У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Болить шлунок

Болить шлунок

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 19 вересня 2018
Змінено: 24 лютого 2023
6738
10 хв читати

Спазм шлунка — досить неприємне відчуття, з яким стикається кожен. Виявити причину недуги часом буває досить складно, бо біль в цій галузі далеко не завжди пов'язаний з проблемами травлення. Іноді неприємні відчуття виникають через надмірне споживання їжі або рідини. Часом больовий синдром може вказувати на проблеми з іншими органами, що може означати розвиток серйозної патології і вимагає негайного лікування.

Чому болить шлунок: основні причини

Звернувшись до терапевта або гастроентеролога в зв'язку з періодичними неприємними відчуттями в області шлунка, пацієнт в першу чергу почує питання: який характер болю? Саме від відповіді людини, а також подальшої діагностики і комплексного обстеження в кабіні фахівця, залежить подальша терапія шлунка. Розглянемо, з якими найбільш поширеними причинами цього неприємного синдрому шлунка пацієнт може зіткнутися:

  • раптові і різкі неприємні відчуття — можуть бути наслідком отруєння або хімічного опіку слизової оболонки травного органу;

  • гострий біль — тут шлунок болить часто через холециститу, панкреатиту або виразки дванадцятипалої кишки;

  • сильні різкі неприємні відчуття — стан, схоже на почуття, як ніби «в шлунок встромили ніж», викликає наслідок перфорації виразки;

  • гостра «стріляючий біль» — часто виникає при різкій зміні положення тіла, а такий неприємний синдром характерний для спазмів діафрагми. Симптоми з'являються через порушення кровообігу або запальних процесів;

  • спазми в шлунку — ознака запалення дванадцятипалої кишки;

  • «ниючий» біль — може з'явитися через поліпів шлунка, а такий симптом виникає внаслідок злоякісних утворень в органі;

  • неприємні відчуття в області пупка — як правило, незабаром недуга переходить в праву верхню частину живота, що може говорити про запалення апендициту.

Важливо відзначити, що при поширенні раку в підшлункову залозу, ознака може проявитися не відразу. Тому в разі, якщо шлунок болить, віддає в спину цей синдром і протягом довгого часу не проходить — не тягніть з візитом до лікаря.

Наведені вище приклади — далеко не всі прояви виникнення больових відчуттів в органі травлення. Коли болить шлунок, причини можуть закритися в ішемічній хворобі серця, непрохідності кишечника, нервових захворюваннях і навіть алергічних реакціях. Точне джерело хвороби може визначити тільки лікар, який і призначить прийняття певних медичних препаратів для позбавлення від недуги, і подальше комплексне лікування.

 

Болить шлунок: що робити

Перше, що важливо розуміти, відчувши дискомфорт в черевній порожнині — не можна займатися самолікуванням. При перших проявах неприємних симптомів, варто відразу ж звернутися за медичною допомогою. До прибуття лікаря, щоб знизити біль, рекомендується прийняти анальгетик або спазмолітик — тут важливо враховувати характер болю в животі. Так, при печії варто використовувати препарати, що знижують кислотність. Якщо болить шлунок після їжі, а потім настає печіння в органі — це можуть бути антациди. Але тут важливо розуміти, що гіркота не завжди є наслідком підвищеної кислотності, тому в деяких випадках прийом таких ліків може бути не тільки марним, а й погіршить стан пацієнта.

На питання «Коли болить шлунок вгорі посередині, що випити з ліків?» немає однозначної відповіді. Адже, попри високу тимчасову ефективність знеболювальних препаратів, медикаменти не можуть вирішити саму причину захворювання. Позбувшись за допомогою ліків від симптому на тимчасовий термін, пацієнт тільки створить помилкове враження про одужання. Тому не варто забувати про першопричину, приймаючи таблетки від болю в шлунку. Найкраще, що ви можете зробити після виклику лікаря в такій ситуації — це:

  • чітко пояснити обставини виникнення симптому — характер болю, коли з'явилася, віддавала чи в інші внутрішні органи;

  • повідомити про раціон пацієнта в останні дні до появи ускладнень;

  • які для шлунка таблетки приймав хворий напередодні (або просто перерахувати список медикаментів незалежно від спрямованості препаратів);

  • повідомити про недавні зміни в стані здоров'я — пологи, менопауза, вагітність і т.д. Згадати про всі супутні симптоми. Були присутні такі ознаки як блювота, діарея, запори, задишка, запаморочення або підвищення температури.

Якщо болить шлунок, симптоми і лікування безпосередньо пов'язані між собою. Лікуючий лікар зможе систематизувати цю інформацію, призначивши комплексну терапію.

Діагностика болю в шлунку

Спочатку лікар-терапевт проводить опитування пацієнта, який скаржиться на неприємні відчуття в області шлунка. Наступний етап — зовнішній огляд шляхом прослуховування роботи легенів і серцевого ритму, а також за допомогою пальпації.

Потім важливо для визначення першопричини больових відчуттів здати аналізи. Тому лікар перед тим, як рекомендувати ліки від шлунка, призначить пацієнт здачу калу і сечі, лабораторне вивчення шлункового соку, а також біохімічний і загальний аналіз крові. Найчастіше точна постановка діагнозу відбувається після інструментальних досліджень — це УЗД органів черевної порожнини, а також МРТ або КТ.

Набагато рідше фахівець вимагає пройти обстеження за допомогою гнучкого зонда для визначення першопричини шляхом введення мікрокамери в стравохід пацієнта.

 

Лікування, коли болить шлунок

Підстав для болів в шлунку безліч і кожна з причин вимагає аналізу за допомогою фахівця. Лікування такого симптому цілком і повністю залежить від ознак через які виникла недуга. Розглянемо найпоширеніші принципи терапії неприємних відчуттів в області одного з головних органів травного тракту.

Печія — це неприємне печіння в області грудини. Причина дискомфорту складається в попаданні вмісту шлунку в стравохід. Найчастіше ця ознака не є самостійним захворюванням, а лише симптомом більш серйозних порушень, таких як гастрит, холецистит або виразка шлунка. Лікувати печію варто комплексно, визначивши першопричину. При цій патології, якщо болить шлунок дієта — один із способів лікування недуги. Намагайтеся харчуватися близько 5 разів на день, виключивши з раціону жирну їжу, газовані напої і гострі продукти. Для зменшення підвищеної кислотності лікар може призначити пацієнтові антисекреторні препарати або антациди.

Виразка шлунка — найчастіший результат неправильного харчування. При наявності недуги, коли болить шлунок, пацієнт відчуває сильний дискомфорт в середині живота, який повторюється з періодичністю в 3-4 години. Це дуже небезпечна хвороба, яка може призводити до чого ускладнення, тому при наявності характерних симптомів важливо негайно звернутися до лікаря. Спеціаліст після обстеження призначає препарати, що захищають слизову від агресивного впливу. Гастрит — це запалення слизової оболонки органу травлення. Спазми в шлунку — одна з характеристик прояви хвороби. Призвести до появи гастриту можуть інфекційні захворювання, порушення метаболізму, надмірне вживання алкоголю і т.д. Для лікування цієї недуги в медицині зазвичай використовують препарати, які обволікають слизову органу травлення зсередини — наприклад, абсорбенти. Від спазм шлунка також може вберегти профілактика гастриту. Під цим поняттям мається на увазі притримування комплексної дієти, яка визначається медичним фахівцем. Це відмова від жирних і солоних продуктів. Також важливо виключити їжу, яка багата клітковиною. 

Болить шлунок: що робити в домашніх умовах 

У разі, якщо в черевній порожнині спостерігаються спазми, рекомендовано прийняти спазмолітик. Цей препарат на час зніме больові симптоми, але не прибирає першопричину, тому допомога фахівця необхідна. Також важливо не збільшувати й без того неприємне відчуття, адже часто пацієнти ігнорують «перші дзвіночки» таких серйозних порушень, як виразка або гастрит. Варто точно розуміти, що можна їсти, якщо болить шлунок. Це можуть бути: 

  • тепле кип'ячене молоко;

  • нежирне відварне м'ясо.

При больових відчуттях варто відмовитися від солоних, кислих, гострих і маринованих продуктів. Така їжа провокує спазми, дратуючи стінки шлунка.Також не потрібно їсти на ніч. Якщо людина відчуває голод, вирушаючи в ліжко, краще випити склянку теплого кип'яченого молока або з'їсти чайну ложку меду. У разі якщо спазм або коліки в області шлунка досить інтенсивні, рекомендується приймати продукти з м'якою консистенцією. Це можуть бути каші, йогурти, пюре або котлети на пару. Для того, щоб при болях шлунку, ліки не знадобилися, важливо правильно харчуватися і не займатися самолікуванням. Зробивши здорову їжу головною звичкою, пацієнт може уникнути розвитку безлічі захворювань шлунково-кишкового тракту. Вживайте правильну натуральну їжу, намагайтеся уникати стрес, візьміть за норму кожен день випивати відвари з м'яти або ромашки. Уникайте вживання алкоголю, а при найменших симптомах дискомфорту в організмі — відразу звертайтеся до лікаря. Коли шлунок болить, що робити для лікування органу підкаже пацієнтові виключно фахівець, який призначить грамотне і комплексне лікування. 

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.


Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари