У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302(Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Тест на вагітність: коли робити?

Тест на вагітність: коли робити?

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 12 січня 2024
Змінено: 28 жовтня 2024
1649
16 хв читати

Тест на вагітність - універсальний домашній спосіб визначити, вагітна жінка чи ні. Пренатальна діагностика вагітності - важливий аспект відповідального ставлення до свого здоров'я. Вона дає змогу вчасно стати на облік і не допустити випадкового негативного впливу на плід. Завдяки цьому дівчина може:

  • прийняти рішення про доцільність збереження плода;

  • звернутися в жіночу консультацію ще на максимально ранніх термінах;

  • вчасно скоригувати спосіб життя, щоб не нашкодити майбутній дитині.

До винаходу тестів питання про те, як зрозуміти, що ти вагітна, залишалося відкритим до моменту появи пізніх ознак. Це унеможливлювало планування сім'ї та раннє виявлення патологій у плода. Тепер же, з урахуванням коли робиться тест на вагітність, у дівчини завжди є шанс провести всі необхідні діагностичні заходи ще в першому триместрі.

Однак, незважаючи на уявну простоту, до проведення цього аналізу потрібно підійти з усією відповідальністю. В іншому разі важко гарантувати достовірний результат через вплив на нього безлічі факторів. У цій статті ми розберемося, як правильно робиться тест на вагітність, коли його ліпше робити, на що водночас необхідно звернути увагу і як трактувати отриманий результат.

Принцип роботи тесту на вагітність

Визначення відбувається за допомогою скринінгу на гормон hCG (хоріонічний гонадотропін). Він починає синтезуватися після зачаття клітинами хоріона вже до кінця першого тижня після запліднення. Він необхідний для захисту тканин, що формуються, від материнського імунітету.

Щоб відповісти на запитання, на який день після зачаття тест покаже вагітність, варто пам'ятати про фізіологію вироблення ХГЛ. Гормон, що виділяється, до кінця другого тижня присутній в організмі в достатніх концентраціях, щоб виявлятися в сечі, тому його визначення стає можливим у домашніх умовах. Саме з поступовим підвищенням концентрації пов'язано те, коли можна робити тест на вагітність за допомогою аналізу крові, а коли - застосовувати смужку.

Кожен з них являє собою смужку паперу, просочену спеціальним індикатором, який під час контакту з гонадотропіном змінює колір. За його відсутності відобразиться одна смужка або знак "мінус". Якщо гормон у сечі визначається, з'явиться друга риска або "плюс" - інтенсивність кольору при цьому залежатиме від вмісту ХГЛ.

Фото - Тест струменевий ALPE ін-вітро MAYBE для визначення вагітності на ранніх термінах №1
143.20 грн

Відмінності між тестами зі смужкою, цифровими та електронними тестами

Крім того, коли робити тести на вагітність, необхідно також визначитися, який саме вид підходить вам найбільше і здається найнадійнішим. Виділяють кілька різновидів:

  1. Смужка. Класичний варіант для домашнього використання. Необхідно зібрати сечу в чисту ємність і помістити смужку всередину. Переконайтеся, що вона намокла, після чого перекладіть її на суху рівну поверхню. Зазвичай для прояву результату потрібно менше десяти хвилин, після чого можна перевірити наявність другої рисочки.

  2. Струменевий. За принципом дії подібний до попереднього, проте не потребує збору сечі. Ним зручно користуватися поза домом, коли немає можливості довго чекати і зібрати сечу. Досить просто підставити позначений край тесту під струмінь і п'ять хвилин почекати. Він вважається більш достовірним завдяки високій якості діагностики.

  3. Касетний. Його можна використовувати тільки вдома. Необхідно зібрати сечу і певну її кількість влити в спеціальний отвір на тестовій панелі. Його не можна віднести до найзручніших варіантів, проте отриманий результат буде досить точним.

  4. Електронний. Єдиний багаторазовий варіант тестування, який передбачає використання змінних смужок. Тест поміщається під струмінь сечі на кілька секунд або опускається в ємність на 20 секунд. Вважається найточнішим - він показує практично достовірний висновок навіть раніше, ніж настає затримка, а також визначає термін у межах першого місяця.

Незалежно від обраного варіанту слід ознайомитися з інструкцією перш, ніж здійснювати будь-які маніпуляції.

Коли проводити тест на вагітність

Відповідь на запитання "коли потрібно робити тест на вагітність" безпосередньо залежить від наявності відповідних симптомів, методики його проведення та виду тест-системи.

Оптимальний час для тестування

У кожній інструкції вказують необхідні умови для отримання достовірного результату. Якщо виникло питання "коли робити тест на вагітність - вранці чи ввечері", варто знати, що ранкова сеча містить найбільшу кількість гормону, який накопичується в ній за час нічного відпочинку. Якщо спробувати перевіритися вдень, відповідь може спотворюватися через зниження концентрації ХГЛ (на ранніх стадіях він може показати негативний висновок за наявності вагітності).

При цьому проводити його необхідно в перші дні після затримки, саме на 7-10 день концентрація гонадотропіну досить висока, щоб смужка її вловлювала.

Які ознаки вказують на необхідність проведення тесту

Провести його слід, якщо з'явилися так звані ранні ознаки:

  • відсутність менструації вчасно;

  • чутливість молочних залоз і потемніння ареоли;

  • часта нудота і блювота;

  • збочення смаку;

  • загальна слабкість, млявість;

  • здуття живота і закреп;

  • частіше сечовипускання.

Ці симптоми зустрічаються найчастіше. У деяких жінок можуть бути присутні й інші, наприклад, запаморочення, порушення сну, посилене слиновиділення. Багатьох дівчат хвилює, чи можуть бути місячні під час вагітності, адже іноді в межах двох тижнів після зачаття можуть спостерігатися кров'янисті виділення. Як правило, це не менструація - так може проявитися імплантація, у деяких жінок невелика кількість виділень спостерігається ще до неї, якщо мізерні місячні проходять до імплантації.

Більшість дівчат відзначають ознаки емоційної лабільності - вони стають плаксивими, дратівливими та примхливими. Це пов'язано з гормональними змінами.

Відмінності в рекомендаціях для різних типів тестів

Як уже уточнювалося, від типу тесту також залежить, коли краще робити тест на вагітність через різний ступінь чутливості. Так, після початку затримки більшість із них показує приблизно однаково достовірний результат, тоді як до її початку практично будь-яка діагностика в домашніх умовах не показова. Тільки електронний варіант у цей період здатний правильно визначити наявність вагітності та її термін з імовірністю успіху понад 65%

Підготовка та проведення тесту

Щойно ви запідозрили в себе перші ознаки "цікавого стану", купіть один з описаних вище тестів. Потім, перш ніж ним скористатися, прочитайте в інструкції, як користуватися тестом на вагітність правильно. Зокрема, ви маєте дізнатися, через скільки тест покаже вагітність, щоб не прийняти очікування за хибнонегативний результат. Після цього виконайте описані маніпуляції та дочекайтеся прояву однієї або двох смужок.

Рекомендації щодо вибору тесту

Щоб обрати конкретний варіант, оцініть свій стан та умови, в яких ви збираєтеся проводити перевірку. Якщо затримка ще не настала, єдиним варіантом буде електронний.

В інших випадках можна використовувати і звичайні - смужку або струменевий. Якщо у вас є час і ви збираєтеся проводити його вдома, можна взяти смужку або касетний, а в умовах виїзду єдиний відповідний вид - струменевий.

Фото - Тест BONA для визначення вагітності №2
21.80 грн
Фото - Експрес-тест для визначення вагітності Evitest One 1 шт
66.40 грн

Інструкції з використання тесту на вагітність

Пам'ятайте, перед тим як перевірити вагітність у домашніх умовах, підготуйте необхідні інструменти - ємність, чисту горизонтальну поверхню (якщо це потрібно) і прочитайте інструкцію. Обов'язково приділіть увагу таким моментам:

  • скільки тест має контактувати із сечею і як саме;

  • через скільки він покаже результат;

  • який вигляд має негативний тест на вагітність і позитивний для купленого вами варіанта.

Після цього, дотримуючись інструкції, виконайте необхідні маніпуляції і почекайте вказану кількість часу до появи смужок.

Як уникнути непорозумінь під час проведення тесту

Велика частина помилок пов'язана з некоректним виконанням інструкції:

  1. Недостатній контакт тесту з рідиною. Індикаторний папір має повністю намокнути в реагенті, щоб показати достовірну відповідь. Тому тримати його в сечі потрібно стільки часу, скільки вказано на упаковці.

  2. Швидка перевірка. Для відображення потрібно кілька хвилин, і його відсутність протягом цього терміну не означає, що жінка не вагітна.

  3. Виконання ввечері. У цьому випадку концентрації гормону в рідині може бути недостатньо для відображення позитивного результату.

  4. Занадто ранній термін. У сечі гонадотропін з'являється тільки через деякий час після зачаття, тому перед проведенням ви повинні з'ясувати, через скільки можна робити тест на вагітність. Найкраще робити це приблизно на четвертий день затримки.

Якщо виконати ці умови, висновок буде максимально правильним за винятком тих ситуацій, коли цьому перешкоджають фізіологічні причини. Їх ми розглянемо нижче.

Тлумачення результатів

Після завершення необхідно з'ясувати, що саме тест визначив. Класичні варіанти показують одну або дві смужки - перша (контрольна) відображається завжди і свідчить про справність індикаторної системи, а друга з'являється за наявності хоріонічного гонадотропіну. Інші моделі можуть показувати "плюс" або "мінус". Практично неможливо точно визначити, який вигляд має помилковий тест на вагітність, оскільки якщо він відрізняється від достовірного, то тільки інтенсивністю другої смужки. У цьому разі прийнято вважати отриманий результат сумнівним.

Ймовірні варіанти та їхня інтерпретація

Будь-яка перевірка може показати два варіанти:

  1. Негативний. У цьому випадку друга смужка відсутня, на екрані відображається "мінус". У нормі це свідчить про відсутність вагітності.

  2. Позитивний. Присутні дві яскраві смужки або знак "плюс". У випадку з електронним варіантом може також бути вказано приблизний термін.

Однак не варто забувати - позитивний тест на вагітність може виявитися хибнопозитивним (як і негативний - хибнонегативним). Це пов'язано з низкою порушень. Так, друга смужка за відсутності зачаття може з'явитися в разі:

  • проведенні в перший місяць після пологів;

  • проведенні підготовки до процедури ЕКЗ;

  • нещодавньому викидні або проведеному аборті;

  • наявності онкологічних захворювань.

Негативний результат може виявитися помилковим у разі:

  • використанні бракованої смужки;

  • супутньому лікуванні сечогінними;

  • проходженні місячних незадовго до імплантації;

  • завмирання плода або загрозу мимовільного аборту.

Дії в разі позитивного або негативного результату

З огляду на те, на якому терміні тест показує вагітність, у разі її виявлення необхідно виконати низку маніпуляцій:

  • через кілька днів зробити повторний тест, щоб переконатися в позитивній відповіді;

  • звернутися до гінеколога для проведення УЗД і підтвердження факту "цікавого положення";

  • стати на облік у жіночу консультацію.

У разі негативного висновку також слід провести повторну перевірку. Якщо ж симптоми зберігаються, а результат, як і раніше, негативний, варто звернутися до фахівця.

Тестування лікарем і лабораторні аналізи

Існують ситуації, коли краще робити тести на вагітність не в домашніх умовах, а в кабінеті гінеколога. Наприклад, це потрібно в разі хибнонегативних результатів або в разі виникнення проблем під час проведення УЗД. Так, якщо тест на вагітність позитивно показує дві смужки, проте на УЗД не виявляється плодового яйця, це може свідчити про позаматкову вагітність. Це буває після запліднення яйцеклітини сперматозоїдом, отримана зигота імплантується в трубі замість матки. Також усім необхідно пройти стандартне підтвердження факту зачаття для постановки на облік у жіночій консультації.

Можливості підтвердження вагітності у лікаря

Після того як ви провели тест на вагітність у домашніх умовах, лікар запропонує вам кілька варіантів обстеження:

  1. УЗД. Роблять усім жінкам як скринінг. Воно дає змогу визначити наявність плодового яйця, місце його імплантації, кількість яєць і навіть первинну оцінку їхнього розвитку (наприклад, наявність серця, яке б'ється, якщо дозволяє термін). Це достовірний спосіб визначення маткової вагітності.

  2. Аналіз крові на ХГЛ. Він точніший, ніж виявлення його в сечі за допомогою смужок, проводиться в лікарні. Дозволяє достовірно підтвердити або спростувати "цікавий стан", проте більше не дає жодної інформації.

  3. Гінекологічне обстеження. Також дає змогу виявити деякі ознаки - наприклад, ціаноз вагінальної слизової та статевих губ.

Фото - Экспресс-тест для определения беременности Evitest Plus 2 шт
110.60 грн

Коли краще звернутися по медичну консультацію

Крім бажання стати на облік, до лікаря варто звернутися, якщо за негативного результату присутні й наростають ознаки вагітності. У разі позаматкової імплантації рівень ХГЛ може бути нижчим, через що він не буде в достатній концентрації присутній у сечі.

Також фахівець повинен визначити, чи можуть йти місячні під час вагітності на тому терміні, який визначається у конкретної жінки. У деяких випадках невеликі виділення можуть бути нормою, а в інших - свідчать про аборт.

Особливі ситуації

У деяких випадках важко покладатися тільки на проведення такого тестування, адже для його достовірності необхідне дотримання безлічі факторів. Наприклад, відомо, що менструація може спровокувати зниження рівня ХГЛ. Чи можна завагітніти перед місячними? Таке трапляється, після чого смужки показують негативний результат. Тому в низці випадків таке домашнє визначення потребує коректив.

Тестування в разі нерегулярних циклів або використання контрацепції

Для класичного менструального циклу характерна овуляція в його середині. У цьому випадку легко розрахувати, через скільки днів можна робити тест на вагітність - достатньо почекати тиждень. Також можна дочекатися затримки, щоб переконатися в появі ранніх симптомів. Однак якщо цикл нерегулярний, розрахувати час овуляції набагато складніше - у цьому разі також не ясно, на який день затримки робиться тест. Мінлива довжина циклу не дає змоги виявити її початок. Лікарі рекомендують заздалегідь відстежувати овуляцію - для цього є спеціальне тестування, Можна вимірювати базальну температуру, записуючи її в календар, або чекати характерної зміни вагінальних виділень. Після цього необхідно відрахувати тиждень або два і провести тест.

Як впливають медичні стани на результати тесту

Фахівці виділяють кілька захворювань, за яких відповідь може бути хибнопозитивною:

  • кіста яєчника;

  • деякі хвороби нирок;

  • інфекційні процеси в сечовивідних шляхах;

  • порушення роботи гіпофіза;

  • онкологічні захворювання.

Також варто перевірити, чи може тест не показувати вагітність за наявності її симптомів, це загрожує розвитком позаматкової імплантації.

Висновок

Кожній жінці необхідно вчасно дізнатися про зачаття, це передбачає низку обов'язкових подальших дій, спрямованих на благополуччя плода і матері. І експрес-діагностика в домашніх умовах - найкращий спосіб це перевірити. Однак для отримання достовірних показань необхідно точно знати, як правильно робити тест на вагітність.

Обов'язково вивчіть інструкцію і дотримуйтесь усіх наведених там рекомендацій (аж до того, коли робити тест на вагітність, щоб він виявився максимально результативним). Так ви зможете вчасно звернутися в жіночу консультацію або переконатися у відсутності незапланованого запліднення.

◊Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари