У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Гайморит: симптоми та як вилікувати гайморит у домашніх умовах

Гайморит: симптоми та як вилікувати гайморит у домашніх умовах

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 8 квітня 2022
Змінено: 17 січня 2023
42773
8 хв читати

Поширеним захворюванням серед дітей та дорослих є гайморит. Він являє собою запалення гайморових пазух, що виникає не тільки в холодну пору року, але і в літній сезон. Основними факторами, що провокують розвиток гаймориту, є вірусна та бактеріальна інфекція, що поширюється з носоглотки, та ускладнення після низки простудних захворювань.

Гнійні виділення з носа, проблеми з носовим диханням та інші симптоми захворювання негативно позначаються на самопочутті людини та її продуктивності протягом дня. Саме тому слід знати, як вилікувати гайморит в домашніх умовах, і яким чином запобігти ймовірним ускладненням.

Що таке гайморит і які види бувають

При гаймориті запальний процес торкається гайморових пазух, які розташовуються по обидва боки носа, на рівні нижче очей. Найчастіше запалення має гнійний характер.

Як починається гайморит, часто залежить від його форми, але є низка загальних ознак. Спочатку при захворюванні виникає закладеність носа та виділення, що мають слизово-гнійний характер. Також додаються болючі відчуття в області носових пазух та голови.

Класифікація гаймориту здійснюється залежно від причин виникнення та локалізацією запального процесу. Різновиди ураження гайморових пазух:

  • гнійний – найчастіше провокується бактеріями, що викликають ураження слизових оболонок, заповнених гноєм, небезпечний через ризик запалення оболонки головного мозку;

  • катаральний - проявляється шляхом інфільтрації носової слизової оболонки, з набряком і виділенням рідини серозно-слизового типу;

  • одонтогенний – вражає слизову оболонку синуса через проникнення патогенних мікроорганізмів з інфекційного вогнища, яким може бути навіть хворий зуб;

  • двосторонній – відрізняється важким перебігом, через одночасне ураження носових пазух з обох боків, і частіше перетікає у хронічну форму;

  • гострий – виникає внаслідок ускладненого фактора при ГРВІ, шляхом формування набряку в зоні пазух носа та скупчення ексудату;

  • хронічний – гайморит перетікає в цю стадію, за відсутності своєчасного та правильного лікування, і може призвести до розростання поліпів та навіть викривлення носової перегородки.

Будь-яка форма патології потребує звернення до кваліфікованого отоларинголога. Ігнорування захворювання або його перехід у важкі стадії можуть стати причиною запалення трійчастого нерва, абсцесу мозку та інших ситуацій, що становлять загрозу життю людини.

Основні причини гаймориту

Чим лікувати гайморит, в першу чергу, залежить від його причин. Одним з ключових факторів, які провокують розвиток захворювання, вважається закорковування проходів, що з'єднують пазухи та ніс. Це призводить до порушення вентиляції каналів, що створює сприятливі умови для розмноження вірусів та бактерій.

До закорковування носових проходів найчастіше наводять:

  • перенесені інфекційно-запальні захворювання ЛОР-органів;

  • неконтрольоване приймання назальних спреїв та крапель;

  • викривлення носової перегородки;

  • вроджена чи набута аномалія будови носової порожнини;

  • відсутність чи неправильна гігієна порожнини носа;

  • ослаблена імунна система, не здатна протистояти вірусам та бактеріям;

  • травми носа;

  • різні форми алергії – поліноз чи риніт.

Причини гаймориту є універсальними як для дорослих, так і дітей. Але в різному віці вони можуть провокувати відмітну симптоматику, виходячи зі стану здоров'я конкретної людини.

Симптоми гаймориту

Характерною ознакою запалення гайморових пазух носа є виділення з носових ходів слизу, що має жовто-зелений колір із гнійними проявами. До того ж у людини спостерігається порушення дихання через закладеність носа як однієї ніздрі, так і двох разом або зі зміною при русі голови.

Додаткові симптоми гаймориту:

  • хворобливі відчуття у зоні перенісся;

  • слабкість та швидка стомлюваність організму;

  • підвищена температура;

  • набряклість щічної зони та повік;

  • невеликий озноб;

  • біль, що віддає у зону голови та зубів.

Така патологія, як гайморит, за відсутності лікування, у тому числі й для зняття симптомів, може спричинити ускладнення. Перехід у хронічну стадію часто призводить до пневмонії, ангіни та бронхіту.

Чим лікувати гайморит?

На сьогоднішній день існує кілька ефективних методів, як лікувати гайморит, у тому числі безопераційних. Відрізняють медикаментозну терапію та різні лікувальні процедури.

При бактеріальній природі гаймориту призначають приймання антибіотиків у вигляді таблеток і капсул. Доповненням є спреї та краплі для місцевого впливу:

  • судинозвужувальні – для нормалізації носового дихання та зняття набряклості слизових тканин;

  • антисептичні засоби – спрямовані на знищення патогенів, що спричиняють запалення;

  • муколітичні - сприяють розрідженню гною в синусі, з полегшенням подальшого виведення слизу;

  • антигістамінні та глюкокортикоїди – спрямовані на усунення алергічних проявів, мають протинабрякову та протизапальну дію.

До інвазивних методик відноситься промивання носових пазух спеціальними розчинами для видалення запального ексудату. В якості фізіотерапії використовується електрофорез, радіохвильову та ультразвукову дію, спрямовану на відновлення обміну речовин та активізацію біохімічних процесів.

Як лікувати гайморит у домашніх умовах

Серед способів, як лікувати гайморит у домашніх умовах, переважають консервативні методики. Але лікування вдома спрямоване на полегшення стану перед походом до ЛОРу.

Що можна робити самостійно:

  • промивати ніс за допомогою готових розчинів, або приготованим із солі та води, для зволоження слизової оболонки;

  • приймати знеболювальні та жарознижувальні ліки для зняття симптомів;

  • робити самомасаж.

З прийманням народних засобів слід бути обережними. Вони застосовуються як додаткові заходи, але не можуть замінювати традиційну терапію.

Як лікувати гайморит у дітей?

Лікування гаймориту в дитячому віці спрямоване на усунення причини, що викликали запальний процес, та покращення відтоку гною з носових пазух. Допускаються медикаментозні та фізіотерапевтичні методи.

Групи препаратів, що призначаються дітям:

Фізіотерапія запалення гайморових пазух у малюків має на увазі використання інгалятора для проведення інгаляцій при хронічній формі недуги, а також електрофорез та лазеротерапію. Перед тим, як лікувати гайморит у дітей, краще проконсультуватися з лікарем, оскільки вибір медикаментів залежить від причини, що спровокувала захворювання. Додатково може знадобитися приймання вітамінних комплексів та імуномодулювальних засобів для відновлення нормального функціонування організму дитини.

Як лікувати гайморит у дорослого?

Насамперед як лікувати гайморит у дорослого, визначається стадією захворювання. На початкових етапах підійдуть консервативні методики. У хід йдуть муколітичні, протинабрякові, судинозвужувальні засоби, препарати з протизапальною дією та фізіопроцедури. Також ефективні промивання антисептичними розчинами.

При бактеріальній етіології гаймориту необхідне приймання антибіотиків. У тяжкій формі недуги може знадобитися і гайморотомія. Вона передбачає прокол гайморових пазух за допомогою хірурга для усунення ексудату, який через в'язкість не відходить сам. Після цього видаляється гній, і робляться примочки з антисептичними засобами.

Підбираючи засоби, як швидко вилікувати гайморит, важливо не забувати про необхідність лікарської консультації. Оскільки коректне та своєчасне лікування навіть звичайного нежитю допоможе уникнути переходу захворювання на гостру та хронічну форму.

Також можна запобігти виникненню запальних процесів у гайморових пазухах, вдавшись до профілактики. Зміцнення імунітету, обмеження контактів із хворими людьми, підтримання гігієни ротової та носової порожнини допоможуть уникнути захворювання.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари