У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Вітрянка (вітряна віспа): перші ознаки, симптоми та лікування

Вітрянка (вітряна віспа): перші ознаки, симптоми та лікування

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 22 березня 2024
Змінено: 22 березня 2024
201
16 хв читати

Дитячі інфекції (до яких належить і вітряна віспа) - це група захворювань, що найчастіше вражають дітей раннього віку. Це пов'язано з тим, що збудники, які їх викликають, володіють високим рівнем контагіозності, і заражають невакцинованих дітей з практично стовідсотковою ймовірністю. 

Особливість вітрянки - проти неї немає обов'язкової вакцинації, у зв'язку з чим у більшості населення імунітет з'являється після інфікування. Водночас що старша дитина, то важче вона переносить хворобу, а в рідкісних випадках, коли зараження відбувається в дорослому віці, хвороба легко може призвести до тяжких ускладнень. Тож у цій статті ми розберемо, що це за інфекція та чим лікувати вітрянку, які існують особливості її перебігу та можливої профілактики.

Що таке вітрянка?

Вітрянка - це інфекційне захворювання, яке викликається вірусом герпесу типу 3. Цей самий збудник викликає й оперізувальний лишай, бо після перенесеної вітряної віспи часто назавжди залишається в організмі. Найменше ця хвороба поширена в тропічному кліматі - у вчених немає чіткого пояснення, чому. 

Вірус проникає в організм через дихальні шляхи, як правило, під час вдихання мікроскопічних частинок зараженої слини. Також він може передаватися контактним шляхом під час використання речей хворого або безпосередньо дотику. Це пов'язано з механізмом поширення збудника - він активно розмножується в елементах висипань і може потрапляти на шкіру під час контакту з рідиною, яка в них міститься.

У разі потрапляння на слизову ротоглотки вірус герпесу починає активно розмножуватися в ній і поширюватися організмом. Він тропний, в основному, до епідермісу, тому вражає клітини шкіри. Висипання до моменту розвитку проходять кілька стадій:

  • плями - розвиваються через локальне розширення кількох капілярів;

  • папули - через серозний набряк, що виникає;

  • везикули - коли під епідерміс виділяється багато міжтканинної рідини.

Загальні прояви вітряної віспи (лихоманка і нездужання) - це наслідок загальної інтоксикації організму у відповідь на вірусне навантаження. Коли настає одужання, залишається стійкий довічний імунітет. Єдиний можливий варіант повторного прояву інфекції - оперізувальний лишай, що розвивається на тлі значного пригнічення імунної системи.

Перші ознаки та симптоми

Для перебігу цієї хвороби характерні певні стадії. Вітрянка розвивається послідовно завдяки кільком етапам розмноження вірусу. Виділяють кілька періодів:

  1. Інкубаційний. Його тривалість становить до 21 дня, і в цей час симптоми відсутні. При цьому хворий уже заразний, але дізнатися про це можна буде тільки після появи клінічної картини. У цей час вірус безсимптомно подразнюється в організмі. 

  2. Продромальний. Займає близько трьох днів. У цей час розвивається легке нездужання, на волосяній частині голови можуть з'являтися перші макули - червоні плями, що не викликають жодного дискомфорту. Найчастіше на цьому етапі ураження шкіри непомітні, і більшість людей впевнені, що хворіють на банальну застуду. 

  3. Основного розвитку. Клінічна картина стає характерною - розвивається виражена лихоманка (у важких випадках - фебрильна), з'являється везикулярний висип. Для його розвитку характерна певна послідовність, згідно з якою елементи з'являються спочатку на голові та обличчі, після чого поширюються вниз по тілу. Найчастіше поява елементів зупиняється на верхній частині тулуба, однак за особливо тяжкого перебігу хвороби вони можуть зачіпати й нижні кінцівки. 

  4. Одужання. Займає пару тижнів, за час яких старі елементи висипу поступово регенерують і зникають. Він настає, коли перестають з'являтися нові прояви.

З огляду на те, як починається вітрянка, запідозрити її розвиток на ранніх стадіях важко. Це можливо тільки за чітко встановленого факту контакту з хворим - у такому разі через 21 день можна припустити, що симптоми пов'язані саме з цією інфекцією.

Фото - Лосьйон вітрянка stop 100г
Виробник: Ключі Здоров`я ТОВ
172.30 грн
Фото - Едем сироп 60мл
Виробник: ПАТ Фармак
142.60 грн

Як поширюється вітряна віспа

Щоб уникнути інфікування, необхідно знати, як передається вітрянка. Є два основні шляхи зараження:

  1. Повітряно-крапельний - реалізується найчастіше. Це пов'язано з особливістю первинного розмноження вірусу, яке відбувається в клітинах носоглотки і ротоглотки. Під час кашлю, чхання і навіть розмови частинки слини, що містять збудник, опиняються в повітрі, де їх вдихають оточуючі. 

  2. Контактний. Можливий, якщо на шкірі здорової людини є пошкодження. У такому разі, під час контакту з рідиною з везикул, що лопнули, герпес потрапляє прямо в кров і активно розмножується організмом.

Зараження настає тільки за відсутності власного імунітету, проте практично в ста відсотках випадків, якщо його немає. 

Питання, скільки вітрянка триває - індивідуальне для кожного пацієнта. Період висипань займає приблизно однакову кількість часу (залежно від ступеня тяжкості) і триває від п'яти до семи днів. При цьому період інкубації, під час якого пацієнт не знає, що захворів, може зайняти від 10 до 21 дня. Заразним хворий вважається від моменту початку інкубаційного періоду до того дня, коли всі везикули вкрилися скоринками.

Методи діагностики

Щоб точно встановити діагноз, іноді недостатньо оцінки клінічної картини. Захворювання може протікати в легкій формі й не проявлятися так очевидно. Тому проводяться спеціальні аналізи на вітрянку:

  • імуноферментний аналіз - дає змогу визначити рівень антитіл до цього типу герпесу в крові людини;

  • ПЛР рідин організму (крові, сечі, слини) - визначає генетичний матеріал вірусу;

  • мікроскопічне дослідження вмісту, отриманого з везикул (мазок Цанка);

  • вірусологічні дослідження.

До діагностичних критеріїв можна віднести характерні клінічні ознаки - різке підвищення температури тіла, появу везикулярного сверблячого висипання, що починається на волосяній частині голови та поступово поширюється вниз по тілу. Лабораторно діагноз встановлюється, якщо підтверджується наявність ДНК вірусу герпесу 3 типу в крові та слині. ІФА має показати наявність імуноглобулінів класу М, що свідчить про гострий період інфекції та активне вироблення імунітету.

Фото - КЛАРИТИН таблетки по 10 мг №10 (10х1)
217.70 грн

Лікування вітрянки

З огляду на те, що захворювання завдає великого дискомфорту, лікарі рекомендують приймати симптоматичні засоби для полегшення стану. Ліки від вітрянки можуть бути:

  • жарознижувальним;

  • знеболювальним;

  • протисвербіжну (застосовуються антигістамінні).

Етіотропне лікування призначається за тяжкого перебігу, коли необхідно знизити вірусне навантаження. Використовуються противірусні, до яких чутливий вірус герпесу 3 типу.

Якщо ви хочете дізнатися, як швидко позбутися вітрянки в домашніх умовах, зверніться до лікаря. Він дасть вам рекомендації щодо медикаментів і догляду за хворим.

Як доглядати за хворим у домашніх умовах

Якщо у когось із членів сім'ї з'явилися ознаки вітрянки, необхідно:

  • підібрати правильний одяг із м'якої тканини, який не травмуватиме везикули;

  • періодично проводити теплі ванни - вони чистять і заспокоять шкіру;

  • часто міняти постільну білизну.

Також не забувайте, за будь-якого інфекційного захворювання потрібно забезпечити достатню кількість рідини щодня. Це допоможе зменшити інтоксикацію.

Профілактика та вакцинація

Профілактика полягає в запобіганні можливих контактів. Якщо у вас знижений імунітет, і ви перебуваєте у віці, коли прогноз у захворювання може виявитися несприятливим, варто уникати зустрічей з інфікованими та не відвідувати колективи, в яких були випадки зараження, навіть якщо хворий цей колектив покинув.

Тим, хто був у контакті з джерелом інфекції, може бути проведена постконтактна профілактика. Для цього вводиться специфічний імуноглобулін - речовина, що допомагає імунітету впоратися з вірусом. Її проводять у тих випадках, коли високий ризик тяжкого перебігу:

  • новонародженим дітям, які в перший місяць після народження контактували з джерелом;

  • новонародженим, які народилися від матері, яка в останні дні вагітності захворіла на вітрянку;

  • тим, хто страждає на імунодефіцит або змушений приймати імуносупресори;

  • вагітним жінкам.

Також рекомендується проводити специфічну профілактику шляхом вакцинації. Вона не включена до переліку обов'язкових щеплень, але може бути проведена за бажанням за умови відсутності протипоказань і вже сформованого імунітету.

Особливості вакцинації

Вона рекомендована дітям і дорослим, які перебувають у групі ризику і не хворіли в дитинстві. Особливо важливо провести її:

  1. Тим, хто планує вагітність. Вірус, потрапляючи в організм вагітної, може з током крові подолати гемато-плацентарний бар'єр і нашкодити плоду, спричинивши вроджену форму захворювання. 

  2. Медичним працівникам. Вони по роботі можуть контактувати з хворими, тому важливо забезпечити вироблення імунітету до того, як відбудеться зараження. 

  3. Ті, хто працює з уразливими групами населення. Вчителі, працівники дитячих будинків мають обов'язково робити щеплення, щоб не стати джерелом інфекції в колективі.

Однак не всім можна безпечно провести вакцинацію. До протипоказань належать:

  • наявність будь-якого захворювання в гострій формі (у цьому разі її варто провести після повного одужання);

  • критичне зниження імунітету (первинний і вторинний імунодефіцит);

  • вагітність;

  • паралельний прийом високих доз імуносупресорів.

Особливості вітрянки у різних груп населення

Вітрянка у дітей

Симптоми вітрянки у дітей зазвичай виражені слабо, якщо захворювання виникло в період від року до трьох. Практично відсутня інтоксикація, висип виражений не яскраво, зовнішні та системні ознаки швидко зникають. Однак виділяють кілька груп дітей, які часто страждають на важкі форми:

  1. Діти до року. У них хвороба виникає рідко, тільки якщо в матері був відсутній імунітет, і специфічні антитіла не потрапили в кров дитини під час грудного вигодовування. Найчастіше вірус у таких малюків вражає внутрішні органи, призводячи до розвитку серйозних запальних процесів. 

  2. Діти старше трьох років. Висип часто виражений інтенсивно, покриває все тіло, включно з нижніми кінцівками. Характерна важка інтоксикація, фебрильна температура.

Симптоми вітрянки у підлітків можуть проявлятися слабкіше або сильніше залежно від віку, імунітету і безлічі супутніх чинників. Що старша дитина, то важче хвороба, ймовірно, протікатиме.

Вітрянка у дорослих

Багатьох цікавить питання, який вигляд має вітрянка у дорослого, оскільки, незважаючи на те, що її віднесено до дитячих інфекцій, захворювання часто діагностується і в дорослому віці. При цьому для дорослих більше характерний важкий перебіг, за якого уражаються також внутрішні органи. Можуть бути присутніми:

  • лихоманка (аж до фебрильних цифр);

  • утруднення дихання;

  • біль у м'язах і суглобах;

  • ознаки респіраторної патології - кашель, нежить, світлобоязнь.

При цьому висипань може бути менше, ніж зазвичай буває в дітей, але гояться вони значно довше і можуть залишати після себе вторинні зміни шкіри (пігментні плями та рубці). У низці випадків уражається нервова система, виникає судомний синдром.

Вітрянка у вагітних

Для самої жінки хвороба становить таку саму небезпеку, як для будь-якого дорослого, проте вірус герпесу може нашкодити плоду. Для вродженої вітряної віспи характерні:

  • затримка росту і розвитку;

  • ознаки катаракти й атрофії зорового нерва;

  • гіпоплазія трубчастих і плоских кісток;

  • мікроцефалія та інші ураження нервової системи;

  • рубці на шкірі обличчя і тіла.

Якщо ж вірус діє незадовго до пологів, клінічна картина може відрізнятися. Розвивається пневмонія, важкі порушення в роботі нервової системи.

Вітрянка при імунодефіциті

Захворювання протікає важко, оскільки збудник безперешкодно проникає в тканини й вражає їх. Однак найхарактерніший симптом - періодичні випадки виникнення оперізувального лишаю надалі.

Фото - Фукорцин розчин для зовнішнього застосування флакон 25мл Фітофарм
61.40 грн
Фото - Парацетамол-Дарница таблетки 500 мг №10
Виробник: ПрАТ Фармацевтична фірма Дарниця
44.90 грн

Міфи та помилки

Багато батьків досі вірять у низку небезпечних міфів про вітряну віспу:

  1. Дитину варто привести в гості до хворого ровесника - тоді вона перехворіє легко і швидко. Варто пам'ятати, що захворювання, які розвиваються, - це результат вірусного навантаження на організм. Вірус герпесу пошкоджує тканини і назавжди залишається в нервових гангліях, що дає йому можливість надалі спричиняти напади оперізувального лишаю. Водночас вакцинація забезпечує формування імунітету без подальшої присутності збудника в тканинах. 

  2. Під час гострого періоду хвороби заборонено купатися, щоб не пошкодити цілісність везикул. Тільки регулярні купання без використання мочалки можуть уберегти хворого від приєднання вторинних бактеріальних інфекцій. 

  3. Зеленка лікує висипання. Наносити зеленку на пухирці справді рекомендується, проте не для лікування. Це допомагає відстежувати появу нових висипань і зафіксувати момент настання періоду одужання.

Якщо у вас виникають будь-які запитання, з ними краще звернутися до фахівця, а не довіряти міфам, які виникали в період недостатньої вивченості патогенезу хвороби.

Висновок

Вітряна віспа - це дуже контагіозне захворювання, яке вражає дорослих і дітей. З огляду на те, як проявляється вітрянка, варто завчасно потурбуватися про профілактику шляхом вакцинації або уникнення контактів із хворими. 

Якщо ж інфекція виникла, варто звернутися до лікаря. Він призначить вам необхідну терапію і пояснить тонкощі догляду за шкірою.

Часті запитання

Скільки хворіють на вітрянку?

Тривалість захворювання індивідуальна для кожного пацієнта. Найчастіше інкубаційний період становить 21 день, після чого слідують 2-3 дні продромальних явищ, тиждень висипань і пара тижнів, за час яких організм повністю відновлюється.

Який вигляд має вітрянка у дітей?

Діти часто переносять хворобу легше, ніж дорослі. Для неї характерна лихоманка, іноді - катаральні прояви. Висип з'являється на волосяній частині голови та обличчі, після чого поступово опускається вниз, покриваючи тіло та кінцівки. Він представлений папулами, які потім перетворюються на везикули.

Як зрозуміти, що в тебе вітрянка?

Про розвиток вітряної віспи свідчить загальне нездужання та поява характерного везикулярного висипання, що сильно свербить і поступово поширюється по тілу. Спочатку його можна виявити на волосистій частині голови та обличчі, потім прищі з'являються на тілі.

Як лікувати вітрянку у дорослих?

Для полегшення симптомів застосовуються жарознижувальні, знеболювальні, протисвербіжні. Іноді лікар може призначити противірусні препарати, дія яких спрямована проти вірусу герпесу. Елементи висипу іноді радять обробляти антисептиками.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари