У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Мастопатія – хвороба цивілізації

Мастопатія – хвороба цивілізації

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 12 квітня 2024
Змінено: 12 квітня 2024
125
13 хв читати

Мастопатія - це поширена хвороба, яка найчастіше діагностується у жінок віком після 45 років. Це пов'язано з імовірним настанням перших симптомів клімаксу, гормональним дисбалансом і загальною перебудовою організму. Зміни в молочних залозах вивчає мамологія - розділ медицини, присвячений здоров'ю грудних залоз, зокрема особливостям їхніх вікових змін і впливу на них чинників довкілля.

Молочні залози у жінок піддаються впливу безлічі шкідливих чинників - переохолодженню, носінню тісної білизни, гормональним перебудовам. У зв'язку з цим так важливо періодично перевіряти їхній стан і переконуватися у відсутності патологій, щоб, у разі потреби, вчасно звернутися до фахівців і отримати допомогу. У цій статті ми розглянемо, що це за хвороба, як не пропустити її появу, яке лікування може знадобитися і чим вона може бути небезпечна.

Що таке мастопатія молочної залози

Мастопатія - це незапальна патологія, яка характеризується формуванням доброякісних новоутворень у тканинах молочних залоз - вузлів, кістозних порожнин та інших. Залежно від поширеності процесу, виокремлюють дві форми, в яких може проявлятися фіброзно кістозна мастопатія:

  1. Вузлова. Такий діагноз ставиться, якщо в тканинах залози з'являються окремі або множинні вогнища ущільнень, формування кіст або вузлів. При цьому навіть один такий осередок - повноцінний прояв захворювання.

  2. Дифузна. Діагностується, якщо ураження охоплюють усі тканини залози без виражених меж. Це можуть бути залозисті новоутворення (такий стан називається аденозом), кістозні або дифузний фіброз залози. При цьому в деяких жінок виникають змішані варіанти.

Така класифікація необхідна, щоб вчасно відрізнити перші прояви і надати пацієнтці своєчасну допомогу. Так, саме за вузлової мастопатії жінка під час самообстеження може виявити характерні ущільнення в грудях.

Фото - МАСТОДИНОН КРАПЛІ 50МЛ
389.20 грн

Симптоми мастопатії

Щоб запідозрити розвиток мастопатії, достатньо звернути увагу на появу досить характерних ознак. Їх може бути кілька, проте навіть наявність одного симптому з нижчезазначеного списку має стати приводом для звернення до мамолога:

  1. Поява хворобливості. Вона може бути постійною або виникати періодично, іноді - маскуватися під інші захворювання. Так, біль над лівими грудьми ближче до пахви часто плутають із міжреберною невралгією чи серцевим болем, однак це - характерна ознака мастопатії, особливо якщо він з'являється або посилюється з початком передменструального синдрому.

  2. Виділення із сосків. Вони прозорі, серозного характеру, без запаху. У них відсутні домішки крові або гною. При цьому зазвичай не потрібно натискати на залозу, виділення рідини відбувається самостійно і вільно.

  3. Поява новоутворень. Це можуть бути еластичні гладкі ущільнення, виражені вузли або горбисте утворення, що вільно рухається під шкірою. Зазвичай описані новоутворення безболісні й не приносять дискомфорту, можуть мимовільно зникати та з'являтися з певною періодичністю.

  4. Збільшення залози або утворень у ній, що супроводжується болючістю, у другій половині циклу.

При цьому зовнішні ознаки раку молочної залози можуть частково повторювати симптоматику мастопатії (за винятком характерного симптому лимонної шкірки, втягнення соска), тому за їхньої появи слід негайно звернутися до мамолога.

Фото - Масто-гран гомеопатичні гранули 10г
Виробник: НГС ЧАО (Украина, Киев)
292.30 грн

Причини мастопатії

На розвиток хвороби має великий вплив спосіб життя жінки. Тому до факторів ризику належать:

  • психоемоційне перенапруження - постійні стреси, втома, емоційне вигорання, безсоння;

  • ендокринні захворювання (зокрема, проблеми в роботі щитоподібної залози та яєчників);

  • пізня вагітність, нерегулярне статеве життя або занадто ранній чи пізній його початок;

  • настання клімаксу;

  • травматизація або інші шкідливі впливи (зокрема, переохолодження);

  • рішення відмовитися від грудного вигодовування;

  • ожиріння і малоактивний спосіб життя;

  • шкідливі звички - куріння та вживання алкоголю. 

На тлі такого впливу можуть розвиватися болі в молочній залозі, кісти, ущільнення тканини. Тому варто стежити за своїм способом життя, щоб уникнути появи цих симптомів. 

Діагностика мастопатії

Якщо розвивається мастопатія, симптоми можуть бути недостатньо специфічними, щоб без проведення діагностичних заходів установити діагноз, проте вони досить однозначні, щоб запідозрити розвиток патології та звернутися до лікаря.

Мамолог обов'язково проводить огляд і пальпацію, щоб виявити можливі шкірні зміни або ущільнення в тканині. Обов'язково обстежуються і найближчі групи лімфатичних вузлів - їхнє збільшення або утворення пакетів може свідчити про злоякісну природу змін. Також використовуються інструментальні методи:

  1. УЗД молочних залоз. Призначається молодим жінкам (до 30 років), оскільки в структурі переважає залозиста тканина, яку краще і детальніше відображає ультразвук. З його допомогою можна виявити ділянки різної щільності та визначити, чи нормальні такі зміни.

  2. Мамографія. Проводиться жінкам, старшим за 30 років, тому що в структурі починає переважати жирова тканина, яку складно диференціювати за допомогою ультразвукових хвиль. Рентген добре відображає кальцифікацію. Також це дослідження використовується, якщо було виявлено значне збільшення залози.

  3. Біопсія молочної залози. Проводиться при виявленні патологічно зміненої зони. Голкою для біопсії витягують зразки тканини, які потім відправляють у лабораторію і досліджують на предмет виявлення злоякісних клітин.

Перерахована діагностика може бути призначена лікарем у разі підозри на розвиток захворювання. Він трактує результати і на їхній підставі вибирає необхідний метод терапії.

Фото - Мастодинон табл. N60
Виробник: Bionorica
465.60 грн

Лікування мастопатії

Питання, як лікувати мастопатію, вирішується індивідуально для кожної пацієнтки. Застосовується кілька методів залежно від інтенсивності симптоматики та ступеня патологічних змін. 

Медикаментозна терапія

Застосовують такі групи препаратів:

  • протизапальні - вони надають одночасно знеболювальний ефект і знижують інтенсивність запальних змін;

  • оральні контрацептиви - впливають на гормональний баланс і зупиняють прогресування хвороби. 

У деяких випадках медикаментозної та гормонотерапії достатньо для одужання. 

Хірургічне втручання

Лікування мастопатії може бути і хірургічним:

  • висічення вузлів і кісти - проводиться в рідкісних випадках;

  • пункція кісти - видалення рідини призводить до полегшення симптоматики. 

Альтернативні методи 

Якщо виникають симптоми фіброзно-кістозної мастопатії, можна почати її лікування і з альтернативних методів - нормалізації способу життя, вживання вітамінів. Однак це допустимо тільки на ранніх стадіях, і краще все ж звернутися до фахівця.

Профілактика мастопатії

Щоб не допустити виникнення патологічних змін, необхідно дотримуватися деяких правил профілактики. Насамперед до них відносять самообстеження. 

Жінка повинна перевіряти стан грудей щомісяця, приблизно на 7-10 день циклу. Якщо обстежувати себе щомісяця в один і той самий день, можна помітити появу навіть незначних змін у тканинах. Обстеження проводиться в кілька етапів:

  1. Огляд натільної білизни. Для мастопатії характерні виділення із сосків - як правило, вони серозні, без запаху, і їх виділення не приносить дискомфорту (а також не вимагає натискання). Тому найкращий спосіб їх виявити - звернути увагу на сліди на білизні.

  2. Огляд шкірних покривів і сосків. У нормі на шкірі відсутні почервоніння, зміни щільності. Сосок не повинен бути втягнутий, вони мають виглядати однаково. У нормі на шкірі відсутні дефекти - виразки або тріщини.

  3. Огляд усієї залози. Залози мають бути приблизно одного розміру, симетрично переміщатися під час аналогічних рухів і розташовуватися на одному рівні. Зовні не повинно бути значних змін форми.

  4. Пальпація. Вона проводиться стоячи і лежачи, необхідно пропальпувати кожну ділянку грудей. У нормі молочна залоза пружна й еластична, без ущільнень або нерівних вузлів. Пальпувати її необхідно, зокрема, при піднятій і опущеній руці.

Така самодіагностика дасть змогу вчасно виявити патологічні зміни в структурі залоз, однак, якщо з'явилися будь-які симптоми, які вас турбують, необхідно звернутися до лікаря навіть за відсутності пальпаторної або візуальної зміни тканин.

Також до профілактики розвитку мастопатії належать такі заходи:

  • відмова від куріння та зловживання алкоголем (та інших шкідливих звичок);

  • запровадження щоденної фізичної активності на достатньому рівні.

Важливий фактор у розвитку мастопатії - надмірна вага. Тому рекомендується стежити за харчуванням і масою тіла.

Обов'язковий етап профілактики - періодичне відвідування фахівця для проведення інструментальної діагностики. Після огляду і пальпації мамолог проводить УЗД молочних залоз або мамографію (залежно від показань і віку пацієнтки). 

Міфи та помилки про мастопатію

Навколо мастопатії ходить безліч міфів, у які досі вірить більшість жінок:

  1. Мастопатія обов'язково перейде в рак. Ця патологія вважається передраковим захворюванням, проте вона не обов'язково призводить до формування злоякісного новоутворення. У деяких жінок навіть без лікування ці зміни довгий час не ускладнюються. 

  2. Мастопатія - це генетичне захворювання. Генетична схильність може зумовлювати розвиток онкологічного процесу, проте на формування мастопатії впливає спосіб життя, наявність шкідливих звичок, проблеми з харчуванням і гормональні зміни. 

  3. За мастопатії заборонено відвідувати спа-процедури та робити масаж. Молочні залози краще не піддавати впливу прямого ультрафіолету, а масаж має бути щадним. Утім, ці вимоги вірні й для здорових залоз. 

  4. Поява мастопатії не залежить від носіння білизни. Це твердження просувається в маси, в основному, виробниками бюстгальтерів. Носіння тісної білизни ускладнює кровотік і може призвести до формування мастопатії. 

Не слід вірити в ці хибні думки - це може призвести до розвитку та пізньої діагностики мастопатії. 

Життя після лікування мастопатії

Ця хвороба в деяких випадках може рецидивувати. Це пов'язано з тим, що на її розвиток від самого початку великий вплив має соціальний аспект. Відповідно, якщо жінка після проходження курсу терапії не змінить звичний спосіб життя, великий шанс повторного розвитку патологічного процесу. Тому лікарі рекомендують після завершення лікування та реабілітації дотримуватися таких правил:

  • за можливості уникати стресів, можливо, записатися до психолога, щоб поліпшити свій психоемоційний стан;

  • зайнятися спортом - йдеться не про важкі професійні види спорту, а про щоденну фізичну активність;

  • відмовитися від шкідливих звичок - куріння і вживання алкоголю негативно впливають на стан молочних залоз.

Також не забувайте про необхідність вчасно відвідувати мамолога. Періодична самодіагностика та інструментальні обстеження необхідні всім жінкам, проте якщо вже фіксувалися випадки виникнення відхилень, необхідно відвідувати фахівця частіше.

Висновок

Розібравшись, що таке мастопатія, можна помітити, що вона не дарма вважається "хворобою цивілізації". Фактори, що впливають на її виникнення (шкідливі звички, знижений рівень фізичної активності, ожиріння) можуть бути скориговані правильним способом життя. Також важливо за можливості уникати стресів і регулярно обстежувати свої груди на наявність можливих ущільнень або інших патологічних змін.

У разі виявлення симптомів варто звернутися до лікаря і пройти ретельну діагностику. Після цього вам призначать ефективне лікування. Після одужання слід дотримуватися низки профілактичних заходів, які дадуть вам змогу не захворіти повторно та зберегти здоров'я на довгий термін.

Часті запитання

Фіброзно-кістозна мастопатія - чи небезпечно це?

Сама по собі мастопатія приносить пацієнткам дискомфорт, проте не загрожує життю і здоров'ю. Небезпечні її можливі ускладнення, оскільки її відносять до передпухлинних захворювань. Вузли та кісти здатні малігнізуватися, що призведе до формування онкопатології. Більш того, симптоми мастопатії можуть деякий час маскувати ознаки раку молочної залози, що призводить до пізньої діагностики та несвоєчасного початку лікування. У випадку зі злоякісними утвореннями це значно погіршує прогноз.

Як лікувати мастопатію?

Якщо у вас з'явилися симптоми мастопатії, необхідно звернутися до фахівця для уточнення діагнозу. Якщо він підтвердиться, лікар призначить відповідну терапію - прийом знеболювальних і протизапальних препаратів, лікування гормональними засобами (наприклад, оральними контрацептивами). У важких випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари