У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Чим промивати носа?

Чим промивати носа?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 8 вересня 2023
Змінено: 8 вересня 2023
7621
16 хв читати

Лікування носа являє собою комплекс процедур, що здійснюються в профілактичних або терапевтичних цілях. З фізіологічної точки зору, носова порожнина покрита тонким шаром слизу, що виконує функцію фільтра: бар'єр не пропускає патогенні мікроорганізми, віруси, бактерії та пил. 

Іригаційна терапія — це захід, що полягає у введенні в носові ходи спеціальних розчинів для м'якого очищення слизової оболонки, видалення виділень з порожнини та відновлення вільного носового дихання. Регулярне ополіскування солоною водою або спеціальними розчинами допомагає зберегти мікрофлору слизової оболонки. Ця процедура також застосовується при комплексній терапії ГРВІ, тому що промивання ніздрів — дієвий спосіб боротьби зі шкідливими мікроорганізмами. Ця корисна процедура допомагає уникнути або швидко усунути наповненість носа, а також має важливе профілактичне значення. Іригаційна терапія призначена для очищення носової порожнини та видалення хвороботворних бактерій, що не є частиною нормальної мікрофлори носоглотки.

Фото - Хлоргексидину біглюконат спрей 0.05% флакон 50мл в упаковке
Виробник: ПрАТ Фармацевтична фабрика Віола
43.40 грн
Фото - АКВА МАРІС Бебі Інтенсив спрей наз., по 150 мл у балон.
303.50 грн

У яких випадках рекомендується застосовувати промивання

Промивання слизової оболонки для лікування рекомендується у різних випадках: 

  • алергічна реакція на пилок, пил, пір'я, що призводить до розвитку алергічного риніту;

  • хронічне запалення слизової носа — тривалий і млявий нежить; 

  • гайморит, тонзиліт, ларингіт, фарингіт — запальні ураження верхніх дихальних шляхів; 

  • аденоїдит; 

  • запальні процеси в легенях; 

  • будь-які захворювання органів дихання хронічного типу. 

Також цю процедуру рекомендують проводити при виявленні наступних патологічних порушень: 

  • регулярний головний біль;

  • втома;

  • поганий зір;

  • депресивний стан; 

  • безсоння; 

  • перевтома на нервовому ґрунті. 

 

Чим промивати ніс

Існують готові рідини, призначені для очищення слизових оболонок. У складі всіх препаратів такого типу міститься есенція натрію хлориду з концентрацією 0,9%. Також можна скористатися засобами з додаванням морської солі.

Фото - Кукушка сіль морська по 2,16 г в саше №40
182.30 грн

Не так важливо, чим промивати ніс із призначених для цього засобів — при правильному виконанні процедура в будь-якому випадку буде ефективною. Однак слід пам'ятати, що використовувати чисту воду без додавання солей небезпечно. Саме сіль забезпечує ефект витягування зайвої міжтканинної рідини в ніздрі та несприятливого хімічного середовища для патогенних мікроорганізмів. Тим більше не рекомендується використовувати водопровідну воду для усунення слизу та виділень. Наслідком неправильно проведеної іригації може стати поява набряку, а також примусове введення в порожнину шкідливих речовин, хімічних реагентів та бактерій у воді з-під крана.

Фото - АКВА МАРІС СТРОНГ спрей наз., р-н по 30 мл у флак. з доз. пристр.
234.80 грн
Фото - АКВА МАРІС ЗБАГ.МОР.СІЛЬ№30САШ
Виробник: Jadran (Хорватия)
281.00 грн

З метою профілактики та лікування практикується прочищення верхніх дихальних шляхів наступними есенціями, які ви можете придбати в аптеці або приготувати за інструкцією самостійно: 

  • Промивати ніс Мірамістином. Цей антисептичний засіб призначений для місцевого застосування. Препарат випускається у формі розчину або спрею. Ліки застосовуються для лікування гаймориту, гострого риніту, синуситу та затяжного нежитю. Медикамент підходить для терапії вагітних жінок і дітей. Мірамістином промивати ніс рекомендується при грипі, ГРВІ або ГРЗ. Препарат допомагає підтримувати мікрофлору слизової носа в нормі й зволожувати оболонки. Медикамент допомагає підвищити стійкість організму пацієнта до патогенних мікроорганізмів і стимулює вироблення захисних клітин. Есенція є абсолютно безпечною для організму дітей. 

  • Промивати ніс хлоргексидином. Товар медичного призначення належить до фармакологічної групи антисептиків. Ліки застосовуються для дезінфекції ротової й носових порожнин. Засіб характеризується високою ефективністю. Хлоргексидину біглюконат є синтетичною речовиною з антибактеріальними властивостями. Висока активність складових елементів допомагає від гаймориту: промивання здійснюється без виникнення почуття дискомфорту. Медикамент використовується для усунення стафілококів, стрептококів, грамнегативної флори й грибів. Препарат також ефективний при вірусних інфекційних захворюваннях, включно з грипом, респіраторно-синцитіальними інфекціями, ВІЛ або герпесі. 

  • Фурациліном промивати носову порожнину дуже ефективно при захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Після потрапляння в організм активна речовина вступає у взаємодію з патогенними елементами, що провокують розвиток хвороби. В результаті контакту бактерії втрачають здатність до розмноження. Це знімає больові відчуття, усуває набряклість і зменшує кількість виділень. 

  • Промивати фізрозчином. Різновид соляної емульсії можна знайти в кожній аптеці. Це есенція натрій хлориду 0,9% в дистильованій воді. Товар медичного призначення застосовується в цілях терапії носових пазух при захворюваннях простудного типу. Регулярне застосування лікарського засобу допомагає зняти симптоматику захворювання та усунути слиз, який виділяється. При заблокованому дихальному проході фізрозчин, ніс промивати яким потрібно після приготування фиксативом, допомагає запобігати поширенню інфекції та зменшити набряк тканин. Чи можна промивати ніс фізіологічним розчином, приготованим самостійно? Так, для цього потрібно розвести половину чайної ложки хлориду натрію та дрібку харчової соди у 200 мл кип'яченої та відфільтрованої води. 

  • Промивати сіллю ніс можна щоранку. Приготувати рідину просто: потрібно розчинити половину столової ложки хлориду натрію в склянці теплої води. Застосування сольової емульсії покращує роботу імунної системи, оскільки позитивно впливає на діяльність клітин. Солона вода допомагає очистити носові порожнини, видалити пил, зняти набряклість і дезінфікувати запалені зони — ось чим промивати ніс при закладеності можна без особливих зусиль дорослим та дітям, навіть якщо у вас під рукою не було спеціального засобу. Однак необхідно пам'ятати — слизова під час нежитю запалена та чутлива, гіпертонічний сольовий розчин може пошкодити її та призвести до посилення патологічних симптомів. Ретельно стежте за готовою концентрацією. Якщо збираєтеся промивати ніс малюкові, спробуйте отриманий розчин на собі, щоб переконатися у відсутності печіння та болю. Ніс промивати сіллю потрібно правильно: дотримуватися пропорції при приготуванні розчину, використовувати тільки кип'ячену воду та ретельно перемішувати компоненти лікарського засобу. Як основний елемент можна використовувати морську сіль. Рекомендується додавати в розчин одну краплю йоду. 

  • Аквалор промивати. Сучасний препарат від нежитю, який застосовується при загостреннях стану хворого. Для промивання можна використовувати спрей, який гарантує безперервне розпорошення для ефективного полоскання носоглотки. Аквалор видаляє гнійні пробки, дезінфікує порожнину верхніх дихальних шляхів, усуває патогенну мікрофлору, видаляє корочку та слиз. 

  • Промивати ніс Долфіном. В основі товару медичного призначення солона вода. Ліки використовується з метою терапії та профілактики риніту. Застосування засобу дозволяє ефективно полоскати носову порожнину. Відрізняється низькою ціною. Правильно промивати ніс Долфіном необхідно готовим розчином, температура якого повинна становити 34–36 ºС. Пацієнт повинен нахилити голову так, щоб вона виявилася в горизонтальному положенні до флакона. Рот слід відкрити для забезпечення вільної циркуляції води носоглоткою. Після натискання на флакон спрей-система виділить оптимальну кількість емульсії для здійснення процедури з однією ніздрею. Долфін, промивати ніс яким можна і в профілактичних, і в лікувальних цілях, підходить для використання всією родиною. Засіб можна застосовувати для профілактики щодня або 2-3 рази в період гострого перебігу захворювання. Медикамент призначають при нежиті, гаймориті, аденоїдах. Не рекомендується використовувати товар при гіперчутливості організму хворого до складових компонентів, сильної закладеності або при отиті. 

  • Ніс промивати содою. Оскільки промивати ніс у домашніх умовах часто доводиться, використовуючи підручні засоби, цей спосіб є одним із найпоширеніших. Це популярний метод лікування нежитю, завдяки якому очищається поверхня носових проходів і пазух, знижується кількість набряків, усувається запалення слизової, поліпшується тонус капілярів і функціонування клітин миготливого епітелію. Розчин для промивання дуже просто приготувати: потрібно додати у 200 мл теплої води половину столової ложки соди. 

Будь-яку есенцію з перерахованих вище можна купити в аптеці. Більш бюджетними є засоби народної медицини на основі солі та соди, якими можна користуватися щодня в комплексі ранкових гігієнічних процедур. Для очищення можна скористатися лікарськими засобами різного типу: розчинами або спреями.

Окрему групу розчинів, що використовуються для гігієни носоглотки, складають відвари та настої трав. Крім здатності механічно видаляти вміст каналів, вони також мають власні лікувальні властивості — протизапальні, заспокійливі та антимікробні. Завдяки цьому вони можуть вважатися не тільки симптоматичним, а й патогенетичним лікуванням захворювань, проте вирішувати, чим краще промивати ніс у кожній конкретній ситуації, слід в індивідуальному порядку. Багато з них виявляють властивість імуномодуляторів та підвищують рівень місцевого імунітету в дихальних шляхах. Найбільшу популярність набули:

  • настоянка прополісу.

  • відвари ромашки, шавлії, календули, евкаліпта.

  • сік буряка з медом.

Як промивати ніс

Коли закладає ніздрі, з'являються ускладнення в дихальних процесах — об'єм повітря, що вдихається, значно зменшується, що призводить до кисневого голодування тканин. Саме тому на тлі риніту часто знижується працездатність, виникає відчуття «важкої голови». Для знищення вірусу, зняття набряку та видалення запалень слід застосовувати іригаційну терапію. Процес очищення мембран від виділень здійснюється за допомогою спеціальних пристроїв, які розташовані в лор-кабінетах, або ви можете використовувати технологію самостійно. Якщо чітко виконувати інструкції, ви отримаєте максимальну кількість користі від проведеної процедури та не зашкодите собі чи вашій дитині.

Оболонки можна очищати в домашніх умовах таким чином:

  • Для здійснення процедури знадобиться шприц без голки або спринцівка. В одну з цих ємностей необхідно набрати заздалегідь зроблений розчин.

  • Схилитися над раковиною та повернути голову так, щоб рідина, що надходить в одну ніздрю, виливалася з другої.

  • Ввести кінець шприца або спринцівки в ніздрю та під тиском повільно впорснути розчин.

У багатьох (особливо у молодих мам) часто виникає питання, чи шкідливо промивати носа щодня? Ця помилка пов'язана зі страхом «закидання» патологічного вмісту в пазухи або слухову трубу та переживаннями про те, що розчин «вимиває» корисну мікрофлору.

Останнє твердження — міф. Жоден із перелічених препаратів не є в прямому сенсі антибіотиком або імуносупресором, він впливає на слизову оболонку поверхнево, не руйнуючи власний біоценоз. Патогенні бактерії та віруси знаходяться у виділеннях, тому їх можна видалити з порожнини носа у такий спосіб.

Щодо міграції збудників — захистом від цього є правильне виконання процедури. Якщо рідину впорскувати так, як описано в інструкції, вона циркулює тільки в межах носової порожнини. Якщо ви знаєте, як правильно промивати носа, у вас не виникне жодних проблем. Тому промивати ніс можна щодня. Здійснення цієї процедури в попереджувальних цілях дозволяє усунути слиз, що накопичився, відновити рівне дихання, зменшити кількість виділень, полегшити дихальні процеси при нежитю.

Найкращим часом для очищення слизових оболонок є ранок. Здорова людина може проводити цю процедуру для профілактики виділень та алергії після щоденного вмивання.

З метою профілактики рекомендуються щоденні очищення носової порожнини. Проводити процес краще вранці під час звичних гігієнічних процедур. У терапевтичних цілях слід здійснювати обробку носа 3-4 рази на добу через дві години після приймання їжі. 

Якщо процедура проводиться в ЛОР-кабінеті, пацієнт користується спеціально призначеними пристроями. Такий сеанс практикується за призначенням лікаря або в разі, коли процедура в домашніх умовах не підходить хворому. 

Як і чим промивати ніс новонародженим та маленьким дітям

Потрібно уточнити — ця процедура можлива від народження. Єдиною складністю у її виконанні у малюків є їхня нездатність виконувати інструкції лікарів та батьків, а також постійний страх потрапляння рідини в ніс, внаслідок чого основною відмінністю є те, як промивати ніс, щоб не нашкодити малюкові. Тому у немовлят ніколи не використовується стандартна технологія — їм промивають носа крапельно.

Очищення верхніх дихальних шляхів немовляті передбачає використання піпетки й вати. Потрібно закапати в кожну ніздрю по 2-3 крапельки розчину, після чого ватою, змоченою в олії, акуратно прочистити дихальні проходи. Пам'ятайте, в цьому випадку краще купити спеціальний препарат в аптеці, а не готувати розчин самостійно з морської солі, оскільки дуже високий ризик нашкодити ніжній слизовій оболонці при найменшій помилці в концентрації.

Прочищати носову порожнину дітям в профілактичних цілях не рекомендується. Малюки не будуть в захваті від такої процедури. Якщо все ж дітям промивати ніс необхідно, потрібно попросити дитину затримувати дихання під час промивання. Перед проведенням гігієнічного сеансу можна показати технологію проведення на своєму прикладі: так малюк не буде боятися процедури. Поясніть йому, як необхідно тримати голову, м'яко утримуйте її в потрібному положенні, якщо дитина нервує.

Рекомендації щодо здійснення іригаційної терапії

Якщо закладено носа, на слизовій мембрані з'являється набряк і блокується нормальне дихання. Такий стан не дозволяє здійснювати процедуру промивання в достатньому обсязі та, головне, правильно, оскільки існує ризик разом із розчином донести до середнього вуха інфекцію через різке підвищення тиску в порожнині.

Не рекомендовано очищати ніздрі перед виходом з дому — роздратована слизова оболонка протягом деякого часу після виконання маніпуляції більш сприйнятлива до інфекції.

Наявність поліпів, пухлинних утворень, запалень чи алергії на компоненти есенції є протипоказаннями щодо іригації.

Зозуля: промивання методом переміщення рідини 

Цей метод передбачає не тільки автоматичне введення розчину, а і його автоматичне відсмоктування. За допомогою цього пристрою вдається досягти більшого ефекту та краще контролювати циркуляцію антисептика.

Ця методика використовується для лікування нежитю, алергічного риніту, інфекційних недуг, синуситу в легких формах, тонзиліту, поліпів або гаймориту. Для переміщення рідини потрібні краплі судинозвужувальної дії, антисептична рідина, шприци на 20 мл і лор-прилад. Сама процедура являє собою рівномірне вливання теплої антисептичної рідини через одну ніздрю й одночасне відсмоктування введеного розчину разом з гноєм і слизом з іншої ніздрі шприцом. Технологія дозволяє швидко усунути закладеність носа та видалити джерело поширення інфекції. 

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря. 

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари