У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру пн-пт з 8:00 до 17:00, сб,нд-вихідний
Як вилікувати нежить?

Як вилікувати нежить?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 9 грудня 2021
Змінено: 17 січня 2023
1192
15 хв читати

Нежить або риніт – одне з найчастіших захворювань, з якими щорічно стикаються як дорослі, так і діти. На жаль, в більшості випадків, його симптоми ігноруються, що загрожує погіршенням самопочуття та перетіканням у гостру та хронічну форми. У ситуації, коли закладеність носа супроводжується хворобливістю, зниженням особистої ефективності та погіршенням самопочуття, необхідно замислитися про лікування та похід до лікаря.

Причини нежиті

Риніт є одним з невід'ємних симптомів сезонної застуди, і має певну стадійність. Після зараження людина проходить всі етапи запального процесу на шляху до одужання, але їхня тривалість і складність залежить від типу нежитю та його причини.

Запалення слизової оболонки носа, що супроводжується виділеннями з носових пазух, виникає через такі фактори:

  • бактеріальної чи вірусної інфекції;
  • ослабленого імунітету;
  • періодичного переохолодження організму;
  • тривалого перебування у приміщеннях із сухим повітрям;
  • впливу алергенів – вовни тварин, хімічних речовин, пилку та побутового пилу;
  • порушення кровообігу в носовій порожнині;
  • частого вживання алкоголю, гарячої та гострої їжі, що провокує набряк слизової оболонки носа;
  • утворення кісти у лобових пазухах;
  • гормонального збою та прийому агресивних медикаментів.

Оскільки порожнина носа є «вхідними воротами» дихальної системи, через які проходить повітря при вдиху і видиху, і має безліч нервових закінчень, вона дуже чутлива до дратівливих факторів. Внутрішня оболонка порожнини носа відповідає за добуток слизу, який виконує роль антисептика. При попаданні на нервові закінчення хвороботворних бактерій, інфекції або алергену, і ураженні слизової оболонки вони посилають сигнал на збільшення вироблення слизу для активного знищення різних мікроорганізмів. В результаті слизова оболонка набрякає і з'являється нежить.

Види та форми хвороби

Класифікація риніту відбувається залежно від його стадії та причин виникнення.

Медики розрізняють кілька типів нежиті:

  • Гострий – є результатом інфекційного ураження слизової оболонки, супроводжується печінням та сухістю в носі, та закладеністю проходів. Триває 2-3 дні, протягом яких рідкий слиз у великій кількості перетікає у гнійні виділення внаслідок відповіді імунної системи на подразник.
  • Хронічний – виникає як ускладнення на погано проліковану хворобу, що довго не проходить, але характеризується періодичним зникненням симптомів.
  • Алергічний – має сезонний характер і виявляється як реакція організму на алерген.
  • Вазомоторний – супроводжується утрудненим диханням через атрофію слизової оболонки внаслідок надмірного захоплення судинозвужувальними краплями, або як відповідь на переохолодження, стрес, гормональні зміни та переохолодження.
  • Травматичний – виникає внаслідок травм, розвитку гематоми та абсцесу носової перегородки, і нерідко супроводжується печінням у носі, свербінням та кров'яними виділеннями.

При сильному імунітеті риніт може пройти самостійно протягом декількох днів за умови усунення фактора, що провокує. Але за відсутності лікування нежиті можливі негативні наслідки через застою слизу в носових проходах, і просування інфекції дихальними шляхами. До найчастіших наслідків недолікованого риніту можна віднести запальні процеси середнього вуха, лобової та придаткової носових пазух, гортані, верхніх та нижніх дихальних шляхів та очних сльозовідвідних. Також можливе утворення носових поліпів, розвиток затяжного гаймориту і навіть абсцес мозку.

Симптоми та ознаки риніту

Риніт та його симптоми вимагають негайної реакції незалежно від характеру прояву. Найкраще, щоб лікування відбувалося під контролем лікаря, який призначає комплекс препаратів залежно від стадії нежиті.

При захворюванні на гострий риніт захворювання характеризується різким початком і рясним виділенням слизу. Основні симптоми, як правило, проходять відразу після усунення причин або лікування. До такої форми відноситься інфекційний та алергічний нежить. Хронічний риніт триває роками, із різною вираженістю симптомів. Так проявляється вазомоторний та травматичний нежить.

При різних видах риніту виявляються такі симптоми:

  • рідкі виділення з носа в помірному чи рясному темпі;
  • подразнення слизової оболонки очей із свербінням та почервонінням;
  • головний біль;
  • чхання;
  • підвищена стомлюваність та нездужання;
  • збільшення температури тіла;
  • набряклість слизової та болючі відчуття в області носових пазух;
  • висихання слизової оболонки, що провокує спрагу;
  • нестача кисню через ускладнене дихання через ніс у гострому періоді;
  • погіршення смаку та нюху;
  • закладеність вуха через звуження проходу внаслідок набряклості слизової оболонки євстахієвої труби;
  • відчуття двосторонньої закладеності носа;
  • зміна тембру голосу;
  • дихання через рот;
  • виражений свербіж у носі, що спускається до носоглотки;
  • задишка під час розмови чи швидких рухів;
  • погіршення сну.

Вираженість симптомів залежить стану імунітету людини і типу риніту. У разі подібних ознак варто відразу замислитися про способи їх усунення, щоб уникнути можливих ускладнень нежиті.

Лікування та діагностика

Зазвичай нежить проходить протягом 5-7 днів, але в ситуації, якщо проблема непокоїть протягом тривалого часу, потрібно застосування різних методів усунення запалення слизової оболонки. Способи лікування риніту безпосередньо залежать від його причин та різновиду, які визначаються під час діагностики.

Процес діагностування нежиті передбачає клінічний огляд у отоларинголога. У складних ситуаціях може призначатися КТ пазух носа, рентгенографії та інші дослідження. Алергічний риніт потребує відвідування алерголога.

До основних методів лікування нежиттю відносяться:

  • прийом медикаментів – судинозвужувальних, зволожуючих крапель, противірусних та антибактеріальних препаратів;
  • фізіотерапевтичні процедури – до них відносяться інгаляції, прогрівання, УФО;
  • народні засоби – трав'яні чаї та лікувальні ванни;
  • хірургічні маніпуляції – лазерна ЛОР-хірургія чи холодноплазмова вазотомія.

Рішення, як позбутися нежиті, приймається з урахуванням низки чинників. Насамперед враховується етіологія захворювання, чим була спровокована патологія та особливості її перебігу, а також вік людини.

Лікування нежитю у дорослих

При затяжному нежиті у дорослих лікувальний процес спрямовано швидке полегшення стану, оскільки відсутність терапії може спровокувати ряд серйозних захворювань. Наприклад, він може перерости в синусит або гайморит, які провокують запалення носових пазух з наступним застоєм слизу в носовому проході та поширенням інфекції в організмі.

Перед вибором, чим лікувати нежить, якщо він довго не минає, необхідно точно встановити причину виникнення, адже від неї залежить тактика лікування. У більшості випадків застосовується консервативна терапія, яка включає:

  • протизапальні препарати;
  • антибактеріальні засоби при бактеріальному риніті;
  • місцеві засоби зі зволожуючою та пом'якшувальною дією;
  • промивання носа за допомогою сольових розчинів для механічного очищення слизової від вірусів та бактерій, зволоження слизової та зменшення набряклості.

Також рекомендується робити інгаляції при нежиті. Їх виконують небулайзером із комбінацією з фізичного розчину та лікарських препаратів. Також існує формат пасивних інгаляцій, призначених для знезараження носових ходів, поліпшення стану слизової оболонки та полегшення дихання. Олівці на основі натуральних ефірних олій достатньо піднести до просвіту носового ходу і зробити кілька вдихів для отримання антибактеріального, протизапального та противірусного ефекту. Такий формат засобів можна використовувати поза домом, щоб полегшити нежить у разі потреби.

Що стосується фізіотерапії, вона передбачає бальнеологічне лікування та голкорефлексотерапію. У ситуації, коли затяжний нежить спровокував структурні зміни в носовій порожнині, буде потрібно оперативне втручання. Сучасні ЛОР-операції проводяться малоінвазивним шляхом, не доставляють дискомфорту та сприяють швидкому відновленню.

Лікування нежитю у дітей

Риніт у дитячому віці – одне з найчастіших захворювань, яке проявляється на тлі ГРВІ та різних інфекцій. Перш ніж лікувати нежить у дитини, необхідно проконсультуватися з педіатром або отоларингологом, який спеціалізується на нежиті у малюків.

Лікувальний процес передбачає облік стадії недуги, що триває в середньому від 7 до 10 днів, і проходить у три етапи – початковий, катаральний та одужання.

Початок нежиті триває кілька годин, і проявляється звуженням судин слизової оболонки носа, виникненням печіння і позивок до чхання. На катаральній стадії відбувається відділення слизу, відчуття закладеності носа та вух, яке зберігається протягом кількох днів. Етап одужання характеризується густими виділеннями з носа, їх зеленуватим та жовтуватим кольором у разі приєднання бактеріальної флори. У цей період у дитини покращується загальне самопочуття та зникає закладеність носа.

Основні принципи лікування нежитю у дітей:

  1. Очищення та промивання порожнини носа за допомогою спеціальних аспіраторів, сморкання залежно від віку малюка, використання соляних розчинів на основі морської води.
  2. Прийом лікарських препаратів, які діляться на ті, що прибирають причину нежиті – алергени, віруси, бактерії та засоби, що знімають симптоми.
  3. Фізіопроцедури – мають на увазі використання червоного та фіолетового лазера, терапію слизової порожнини носа – УЗОЛ, магнітотерапію та галотерапію.

Також важливо дотримуватись заходів профілактики виникнення риніту. Не варто водити малюка у людні місця в період високої активності простудних захворювань, необхідно стежити за його здоровим способом життя, повноцінним харчуванням, підтримувати гігієну рук, одягати за погодою та оберігати від охолодження та промокання ніг. При перших симптомах нежиті у дитини краще проконсультуватися з лікарем щодо методів лікування.

Лікування риніту в домашніх умовах

У ситуації, коли нежить не супроводжується симптомами інтоксикації та високою температурою, допускається його лікування домашньої обстановці. Головне не перестаратися методами народної медицини, щоб не погіршити ситуацію. Краще взяти лікарняний, знизити психоемоційні та фізичні навантаження, та подбати про сприятливі умови для одужання.

Які способи усунення закладеності носа можна використовувати вдома:

  • промивання носа за допомогою носових іригаторів, спреїв на основі морської води або фізіологічних розчинів;
  • застосовувати краплі від нежиті або спреї з судинозвужувальним ефектом для регуляції тонусу кровоносних судин, зниження виразності набряклості та полегшення носового дихання;
  • робити ножні ванни з гірчицею при перших симптомах застуди для потужного антибактеріального ефекту, прогрівання та поліпшення припливу крові;
  • прогрівання носа за допомогою підігрітої морської солі, попередньо насипаної в тканинний мішечок, з подальшим прикладуванням до крил носа і перенісся.

До того ж необхідно подбати про регулярне провітрювання приміщення та зволоження повітря. І однозначно, у пошуку способів, як швидко вилікувати нежить у домашніх умовах, також не варто ігнорувати звернення до терапевта або ЛОР.

Ефективні препарати при нежиті

При лікуванні риніту застосовуються кілька форм лікарських засобів. Найбільш популярними та поширеними є таблетки від нежитю, різні краплі, мазі, спреї та розчини для промивання носової порожнини. Їхня класифікація здійснюється на підставі принципу дії.

Основні групи препаратів від риніту з високою ефективністю:

  • судинозвужувальні – прибирають симптоми, шляхом звуження судин полегшують дихання і зменшують кількість слизу, що виділяється з носової порожнини;
  • антигістамінні – блокують прояв алергії та зменшують набряк слизової оболонки;
  • противірусні – перешкоджають проникненню вірусної інфекції у нижні дихальні шляхи, оберігаючи від ускладнень;
  • антибактеріальні – впливають на бактерії, пригнічуючи їх розмноження та сприяючи виведенню з організму;
  • глюкокортикостероїдні місцеві засоби – надають добрий протиалергічний та протизапальний препарат, та ефективні при цілорічному та сезонному алергічному риніті;
  • місцеві назальні препарати на рослинних компонентах – мають антисептичний, протимікробний та протизапальний ефект, і за рахунок масляної основи не пересушують слизову оболонку;
  • гіпертонічні розчини для промивання – за рахунок високої концентрації забезпечують вимивання густого слизу з носових пазух;
  • колоїдні розчини – мають протигрибкову, антимікробну та противірусну дію.

Кожен має як свої позитивні характеристики, і протипоказання. Краще, щоб їхнє застосування супроводжувалося лікарським призначенням.

Профілактика хвороби

Варто відзначити, що специфічна профілактика риніту відсутня, але можна підвищити опірність організму до різних інфекційних захворювань. Щоб уникнути алергічного нежитю варто дотримуватися антиалергічного режиму, і виключити ризик впливу алергенів на людину. У період сезонності ГРВІ та інших респіраторних захворювань можна застосовувати зволожуючі краплі або спреї для зрошення слизової оболонки носа, з метою змивання з її поверхні частинок пилу, що потрапили, або шкідливих мікроорганізмів.

Для мінімізації ризику інфекційних хвороб, що провокують риніт, варто подбати про повноцінне харчування, регулярне вологе прибирання та провітрювання в житлі, загартовування та систематичні заняття спортом. Також варто відмовитись від шкідливих звичок, самолікування, уникати різких перепадів температур. Профілактика нежиті у разі спрямовано зміцнення імунітету, та її здатність протистояти простудним захворюванням.

Коли слід звернутися до лікаря?

Хоча сам по собі риніт не можна назвати небезпечним захворюванням, необхідно пам'ятати про ймовірний ризик ускладнень за відсутності своєчасного та правильного лікування. Приводом для звернення за медичною допомогою є:

  • тривалість нежиті, що перевищує 10 днів;
  • виникнення хворобливих відчуттів у лобовій частині голови, області перенісся, та її посилення під час нахилів та поворотів;
  • збереження закладеності носа навіть після прийому спеціальних препаратів;
  • наявність температури та чхання.

Завдання лікаря в такій ситуації – виявити причину нежиті та підібрати правильне лікування. Важливо пам'ятати, що самостійний та безконтрольний прийом судинозвужувальних засобів може призвести до перетікання риніту в алергічний чи хронічний.

Якщо ж ви примудрилися підчепити нежить, це не привід для паніки. Досить забезпечити комфортний мікроклімат у приміщенні, подбати про його систематичне зволоження та провітрювання, регулярно промивати слизову оболонку носа, та стежити за власним самопочуттям. При виникненні гострих симптомів краще відразу звернутися за медичною допомогою, щоб запобігти серйозним наслідкам.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари