У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Акне (вугрова хвороба): причини та фактори розвитку

Акне (вугрова хвороба): причини та фактори розвитку

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 14 червня 2023
Змінено: 14 червня 2023
1371
15 хв читати

З таким неприємним явищем як акне (прищі) багато хто з нас стикався в підлітковому віці — від дерматологічних проблем страждають 75% підлітків. Проте шкірні хвороби можуть виникнути й у зрілому віці. Вугрі або акне — запальне захворювання шкірного покриву. Причина висипів — надмірне виділення сала шкіри та зміни у волосяних фолікулах. Бажання позбутися вугрів часто супроводжується видавлюванням гнійників та лікуванням у домашніх умовах. Наслідком таких процедур стають рубці на обличчі та плечах. Для запобігання появі шрамів необхідно звертатися до косметолога для профілактики та терапії дерматологічних проблем. Як правило, це захворювання говорить про проблеми всередині організму, і використовуючи лише зовнішні косметичні способи лікування, пацієнт не зможе розв'язати проблему. 

Причини акне й головні симптоми

Вугрова хвороба на тілі людини може проявлятися в результаті виникнення закритих і відкритих комедонів, пустульозних вугрів або вузлових утворень. Всі ці види акне приносять пацієнту великий дискомфорт і можуть призводити до серйозних наслідків, пов'язаних не тільки зі станом шкіри та волосяних фолікулів, а й із загальним станом організму:

  1. Закриті комедони. Вугор (прищ) на тілі виникає внаслідок збільшення розмірів сальної залози. Розширена пора покривається шаром рогових лусочок дерми. Нашарування швидко злущуються та засмічують протоку. Шкірне сало не знаходить виходу на поверхню епідермісу та розтягує порожнину залози. Наслідком такого засмічення стає надмірне розмноження представника мікрофлори шкіри, бактерії Propionobacterium acne, яке призводить до запалення. Закупорена залоза з дерматологічним салом усередині зветься комедон. Таке утворення перетворюється на прищ із чорною або білою головкою.

  2. Відкритий комедон. Ці вугрові прищі з'являються, коли обсяг шкірного сала всередині залози поступово зростає. Внаслідок цього можна спостерігати збільшення патологічного елемента у розмірах, появу помітного стрижня.

  3. Подальший розвиток хвороби призводить до появи папуло-пустульозних вугрів. Це не гострі запальні елементи, а результат затихання запалення. Завершується їх розвиток утворенням невеликої пустули, яка згодом розкриється та покриється характерною скоринкою. Така закупорка зовнішнього покриву надає шкірі обличчя нерівність. Ознаки недуги не тільки виглядають неестетично, а й можуть бути болісними. Невеликі в діаметрі вугри згодом можуть пройти безслідно, але більші — залишають рубці на шкірі. 

  4. Постакне. До нього належать рубці та потемніння шкіри у вигляді пігментних плям — ці елементи висипу залишаються на шкірі протягом тривалого часу та є наслідком регресу основних запальних утворень.

  5. Індуративне акне — це одна з найважчих форм хвороби. Вона характеризується глибоким та важким запальним процесом, що протікає в товщі шкірного покриву. На поверхні шкіри при цьому у великій кількості є щільні папули. Через велику площу патологічного процесу часто захоплюються також прилеглі тканини, у зв'язку з чим розвивається бурхлива симптоматика. Згодом це вузлове ураження залишає на своєму місці атрофічні рубці (характерні ямки на шкірі обличчя належать саме до цієї групи) та темні плями. Лікування акне у цьому випадку обов'язково має бути комплексним і проводитися під наглядом фахівця, оскільки спроби самостійної терапії можуть призвести до утворення незворотних рубців і навіть системних ускладнень.

  6. Флегмонозні. Часто розвиваються після індуративного регресу як їх ускладнення. На місці запалення та закупорки утворюються кісти різних розмірів, що містять гній. Іноді, якщо попередні утворення розташовувалися поруч, може сформуватися загальна порожнина. Ця форма характерна тільки для важкого перебігу хвороби, тому як лікувати акне такого різновиду повинен вирішувати дерматолог.

Всі вищезгадані види акне можуть бути спровоковані різними факторами. Серед причин: 

  • Гормональна перебудова організму – активний викид стероїдних гормонів, найбільш характерний для підліткового віку. Посилена секреція сальних залоз вимагає спостереження у дерматолога, який допоможе пережити цей етап.

  • ПМС — часто появу акне на шкірі можна помітити у дівчат перед початком менструації. Стероїдні гормони в організмі жінки на цьому етапі циклу досягають свого піка, що відбивається на стані зовнішнього покриву.

  • Гормональні збої — порушення вироблення статевих гормонів, що може стати причиною висипань у зрілому віці. Також серед частих причин появи прищів у жінок може бути таке захворювання, як полікістоз яєчників, а також вагітність або недавній аборт. 

  • Захворювання ШКТ — конглобатне акне може виникнути внаслідок проблем зі станом шлунково-кишкового тракту. Якщо в раціоні пацієнта спостерігається дефіцит амінокислот та корисних кислот, це може стати причиною частих висипань на тілі. 

  • Гіперкератоз — потовщення верхнього рогового шару шкіри, яке може з'явитися під одночасним впливом декількох факторів. Це дефіцит вітаміну А, вплив на шкіру шкідливих механічних або хімічних речовин. 

  • Порушення імунітету — папуло-пустульозне акне на шкірі також з'явитися в результаті перенесеного стресу. Це знижує захисні механізми шкіри, завдаючи шкоду епідермісу. 

Найчастіше причини акне є комплексними. Для підліткового віку характерні як гормональні порушення, так і постійні порушення дієти з подальшим розвитком хронічних захворювань травної системи. Тому перед початком терапії необхідно пройти комплексне обстеження, яке покаже, які ланки в патогенезі характерні для вас. Саме від цього залежатиме вибір того, як вилікувати обличчя від вугрової висипки максимально ефективно та не допустити її повторної появи.

Як розвивається акне

Існує 4 стадії розвитку акне, де кожен фактор має свій вплив на вугрову хворобу. 

  • Підвищення секреції сальних залоз — секрет органу стає щільним, що утворює пробки в протоках, перекриваючи закупорку. 

  • Фолікулярний гіперкератоз — порушується нормальний процес оновлення клітин волосяних фолікулів. Це ще одна перешкода для відтоку сальних залоз. 

  • Розмноження пропіонових бактерій акне — особливі мікроорганізми викликають симптоми гострих запальних реакцій на шкірі. 

  • Запалення — активне розмноження бактерій веде до кінцевого запалення вугрів. 

Також важливо відзначити, що є 4 стадії захворювання шкірного покриву в залежності від тяжкості перебігу хвороби: 

  • 1 стадія — на шкірі є кілька закритих і відкритих комедонів без ознак запалення. Після того, як буде проведена діагностика, такий рівень захворювання не вимагає тривалого лікування.

  • 2 стадія — помірне акне на шкірі, коли можна помітити появу великої кількості комедонів і акне з ознаками запалення. Провівши на цьому етапі комплексне обстеження, лікар може призначити тривале лікування, але зі сприятливим прогнозом.

  • 3 стадія — важка форма захворювання. До ознак другої стадії додається більша кількість запальних комедонів.

  • 4 стадія — особлива важка форма вугрової хвороби з наявністю понад 40 вугрів на шкірі. Від акне не врятує самостійне лікування та коригування харчування, тому в обов'язковому порядку потрібна допомога лікаря. 

Всі вищезгадані вугрові висипання найчастіше з'являються в Т-зоні: в області підборіддя, лоба та носа. Також часто ця хвороба зачіпає область спини та грудей — місць на тілі, де спостерігається найбільше скупчення сальних залоз.

Лікування акне

Перед початком боротьби з хворобою лікарю важливо визначити причини висипань. Щоб зрозуміти, як позбутися вугрової висипки у конкретного пацієнта, він проводить низку діагностичних процедур — наприклад, визначає інтенсивність виділення шкірного жиру, визначає збудника захворювання за допомогою лабораторних досліджень. Сучасне обладнання дозволяє встановити точний діагноз згідно з класифікацією та виявити всі тонкощі формування вугрів. Все це допоможе лікареві сформувати індивідуальну схему терапії.

Незалежно від того, яка стадія перебігу недуги спостерігається у людини, фахівець призначає комплексне лікування. Чому це найбільш ефективно? Кожен дерматолог (акне — сфера саме цього фахівця) скаже пацієнтові, що комплексний підхід зменшує ризик повторного утворення вугрів, а також спростить лікування вже наявних висипань. 

Комплексна терапія виглядає наступним чином: 

  1. Призначається курс косметичних процедур з додатковим домашнім доглядом за ураженими ділянками шкіри (серед них може бути спеціальний тонік та гель). Акне завдяки такому догляду повністю не можна вилікувати, але ці засоби покращують стан шкіри.

  2. Використовуються косметичні товари зовнішнього застосування. 

  3. Препарати, які спрямовані на усунення причини виникнення вугрової хвороби (розмноження мікробів і появі запалень). 

  4. Проведення супутніх курсів: чистка обличчя й інші важливі процедури в кабінеті дерматолога. 

{{products}}

Після виявлення причини захворювання варто велику увагу приділити зовнішнім засобам догляду за шкірою. В цьому випадку складно обмежитися конкретним товаром — багато що залежить від типу шкіри й стадії розвитку акне. Тому використовуючи один крем проти прищів (Куріозин, Цинкова мазь, Тридерм крем, Адвантан, Преднізолон), пацієнт не зможе досягти видимих результатів.

Доглядова косметика, навіть спеціально призначена для проблемної та жирної шкіри, що використовується щодня, не може самостійно впоратися з інфекцією, що вже розвинулася, для впливу на яку необхідні антибіотики. Тому для медикаментозної терапії використовуються такі засоби від висипу вугрів:

  • Антисептики. Використовуються для знезараження, очищення шкіри та запобігання запаленням у верхніх шарах епідермісу. Лікарські засоби випускаються у вигляді мазі (Стрептоцид, Метрогіл) та суспензії для маски. При застосуванні препаратів Еффезел, Циндол, Іхтіолова мазь, вугрі значно зменшуються.

  • Антибактеріальні засоби. Призначені для запобігання запальним процесам. Випускаються у вигляді мазі (Левомеколь, Данцил Т, Зинерит).

  • Адсорбенти. Медикаменти проти акне призначені для зв'язування екзогенів та видалення їх з організму. Випускається у вигляді таблеток та драже (Лактофільтрум, пивні дріжджі, БАДи).

  • Гормональні засоби. Ліки призначаються для зниження активності сальних залоз та очищення верхніх шарів епідермісу. Дешеві ліки цієї групи — гідрокортизонова мазь.

Інші способи боротьби з висипом

Для очищення шкірного покриву від лусок, що відмерли, косметологи рекомендують пілінг. Процедура передбачає видалення верхніх шарів шкіри хімічними розчинами або механічним шліфуванням. Чищення обличчя, щипковий масаж, кріотерапія також активно використовуються.

Щоб не тільки вилікувати шкіру від появи нових висипань, а й ефективно боротися з постакне, в косметології використовують різні методи лазерного шліфування. Один з популярних способів терапії вугрової хвороби — фотолікування акне. Під дією світлового опромінення утворюються речовини, які допомагають боротися з бактеріями, що викликають висипання. Цикл терапії розрахований на 8–10 процедур — в залежності від форми захворювання. Такий спосіб — це не тільки швидке видалення акне, а й вплив на уражені ділянки шкіри. Як результат, дерма стає рівною та гладкою. 

Серед переваг фотолікування: 

  • безболісність процедури; 

  • атравматичність;

  • ефект від проведення процедури можна спостерігати вже через 7 днів. 

Зверніть увагу, що у такого впливу на шкіру є свої застереження. Цей метод лікування не можна призначати при вагітності, захворюванні крові, онкології й цукровому діабеті. Також це далеко не бюджетний, хоч і дієвий спосіб позбавлення від вугрів. 

Ще один результативний метод лікування, який фахівець може призначити пацієнтові при акне — мезотерапія. Її можна проводити тільки після попереднього відвідування дерматолога та косметолога, які виявляють справжню причину появи висипань. Найчастіше мезотерапію прописують, коли є: 

  • запалення на тілі, які утворилися внаслідок закупорки сальних залоз;

  • запалення, пов'язані з діяльністю мікробів. 

Мезотерапія при вугровому висипі ефективна, тому що дозволяє доставити необхідні препарати у правильній дозі прямо у вогнище інфекції. До того ж метод бореться не тільки з новоутвореннями на тілі, а й дозволяє видаляти старі рубці, а також повертає шкірі природну пружність і здоровий колір. 

Не варто забувати, що профілактика — один з кращих способів уникнення акне. Навіть, якщо у людини немає проблем з роботою сальних залоз і спадкової схильності до висипань, варто серйозно ставитися до сигналів, які організм хоче донести до пацієнта за допомогою вугрів. У 90% прищі — це прояви збоїв в роботі внутрішніх органів або причина гормонального збою організму. Ось чому так важливо, щоб постійна дієта (куди входить здорове харчування та правильний питний режим), а також заняття спортом приносили користь не тільки фізичній формі людини, а й здорового стану шкіри.  

У разі появи висипань на тілі потрібно обов'язково звернутися до лікаря-дерматолога, який проведе необхідні обстеження та призначить комплексне рішення. Запустивши проблему, пацієнт ризикує ускладнити процес лікування. Не допускайте таких дій, як видавлювання прищів, також не торкайтеся до зовнішньої оболонки брудними руками. Пам'ятайте, що шкіра — це теж орган, який вимагає особливого підходу в лікуванні й догляді. 

Видавлювання прищів неприпустимо навіть за легких форм хвороби. При цьому обов'язково травмується шкірний покрив — не лише у місці прориву, а й довкола — від підвищеного тиску. У зв'язку з цим інфекція, що знаходиться в пустулі, проникає в капіляри, що сприяє її поширенню, від чого вугровий висип на обличчі з'являється повторно. Особливу небезпеку становлять такі маніпуляції, проведені в області носогубного трикутника, оскільки, враховуючи анатомічні особливості будови судинної системи голови, це може призвести до проникнення збудників у судини головного мозку, що може призвести до незворотних наслідків. Щоб вирішити цю проблему, необхідно звернутися до дерматолога, який підкаже, як позбутися акне у вашому випадку.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари