Список у пологовий будинок: що взяти для себе та малюка?
Пологи - це відповідальний момент, до якого необхідно правильно підготуватися. Крім стандартної підготовки до майбутнього життя з малюком (купівля речей, вивчення відповідної літератури, облаштування приміщення) необхідно потурбуватися і про момент його появи на світ.
Щоб усе пройшло без непередбачених складнощів, необхідно заздалегідь приготувати спеціальний список до пологового будинку - перелік речей і документів, які стануть у пригоді вам перед пологами і після них. І вам, і вашому малюкові має бути комфортно, і потурбуватися про це - завдання будь-якої вагітної.
Навіщо потрібен список у пологовий будинок
Чому важливо заздалегідь підготуватися до пологів
Передбачити точну дату пологів не може ніхто. Навіть якщо вагітність протікає без відхилень, спрогнозувати день можливого пологів можна тільки приблизно, у зв'язку з чим можуть виникнути певні труднощі під час зборів. Коли починаються перейми, ні жінка, ні її партнер не можуть тверезо мислити, тому спроба зібрати речі просто перед поїздкою в лікарню - не найкраща ідея. Можна забути безліч потрібних документів і речей, без яких ні про який комфорт не йдеться.
Список у пологовий будинок для мами і малюка включає предмети першої необхідності, побутові дрібниці, важливу документацію. Склавши його заздалегідь, ви зможете проаналізувати, порадитися з фахівцями або ж змінити наповнення. Зібрану сумку найлегше взяти з собою, коли почнуться пологи - вам не потрібно буде переживати про побутові питання, і ви зможете зосередитися на тому, що відбувається.
Психологічні аспекти підготовки до пологів
Крім практичних питань, кожній вагітній важливо підготуватися до появи дитини з психологічного погляду. Процес розродження - великий стрес для жінки, як і необхідність надалі піклуватися про новонародженого без досвіду і чіткого розуміння процесу. Уникнути тривоги і появи страхів можна, якщо вивчити інформацію заздалегідь. Необхідно поспілкуватися з акушером, поставити йому всі наявні запитання. Допомагає заспокоїти психіку і підготовка - так жінка відчуває, що контролює ситуацію.
Поки вагітна визначається, що потрібно в пологовий будинок для малюка, вона паралельно отримує відповіді на багато запитань і морально готується до появи в її житті нової людини. Тому важливо складати список для пологового будинку і збирати речі разом із партнером, а не доручити це своїй половинці.
Основні необхідні речі для мами
Вирушаючи до пологового будинку, необхідно взяти з собою речі, які знадобляться вам для комфортного перебування поза домом протягом кількох днів. Так, обов'язково візьміть:
Предмети гігієни. Оскільки потрібно буде щодня приводити себе до ладу, покладіть у сумку зубну щітку і пасту, мило (найкраще рідке), манікюрні ножиці, станок для гоління, туалетний папір. Знадобляться також дзеркальце і гребінець. Для власної зручності придбайте накладки на сидіння унітазу - так його використання буде більш гігієнічним. Щоб прийняти душ, потрібні шампунь, гель, мочалка. Не забудьте про дезодорант. Якщо у вас довге волосся, потурбуйтеся про наявність шпильок або гумок.
Одяг. Одяг до пологового будинку для мами має бути зручним, таким, що не сковує рухи. Найкраще підійде вільний спортивний костюм без жорстких резинок. На ніч приготуйте нічну сорочку (бажано) або піжаму. Капці мають легко митися, щоб прибрати з них забруднення. Покладіть також шкарпетки та білизну, найкраще - бавовняну. Найкраще буде взяти пару бюстгальтерів для годування і змінні вкладиші до них. Трусики можуть бути звичайними або одноразовими (упаковку таких можна купити в аптеці).
Прокладки. Вони знадобляться після пологів - можна взяти спеціальні або звичайні гігієнічні з хорошим поглинанням (найкраще "нічні").
Серветки та пелюшки. Вони необхідні для гінекологічних оглядів і особистої гігієни. Краще заздалегідь придбати упаковку того й іншого, захопити не тільки сухі, а й вологі серветки.
Сміттєві (або інші) пакети. У них можна буде складати брудну білизну або відходи - як правило, це зручніше, ніж намагатися утилізувати сміття в межах пологового будинку.
Вода без газу. Бутильовану воду простіше і зручніше використовувати в палаті та зберігати. Не беріть газовані напої - вони посилюють бродіння і викликають здуття живота.
Також не забудьте взяти телефон і зарядний пристрій до нього. Він необхідний не тільки як дозвілля, а й як засіб зв'язку.
Як визначитися, що саме взяти
Насамперед ви повинні потурбуватися про свій комфорт. Увесь одяг, який ви берете з собою, має бути виконаний з м'яких, натуральних тканин, щоб вам не було спекотно чи холодно. Він не повинен здавлювати, тому найкраще підходять речі з еластичними гумками.
Вирішуючи, що потрібно в пологовий будинок для мами, жінки часто вибирають один комплект одягу. Краще взяти для нього зміну - новонароджений може відригнути на вас або забруднити одяг іншим способом.
Коли збираєте гігієнічні приналежності, не намагайтеся брати найбільші упаковки. За три дні ви не витратите великий бутель шампуню або рідкого мила. Підійдуть невеликі упаковки, призначені для подорожей - вони займуть менше місця в сумці. Однак візьміть із собою достатньо серветок і пелюшок.
Необхідні речі для новонародженого
В окрему сумку збираються речі для майбутнього малюка - вони знадобляться тільки після пологів, тому мають зберігатися окремо. Обов'язково візьміть:
Підгузки. Беріть найменші - для новонародженого. Якісні памперси виконані з дихаючого матеріалу, який забезпечує циркуляцію повітря і не травмує шкіру немовляти.
Креми та присипки. Вони потрібні для правильної обробки шкіри, особливо, в місцях, де вона контактує з підгузком.
Пелюшки. Беріть кілька штук, щоб їх можна було використовувати для оглядів і загального комфорту малюка.
Дитячі засоби гігієни, зокрема, мило. Воно не буде потрібне часто, але невелика упаковка для гігієнічних процедур має бути.
Одяг. На випадок забруднень варто взяти для малюка на кожен день комплект одягу - боді, сорочечки. Шкарпетки, царапки і шапочки можна взяти по парі штук, оскільки вони не так швидко брудняться.
Рушник. Віддавайте перевагу м'яким, поглинаючим тканинам, які під час дотику до шкіри не будуть приносити дискомфорт.
Ватні диски та палички. Необхідні для туалету очей, носа і вушок дитини (пам'ятайте, використовувати їх потрібно акуратно і тільки відповідно до рекомендацій лікаря).
Також можна взяти дитячі безпечні щипчики для нігтів, проте навіть відрослі нігтики ховаються царапками. У деяких рекомендаціях ви можете зустріти інформацію про те, що в пологовий будинок потрібна клізма для новонародженого, однак це не має відношення до роботи кишківника або подібних процедур. Маленькі клізми використовуються як соплевідсмоктувач і непогано прибирають слиз із носових ходів.
Як вибрати правильні речі
Речі для новонародженого необхідно обирати так, щоб вони не приносили малюкові дискомфорт. Так, одяг має бути виконаний з бавовни, байки або фланелі, як і багаторазові пелюшки. Під час контакту зі шкірою він не колотиметься, не дряпатиме її або не позбавлятиме вентиляції (що може призвести до попрілостей).
Крем і присипка мають бути гіпоалергенними, призначеними строго для дітей. Не беріть відразу велику упаковку, щоб у разі появи небажаних реакцій ви могли легко замінити продукт.
Кількість і вид одягу залежать від пори року. У зимовий час необхідно взяти для дитини теплий комбінезон, шапочки та шкарпетки, рукавички, зимовий конверт для виписки. Влітку все це не потрібно, а восени необхідно потурбуватися також про захист від можливого дощу.
Медичні речі та документи
Крім того, що потрібно в пологовий будинок для малюка і мами зі звичайних речей, слід також узяти з собою низку документів, без яких лікарня не зможе прийняти вас за стандартною схемою:
паспорт - необхідний для підтвердження вашої особи під час реєстрації;
обмінна карта (підписана) - у ній зафіксовані дані всіх обстежень, підтвердження того, що ви здорові та епідемічно безпечні;
страховий поліс (якщо він у вас є) - потрібен для подальшого звіту перед страховою компанією;
договір про платне ведення пологів - потрібен у приватних клініках, які надають подібні послуги.
Цих документів достатньо, щоб лікарня прийняла вас і розмістила з усім можливим комфортом.
Якщо передбачаються партнерські пологи, ваш партнер також повинен надати деяку документацію:
паспорт;
флюорографія - підтверджує, що в нього відсутні ознаки туберкульозу, і він безпечний для новонародженого.
Вибравши пологовий будинок, обов'язково уточніть, які вимоги щодо безпеки на тлі коронавірусної пандемії. Можливо, вам знадобиться сертифікат або результат експрес-тесту.
Додаткові предмети для комфорту
Список, що потрібно в пологовий будинок, включає також необов'язкові, але корисні речі:
книги для мами;
попередньо завантажена музика або фільми;
корисні та безпечні снеки;
інструменти та матеріали для улюбленого хобі (наприклад, в'язання або вишивання).
Ці речі не стануть у пригоді вам у догляді за малюком, проте допоможуть розслабитися перед пологами, перебувати в гарному настрої і не тривожитися через дрібниці.
Поради щодо підготовки сумки в пологовий будинок
Найпростіше придбати готовий набір до пологового будинку для мами і малюка - вони продаються в аптеках і містять необхідний мінімум предметів першої необхідності. Вам залишиться тільки додати всередину особисті речі, які ви хотіли б узяти з собою. Але якщо ви хочете зібрати сумку самостійно, ось кілька рекомендацій:
вона має бути прозорою - так персонал бачитиме, з чим ви приїхали в лікарню, а вам буде простіше побачити, де що знаходиться;
вкладіть всередину список, щоб точно знати, де шукати потрібну річ;
розділіть сумки з речами для вас, малюка, самих пологів, пронумеруйте їх або підпишіть;
речі складайте акуратно і компактно, намагайтеся ділити їх на певні групи - наприклад, одяг, побутове приладдя, засоби гігієни.
З таким способом упаковки вам буде легко знайти всередині потрібний предмет, і всі ваші речі будуть під рукою в потрібний момент.
Коли краще починати збирати сумку
Уже на 34-36 тижні слід поступово визначатися, що брати в пологовий будинок, і пакувати речі. Здається, що це досить рано, проте в такому темпі жінка може, нікуди не поспішаючи і ні про що не забувши, поступово скласти все необхідне. До того ж, іноді пологи починаються раніше терміну, і до такого розвитку подій необхідно теж бути готовими.
Висновок
Таким чином, перед пологами вкрай важливо скласти повний список до пологового будинку і зібрати сумку з речами. Так у відповідальний момент ви зможете розраховувати на те, що всі необхідні речі опиняться під рукою - пологи і перебування в лікарні пройдуть для вас і вашого малюка максимально комфортно.
До того ж, збори вважаються важливим аспектом психологічної підготовки до подібних змін у житті. Так вагітна може набути впевненості, отримати відчуття контролю над ситуацією. За такого підходу знижується рівень тривожності, і зникає безліч організаційних страхів, пов'язаних із перебуванням у лікарні.
Тому важливо вже на 36 тижні підготувати сумку і залишити її в зібраному стані, щоб з початком переймів ви могли просто взяти все необхідне в одному пакеті.
Часті запитання
Що не можна брати з собою в пологовий будинок?
Не знаючи, що брати з собою в лікарню, жінки часто кладуть у сумку речі, які можуть нашкодити їм або дитині. Наприклад, необхідно виключити шкідливі продукти - борошняне, кондитерські вироби, кофеїновмісні продукти (кава і шоколад), смажене, гостре, копчене. Усе це після пологів може змінювати склад грудного молока, що негативно позначиться на стані дитини.
Також не рекомендується брати з собою косметику та інші засоби для догляду у великих кількостях. Це не заборонено, проте нераціонально - ви пробудете в лікарні занадто мало часу. Не беріть із собою прикраси та подібні цінні речі.
Що надягають на малюка відразу після народження
Список до пологового будинку для малюка обов'язково включає комплект одягу, який необхідно вдягнути на нього відразу після народження. Так, окремо упакуйте сорочечку, шапочку, царапки, шкарпетки та памперс. Дитину одягнуть одразу після первинного огляду, щоб підтримати терморегуляцію.