У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Як відрізнити коронавірус від ГРВІ та грипу

Як відрізнити коронавірус від ГРВІ та грипу

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 17 жовтня 2024
Змінено: 18 жовтня 2024
26
16 хв читати

Останніми роками актуальність теми інфекцій дихальних шляхів значно зросла через виникнення пандемії коронавірусної хвороби. Водночас захворюваність на грип і банальну застуду також залишається на високому рівні, що створює труднощі у швидкій діагностиці цих хвороб. 

Частина з них протікають відносно легко, часто трапляються в дитячому віці та потребують тільки симптоматичного лікування, а коронавірусна інфекція або грип здатні швидко призводити до виникнення важкої пневмонії та навіть летального результату. При цьому перші ознаки, як правило, дуже схожі, через що деякі хворі не поспішають звертатися до лікаря. 

Щоб уникнути такого зволікання в діагностиці, кожному потрібно знати, що таке ГРВІ, чим грип відрізняється від застуди і як не сплутати їх із маніфестацією коронавірусу. У цій статті ми розберемося, як на ранніх стадіях проявляються ці патології, які є відмінності в їхній клінічній картині та як правильно їх лікувати. Це допоможе вам вчасно звертатися по медичну допомогу. 

Загальні відомості про коронавірус, ГРВІ та грип

ГРВІ

Найчастіше під час настання холодів зростає частота зустрічальності ГРВІ. Строго кажучи, до цієї групи належать і грип із коронавірусною хворобою, проте більшість обивателів використовують цей термін для позначення банальної застуди. 

Чтобы понять, что такое простуда, достаточно вспомнить классическую клиническую картину недомогания, которая возникает при переохлаждении. Такие инфекционные процессы могут быть вызваны штаммами:

  • аденовірусу;

  • риновірусу;

  • вірусу парагрипу;

  • респіраторно-синцитіального вірусу;

  • ентеровірусу. 

Для кожного з цих збудників характерні свої особливості, проте найчастіше інкубаційний період за застуди займає близько трьох днів, а сама застуда триває близько тижня, після чого мимовільного закінчується. Більшість людей для її лікування використовують лише симптоматичну терапію - це зумовлено тим, що власного імунітету вистачає для боротьби з вірусами. 

При цьому уражаються, найчастіше, тільки верхні дихальні шляхи, у зв'язку з чим симптоми нездужання виражені не так яскраво. Хвороби з цієї групи однаково часто виникають у дорослих і дітей. 

Грип

До появи коронавірусної інфекції саме грип був найважчим респіраторним захворюванням. Головне, чим грип відрізняється від ГРВІ - він у багатьох випадках вражає також легені, що призводить до виражених порушень загального стану і може загрожувати життю хворого. 

Його клінічна картина набагато яскравіша, хвороба супроводжується вираженою інтоксикацією. Інкубаційний період іноді становить лише кілька годин, а патологія нерідко потребує стаціонарного лікування. При цьому обійтися симптоматичними засобами можна тільки в деяких випадках, коли уражені верхні дихальні шляхи. 

У разі виявлення грипу в дитини рекомендується невідкладно відвідати лікаря, оскільки малюки належать до групи ризику розвитку важких і ускладнених форм. 

Коронавірусна інфекція

Усе людство дізналося, що таке Сovid-19, коли почалася пандемія, спричинена вірусом SARS-CoV-2. Це - одна з найважчих респіраторних інфекцій, яка найчастіше вражає дорослих і літніх пацієнтів. 

Вона протікає з масивними ураженнями верхніх і нижніх дихальних шляхів, часто супроводжується розвитком пневмонії. У коронавірусної інфекції високий показник смертності, вона в багатьох випадках лікується тільки в стаціонарі. 

Виявлення ковіду в колективі вимагає негайних карантинних заходів. При цьому в дитячому віці він часто протікає досить легко і супроводжується симптоматикою, характерною для кишкової інфекції або харчового отруєння.

Фото - Амізон таблетки вкриті оболонкою 0,25 мг №40
Виробник: ФАРМАК УКРАИНА КИЕВ
415.80 грн

Фото - Новірин таблетки 500мл №40
Виробник: Київський вітамінний завод АТ
371.70 грн
 

Симптоматика захворювань

Попри спільну локалізацію ураження, ці хвороби можуть проявлятися по-різному. Це залежить не тільки від тропності вірусу до певних тканин, а й від його здатності спричиняти імунну відповідь і швидко розмножуватися в клітинах дихальних шляхів. 

ГРВІ

Найлегший перебіг характерний для застуди. Її можна сплутати з іншими хворобами тільки на початкових стадіях, коли на передній план виходять не специфічні ураження, а ознаки загальної інтоксикації та катаральний синдром. Основна відмінність ГРВІ від коронавірусу на цій стадії - виражений катар. У більшості випадків по закінченню інкубаційного періоду розвиваються:

  • закладеність носа;

  • рясна ринорея;

  • чхання;

  • першіння в горлі;

  • кашель. 

Усі ці ознаки - результат активного запалення у верхніх дихальних шляхах. Іноді запальний процес поширюється і на бронхи - тоді виникає вірусний бронхіт, який супроводжується постійним кашлем. 

Загальний стан порушується помірно - це може вважатися одним із діагностичних критеріїв, що відрізняють класичну застуду від грипу. Температура тримається на рівні субфебрильної, можуть бути присутніми ломота в м'язах, помірний головний біль.

Фото - Колдрекс Максгрип лимон порошок у пакетах №10
336.80 грн
Фото - Дефлю сироп 100 мл
Виробник: Чарлі ПП
232.50 грн

Грип

Для цієї хвороби характерний гострий початок. Після періоду інкубації виникають:

  • різке підвищення температури до фебрильних цифр, яка погано збивається звичайними засобами і може триматися кілька днів;

  • виражений головний біль у лобовій ділянці та очницях - одне з того, чим відрізняється грип від ГРВІ навіть на початкових стадіях;

  • загальне відчуття розбитості, знижений апетит, постійна втома і погіршення працездатності;

  • пересихання слизової верхніх дихальних шляхів. 

На цьому етапі перебіг, як правило, важчий, ніж у будь-якої застуди, тому більшість пацієнтів звертається по допомогу до лікаря. Якщо вчасно не надати допомогу, виникає грипозна пневмонія, для якої характерні:

  • фебрильна температура;

  • кашель;

  • утруднене дихання;

  • задишка;

  • значне погіршення загального стану. 

Фото - Гропівірін табл. 500мг N20
Виробник: ПАТ Фармак
214.70 грн
Фото - Новірин Форте таблетки 1000мг №30
Виробник: Київський вітамінний завод АТ
476.20 грн

Таке порушення потребує обов'язкового стаціонарного лікування, оскільки в будь-який момент стан пацієнта може стати критичним. Також постійний лікарський контроль потрібен за наявності ускладнень:

  • інфекційно-токсичному шоці;

  • поширенні інфекції в центральній нервовій системі (менінгіт, енцефаліт);

  • ураженнях серцево-судинної системи, які можуть призвести до її недостатності;

  • геморагічній пневмонії. 

З огляду на таку клінічну картину, основна диференціальна діагностика на пізніх стадіях проводиться між грипом і коронавірусною інфекцією. 

Коронавірусна інфекція

Для неї характерний поступовий початок, тому за появи перших ознак більшість пацієнтів вважає, що заразилися застудою. Однак із часом загальний стан погіршується, а інтенсивність симптомів зростає. 

Характерні симптоми коронавірусу - зникнення здатності відчувати запах і смак - з'являються не в кожному випадку, проте діагностуються досить часто. Ця ознака свідчить про ураження нервових закінчень, що відповідають за сприйняття цих подразників. Згодом функція аналізаторів відновлюється, проте іноді це потребує більше часу. Аносмія може зберігатися навіть протягом року. До того ж, нюх і смак можуть не лише зникати, а й збочуватися. 

Також при ковіді присутні:

  • фебрильна температура;

  • задишка;

  • відчуття здавлення в грудях;

  • кашель;

  • значне погіршення загального самопочуття. 

На відміну від грипу (для якого теж характерні перераховані симптоми), описана клінічна картина поступово посилюється наприкінці першого тижня захворювання. При цьому грипозна інфекція (якщо відсутні ускладнення) до цього моменту починає стихати. 

При ковіді часто виникає масивна пневмонія, яку необхідно лікувати в стаціонарних умовах через швидке приєднання дихальної недостатності. У важких випадках зміни в тканині легень настільки серйозні, що можуть закінчитися смертю хворого. 

Для вашої зручності нижче наведено таблицю відмінностей коронавірусу від ГРВІ та грипу.

Симптом

ГРВІ

Грип

COVID-19

Лихоманка

Рідко

Характерна

Часто

Кашель

Іноді

Часто

Завжди

Стомлюваність

Рідко

Характерна

Часто

Задишка

Відсутня

Відсутня

Може бути

Головний біль

Рідко

Часто

Не так часто

Ломота в м'язах

Іноді

Часто

Не так часто

Біль у горлі

Часто

Іноді

Не так часто

Озноб

Рідко

Часто

Не так часто

Ознаки нежитю

Часто

Іноді

Практично немає

Чхання

Часто

Іноді

Не характерно

 

Методи діагностики

Як видно, якась відмінність симптомів грипу та ГРВІ існує, і можна навіть на етапі розвитку перших ознак запідозрити конкретну патологію. Відрізняються вони і від ковіду, однак цього недостатньо для постановки точного діагнозу. 

Тому лікарі обов'язково призначають всебічну діагностику, щоб визначити локалізацію та етіологію патологічного процесу. Призначаються:

  1. Лабораторні дослідження. Найефективнішими та найдостовірнішими можна вважати ПЛР та антигенний тест. Полімеразна ланцюгова реакція показує наявність генетичного матеріалу вірусу - так можна визначити не тільки самого збудника, а й типізувати його. Антигенний тест може відобразити концентрацію антитіл до інфекції (за видом і рівнем імуноглобулінів можна дізнатися, перенесене захворювання давно чи перебуває в гострій фазі). У разі підозри на коронавірус проводять експрес-тест, щоб швидко підтвердити або спростувати діагноз. 

  2. Інструментальна. Найчастіше вона необхідна для оцінки стану легень і застосовується в разі грипу та ковіду. Можуть бути призначені рентгенографія легень або комп'ютерна томографія. Ці методи візуалізують легеневу тканину і вогнища запалення, що в ній знаходяться. Для оцінки ступеня насичення крові киснем проводять пульсоксиметрію, також обов'язково виконують ЕКГ, щоб оцінити вплив інфекції на діяльність серця. 

Застуда не потребує спеціальних методів дослідження. Для встановлення цього діагнозу достатньо характерної симптоматики та загального аналізу крові, який відобразить наявність в організмі запального процесу. Також проводяться аналізи мокротиння (якщо воно є), мазків із ротоглотки (у разі затяжного перебігу). 

Після проведення діагностики лікар може поставити діагноз і призначити відповідне лікування. Від правильності його вибору залежить успіх терапії. 

Фото - Грипфлю таблетки №10
Виробник: Артура Фармасьютікалз Пвт.Лтд.
98.60 грн
Фото - Мультигрип фіто з ехінацея №10
285.90 грн

Лікування та профілактика

Незважаючи на те, що всі ці хвороби належать до респіраторно-вірусних, підходи до їхнього лікування різняться. 

ГРВІ

Застуда найчастіше не потребує специфічного лікування. Власний імунітет здатний впоратися з більшістю збудників, що проникають в організм, протягом першого тижня (за рідкісним винятком). 

Застосовується симптоматична терапія:

  • жарознижувальні - для полегшення загального стану;

  • судинозвужувальні - для відновлення вільного носового дихання;

  • знеболювальні спреї - у разі болю та першіння в горлі. 

Як правило, цього лікування достатньо. У рідкісних випадках лікарі радять приймати противірусні препарати або інтерферони. 

Профілактика виникнення застуди полягає в уникненні контактів із хворими. Якщо його уникнути не можна, одягніть медичну маску. Ці запобіжні заходи актуальні, бо збудники передаються повітряно-крапельним шляхом.

Фото - Мілістан Мультисимптомний каплети №12
207.90 грн

Грип

Основна відмінність між ГРВІ та грипом у лікуванні - бажане призначення противірусних препаратів. Терапія може проводитися в стаціонарі (особливо, якщо присутні ускладнення). Антибіотики застосовуються в разі бактеріальних ускладнень. 

Також фахівці призначають засоби, які чинять симптоматичний вплив на організм (наприклад, жарознижувальні або протикашльові). 

Основна профілактика грипу - проведення щорічної вакцинації перед початком осінньо-зимового періоду. Це дає змогу організму заздалегідь виробити імунітет до можливого потрапляння вірусу. 

Коронавірусна інфекція

Лікування ковіду потребує комплексного підходу на будь-якій стадії. Призначаються:

  1. Противірусні. Вони необхідні для знищення збудника і недопущення подальшого прогресування інфекційного процесу. У разі приєднання бактеріальних або грибкових ускладнень призначаються, відповідно, антибактеріальні препарати й антимікотики. 

  2. Патогенетичні засоби. Оскільки патогенез хвороби складний, для досягнення успішного результату необхідно впливати на всі його ланки. Наприклад, щоб попередити або зупинити розвиток цитокінового шторму, лікарі призначають кортикостероїди. 

  3. Симптоматичні засоби. Необхідні, щоб полегшити стан хворого. 

Лікарі призначають терапію і коригують її залежно від спостережуваних змін. 

Профілактика коронавірусної інфекції - дотримання соціальної дистанції, носіння засобів індивідуального захисту та своєчасна вакцинація з обов'язковими ревакцинаціями. 

Коли звертатися до лікаря

Рекомендується звертатися до фахівця одразу при виявленні перших симптомів. Навіть якщо ви знаєте, як відрізнити ГРВІ від грипу та ковіду, не варто займатися самолікуванням без попередньої діагностики. 

Однак негайно варто звернутися до лікаря в разі:

  • виникненні задишки, труднощів із диханням;

  • появі булькаючих хрипів;

  • наявності патологічних симптомів довше 10 днів;

  • зникненні запахів або смаку;

  • характерному грипозному головному болю;

  • різкому погіршенні загального стану. 

Так можна вчасно пройти діагностику, отримати діагноз та індивідуальну схему ефективного лікування. 

Міфи та помилки

Існує безліч міфів щодо респіраторних патологій, у які пацієнти продовжують вірити досі:

  1. Єдині відмінності грипу від ГРВІ - це наявність обов'язкової пневмонії. Це не так - грип навіть на початкових стадіях супроводжується досить характерними симптомами, за якими його можна відрізнити, а пневмонія розвивається тільки в частини пацієнтів. 

  2. Діти не хворіють на ковід. Ця хибна думка з'явилася, оскільки в дитячому віці хвороба часто протікає легко або супроводжується порушеннями травлення. Однак серед дітей фіксується безліч випадків захворювань на коронавірусну інфекцію. 

  3. Якщо збережені запахи та смаки, це - не ковід. Аносмія - дійсно частий і значущий симптом ковіду, проте для встановлення діагнозу її наявність необов'язкова. 

  4. Застуда розвивається, якщо замерзнути. Переохолодження - не причина хвороби, а сприятливий фактор, який знижує імунітет. При цьому для розвитку патологічного процесу необхідний вірус. 

  5. Застуда та грип лікуються антибіотиками. Ці захворювання - вірусної природи. Антибіотики не чинять ефекту на віруси, але можуть призвести до антибіотикорезистентності.

Якщо у вас виникають ще якісь запитання, їх краще поставити своєму лікарю. Так ви отримаєте найбільш правильну й актуальну інформацію. 

Висновок

Ми розібралися, як розрізнити грип і ГРВІ, чим від них відрізняється коронавірусна інфекція. Пам'ятайте, незалежно від нозології, вам слід за перших же патологічних ознак звертатися до фахівця. Він встановить діагноз і розповість, що робити в разі застуди, як лікувати грип. У разі виявлення важких форм може знадобитися стаціонарне лікування. 

Часті запитання

Що приймати під час ковіду?

Ліки при коронавірусній інфекції повинен призначати лікар - це можуть бути противірусні, імуносупресори та симптоматичні засоби. 

Що допомагає від застуди?

Найчастіше достатньо симптоматичного лікування - жарознижувальних, судинозвужувальних, знеболювальних і антисептичних спреїв. 

Як розрізнити грип, ГРВІ та застуду?

Основні відмінності грипу та застуди - це високий рівень інтоксикації в першому випадку, характерний головний біль, задишка і проблеми з диханням, відсутність катару верхніх дихальних шляхів. Застуда проходить швидше і не зачіпає легені, а пацієнт повністю одужує. 

Чим ГРВІ відрізняється від застуди?

Найчастіше пацієнти ототожнюють ці два терміни. Насправді, поняття гостре респіраторно-вірусне захворювання включає також і грип, і коронавірус.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари