У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Види головного болю: чим відрізняються і як позбутися

Види головного болю: чим відрізняються і як позбутися

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 22 грудня 2023
Змінено: 11 квітня 2024
617
16 хв читати

Головний біль - це одна з найчастіших скарг, з якими пацієнти зазвичай звертаються до лікаря. Він завдає безліч незручностей, заважає нормальній життєдіяльності, ускладнює будь-яку роботу. Цефалгія може зустрічатися в будь-якому віці й у людей будь-якої статі.

Статистично найчастіше на неї страждають молоді жінки, а найрідше - маленькі діти. При цьому поява дискомфорту може бути не тільки самостійним станом, а й свідчити про розвиток безлічі захворювань інфекційного або запального генезу. Тому не рекомендується займатися самолікуванням - краще відвідати лікаря й отримати чіткі рекомендації.

Варіантів, що робити, якщо болить голова, безліч. Вони залежать від причини, яка спричинила цефалгію, її інтенсивності, навіть віку пацієнта. До того ж, з погляду патогенезу можна виділити кілька видів цефалгії, кожен з яких потребує індивідуального підходу до терапії. Ще на етапі самодіагностики можна запідозрити, які саме порушення відбуваються в організмі, і допомогти собі до звернення до лікарів. У цій статті ми розглянемо основні варіанти цього симптому і застосовуване лікування.

Основні види головного болю

Якщо людина відчуває дискомфорт у ділянці голови, це свідчить про можливі порушення в роботі різних систем:

  • нервової - мова може йти про мозкові оболонки або периферичний відділ;

  • опорно-рухового апарату;

  • психіки;

  • загального метаболізму.

При цьому, залежно від причин, помітно відрізнятиметься локалізація та особливості больових відчуттів. Тому фахівці виділяють окремі типи головного болю, які найчастіше зустрічаються в клінічній практиці.

Мігрень

Один із різновидів, що часто зустрічається в молодому віці. Найчастіше він виникає в жінок, тож раніше його появу пов'язували з нападами істерії, однак такий варіант патогенезу лікарі спростували, дослідивши сприятливі чинники.

Причини та симптоми мігрені

Сучасна теорія свідчить, що причиною мігренозного нападу стають судинні спазми в голові. Симптоми починаються з аури, яка провокує погіршення зору, появу перед очима кольорових плям, можливий дискомфорт у скронях, але його ще не можна назвати болем. У частини пацієнтів навіть порушується мовлення, проте це не вважається частим проявом.

Основна ознака - біль у скронях (найчастіше - тільки в одній). Він поступово наростає, захоплюючи одну половину обличчя. Дискомфорт при цьому настільки виражений, що стає неможливо займатися звичайною діяльністю. Напад може тривати до кількох годин, після чого симптоми поступово зникають. На піку розвитку симптоматики іноді відбувається блювота.

Методи лікування та полегшення симптомів

З огляду на вираженість порушень, тільки лікар має вирішувати, що робити в разі мігрені. Це пов'язано з небезпекою неправильної самодіагностики - порушення під час аури можуть супроводжувати і серйозну неврологічну патологію (наприклад, інсульт). Тому за такого сильного болю рекомендується відразу звертатися до фахівця.

Лікування залежить від сприйнятливості хворого до ліків і тяжкості стану. Так, частині пацієнтів достатньо звичайних знеболювальних, які можна придбати в аптеці без рецепта, а іншим необхідне призначення більш серйозних ліків. Іноді призначають препарати, що надають і додатковий ефект, наприклад, протисудомні.

Фото - Темпалгін таблетки №20
133.40 грн
Фото - Цитрамон Екстра таблетки №10
Виробник: ПрАТ Фармацевтична фірма Дарниця
80.30 грн

Тензійний головний біль

Головний біль напруження належить до самостійних видів - він виникає не на тлі патології, а ідіопатично. Його можна вважати найпоширенішою формою, він теж частіше трапляється в молодому та середньому віці.

Характеристики та причини тензійного болю

Основна причина, яка спричиняє цей варіант симптому - постійний стрес і необхідність зосереджуватися на складній діяльності. Тому його розвиток асоціюють із напруженою роботою чи навчанням, емоційними переживаннями.

Цей біль легко відрізнити від інших - він наростає поступово, має давлячий характер, не буває гострим, але може іррадіювати в шию. Він схильний посилюватися, якщо в такому стані продовжити працювати. Її тривалість може становити до кількох годин, тому варто надати собі допомогу на початку нападу.

Способи запобігання та лікування

Як правило, для лікування достатньо стандартних знеболювальних (парацетамолу або ібупрофену). Однак можна заздалегідь запобігти погіршенню стану, якщо приділити увагу своєму здоров'ю - уникати стресових ситуацій, перенапруження на роботі. У процесі виконання складних завдань обов'язково виділяйте час для відпочинку, масажу шиї та розслаблення.

Кластерні головні болі

Вони частіше розвиваються у чоловіків середнього віку, для них також не характерна наявність прямої причини. У жінок такі напади трапляються значно рідше.

Унікальні риси та фактори ризику

Свою назву цей різновид отримав через характерний груповий розвиток симптомів. Протягом певного часу (як правило, до трьох місяців) кілька разів на день виникає сильний головний біль. В іншу пору року пацієнта нічого не турбує. Сам напад триває близько години і може супроводжуватися не тільки болем у ділянці ока та скроні, а й сльозотечею та погіршенням носового дихання. Чітку етіологію виявити поки що не вдалося, проте вважається, що ймовірність її виникнення підвищується на тлі шкідливих звичок, зокрема, куріння.

Ефективні методи полегшення болю

Для надання допомоги потрібні серйозні препарати - місцеві анестетики або триптани. Вони допомагають зменшити інтенсивність симптоматики, але призначатися мають тільки під контролем лікаря.

Синусит і головний біль

Такий біль належить до вторинних, оскільки є симптомом основного запального захворювання. Відповідно, важливий етап діагностики - знайти причину.

Як пов'язані синусит і біль у голові

У разі запалення пазух у них починає накопичуватися велика кількість слизу та гнійних виділень. Поступово виділення заповнюють увесь вільний простір, проте їхній синтез триває - тоді вміст тисне на стінки, що й призводить до больових відчуттів. Як правило, дискомфорт відчувається в ділянці вилиць, чола і носа, а загальні неприємні відчуття пов'язані з інтоксикацією.

Лікування синуситу та зменшення пов'язаних із ним головних болів

Незважаючи на те, що в пацієнта болить голова, що робити в цьому випадку має вирішувати оториноларинголог. Основне лікування спрямоване на боротьбу із захворюванням - у ніс вводять судинозвужувальні препарати, які розширюють вивідну протоку з пазухи, що полегшує евакуацію слизу. Іноді потрібне введення антибіотиків або інших специфічних засобів, які може призначити тільки лікар.

Причини головного болю

Причин, чому болить голова, може бути безліч. Цей симптом не можна назвати специфічним, проте його, як згадувалося вище, поділяють на два типи:

  • первинний біль - розвивається без зрозумілої етіології;

  • вторинний - виникає через розвиток основного захворювання.

Тому можна виокремити безліч чинників, які провокують головні болі. Причини можна умовно розділити на фізіологічні та медичні.

Фізіологічні причини

Іноді цей симптом виникає на тлі відсутності хвороб, коли порушення стану пов'язані з неправильним способом життя. До них можна віднести:

  1. Стрес. Постійні переживання призводять до виснаження адаптаційних можливостей нервової системи, через що можуть з'являтися тензійні болі. Цю реакцію можна вважати ознакою неврозу, що починається.

  2. Нестача сну. Через нього організм не встигає відновитися після роботи - ресурси також поступово виснажуються, тому що тіло і психіка не отримують можливості відпочити і відновити сили.

  3. Неправильне харчування. Провокує метаболічні порушення, згубно позначається на стані печінки, яка в нормі повинна забезпечувати детоксикацію організму. Це негативно позначається на стані ЦНС.

Також біль у голові може супроводжувати низку станів, з якими стикається безліч людей, наприклад, передменструальний синдром. У більшості випадків він не потребує корекції, оскільки гормональні порушення в цей час фізіологічно обґрунтовані.

Фото - Спазмалгон таблетки №50
Виробник: Balkanpharma
334.70 грн

Медичні причини

Різні захворювання найчастіше стають тим, від чого може боліти голова. Як правило, при цьому симптоми більш виражені, адже порушується загальний стан. Можна виділити такі патології:

  1. Нейроциркуляторна дистонія. Хронічне захворювання, для якого характерні періодичні напади запаморочення, головного болю та інших симптомів, пов'язаних зі зміною тонусу судин.

  2. Бактеріальний або вірусний менінгіт, менінгоенцефаліт. При них уражаються мозкові оболонки, що викликає сильну стимуляцію великої кількості нервових закінчень.

  3. Гіпертонічна хвороба (особливо - гіпертонічний криз). Тиск при цьому зростає і в судинах головного мозку, що й спричиняє больовий синдром.

  4. Ураження периферичних нервів. Якщо уражаються нервові закінчення в ділянці обличчя або голови, може бути сильний дискомфорт.

  5. Ішемічний і геморагічний інсульт. Через розрив судини в головному мозку або її закупорку виникає сильна цефалгія, яка супроводжується іншими неврологічними симптомами.

  6. Шийний остеохондроз. Одним із перших його симптомів завжди буде біль у шиї, що іррадіює в голову.

  7. Мозкова аневризма. Випинання стінки судини в головному мозку може призводити до різкого інтенсивного болю.

  8. Доброякісні або злоякісні пухлини. Розростаючись, вони спричиняють здавлення мозкової тканини і чутливих оболонок, через що з'являється больовий синдром.

  9. Скроневий артеріїт. Супроводжується також порушеннями сну, зниженням зору, дискомфортом у ділянці плеча або бічної поверхні шиї.

  10. Підвищення внутрішньочерепного тиску. Спостерігається після травм або в разі гідроцефалії.

Ще причиною можуть стати інфекційні патології, зокрема, грип. Цефалгія в цьому разі - прояв інтоксикації, проте для неї характерна специфічна локалізація в ділянці чола та очних яблук. Вона спостерігається і в разі похмілля, коли після вживання великої кількості алкоголю значно порушується загальний стан.

Симптоми головного болю

Незалежно від чого болить голова, цей стан супроводжується загальними порушеннями, оскільки в умовах постійного дискомфорту неможливо вести звичайне життя. Усі розлади, що виникають, можна умовно розділити на дві групи - фізичні та психологічні (емоційні).

Фізичні прояви

Цефалгія супроводжується низкою фізіологічних ознак:

  • нудота;

  • погіршення зору;

  • шум у вухах;

  • дзвін у вухах;

  • гіперакузія;

  • можливе блювання (при ураженні нервової системи).

За зонами головний біль розділяється для простоти діагностики - він може локалізуватися в будь-якій ділянці.

Фото - Фармадол таблетки №50
Виробник: ПАТ Фармак
167.40 грн
Фото - Аффида Плюс 200мг/500мг таблетки №10
Виробник: Дельта Медікел Промоушнз АГ
150.00 грн

Емоційні симптоми

Якщо в людини часто болить голова, це завжди призводить до загальної тривожності та емоційної лабільності. Такі люди плаксиві, дратівливі, постійно прислухаються до власного стану, стають чутливими до найменшого дискомфорту.

Як визначити тип головного болю за симптомами

Фахівці виділяють певні види головного болю за зонами, щоб легше було на етапах первинної діагностики встановити можливу причину:

  • у ділянці однієї скроні або половини голови - мігрень;

  • у ділянці потилиці - гіпертонія або криз;

  • оперізувальний - нервове перенапруження;

  • болить голова зверху або в ділянці чола - грип або офтальмологічні порушення;

  • у лицьовій частині - синусит або ураження нервових волокон;

  • по задній поверхні шиї та в ділянці скронь - шийний остеохондроз.

Таким чином, за локалізацією можна запідозрити основну патологію. Додатковими критеріями може бути аура за мігрені або висока температура за інфекційних захворювань.

Методи лікування та профілактики

Оскільки цефалгія може проявитися будь-якої миті, слід знати, що робити в домашніх умовах, якщо болить голова. Існує безліч методів, здатних полегшити стан, проте варто уважно ставитися до реакції організму. Якщо вони не виявляються достатньо ефективними, необхідно звернутися до лікаря.

Медикаментозні методи

Без встановлення точного діагнозу неможливо визначити, що випити від головного болю, оскільки схема лікування відрізнятиметься залежно від патології. Можуть бути призначені:

  • засоби, що впливають на тонус судин;

  • антидепресанти;

  • анальгетики-антипіретики;

  • гангліоблокатори;

  • транквілізатори;

  • седативні.

Що допомагає від головного болю конкретному пацієнту - питання, яке вирішується в процесі підбору ефективного лікування. Іноді потрібне поєднане застосування ліків.

Фото - Нурофен Експрес Форте капсули 400мг №10
172.50 грн

Фізична активність і релаксація

Є кілька способів, як позбутися головного болю без пігулки. Здебільшого вони ефективні за цефалгії напруги, адже в її основі не лежать органічні порушення. Заняття спортом дають змогу розслабитися і відновити нормальну роботу серцево-судинної системи. Відпочинок дає змогу відновити адаптаційний ресурс центральної нервової системи.

Альтернативні методи

Також фахівці використовують деякі способи, як позбутися головного болю за допомогою фізіотерапевтичних і альтернативних методів. До них можна віднести:

  1. Акупунктуру. Метод точкового масажу спеціальними голками дає змогу впливати на рефлексогенні зони, що справді позитивно впливає на стан ЦНС і дає змогу зменшити больові відчуття.

  2. Фітотерапію. Деякі рослини мають властивості анальгетиків. Наприклад, у разі цефалгії свою ефективність довели материнка та м'ята.

Щоб зрозуміти, як зняти головний біль конкретно у вашому випадку, слід звернутися до фахівця, який підбере ефективний метод.

Коли звернутися до лікаря

Якщо у вас постійно болить голова, слід завітати до фахівця, бо це може бути ознакою важкої патології. Не можна покладатися на самолікування в питаннях здоров'я, адже стан із плином часу може погіршуватися. Також варто пам'ятати - цефалгію можуть спричиняти небезпечні захворювання. Так, судинні спазми в голові можуть призвести до інсульту.

Ознаки, що потребують медичного втручання

Обов'язково звернутися до лікаря слід, якщо:

  • є висока температура;

  • ви відчуваєте сильну нудоту, траплялися епізоди блювоти;

  • спостерігаються труднощі з мовленням, парез м'язів обличчя або кінцівок;

  • ви відзначаєте скутість м'язів шиї;

  • біль супроводжується непритомністю;

  • він триває кілька годин і трапляється три і більше разів на тиждень;

  • біль гострий і пульсуючий.

До лікаря слід звертатися, щоб зрозуміти, як позбутися мігрені, кластерних і вторинних болів, ці захворювання потребують комплексного підходу.

Важливість професійної консультації

У багатьох випадках консультація фахівця - єдиний спосіб виправити ситуацію. Для призначення лікування потрібне встановлення точного діагнозу, що можливо зробити тільки після збору анамнезу і проведення всебічної діагностики з використанням діагностичного обладнання. Тільки лікар здатний визначити, що допомагає від сильного головного болю за конкретного діагнозу, тому не слід займатися самолікуванням.

Висновок

Таким чином, цефалгія - це симптом, який може супроводжувати безліч патологічних станів, відрізнятися за локалізацією та інтенсивністю і виникати в будь-якому віці. Його діагностиці слід приділяти достатню кількість часу, бо самолікування без встановлення діагнозу ніколи не буде достатньо ефективним.

Щоб зрозуміти, що робити, коли болить голова, зверніться до фахівця. Він призначить вам необхідну терапію і замінить її в разі неефективності.

 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари