягається максимальна ефективність. Іноді його призначають і дітям, за умови скорочення курсу і віку старше 12 років. Він не викликає звикання і чинить м'яку седативну дію.

Фото - Піона настоянка флакон 100мл Житомир
59.50 грн

Настоянка півонії

Ця рослина давно відома серед лікарських трав. Воно також може стати відповіддю на запитання, «які найкращі заспокійливі підійдуть для самостійного застосування». Крім седативної дії для нього характерний ряд ефектів:

  1. Зменшує негативний вплив гіпоксії на організм. Через зниження потреб тканин у кисні сповільнюються процеси пошкодження клітин. Вони довше зберігають життєздатність та не піддаються передчасному апоптозу. Особливо важливий цей механізм для нервової системи та міокарда.

  2. Усуває спазми. Спазмолітична дія благотворно впливає на роботу травної системи та будь-якої гладкої мускулатури, знижує больові відчуття та нормалізує кровообіг за рахунок розслаблення стінок судин.

  3. Чинить протисудомну дію. Завдяки заспокійливій дії на нервову систему настойка півонії також знижує її збудливість, завдяки чому мимовільні скорочення м'язів зменшуються.

Вплив настойки півонії на стресостійкість

Описані ефекти настоянки півонії не лише допомагають у боротьбі зі стресом, а й забезпечують загальнозміцнюючу дію на організм. Так можна не лише запобігти розвитку неврозів, а й підвищити рівень стресостійкості. Тому коли лікарі перераховують найкращі заспокійливі ліки з рослинних, вони обов'язково згадують і настоянку півонії. Її можна використовувати не тільки для лікування нервозності та тривоги, але і як профілактику розвитку різних психологічних та соматичних патологій.

Рекомендації щодо застосування

Під час прийому потрібно обов'язково дотримуватись регулярності, тому що швидко заспокоїти нервову систему можна тільки за допомогою послідовного та безперервного прийому ліків суворо за інструкцією. Настойку приймають тричі на день до їди по 20 крапель. Зазвичай лікарі рекомендують пройти двотижневий курс лікування, а повторювати його можна в середньому через 2-3 місяці (якщо така необхідність).

Шишки хмелю

У категорії "найкращі заспокійливі засоби без рецепта" обов'язково згадуються шишки хмелю. Своїми властивостями вони завдячують великій кількості ефірних олій, флавоноїдів і лупулону. Такий склад забезпечує комплексний вплив на організм.

Розгляд заспокійливих властивостей хмелю, що заспокоюють

Головною діючою речовиною щодо впливу на нервову систему можна вважати лупулін - саме він володіє седативною дією і чинить заспокійливий ефект. Додатково вони впливають на якість сну, нормалізуючи його тривалість. Так можна зменшити прояви безсоння. Ефективні вони в лікуванні істеричних розладів, зокрема, емоційної лабільності, пов'язаної з настанням менопаузи. Завдяки седативному впливу лікарі застосовують шишки в лікуванні неврастенії.

Фото - Ноотрофен таблетки по 250 мг №20 (10х2)
Виробник: ПрАТ Фармацевтична фірма ФарКоС
207.70 грн
Фото - Бестіа Спокій нервовому серцю капсули №14
Виробник: Дельта Медікел Промоушнз АГ
255.20 грн

Комбінації з іншими травами для поліпшеної дії на нервову систему

Для досягнення кращого ефекту хміль часто комбінують з іншими лікарськими травами, які мають таку саму дію. Зокрема, його часто змішують із валеріаною, мелісою та м'ятою для створення зборів проти безсоння.

Пасифлора

Найкращі заспокійливі на рослинній основі часто містять пасифлору - лікарську рослину, всі ефекти якої пов'язані з впливом на нервову систему. Вона містить велику кількість флавоноїдів і чинить загальнозміцнювальну дію.

Заспокійливі ефекти пасифлори

Для неї характерні кілька корисних ефектів:

  1. Снодійний. Сприятливий вплив на сон проявляється в поліпшенні його якості. Завдяки глибшому сну людина менше прокидається і почувається відпочилою до моменту пробудження. Також полегшується процес засинання.

  2. Протитривожний. Значно знижує рівень тривожності, завдяки чому емоційна реакція на стрес стає менш вираженою, а наслідки - не такими тривалими.

  3. Протисудомний. Позитивно впливаючи на периферичну нервову систему, пасифлора може знижувати частоту і тривалість судом.

  4. Заспокійливий. Досягається завдяки зниженню синтезу гормонів стресу. Тому організму простіше відновитися під час контакту з подразниками.

Як використовувати для поліпшення сну і зняття стресу

Багато хто вважає, що пасифлора - це найкращі заспокійливі ліки, тому що вона представлена в зручних формах випуску. Її можна приймати у вигляді чаю (2-3 рази на день). Для його приготування використовують сушене листя - пару чайних ложок варто залити склянкою окропу і дати настоятися протягом 15 хвилин. Можна придбати її у вигляді капсул і приймати по 2 штуки 3 рази на день. Якщо снодійний засіб знадобився для боротьби з безсонням - вживайте 2 капсули за годину до відходу до сну.

Мелісса

Мелісу також зазвичай рекомендують лікарі, якщо ви хочете придбати найкращі заспокійливі без рецепта. Вона відома давно і входить до складу багатьох корисних трав'яних зборів.

Анксіолітичні властивості меліси

Вона входить до топу заспокійливих ліків завдяки своїй здатності не тільки зменшувати прояви стресу, а й піднімати настрій. Вона посилює стійкість до стресів, знижує вироблення гормонів стресу і благодатно впливає на когнітивні функції та емоційну сферу. Завдяки цьому вдається домогтися досить тривалого ефекту.

Користь для нервової системи та загального здоров'я

Від концентрації корисних компонентів залежить, як швидко діє заспокійливе. У випадку з мелісою перший ефект досягається практично відразу після вживання, але потім потрібно приймати її протягом якогось часу для накопичення. На тлі регулярного прийому вдається досягти максимальної ефективності.

Фото - Ново-Пасит таблетки №30
283.30 грн

Ашваганда

Ця індійська рослина також входить до рейтингу найкращих заспокійливих препаратів завдяки великому вмісту адаптогенів, які забезпечують антистресорний ефект. Її активно застосовують у народній медицині.

Адаптогенні якості ашваганди

Крім того, що ашваганда - найкраще заспокійливе, вона також підтримує гормональний баланс організму. Це допомагає йому адаптуватися до зовнішніх впливів, які часто негативно позначаються на загальному стані.

Регулювання стресу і зміцнення нервової системи

Рослина має виражену гальмівну дію щодо нервової системи. Це допомагає знизити тривожність і підвищити стійкість до можливого стресу. Вплив на гормональний баланс також забезпечує зниження вироблення адреналіну - це посилює заспокійливий ефект.

Прийом капсул має становити два тижні, оскільки приймати заспокійливе необхідно курсами. Краще обговорити чітку схему з лікарем.

Гінкго білоба

У топ 10 найкращих заспокійливих засобів входить і гінкго білоба - рослина, що благотворно впливає на когнітивні функції завдяки високому вмісту флавоноїдів.

Поліпшення кровообігу і вплив на пам'ять

Одна з головних переваг гінкго білоба - це його здатність покращувати пам'ять і посилювати концентрацію уваги. Її рекомендують до використання літніми людьми для відновлення втрачених функцій нервової системи, оскільки заспокоїти ЦНС у цьому віці недостатньо для досягнення максимального ефекту. Антиоксидантні властивості препарату дають йому змогу поліпшувати кровообіг ішемізованих ділянок і відновлювати нормальну проникність судинної стінки.

Застосування для зняття напруги та поліпшення когнітивних функцій

Щоб дізнатися, як пити заспокійливе, варто вивчити інструкцію. Як правило, гінкго білоба призначають по 1 капсулі тричі на день або один раз на добу (якщо в капсулі вища концентрація діючої речовини).

М'ята та іван-чай

Коли обираєте найкращі заспокійливі, зверніть увагу і на м'яту (особливо, в поєднанні з іван-чаєм). Вона вважається одним із найбільш часто призначуваних седативних засобів рослинного походження.

Оцінка заспокійливих властивостей м'яти та її застосування

Щоб зрозуміти, як заспокоїти нервову систему за допомогою м'яти, необхідно вивчити її властивості. Флавоноїди, що містяться в ній, і м'ятний запах мають заспокійливий ефект. При цьому вона не чинить жодного впливу на когнітивні функції і не збуджує ЦНС, тому її можна використовувати як ефективний засіб від безсоння.

Розгляд іван-чаю як додаткового рослинного заспокійливого засобу

Як правило, найкращі заспокійливі містять кілька компонентів, що підсилюють один одного. Так, іван-чай у поєднанні з м'ятою проявляє аналгезуючі властивості - знижує інтенсивність головного болю і нудоту.

Висновок

Турбота про здоров'я нервової системи - обов'язок кожної людини. Саме вона дає нам змогу адаптуватися до навколишніх змін, тому необхідно давати їй можливість розслабитися та відновитися після щоденного стресу. Прийом безрецептурних седативних засобів - чудовий спосіб профілактувати виникнення неврозів і тривожних розладів.

Якщо ви хочете вибрати відповідні ліки, зверніть увагу на рослинні засоби - найкращі заспокійливі препарати, які не потребують спеціального призначення. З ними не потрібно володіти професійними знаннями про те, як правильно вибрати заспокійливе, адже список їхніх протипоказань вкрай малий.

Однак все ж рекомендується звернутися до невролога або психотерапевта за первинною консультацією. Він оцінить стан вашої ЦНС, переконається у відсутності серйозної патології та порекомендує, як часто можна пити заспокійливе у вашому випадку. Якщо на тлі їхнього використання симптоми, що вас турбують, не зникають, також зверніться до фахівця.

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари