У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
ТОП-10 засобів проти кашлю

ТОП-10 засобів проти кашлю

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 8 листопада 2024
Змінено: 8 листопада 2024
134
16 хв читати

Захворювання органів дихальної системи - одні з найпоширеніших (особливо серед дітей та молоді). При цьому найпоширеніший симптом - це кашель. Він завдає великого дискомфорту, перешкоджає нормальному диханню, розмові, прийому їжі. Тому більшість людей починають боротися з ним самотужки, приймаючи самостійно обрані препарати. 

Такий підхід - докорінно неправильний, оскільки без ретельної діагностики та допомоги фахівців ви не зможете визначити, який саме кашель у вас з'явився. Лікарі виділяють кілька видів кашлю, кожен з яких вимагає свого способу терапії, і займатися самолікуванням може бути не тільки неефективно, а й небезпечно. 

Що таке кашель

Кашель - це захисний механізм, який забезпечує своєчасне очищення дихальних шляхів від чужорідних частинок і шкідливих речовин, що потрапляють до них. Слизова оболонка бронхів виділяє спеціальний секрет, що обволікає її та захищає від ушкоджень. У цьому слизі опиняється пил, віруси, бактерії, омертвілі клітини епітелію. Шляхом мукоциліарного кліренсу він видаляється з бронхів разом із забруднювачами. 

Однак, якщо кількість секрету стає занадто великою, його неможливо вивести за допомогою війок. У цьому разі активізується кашльовий рефлекс - діафрагма ритмічно скорочується, виштовхуючи слиз, що скупчився, разом із потоком повітря. 

Під час хвороби кашель може виникати через:

  • подразнення слизової ротоглотки та супутнього відчуття першіння;

  • запалення трахеї;

  • запалення бронхів різної етіології;

  • розвитку пневмонії;

  • виникнення серйозних алергічних реакцій (бронхіальної астми). 

Окремо варто згадати куріння. Курці під час кожної затяжки вдихають велику кількість смол, які згубно впливають на стан війчастого епітелію. Ворсинки атрофуються, через що весь вироблюваний секрет накопичується в бронхах, провокуючи виникнення хронічного кашлю. Аналогічний стан спостерігається за хронічного обструктивного захворювання легень будь-якої етіології, силікозу. 

У дітей до хронічного кашлю можуть призвести деякі орфанні захворювання (зокрема, муковісцидоз). За цієї патології весь слиз, що виробляється в організмі, стає густим, через що не може виводитися за допомогою фізіологічних механізмів. 

Ще одна причина хронічного нав'язливого покашлювання - невроз. За постійного нервового перезбудження можуть виникати нав'язливі дії, і кашель - один із найчастіших симптомів. 

Гострий кашель (що виникає на тлі гострих станів) класифікується на:

  1. Малопродуктивний. Свідчить про подразнення слизової. Пересушена поверхня подразнюється від контакту з потоком повітря, що призводить до постійного відчуття першіння і нав'язливого кашлю. Секрету при цьому виробляється небагато. 

  2. Продуктивний. У цьому разі в бронхах синтезується велика кількість мокротиння, яке закупорює їх, тим самим подразнюючи нервові закінчення, і викликає кашель.

Клінічно відрізнити два ці різновиди легко. Це важливо, щоб визначитися з подальшою тактикою призначення лікування. 

Чому важливо визначити вид кашлю

Розуміння причин виниклого стану і визначення конкретного різновиду симптому необхідні для підбору ефективних препаратів. Якщо призначити засоби, які пригнічують кашльовий рефлекс у разі продуктивного кашлю, слиз буде накопичуватися в бронхах, закупорювати їх. Так само, як і в разі сухого кашлю, призначення ліків, що стимулюють виведення мокротиння, призведе тільки до постійного нав'язливого покашлювання, втоми та можливих травм дихальних шляхів. 

Критерії вибору засобів проти кашлю

Сучасна фармакологія може надати цілий топ засобів від болю в горлі, від кашлю і від застуди загалом - але як вибрати найефективніший? 

Пам'ятайте - за конкретну дію відповідає одна діюча речовина. Якщо ви купуєте комплексний препарат, його склад дає змогу одночасно купірувати кілька симптомів. Якщо покашлювання - єдиний симптом, слід приділити увагу засобам з однією діючою речовиною, однак за загального нездужання віддайте перевагу комплексам. 

Конкретний вибір залежить від захворювання та виду симптому згідно з класифікацією. За вологого кашлю рекомендуються муколітики та відхаркувальні, які розріджують мокротиння і полегшують його виведення. За сухого і нав'язливого - краще взяти ті ліки, які пригнічують діяльність кашльового центру або заспокоюють слизову. 

Основне правило - не займайтеся самолікуванням. Це може бути небезпечно для здоров'я, тому за появи ознак захворювання зверніться до фахівця й отримайте професійну консультацію. 

ТОП-10 ліків від кашлю для різних видів

Щоб ознайомити вас із тим, як діють ефективні препарати з цієї групи, ми підготували топ засобів від сухого кашлю і вологого. 

ТОП-5 препаратів при вологому кашлі

Фото - Муцитус капсули 300мг № 12
Виробник: Macleods Pharmaceuticals Ltd (Индия)
212.70 грн

Муцитус капсули 

Муколітичний засіб, монопрепарат, що містить ердостеїн. 

  1. Механізм дії. Крім розрідження мокротиння, також здатний знизити здатність бактерій розмножуватися в слизовій бронхів. 

  2. Показання. Застосовується при будь-яких запальних захворюваннях дихальної системи, хронічній обструктивній хворобі, бронхіальній астмі, при якій виробляється багато слизу. Також його можуть призначити за бронхоектатичної хвороби та як профілактику після хірургічних втручань на легенях. 

  3. Протипоказання. Заборонено приймати його за наявної ниркової недостатності, серйозних порушень з боку печінки, діагностованої гомоцистеїнурії. Також його не рекомендують при активній виразковій хворобі. 

Фото - Прополісан сироп від вологого кашля 100мл
176.33 грн 158.70 грн

Прополісан сироп від вологого кашлю

Комбіновані рослинні ліки, які містять мед з акації, прополіс, алтей і кору дуба. 

  1. Механізм дії. Компоненти засобу чинять протизапальну та муколітичну дію, що забезпечує не тільки боротьбу з кашлем, а й поліпшення загального самопочуття. 

  2. Показання. Завдяки складу сироп використовується не тільки в лікуванні патологій дихальної системи, за яких виробляється густе мокротиння, а й для лікування виразкової хвороби шлунка. 

  3. Протипоказання. Його не рекомендується використовувати тим, у кого раніше відмічалися напади алергії чи інших варіантів непереносимості при введенні цих діючих речовин. 

Гербіон сироп Первоцвіту

Натуральний рослинний препарат, що містить рідкий екстракт кореня первоцвіту і чебрець.

  1. Механізм дії. Надає свої ефекти завдяки сапонінам - з їхньою допомогою він розріджує мокротиння. 

  2. Показання. Входить до топу препаратів від кашлю, оскільки застосовується за будь-яких запалень дихальних шляхів. 

  3. Протипоказання. Оскільки в складі містяться лікарські рослини, засіб протипоказаний тим, хто страждає від алергії не тільки на цих представників, а й на інші рослини цих родів. Також сироп не призначають при гастриті, виразковій хворобі, бронхіальній астмі та тим пацієнтам, у кого в анамнезі був обструктивний бронхіт.

Фото - Рапіра 600 порошок для орального розчину по 600 мг в саше 3 г №10
292.80 грн

Рапіра 600

Належить до монопрепаратів муколітичної дії, оскільки містить тільки ацетилцистеїн.

  1. Механізм дії. Руйнує зв'язки між молекулами мокротиння, завдяки чому воно перестає бути в'язким і легше виводиться з організму. Також Рапіра благотворно впливає на активність війчастого епітелію. 

  2. Показання. Застосовується при будь-яких захворюваннях дихальної системи у дітей старше 12 років і дорослих. У будь-якому віці може бути використаний для лікування передозування парацетамолом. 

  3. Протипоказання. Не використовується при внутрішніх кровотечах або підвищеному ризику їх виникнення - кровотечі в легенях або активній фазі виразкової хвороби. Також перед застосуванням варто переконатися, що у пацієнта немає індивідуальної непереносимості. 

Фото - Пульмобріз таблетки №20
Виробник: Sava Healthcare (Индия)
208.50 грн
Фото - Пульмобриз порошок для приготування інфузій саше по 2г №20
306.70 грн

Пульмобриз 

Це комбінований муколітичний препарат. Він містить дві діючі речовини - ацетилцистеїн та амброксол. 

  1. Механізм дії. Він стимулює серозні клітини, які розташовуються в слизовій і продукують рідку частину мокротиння. Це розріджує його і значно спрощує виведення з бронхів. При цьому деякі діючі речовини також мають протизапальний ефект і зміцнюють місцевий імунітет. Також на тлі використання посилюється синтез сурфактанту, що перешкоджає злипанню стінок альвеол. 

  2. Показання. Входить до топового рейтингу ліків від кашлю, оскільки показаний при будь-яких гострих респіраторних захворюваннях, які супроводжуються порушенням відходження мокротиння - бронхіті, трахеїті, ларингіті та інших. 

  3. Протипоказання. Не застосовується, якщо, крім інших симптомів, присутні кровотеча в легенях, важке загострення бронхіальної астми, кровохаркання. Також перешкодою може послужити індивідуальна непереносимість компонентів. 

ТОП-5 препаратів при сухому кашлі

Лінкас пастилки

Рослинний комплексний препарат, що містить адхатоду, голу солодку, довгий перець, запашну фіалку, лікарський гісоп і великий калган. 

  1. Механізм дії. Чинить протизапальний ефект, стимулює вироблення мокротиння та його виведення, заспокоює подразнену слизову. 

  2. Показання. Застосовується при запальних захворюваннях органів дихання. 

  3. Протипоказання. Їх не можна використовувати, якщо вам діагностовано цукровий діабет або артеріальну гіпертензію. Також пастилки не застосовують за наявності будь-яких органічних патологій серцево-судинної системи, порушень у роботі печінки та нирок. 

Фото - Синекод сироп флакон 100мл
237.80 грн
 

Синекод сироп

Кашльовий супресант, містить бутамірату цитрат. 

  1. Механізм дії. Належить до ліків центральної дії - пригнічує активність кашльового центру. 

  2. Показання. Внесений у топ препаратів від кашлю і призначається за будь-яких видів сухого кашлю для симптоматичного лікування. 

  3. Протипоказання. Заборонений до застосування, якщо у вас є непереносимість окремих його компонентів. 

Фото - Флюдітек сироп 2% флакон 125мл
Виробник: Innothera Chouzi (Франция)
207.30 грн

Флюдитек сироп 5% і 2%

Ефективний монопрепарат, що містить карбоцистеїн. 

  1. Механізм дії. Чинить мукорегуляторний ефект, збільшуючи продукцію мокротиння і полегшуючи його виведення. 

  2. Показання. Включений до найкращих ліків від кашлю, оскільки допомагає за будь-яких бронхолегеневих захворювань, які супроводжуються сухим кашлем. 

  3. Протипоказання. Не застосовується за наявності активної пептичної виразки шлунка і відомої непереносимості компонентів. 

Фото - Гербіон сироп подорожника флакон 150мл
267.60 грн

Гербіон сироп Подорожника

Препарат, призначений для лікування сухого кашлю. Містить екстракт подорожника, екстракт мальви та вітамін С. 

  1. Механізм дії. Рослини у складі виділяють велику кількість клейковини, яка обволікає слизову і перешкоджає її подразненню. За рахунок вмісту вітаміну С зміцнюється імунітет. 

  2. Показання. Показаний для лікування сухого кашлю в разі запальних процесів у дихальній системі та кашлю курця. 

  3. Протипоказання. Лікарі не призначають його, якщо виявлено непереносимість будь-яких рослин з перерахованих, сечокам'яна хвороба. Не можна використовувати сироп, якщо ви страждаєте на запальні захворювання травного тракту (гастрит, езофагіт, рефлюксну хворобу та інші). 

Прополісан сироп від сухого кашлю

Комбінований рослинний препарат, який містить кілька компонентів - прополіс, мед з акації, подорожник, м'яту, мати-й-мачуху.

  1. Механізм дії. Комплексно впливає на слизову, заспокоює її. 

  2. Показання. Призначають при запальних захворюваннях, при яких спостерігається сухий, нав'язливий кашель. Також можна використовувати в лікуванні виразкової хвороби. 

  3. Протипоказання. Його не рекомендують використовувати тільки тим пацієнтам, у яких було виявлено індивідуальну непереносимість. 

Використання засобів проти кашлю для різних груп пацієнтів

Зрозуміло, не всі засоби можна призначати будь-яким пацієнтам. Виділяють кілька груп, призначення лікування яким потребує особливої обережності:

  1. Діти. У ранньому віці не можна використовувати таблетки, якими малюк може вдавитися, гіркі спреї. Лікування має бути комфортним для маленького пацієнта, тому використовуються сиропи з ягідними та фруктовими смаками. Старшим діткам дозволяється використовувати пастилки. Також варто віддавати перевагу препаратам, у яких є спеціальні дитячі форми випуску. Це гарантує правильний розрахунок дозування. 

  2. Вагітні та жінки, які годують груддю. Діюча речовина має бути безпечною для немовляти і плода, щоб не нашкодити його метаболізму. Тому не рекомендуються протикашльові центральної дії. 

  3. Ті, хто страждає на хронічні захворювання. При них можуть бути порушені функції органів, що відповідають за метаболізм і екскрецію діючої речовини, що варто враховувати при формуванні разового і добового дозування. Варто бути обережними і літнім людям. 

З огляду на ці нюанси, не варто намагатися підібрати ефективний і безпечний препарат самостійно. Варто звернутися до фахівця й отримати призначення. 

Застереження та запобіжні заходи

Щоб лікування не тільки не зашкодило вашому здоров'ю, а й принесло користь, недостатньо вивчити рейтинг препаратів від кашлю. Потрібно також проконсультуватися з лікарем. Це необхідно, оскільки:

  • тільки після проведення всебічної діагностики можна встановити діагноз і зрозуміти механізми формування певних симптомів;

  • самостійно ви не можете достовірно оцінити наявність показань до застосування конкретного препарату;

  • ви не зможете переконатися у відсутності протипоказань без попереднього відвідування фахівця. 

До останнього пункту, зокрема, належать можливі алергічні реакції. Це важливо, насамперед, у разі використання засобів рослинного походження.

Висновок

Таким чином, найкращі засоби від кашлю - індивідуальні для кожного пацієнта. Лікарі підбирають їх відповідно до особливостей вашого організму, патогенезу виниклого захворювання, наявності супутньої патології. Основний принцип - за продуктивного варіанту призначають ліки, що розріджують мокротиння, роблять слиз менш густим і полегшують його виведення, а за сухого - препарати, що пригнічують кашльовий центр. Тільки так можна позбутися нав'язливого, непродуктивного кашлю. 

Якщо вам потрібне лікування, зверніться до фахівця. Він проведе діагностику, встановить точний діагноз за класифікацією і призначить максимально ефективне лікування. 

Часті запитання

Що краще приймати під час кашлю?

Існує безліч препаратів, які ефективні в боротьбі з цим симптомом. Конкретний вибір залежить від виду кашлю, віку пацієнта, основного захворювання та інших чинників, тому не слід підбирати медикаменти без повноцінної діагностики та допомоги лікаря. 

Топ найкращих ліків від кашлю?

Конкретний препарат має підбирати ваш лікар. У разі вологого кашлю добре себе зарекомендували Муцитус, Прополісан, Пульмобриз, Рапіра і Гербіон.

Фото - Гербіон-Плющ сироп флакон 150мл
261.80 грн
Фото - Муцитус капсули 300мг № 12
Виробник: Macleods Pharmaceuticals Ltd (Индия)
212.70 грн
Фото - Рапіра 600 порошок для орального розчину по 600 мг в саше 3 г №10
292.80 грн
Фото - Пульмобріз таблетки №20
Виробник: Sava Healthcare (Индия)
208.50 грн

У разі сухого допомагають Лінкас, Синекод, Флюдитек, Гербіон.

 
Фото - Синекод сироп флакон 200мл
342.30 грн
Фото - Гербіон сироп подорожника флакон 150мл
267.60 грн
Фото - Флюдітек сироп 2% флакон 125мл
Виробник: Innothera Chouzi (Франция)
207.30 грн

 

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари