У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Кір: симптоми, лікування, профілактика у дорослих та дітей

Кір: симптоми, лікування, профілактика у дорослих та дітей

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 12 вересня 2022
Змінено: 17 січня 2023
3635
12 хв читати

Кір це одне з найнебезпечніших захворювань, яке також є однією з найпопулярніших причин дитячої смертності у всьому світі. Проте захворіти на кір можуть не лише діти, а й дорослі люди. Щоб убезпечити себе та своїх близьких від цієї інфекції, необхідно докладно розібратися у її симптоматиці, профілактиці та схемах лікування. Про це й розповімо далі.

Що таке кір?

Багато хто чув про таке захворювання, але чітке розуміння того, що таке кір, є далеко не у всіх. Кір – це гостре вірусне захворювання, яке легко передається при тісному контакті з інфікованою людиною. Ризик заразитися у людини без імунітету до кору становить 96-98%. Інкубаційний період становить від 7 до 21 дня – у цей час захворювання ніяк не виявляється і запідозрити його на цій стадії можна тільки, якщо ви впевнені, що контактували з інфікованою людиною.

Як виявляється і чим вона небезпечна

Якщо говорити про те, як виглядає кір, багато хто згадує про червоно-рожевий висип, який з'являється на всьому тілі. Але цей симптом виникає лише на 3-5 день. Починається кір як звичайна ГРВІ, у чому є її головна небезпека. Якщо ви не знаєте про те, що сталося інфікування кіром – у перші кілька днів, поки хвороба дається взнаки тільки у вигляді кашлю і температури, можна навіть не підозрювати про її наявність.

Крім того, небезпечний кір і тому, що може викликати різні ускладнення. Найчастіше вони виникають у:

  • дітей віком до 5 років;

  • дорослих віком від 20 років;

  • вагітних жінок;

  • людей з поганим харчуванням та дефіцитом вітаміну A;

  • пацієнтів із ослабленим імунітетом.

Ускладнення часто бувають більш небезпечними самої кору, і саме вони є основною причиною високої смертності від цього інфекційного захворювання. Єдиний надійний спосіб захисту від кору та його можливих ускладнень – вакцинація. Також імунітет до захворювання у людини, яка на неї перехворіла.

Класифікація кору

Кір класифікують, виходячи з ускладнень, які вона викликала. Відповідно до рекомендацій ВООЗ з 1 січня 2022 року класифікація кору виглядає так:

  • 1F03 Кір;

  • 1F03.0 Кір без ускладнень;

  • 1F03.Y/CA40.1 Кір, ускладнена пневмонією;

  • 1F03.2 Кір, ускладнений менінгітом;

  • 1F03.1 Кір, ускладнений енцефалітом;

  • 1F03.Y Кір з іншими ускладненнями.

Також розрізняють кілька атипових форм захворювання. Наприклад, метильована форма зустрічається у пацієнтів, яким в інкубаційний період було введено імуноглобулін, стероїдні гормони або було перелито кров чи плазму від донора з імунітетом від кору. Така форма протікає із зменшеними симптомами, значно швидше та без ускладнень.

Абортивна форма кору відрізняється зникненням клінічних ознак протягом 2-3 діб. Стерта форма зустрічається у пацієнтів з імунітетом до параміксовірусу. У цьому симптоми захворювання слабкі, ускладнень немає.

Також існує безсимптомна форма – при ній визначити наявність захворювання можна лише за допомогою аналізу на рівень імуноглобулінів у крові. Вкрай рідкісною є кір з агравірованими симптомами, коли спостерігається сильна інтоксикація організму та геморагічний синдром.

Шляхи зараження і як передається кір

Як виявляється, кір передається лише безпосередньо від інфікованої до здорової людини. Через третіх осіб та побутові предмети захворювання передатися не може. При цьому вірус дуже легкий і повітряно-краплинним шляхом переміщається досить швидко і легко. У людини, яка не має імунітету до захворювання, ймовірність зараження становить практично 100%. Випадки повторного інфікування поодинокі.

При контакті з хворим зараження може відбутися від моменту появи перших симптомів захворювання та протягом 5 днів з початку появи висипу. При кімнатній температурі у приміщенні збудник зберігає активність протягом 2 днів. Якщо температура повітря нижче 15 градусів – вірус може існувати поза тілом людини досить тривалий час. Оскільки він не стійкий до впливу навколишнього середовища, позбутися його можна шляхом дезінфекції або кип'ятіння.

Ознаки та симптоми кору у дітей та дорослих

У дитини та дорослої людини перебіг кору відрізняється. Так у дітей віком до 5 років ризик виникнення ускладнень вищий. При цьому на кір симптоми у дорослих можуть супроводжуватися інтоксикацією організму. За першими ознаками захворювання досить складно впізнати. У перші дні помітні втрата апетиту, сонливість та стан слабкості. Трохи пізніше підвищується температура тіла, з'являється кашель і нежить.

Протягом кількох днів запалюються лімфовузли та слизова оболонка очей. Нежить і кашель тим часом посилюється, а температура – знижується. В цей час на слизових оболонках у ротовій порожнині можуть з'явитися перші рожеві точкові висипання, хоча на інших ділянках тіла їх ще не буде.

Приблизно на 4-5 день кір у дітей та дорослих починає проявляти себе у вигляді висипу по всьому тілу. При цьому запальний процес супроводжується підвищенням температури до 39-40 градусів. Спочатку висипання поширюється на обличчя, в області за вухами і на шкірі голови, і тільки потім починає з'являтися на тілі, руках і ногах.

За відсутності ускладнень кір у дорослих та дітей стає менш вираженим приблизно на 4 день. Симптоми слабшають, хворий почувається значно краще. Висипання зникає у зворотному порядку щодо своєї появи. Іноді на її місці на шкірі залишаються плями пігментації.

Лікування кору у дітей та дорослих

Як лікувати кір вирішує лікар, залежно від стану хворого. Дорослих пацієнтів частіше госпіталізують з діагнозом кір, симптоми в дітей віком зазвичай слабші, без ускладнень. Тоді лікування відбувається у домашніх умовах, але суворо під наглядом лікаря.

Ліки від кору немає. Саме тому лікування призначають виключно для боротьби із конкретними симптомами. Проти висипки ліки не застосовуються - вона починає зникати самостійно, як тільки покриє все тіло.

Лікування кору медикаментами

Для полегшення симптомів кору та мінімізації ймовірності виникнення ускладнень хворим призначають:

  • вітаміни груп A та C;

  • жарознижувальні препарати;

  • протикашльові таблетки чи сироп;

  • антигістамінні препарати;

  • краплі або спрей від нежиті;

  • протизапальні препарати для очей у вигляді крапель чи мазі;

  • антибіотики – у разі тяжкого перебігу захворювання.

Важливо забезпечити якісне харчування, проводити щоденне вологе прибирання в кімнаті, де знаходиться хворий, а також мінімізувати вплив світла, щоб полегшити сльозогінність очей.

Кір при вагітності

Кір та її прояви особливо небезпечні для вагітних жінок. Інфекція здатна проходити через плацентарний бар'єр та вражати плід. Якщо зараження відбулося на ранніх термінах вагітності – можливий викидень. На пізніх термінах наслідком кору можуть стати передчасні пологи. Якщо інфікування відбулося на останньому триместрі – є високий ризик того, що дитина народиться з вродженою кіркою, яка проявляється у вигляді характерної висипки. Новонароджені складно переносять захворювання, часто воно ускладнюється пневмонією.

Лікування кору при вагітності відбувається з використанням дозволених у цей період лікарських препаратів. Щоб уникнути можливих наслідків, варто провести вакцинацію від кору як мінімум за 3 місяці до зачаття. При виникненні перших симптомів захворювання під час вагітності, або виявлення їх у близьких та друзів, необхідно негайно звернутися за консультацією до терапевта і гінеколога.

Ускладнення кору

Основна небезпека кору - ускладнення, які можуть виникнути на її тлі. Оскільки організм, що ослаблений вірусним захворюванням, не може боротися з іншими хворобами, йому важко переносити будь-які бактеріальні інфекції. Найчастіше страждають на дихальні шляхи і виникає пневмонія, ларингіт або бронхіт. У дітей кір часто супроводжується запаленням середнього вуха.

Оскільки кір впливає нервову систему організму, його ускладненням може стати енцефаліт. У поодиноких випадках може виникнути сліпота. Неврологічні ускладнення є основною причиною смертності від кору.

Профілактика кору в домашніх умовах

Будь-яке захворювання простіше запобігти, ніж лікувати та боротися з його наслідками. Основним та найефективнішим способом профілактики кору є вакцинація. Її проводять дітям віком 1 та 6 років. Якщо дитина контактувала з інфікованою людиною до того, як отримала повну дозу вакцинації, її проводять позапланово незалежно від віку з інтервалом не менше 1 місяця між кожною вакциною.

Додатково знизити ризик інфікування на кір можна, організувавши правильний раціон харчування. У людей з дефіцитом вітаміну A та авітамінозом ризик захворіти та отримати ускладнення значно вищий. Якщо ви живете в одному будинку з людиною, яка хворіє на кір, проводьте дезінфікуюче прибирання приміщення щодня. Таким чином вдасться вберегти себе та своїх рідних від небезпечного захворювання.

Зміна способу життя та домашні засоби

Якщо ви або ваші рідні захворіли на кір, необхідно подбати про безпеку інших домочадців та швидке одужання інфікованого. Насамперед постарайтеся обмежити контакт членів сім'ї з хворою людиною, якщо вони не мають імунітету до кору. За відсутності вакцинації негайно зверніться до лікаря для отримання.

Хворому необхідно організувати постільний режим, правильне харчування та забезпечити споживання рідини у необхідній кількості. Тепле питво протягом дня полегшить неприємні відчуття у горлі. Для промивання носа підійдуть будь-які сольові розчини. Щоб позбавитися кон'юнктивіту, можна промивати очі розчином фурациліну, який також підходить для слизових оболонок рота і гортані.

При кашлі, щоб полегшити стан дихальних шляхів, лікарі призначають муколітичні засоби, які підбираються залежно від віку та стану пацієнта. Важливо також вчасно приймати жарознижувальні препарати, дозування та термін вживання яких визначає фахівець.

Коли звертатися до лікаря

Оскільки про те, що у людини кір симптоми говорять не відразу, важливо звернутися до лікаря, як тільки ви дізнаєтесь, що контактували з інфікованою людиною. У такий спосіб вдасться заздалегідь визначити наявність вірусу в організмі та вчасно розпочати лікування.

Якщо у вас вже виникли перші симптоми кору – негайно зверніться до фахівця. Тільки лікар може правильно поставити діагноз та призначити ефективне лікування. Навіть якщо лікування відбуватиметься вдома, вибирати препарати має спеціаліст. Неправильні або невчасно прийняті лікарські засоби можуть бути ще небезпечнішими самої кору.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари