У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Симптоми гастриту: у жінок, чоловіків, дітей. Що робити за підозри на гастрит?

Симптоми гастриту: у жінок, чоловіків, дітей. Що робити за підозри на гастрит?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 14 травня 2024
Змінено: 7 червня 2024
201
15 хв читати

Захворювання шлунково-кишкового тракту - це часта патологія, яка останнім часом дедалі частіше зустрічається в молодих людей і навіть дітей. Запалення слизової шлунка діагностується частіше за інших, оскільки ця хвороба виникає на тлі чинників, які, так чи інакше, присутні в житті практично кожної людини. 

Тому всім рекомендується знати, що таке гастрит - це допоможе вчасно виявити характерні симптоми та звернутися до лікаря. Запальний процес не тільки спричиняє постійний дискомфорт, а й значно ускладнює і порушує процес природного травлення. При цьому фахівці виділяють безліч його форм, у зв'язку з чим тільки лікар може визначити, як лікувати гастрит у конкретного пацієнта. З огляду на абсолютно різний патогенез окремих видів захворювання, марно й небезпечно намагатися вилікувати його в домашніх умовах.

Що таке гастрит

Гастрит - це запалення шлунка, яке виникає внаслідок впливу на слизову оболонку подразнювальних чинників. Це завжди пов'язано зі збільшенням концентрації чинників агресії (які в нормі нейтралізуються чинниками захисту) - соляної кислоти, речовин, що надходять ззовні. На тлі такого дисбалансу слизова контактує з подразником і запалюється, що негайно позначається на процесі перетравлення їжі та загальному стані хворого. 

Фото - Гавіскон подвійної дії суспензія 150мл
161.70 грн

Причини гастриту можуть бути різноманітними - як правило, в кожному випадку можна виділити кілька переважаючих чинників. До них належать:

  1. Зараження Helicobacter pylori. Це - найчастіша етіологія хвороби, оскільки бактерія стійка до дії шлункового соку і, опиняючись усередині, спокійно розмножується в стінках шлунка, спричиняючи виражений запальний процес. 

  2. Значні порушення режиму харчування. У нормі шлунковий сік виробляється приблизно в один час, коли людина зазвичай вживає їжу. Це відбувається для полегшення процесу травлення. Якщо ж режим відсутній, періодично в шлунку виявляється деяка кількість соляної кислоти, яка не перетравлює їжу, а просто контактує зі стінками, руйнуючи захисний шар. 

  3. Вживання шкідливих продуктів. Постійне вживання в їжу смаженого, гострого та жирного може призвести до зайвого виділення шлункового соку та постійного подразнення слизової, що призведе до запального процесу. 

  4. Вживання алкоголю. Етанол значно змінює рН середовища, чинить подразнювальну та руйнівну дію на клітини слизової. Його систематичний прийом швидко призведе до гастриту або виразкової хвороби. 

  5. Лікування низкою препаратів. Найвідоміші представники цієї групи - нестероїдні протизапальні. Тривалий курс лікування ними негативно позначається на стані слизової. 

У рідкісних випадках гострий запальний процес виникає через потрапляння в шлунок небезпечних хімічних речовин. Найчастіше такі випадки реєструються в педіатрії, оскільки маленькі діти через незнання можуть ковтати побутову хімію та інші подібні рідини. 

Серйозним фактором ризику вважаються постійні стреси (на цьому тлі навіть можуть виникати виразкові дефекти). Впливає і гормональний дисбаланс.

Класифікація

Існує безліч класифікацій цього захворювання. До найбільш значущих можна віднести поділ на гострий і хронічний:

  1. Гостра форма. Як правило, виникає при одномоментному потраплянні в порожнину великої кількості агресивних хімічних речовин. Клінічна картина розвивається різко, бурхливо, часто супроводжується руйнуванням клітин слизової та формуванням ерозій і виразок. Іноді патологічний процес руйнує всі шари стінки, супроводжуючись гнійним запаленням. 

  2. Хронічна форма. Зустрічається найчастіше, розвивається поступово. Для її формування потрібен частий вплив ушкоджувальних чинників у малих дозах - саме до цього виду призводять стреси та неправильне харчування. Клінічна картина стає вираженою тільки в період загострень. 

Також важливою класифікацією для підбору лікування можна вважати поділ за рівнем кислотності (на гіпоацидний і гіперацидний гастрит) і за змінами слизової оболонки та її дистрофії (на атрофічний і гіпертрофічний). Усе це з'ясовується під час діагностики та дає змогу лікарю сформувати ефективну схему терапії. 

Фото - Фосфалюгель гель пакет 20г №20
Виробник: Pharmatis (Франция)
367.90 грн

Фото - Ренні таблетки жувальні з апельсиновим смаком №24
212.40 грн

Основні ознаки гастриту

Гостра форма і загострення за хронічної форми проявляються практично однаково. Приводом для занепокоєння мають стати:

  • біль в епігастральній ділянці, що виникає на тлі відчуття голоду або після вживання в їжу певних продуктів (гострих або гарячих);

  • відчуття кислоти в роті, відрижка кислим або гірким;

  • сухість у роті, обкладений язик, неприємний запах із рота, що посилюється в період між вживанням їжі;

  • періодична кисла блювота після їди;

  • печія. 

Інтенсивність симптоматики залежить від причини та форми захворювання. За гострого гастриту всі прояви виражені більш яскраво. Спостерігається також значне погіршення загального стану - головний біль, запаморочення, слабкість, постійний біль у животі, безсоння на тлі цих змін. 

Залежно від рівня рН можуть з'являтися специфічні симптоми. Так, печія, здуття живота, відрижка кислим - це ознаки підвищеної кислотності. Водночас втома, порушення випорожнення, неприємний запах із ротової порожнини та обкладений язик - це ознаки зниженої кислотності, яка супроводжує гіпоацидний гастрит. 

Симптоми гастриту в жінок

Симптоми гастриту шлунка у жінок можуть дещо відрізнятися, оскільки вони більше схильні до стресів, гормонального дисбалансу й аутоімунних захворювань. У зв'язку з цим на передній план часто виходять ознаки неякісного перетравлення:

  • тяжкість у животі та його здуття;

  • обкладеність язика;

  • неприємний запах із рота;

  • неперетравлені частинки їжі в калі. 

Усе це - ознаки підвищення рН, характерні для гіпоацидних станів. Тому гастрит у жінок часто може призводити до ускладнень і атрофії слизової. 

Окремою формою вважається запалення шлунка у вагітних, оскільки останнім часом його стали виявляти все частіше. Це пов'язано з різким гормональним дисбалансом, і проявляється він досить яскраво. На його маніфестацію впливає токсикоз і супутні хронічні хвороби. 

Симптоми гастриту в чоловіків

У чоловіків запалення часто розвивається на тлі стресу і порушення режиму харчування. Ще одна вагома причина - частіше вживання алкоголю. 

Найчастіше клінічна картина свідчить про підвищення рівня кислотності - спостерігаються печія, біль в епігастрії, часта відрижка. 

Симптоми гастриту в дітей

Найчастіше в ранньому віці діагностують гостру форму. Це пов'язано з проковтуванням небезпечної побутової хімії, що залишилася в доступі дитини, і клінічна картина в такого стану досить яскрава - підвищення температури, різкий біль у животі, багаторазове блювання з кров'ю. 

Однак останнім часом у дітей у молодшому шкільному віці стали дедалі частіше діагностувати і хронічний гастрит. Це пов'язано з відсутністю правильного режиму харчування, коли батьки вводять у раціон дитини всі дорослі страви, не усвідомлюючи того, що травна система не до кінця сформована. Шлунок просто не виробляє достатню кількість ферментів, щоб перетравити "важку" їжу. 

Найбільша кількість випадків виявлення цієї хвороби спостерігається в підлітковому віці. Це пов'язано з відсутністю режиму харчування, частим вживанням шкідливих продуктів, гормональним дисбалансом і недосипом. Тому в безлічі школярів діагностують хронічний гастрит. Проявляється він так само, як і в дорослих. 

Фото - Гавіскон таблетки №24
Виробник: Reckitt Benckiser
140.90 грн

Коли звертатися до лікаря

Більшість людей насамперед переймаються питанням, як зняти біль у разі гастриту в домашніх умовах, тому що симптоми приносять великий дискомфорт. Однак пам'ятайте - не завжди варто намагатися надавати собі симптоматичну допомогу. Краще звернутися до фахівця ще за появи перших симптомів - так лікування буде максимально ефективним і комфортним для вас. 

Негайно звернутися по допомогу слід у разі появи:

  • різкого болю в животі, який не минає з часом;

  • багаторазовій блювоті;

  • вираженому напруженні м'язів черевної стінки;

  • появі крові в блювотних масах.

Перелічені ознаки можуть супроводжувати одне з грізних ускладнень гастриту - формування виразок, їхнє проривання або кровотеча з них. Такі патології можуть виникати, якщо не лікувати первинне запалення, тому не затягуйте з походом до гастроентеролога.

Діагностика гастриту

Правильне лікування гастриту можна підібрати тільки після ретельної діагностики. Вона може бути лабораторною та інструментальною. Проводяться:

  1. Тести на виявлення хелікобактерної інфекції. Вони необхідні, щоб визначитися з тим, чи потрібно вводити в схему лікування антибактеріальну терапію. Виконується дихальний тест, аналіз крові. 

  2. Аналіз калу на приховану кров. Потрібен для виявлення згаданих вище ускладнень. 

  3. Езофагогастродуоденоскопія. Ендоскопічний метод, що дає змогу оцінити стан слизової стравоходу, шлунка і початкового відділу тонкого кишківника. Так можна оцінити локалізацію запалення та його особливості. 

  4. Гістологічне та цитологічне дослідження біоптату. Проводяться, щоб виявити можливу малігнізацію клітин (формування пухлини) та отримати матеріал для проведення деяких тестів на Helicobacter pylori. 

Необхідний обсяг досліджень визначає лікар залежно від стану пацієнта та присутньої клінічної симптоматики. 

Фото - Збір Гастрофіт пакети 1,5г №20
Виробник: ЕЙМ ТОВ м. Харків
91.30 грн

Загальні принципи лікування гастриту

Перше правило успішної терапії при гастриті - це зміна способу життя. Тільки виключивши вплив шкідливих чинників, можна гарантувати успіх від застосування медикаментів. Тому рекомендується:

  1. Відмовитися від шкідливих звичок. Куріння і вживання алкоголю призводять до постійного запалення слизової, тому необхідно повністю виключити їх. 

  2. Налагодити режим дробового харчування. Це допоможе знизити інтенсивність патологічного процесу в слизовій і зменшити згубний вплив на неї соляної кислоти. 

  3. Дотримуватися дієти. Лікар розповість вам, що можна їсти в разі гастриту - цей список містить нежирну рибу та м'ясо (відварені, тушковані або запечені), овочі (приготовані аналогічно), м'які каші та іншу їжу, яка не провокує активне виділення великої кількості соляної кислоти. Однак варто пам'ятати, що не можна їсти в разі гастриту - будь-яку жирну, смажену та гостру їжу, борошняні вироби, продукти, що провокують газоутворення, особливо за підвищеної кислотності шлунка. 

  4. Нормалізувати режим сну та відпочинку. Це зменшить кількість стресів, знизить рівень тривоги та підвищить стійкість вашої нервової системи до дратівливих чинників. 

Також обов'язково призначають лікарські препарати:

  • в'яжучі та обволікаючі - для захисту слизової;

  • антациди та інгібітори протонної помпи - для зниження рівня кислотності;

  • антибіотики - для знищення хелікобактерної інфекції;

  • ферментні препарати - у разі недостатнього вироблення шлункового соку.

Індивідуальну схему лікування складає лікар персонально для кожного пацієнта. Це залежить від ступеня тяжкості, виду виявленого гастриту, рівня кислотності та багатьох інших чинників. 

Зазвичай лікування хвороби проводиться амбулаторно, однак у разі виявлення гострої, ускладненої форми може знадобитися і стаціонарне спостереження. У випадку з дітьми таке трапляється найчастіше. 

Нетрадиційні методи лікування

Крім методів доказової медицини існує також низка народних немедикаментозних способів, у яких пропонується використовувати різні рослини:

  • відвар із вівса - після настоювання, відварювання та проціджування відвар приймають на голодний шлунок для досягнення обволікаючого ефекту;

  • сік алое - чинить протизапальну, загоювальну та заспокійливу дію на слизову;

  • олія обліпихи - також належить до обволікаючих, прискорює загоєння ушкоджень;

  • настоянка прополісу - має протизапальний ефект;

  • подорожник - нормалізує виділення захисних факторів і знижує інтенсивність запалення (тому вважається, що це чи не найкращий засіб від болю в шлунку);

  • картопляний сік - зменшує біль і запалення, має деякі антимікробні властивості;

  • насіння льону - після приготування відвару виявляє виражені обволікальні властивості. 

Перераховані методи можуть спрацювати, але тільки за умови паралельного приймання медикаментів, оскільки інтенсивність їхнього впливу не завжди достатня. Тому за появи характерних симптомів не варто займатися самолікуванням - краще зверніться до лікаря.

Фото - Лактофільтрум таблетки №60 (15х4)
Виробник: ТОВ АВВА-Україна
409.10 грн

Профілактика гастриту

Як уже уточнювалося, основу профілактики розвитку цієї хвороби становить корекція способу життя. Вона включає:

  • правильне харчування, що включає різноманітні за складом, але приготовані з малою кількістю жиру страви, відмову від гострих соусів і помірну кількість борошняного в раціоні;

  • відмова від алкоголю і куріння;

  • дотримання режиму харчування. 

Також обов'язково знизити кількість стресу - більше відпочивайте, дбайте про достатню кількість сну. 

Висновок

У цій статті ми розібралися, як проявляється гастрит і які причини його виникнення. Пам'ятайте, що вживати за гастриту і як довго, може призначити тільки лікар, тому за появи болю в животі, відрижки, печії та неприємного запаху з рота слід звернутися по професійну консультацію.

Часті запитання

Як нормалізувати кислотність шлунка?

Якщо у вас з'явилися симптоми гастриту, кислотність, найімовірніше, порушена. Необхідно звернутися до фахівця, який з'ясує, знижена вона чи підвищена. Після цього вам призначать відповідні препарати - наприклад, антациди для її зниження, ферменти - для відновлення травлення в разі зниження вироблення шлункового соку.

Болить шлунок - що прийняти?

Що пити за болю в шлунку, може визначити тільки лікар. Необхідно дізнатися, що спричинило больовий синдром - наприклад, у разі спазмів допоможуть спазмолітики, а в разі запалення - комплексна терапія гастриту.

Як зрозуміти, що у тебе гастрит?

Характерні симптоми гастриту - біль в епігастрії, періодична відрижка кислим або повітрям, періодичні нудота і блювота. Може з'явитися обкладеність язика і неприємний запах із рота, пітливість. За появи цих ознак варто відвідати гастроентеролога, який встановить точний діагноз.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари