Безсоння – симптоми, причини, ознаки, діагностика та лікування поганого сну
Напевно, кожна людина у своєму житті хоч раз стикалася з жахливим відчуттям, коли від втоми валишся з ніг, а заснути просто не виходить. Подібна ситуація безпосередньо впливає на психосоматичний та емоційний стан людини наступного дня і, можливо, навіть на більш тривалий період життєвого часу. Існує безліч засобів, що сприяють поліпшенню самопочуття та якнайшвидшому відходу у світ прекрасних снів, проте в більшості випадків ознаки безсоння все-таки не так просто усунути, як і саме захворювання.
Як розпізнати безсоння
Якщо людина починає часто прокидатися вночі, причини цього можуть бути різними, і дуже важливо в них розібратися. Проблеми з нічним відпочинком сьогодні виникають і у дорослих, і дітей. Як правило, викликають їх негативні емоції, депресії та стреси, якими багате сучасне життя, особливо у великому місті. Подібний розлад організму, пов'язаний з неможливістю швидко заснути, є наслідком психологічних проблем, недуг серцево-судинної системи, інфекційних або бактеріальних ушкоджень головного мозку та ін.
Малюкам часто заважають спати нічні жахи, де вони бачать дивні, заплутані ситуації, страшних людей, катастрофи або монстрів. Багатьох дорослих мучать ночами міркування і погані думки, що заважають заснути. Безсоння хронічне виступає наслідком регулярної фізичної перевтоми, розумового перенапруження або сильних емоційних потрясінь.
Перш ніж кидатися на допомогу хворому з порадами, що робити при безсонні, слід виявити причини, що спричинили розвиток такої недуги. Тих, хто страждає хронічним недосипанням, легко визначити за:
Червоним очам та набрякам під очима.
Пересушеною шкірою губ і бляклим кольором обличчя.
Пригніченому загальному стану людини, беземоційності, дратівливості, млявості тощо.
Симптоми захворювання виявити досить просто, оскільки пацієнт не може легко і швидко заснути, а, прокинувшись, почувається «розчавленим», не відпочилим, так, ніби людина зовсім не спала. Важливо також визначити, який стан безсоння торкнувся саме Вас: складнощі з засинанням чи часті пробудження. Відмінні ці стадії недуги тим, що за кожної з патологій порушена робота різної частини мозку. Визначивши це, можна вказати як причини хвороби, так і способи оперативної допомоги людині.
Види, причини безсоння та наслідки хвороби
Багато людей скаржаться: «Дуже погано сплю ночами», і нічого у своєму житті не змінюють. Адже безсоння може стати причиною цілої низки серйозних порушень здоров'я, не кажучи вже про самопочуття та працездатність. Воно може бути викликане безліччю факторів:
Перевтомою.
Гарячкою, спровокованою вірусами чи інфекціями.
Проблемами у професійній діяльності (особливо це характерно, коли чоловік погано спить).
Занепокоєнням за долю родичів та близьких.
Стресовими ситуаціями, наприклад, природними чи техногенними катастрофами.
Пережитими раніше потрясіннями тощо.
Проблема зі сном може бути наслідком інших важких захворювань, що протікають в організмі людини. Згідно з проведеними дослідженнями, з 10 пацієнтів, які страждають на безсоння, 8 мають такі недуги:
Депресія, регулярні розлади психіки.
Захворювання органів дихання, серцевого м'яза.
Апное, синдром неспокійних ніг.
Крім цього, безсоння — хвороба курців, затятих любителів спиртних напоїв та людей, які ведуть надмірно активний спосіб життя. Недуга може бути спровокована надмірним вживанням кави, лікарських препаратів. Якщо ж людина спостерігає за собою появу перших ознак хвороби, то важливо убезпечити себе від усіх моментів, що призводять до розвитку психологічного розладу і, як наслідок, фізичної втоми.
Також виділяють інші причини поганого сну:
розумові та фізичні перенапруги;
емоційні хвилювання, тривога, стреси;
синдром хронічної втоми;
робота в нічні години;
зміна часових поясів;
дисфункція щитоподібної залози;
больовий синдром, що виникає на тлі захворювання;
порушення психіки;
отруєння організму;
підвищений чи знижений тиск;
дефіцит вітамінів групи B;
некомфортні умови сну (ліжко, меблі, температура навколишнього повітря, сторонні шуми);
депресія;
нестача рухової активності в години неспання.
{{products}}
При цьому у дітей причинами може бути страх сну, що виникає внаслідок нічних кошмарів, соматичні захворювання, розлад біологічних ритмів.
У людей старшого віку порушення сну викликають зміни гормонального фону, наприклад, у жінок у період клімаксу, низка набутих захворювань (артрит, хвороба Альцгеймера, артроз, нейроінфекції) та магнітні бурі.
Тому перш ніж шукати відповідь на запитання, поганий сон — що робити, необхідно зрозуміти причину порушень.
Важливо визначитися з видами безсоння, щоб зрозуміти, як лікувати такий стан. До них відносять:
Перехідне безсоння, спровоковане зміною клімату, часового поясу, тривалими подорожами, зміною графіку сну. Така фаза хвороби відрізняється тривалістю менш як 4 тижні. Таблетки та гомеопатичні засоби не рекомендується приймати у цей період.
Короткострокове безсоння є наслідком важкого емоційного зриву чи тривалих неприємностей у житті, наприклад, фінансові складнощі, смерть близьких людей, зміна сімейного стану, звільнення з роботи. При безсонні цього типу важливо не прогаяти момент, оскільки дана фаза недуги легко переходить у хронічне захворювання. Тривалість — від 4 тижнів до 6 місяців.
Хронічне безсоння має періодичний характер і властивість повертатися через місяць чи пів року. Цей різновид недуги є наслідком психологічних розладів, соматичних захворювань.
Важливо пам'ятати, що профілактика хвороби є запорукою здорового та продуктивного сну, результатом якого виступає неспання та активний спосіб життя.
Безсоння негативно впливає на багато органів і систем людини. До них відносять серцево-судинну систему, органи дихання, головний мозок. Такі розлади психіки, як-от невроз, апатія, депресія, призводять до надмірного виснаження організму, моральної втоми та істеричного стану. Наслідком цього виступає головний біль, почуття пригніченості та розгубленості.
Осіннє безсоння також трапляється серед психосоматичних захворювань, пов'язаних зі сном. Адже період дощів, похолодання та різких перепадів температур негативно позначається на настрою і внутрішніх поривах людини, що тягне за собою загальне нездужання і часту зміну настрою. Стрибки гормонів та атмосферного тиску в осінній період року знижують стресостійкість, підвищуючи сприйнятливість та депресивність людини. А це все зумовлює збої та порушення зі сном.
Безсоння: лікування та профілактика
Важливим аспектом будь-яких профілактичних заходів, спрямованих на усунення проблем зі сном, є прийняття самої недуги та вивчення всіх можливостей для ліквідації хвороби. Медикаментозні засоби слід вживати, коли класичні способи релаксації та розслаблення не дали результату. Від безсоння чудово допомагають аромотерапія, масаж з різними олійками, кольоротерапія, сольові ванни та сексуальні стосунки. Перед безпосереднім відходом до сну рекомендовано протягом години не дивитися телевізійні передачі, користуватися мобільним пристроєм або розмовляти на серйозні теми з близькими людьми. Слід розуміти, що Ваше тіло і свідомість мають максимально розслабитися, а Ви повинні очистити мозок від тривожних думок.
У випадку, якщо необхідне застосування лікарських засобів, терапію рекомендується почати з седативних препаратів, наприклад, Флуоксетин, Валеріана, Пустирник, Персен, Ново-Пасит, Дорміплант.
Поряд із заспокійливими препаратами можуть призначатися ліки від безсоння:
Левана — снодійний засіб, призначений для дорослих. Одночасно має протисудомну та протитривожну дію, виступає в ролі міорелаксанта, ліквідуючи спазм м'язів.
Мелатонін — аптечний аналог «гормону сну», який нормалізує режим сну, покращує психоемоційний стан, зміцнює імунітет.
Сонміл — має седативний та атропіноподібний ефект, скорочує час засинання, підвищує тривалість та якість сну.
Імован — має заспокійливу, снодійну, транквілізувальну, міорелаксувальну та протисудомну дію.
Флуразепам — сприяє швидкому засинанню та якісному сну, близькому до фізіологічного, зменшує кількість пробуджень.
Безсоння є наслідком перенапруги розумової та фізичної, а даний препарат має антидепресивну дію, усуває наслідки депресії, стресу, ліквідує почуття страху, напруженості та тривожності. Вибираючи оптимальну терапію для профілактики або лікування безсоння, рекомендовано проконсультуватися з лікарем, щоб отримати максимально якісний результат в найкоротші терміни.
Додаткові рекомендації: що робити при поганому сні
Якщо причина полягає у нервовому перенапруженні, необхідно припинити «накручувати» себе і постаратися не думати вечорами про проблеми, які неможливо вирішити в цей момент. Якщо впоратися з поганими думками самостійно не виходить, не зайвою буде допомога психолога або навіть просто щира розмова з тим, хто може дати слушну пораду.
Часто прокидатися вночі можна через нестачу повітря в приміщенні, тому необхідно регулярно провітрювати кімнату. Також чудовий ефект дають повільні вечірні прогулянки вулицею. Добре працюють заспокійливі засоби — чай із м'ятою, мелісою чи ромашкою. Якщо це допомагає слабко — варто звернутися до фахівця, який пропише сильніші засоби.
Негативні емоції може спричинити алкоголь та сигарети у нічний час, тож від них краще відмовитися.
Якщо кошмари мучать дитину — варто обмежити час, проведений нею біля телевізора чи комп'ютера, а також виключити програми, фільми та ігри, де може демонструватися насильство.
Постарайтеся більше часу проводити в колі сім'ї або з приємними, позитивними людьми, і тоді ви забудете про те, що таке поганий сон і кошмари.
Якщо поганий сон негативно впливає на якість життя, необхідно звернутися до лікаря, який призначить відповідні обстеження, надасть рекомендації, як позбутися безсоння, і за потреби випише медикаменти.
Слід пам'ятати, що снодійне — це лікарські засоби, які сприяють швидкому засинанню та покращують сон. Залежно від механізму дії виділяють дві групи препаратів:
ненаркотичного типу — діють вибірково, пригнічуючи окремі функції та ділянки;
наркотичного типу — відрізняються невибірковою дією і гальмують ЦНС. До них відносяться барбітурати, фенобарбітал, аліфатичні сполуки, хлоралгідрат, які можуть спричинити звикання та тяжкі побічні ефекти.
Тому деякі ліки відпускаються лише за рецептом та вимагають прийому під наглядом лікаря.
Як подолати безсоння: прості техніки засинання
Швидкому засинанню сприяють деякі вправи.
Метод «4-7-8», запропонований Ендрю Вейлом. Це техніка дихання, яка допомагає розслабитися та зняти напругу. Для її проведення необхідно прийняти зручне положення, видихнути повітря через рот зі свистом і зробити вдих через ніс, рахуючи до чотирьох. Після затримати дихання, рахуючи до семи, і видихнути повітря через рот, рахуючи до восьми. Вправу необхідно повторити щонайменше 3 рази.
Легкий масаж активних точок. Метод китайських лікарів, які стверджують, що масування певних частин тіла протягом 30 секунд допомагає швидко заснути. Вправу починають виконувати з мочок вух, потім переходять на точку між бровами і закінчують масажем скронь.
Аутотренінг. Техніка, яка ґрунтується на віддачі певних команд мозку, наприклад: «Я хочу спати, я розслаблений і перебуваю в повному спокої. Я поринаю в сон, моє тіло стає важчим. Коли я дорахую до ста, я засну».
Також використовують метод візуалізації, уявляючи, наприклад, всі кольори веселки або повітряну кульку, яка повільно похитується на поверхні води.
Висновок
Якісний сон — це запорука активного неспання, гарного самопочуття та міцного здоров'я. Тому його порушення не можна ігнорувати, а потрібно вживати заходів для нормалізації з появою перших симптомів безсоння.
Ця стаття інформаційна, за появи подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.