Головний біль у дитини: що робити?
Головний біль - це патологічний симптом, який часто виникає у багатьох людей. Його поява може бути пов'язана з наявними захворюваннями, однак у переважній більшості випадків він свідчить про перенапругу нервової системи.
Багато хто впевнений, що голова може боліти лише у дорослих, проте це не так. Деякі діти також стикаються з цим неприємним симптомом у різному віці та вимагають такого ж уважного відношення, як і дорослі пацієнти. Адже малеча навіть не завжди може поскаржитися на дискомфорт, а по плачу немовляти визначити, де саме в нього болить, може виявитися непосильним завданням.
Слід пам'ятати, що виникнення цієї ознаки у дитини є приводом для занепокоєння та діагностики. Якщо вона виникає через захворювання, інші прояви якого менш яскраво виражені, потрібно повне обстеження і призначення лікування. Якщо причиною стала втома, слід переглянути розпорядок дня. За відсутності грамотної допомоги біль заважатиме малюкові активно пізнавати світ, розвиватись і впізнавати щось нове. На її тлі різко падає працездатність та здатність зосереджуватися на навколишньому світі. У дошкільному і шкільному віці ці якості життєво необхідні для правильного формування особистості, тоді як постійний дискомфорт цьому перешкоджає.
Якщо дитина скаржиться на головний біль, найправильнішим рішенням буде звернутися до лікаря та отримати кваліфіковану медичну допомогу. Однак якщо є очевидний привід для такого стану, що не потребує діагностики, можна одноразово обійтися самолікуванням, використовуючи безпечні в дитячому віці препарати.
Причини появи головного болю у дитини
Здебільшого ця ознака виникає у малюків з тих же причин, що й у дорослих, оскільки патогенетичні механізми її розвитку однакові у будь-якій віковій групі. Однак у міру зростання та розвитку змінюється домінантна етіологія, яка найчастіше переважає у різні періоди у міру дорослішання дитини. Це пов'язано з особливостями способу життя та здатністю озвучувати скарги, а також поступовим формуванням захисних механізмів нервової системи.
До неспецифічних чинників, які пов'язані з віком, можна віднести таке:
інфекційні захворювання — їм незалежно від етіології характерна загальна інтоксикація, що супроводжується температурою і болем;
гострий отит - при цьому біль може іррадіювати та маскуватися під головну;
пульпіт, пародонтит - якщо йдеться про верхню щелепу, часто зустрічається характерна іррадіація;
синусити будь-якої локалізації - їм притаманне відчуття тяжкості та дискомфорту в лицьовій частині черепа;
невралгії та неврити нервів, чиї гілки проходять в ділянці голови (лицьовий, трійчастий);
менінгіт - при ньому цей симптом буде яскраво вираженим і переважаючим над іншими;
енцефаліт - може супроводжуватися роздратуванням мозкових оболонок та їх нервових закінчень;
пухлини - незалежно від ступеня злоякісності онкологічний процес, що виникає в межах центральної нервової системи, здавлюватиме навколишні тканини через перебування в замкнутому просторі;
нейроциркуляторна дистонія - також може виникати у дітей та виявлятися головним болем на тлі підвищеного тиску;
мігрень - у дітей зустрічається рідко, проте якщо у дитини болить голова і нудить на тлі нормальної температури, слід запідозрити це захворювання.
Описані патології можуть виникати у будь-якому віці. Вони мають досить виражену симптоматику та порівняно легко діагностуються у більшості випадків. Однак глибша діагностика базується в тому числі і на вікових особливостях, описаних нижче.
Часті головні болі у дитини грудного віку
Оскільки немовлята не ведуть активну розумову чи фізичну діяльність, найчастішою причиною розвитку у них вважають підвищення внутрішньочерепного тиску. Не завжди це пов'язано з гідроцефалією та розширенням шлуночків — часто так виявляються наслідки затяжних патологічних пологів або перегрів у спекотну пору року.
Другий за частотою фактор – інфекції. Грудничкам властивий швидкий розвиток загальної інтоксикації, що супроводжується значним погіршенням самопочуття та дискомфортом.
Аналогічні прояви можуть виникати під час прорізування зубів. Постійне роздратування ясен призводить до того, що немовля плаче, нервує і турбується. Через це поступово підвищується температура, і може виникнути супутній біль.
У дитини 5-6 років
Головний біль у дитини із цієї вікової групи найчастіше з'являється на тлі органічних причин. З початком відвідування дитячих садків малюки опиняються у колективі, де складаються всі умови для швидкого поширення інфекції. На цей період припадає більшість випадків захворювання на дитячі інфекції — кір, вітряну віспу, скарлатину. Варто уважно стежити за станом здоров'я вашого малюка та звертатися до лікаря відразу після виявлення патологічних симптомів.
Також голова може боліти через нервове перезбудження на фоні безлічі нових занять, знайомств та активних ігор. Останні часто стають причиною травм різного ступеня тяжкості, які можуть призводити до виникнення згаданої клініки.
У дитини 7-10 років і старше
Щоб зрозуміти, чому у дитини болить голова у цьому віці, слід звернути увагу на її дозвілля. Як правило, школярі піддаються постійним сильним навантаженням, через які ЦНС перебуває в напрузі і її ресурс поступово виснажується. У такому разі симптоматика виникатиме після занять та посилюватиметься до вечора. Іноді, якщо відвідування навчального закладу пов'язане з певними проблемами (має місце буллінг з боку учнів або вчителів, дитина стикається з завищеними очікуваннями батьків), біль може набувати характеру неврозу і без видимих приводів виникати перед школою або на початку робочого тижня.
Ще одна поширена причина – безконтрольне використання гаджетів. Перегляд роликів та листування шляхом впливу яскравого миготливого світла на зоровий аналізатор перевантажують нервову систему, через що підліток може стати дратівливим і почати відчувати дискомфорт.
З початком статевого дозрівання на тлі тимчасового гормонального дисбалансу можуть виникати періодичні стрибки тиску, емоційна лабільність та загальна нервова напруга. Ці зміни притаманні пубертату — як правило, саме в цьому віці може маніфестувати мігрень.
Види та симптоми
Якщо у дитини болить голова, важливо розуміти, із чим пов'язана поява цього симптому. У ранньому віці найчастіше зустрічаються три основні типи:
Біль напруги. Пов'язаний з перевтомою, постійною нервовою напругою та важкими розумовими навантаженнями. Він діагностується у більшості випадків і пов'язаний з іншими первинними захворюваннями. Скарги у такому разі діти пред'являють на симетричний дискомфорт, відчуття здавлення голови. Зазвичай, вони не можуть вказати конкретне місце найбільшої концентрації болю.
Мігрень. Часто виникає несподівано, швидко досягає великої інтенсивності та охоплює лише половину голови. Може локалізуватися у скроневій ділянці. Напад у більшості випадків завершується одноразовим блюванням.
Вторинна. Вона виникає як симптом наявних захворювань – різноманітних інфекцій, пухлин, запальних процесів. Визначити її причину в домашніх умовах не завжди виходить, тому вирішувати, що можна давати дітям від головного болю так, щоб лікування подіяло, повинен тільки лікар. Симптоматичне лікування не завжди допоможе усунути етіологію, яка спричиняє клінічну картину.
На що звертати увагу батькам?
Оскільки причини головного болю у дітей різноманітні і можуть бути не очевидними з першого погляду, слід знати кілька ознак, на які варто звертати увагу, особливо у немовлят. Вони не можуть озвучити свої скарги та практично будь-який дискомфорт висловлюють плачем. Тому варто спостерігати за такими параметрами:
вени на голові - під час нападів вони можуть ставати яскравими та чітко окресленими через приплив крові до мозку;
стан тім'ячка - при підвищенні внутрішньочерепного тиску воно може вибухати над поверхнею голови та пульсувати;
поза малюка - якщо він закидає потилицю назад, це може свідчити про запалення мозкових оболонок;
зригування - під час нападу організму складно перетравлювати їжу, може виникати нудота.
Старші діти можуть сигналізувати про локалізацію проблеми, навіть не вміючи розмовляти. Маля може триматися за скроні руками, намагатися покласти голову на будь-яку горизонтальну поверхню або притулитися до батьків, щоб зняти навантаження з шиї. Така поведінка має підказати батькам, що є проблема.
Дошкільнята та школярі можуть поскаржитися на свій стан, проте непрямими ознаками будуть дратівливість і млявість, відсутність інтересу до звичних занять та значне зниження працездатності.
Щоб приблизно визначити причину виникнення болю, проаналізуйте такі особливості:
як часто він з'являється;
якими симптомами супроводжується (нудотою, блюванням, висипом, підвищеною температурою);
де саме болить;
що передує нападу.
Цю інформацію необхідно повідомити лікарю, щоб визначити напрямок діагностики та подальшого лікування.
Коли звертатися до лікаря
Якщо у дитини часто болить голова, це не можна вважати нормальним станом. У нормі цей симптом може з'являтися періодично, сигналізуючи про втому або інфекцію, однак він не повинен супроводжувати людину постійно або з великою частотою. У такому разі необхідно пройти діагностику та проконсультуватися з лікарем, проте є деякі ситуації, в яких звернення до лікарні має бути терміновим:
дитина скаржиться на біль, що виник після травми голови - це може свідчити про забиття або струс мозку, внутрішньочерепний крововилив (особливо, якщо біль наростає);
присутні інші ознаки - блювання фонтаном, геморагічний висип може виникати при менінгококовому менінгіті;
біль супроводжується втратою свідомості;
крім больового синдрому є порушення чутливості в інших ділянках тіла або рухової функції;
біль різкий і виник раптово без об'єктивних причин;
інтенсивність зростає під час зміни положення.
Перелічені особливості можуть свідчити про тяжке захворювання, яке потребує термінового втручання фахівця. Якщо ви помітили їхню появу, зверніться до служби екстреної медичної допомоги.
Що робити, якщо у дитини болить голова
У тому випадку, якщо патологічний симптом не викликаний хворобою, проти якої існує етіотропна терапія, а профілактичні заходи виявилися неефективними, слід застосовувати спеціальні ліки від головного болю для дітей. Це потрібно для полегшення дискомфорту і у тій ситуації, коли симптоматику можна вважати тимчасовою. Наприклад, головний біль у дітей часто виникає на тлі застудних вірусних захворювань, у зв'язку з чим здатний з часом пройти і без застосування медикаментів.
Які ліки від головного болю є безпечними для дітей?
Враховуючи, що «дорослі» ліки часто не підходять малечі, у батьків часто постає нагальне питання — якщо у дитини болить голова, що можна дати? Лікарі наполягають, що самолікування у разі дітей неприпустимо, тоді як полегшити стан свого чада хоче кожен з батьків.
Існує певний перелік препаратів, які дозволені у дитячому віці. Вони випускаються у спеціальному зниженому дозуванні, яке не нашкодить дитині. До них відносяться ібупрофен, нурофен і парацетамол – їх можна застосовувати починаючи з дворічного віку. Якщо виникає необхідність застосування їх немовляті, варто звернутися до педіатра для правильного розрахунку дозування.
Чим зняти напад мігрені у дитини?
Оскільки мігрень вважається самостійним захворюванням, дорослі часто губляться, не знаючи, що дати дитині від головного болю такої інтенсивності. Загальні рекомендації залишаються незмінними, однак у цій ситуації краще використовувати ібупрофен. Він показав більшу ефективність серед інших медикаментів.
Чи можна уникнути ліків?
Допомогти дітям від головного болю можуть не лише лікарські засоби. Першочергове завдання батьків – максимально усунути зовнішні чинники, що провокують розвиток патологічної симптоматики. У випадку з варіантом напруги це допоможе повністю нівелювати ознаки дискомфорту. Для цього потрібно дотримуватись кількох правил:
Намагайтеся мінімізувати кількість стресу. Не допускайте конфліктних ситуацій зі свого боку і з'ясовуйте про неприємні ситуації, що виникають у житті вашого чада, щоб допомогти йому впоратися з ними. Здорове емоційне середовище у будинку допомагає ЦНС не перевантажуватися і відновлюватися.
Встановіть чіткий режим сну. Недосип провокує проблеми зі здоров'ям нервової системи не тільки у малюків, а й у підлітків. Ви повинні стежити за кількістю та якістю сну. Принаймні за годину до сну має закінчуватися взаємодія з електронікою, а засинання має відбуватися до 11 години вечора. Так сон буде найздоровішим.
Виключіть споживання продуктів, які стимулюють ЦНС. До них відносяться кава, какао, чай, шоколад, велика кількість солодкого. Всі вони призводять до перезбудження та виснаження нервової системи, через що потім не тільки болить голова у дитини, але й дотримуватися інших пунктів стає неможливо.
Забезпечте повноцінне харчування у достатній кількості. Ще однією причиною виникнення головного болю може стати гіпоглікемія, що розвивається на тлі голоду.
Якщо після виконання цих заходів патологічна симптоматика не зникла, варто відвідати лікаря та за допомогою ретельної діагностики виявити причину такого стану.
Профілактика головного болю
Дитячий головний біль — не рідкісна проблема, тому варто уважно ставитися до стану вашої дитини і не допускати її появи. Для цього достатньо буде описаних вище заходів - встановлення режиму сну, раціонального користування гаджетами, зменшення стресу. Слід також періодично відвідувати педіатра задля профілактичних оглядів, оскільки за їх допомогою можна вчасно виявити захворювання, що перебуває на ранній стадії розвитку.