У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Вітамінізація – підготовка організму до весни!

Вітамінізація – підготовка організму до весни!

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 4 квітня 2023
Змінено: 13 квітня 2023
1208
12 хв читати

Щоб підготувати до весни організм, виснажений довгою зимою, і уникнути сезонних захворювань, потрібно зміцнити імунітет вітамінами. Також знадобиться коригування харчування, режиму дня. Дотримуючись рекомендацій фахівців, наведених у цій статті, ви можете зустріти весняні дні в повному розквіті сил.

Що таке вітамінізація організму

Це цілеспрямовані заходи, покликані заповнити дефіцит вітамінів. При цьому може бути призначений як прийом конкретного нутрієнта, так і поєднання кількох у вигляді спеціальних полівітамінів.

Важливий фактор вітамінізації — це харчування, збагачене продуктами, що містять певний вітамін. Сьогодні харчова промисловість для вирішення проблеми пропонує готові продукти, які в процесі виробництва та обробки насичуються нутрієнтами, що допомагає організму компенсувати вітамінну недостатність.

Причини та ознаки весняного гіповітамінозу

Стан, коли спостерігається дефіцит вітамінів, називають авітаміноз чи гіповітаміноз. Перший термін вказує на нестачу конкретного нутрієнта та вважається рідкісним явищем у розвинених країнах. Тому частіше говорять про гіповітаміноз, маючи на увазі вітамінну недостатність, коли в організм надходить занадто мала кількість вітамінів або вони погано засвоюються.

До основних факторів появи дефіциту відносять:

  • незбалансоване або збіднене харчування;

  • неправильне зберігання чи термообробка продуктів;

  • стреси, фізичне та розумове перенапруження;

  • вірусні та інфекційні захворювання;

  • захворювання ШКТ, печінки, онкологічні патології;

  • зловживання алкоголем, нікотином, кофеїном.

Попри те, що в організмі вітамінів міститься набагато менше, ніж мінералів та амінокислот, вони — активні учасники різних процесів. Тому брак відразу позначається на самопочутті, функціональності органів та систем.

Вітаміни та мінеральні речовини забезпечують нормальне функціонування всіх органів та систем нашого організму. Дуже важливі вітаміни для імунітету, пам'яті, а також для підтримки краси шкіри, нігтів та волосся. За нестачі якогось елемента відбувається внутрішній дисбаланс. Це може виявлятися у проблемах зі здоров'ям, погіршенні настрою.

Таблиця 1. Симптоми дефіциту вітамінів

Вітамін

Симптом

D

Ламкість волосся і нігтів, лущення шкіри, апатія, надмірне потовиділення, погіршення настрою

А

Часті ГРВІ, риніт, сухість шкіри, зниження зору, ламкість волосся та нігтів

Е

Швидка стомлюваність, загальна та м'язова слабкість, в'ялість шкіри

В1

Оніміння кінцівок, проблеми із запам'ятовуванням, слабкість і стомлюваність, головний біль, шуми у вухах

В12

Втрата чутливості та відчуття поколювання в кінцівках, нудота, втрата апетиту, блідість, запаморочення, порушення менструального циклу (у жінок)

В6

Погіршення стану шкіри (почервоніння, запалення), лупа, порушення сну, загальмованість

В2

Зниження апетиту та маси тіла, запалення слизової рота та губ. У дітей — затримка розвитку та росту

С

Послаблення імунітету, кровоточивість ясен, часті ГРВІ, нежить, сухість шкіри

К

Кровотеча шлунково-кишкового тракту і носа, кровоточивість ясен, рани, що довго гояться

Відновити баланс вітамінів можна двома способами: вітамінізувати харчування або приймати спеціальні дієтичні добавки, які можна купити в аптеці або замовити онлайн з доставкою за різною ціною. Час прийому вітамінів визначається з огляду на потреби у тому чи іншому елементі, а також сезонності та загального самопочуття.

{{products}}

Основи здорового харчування

Гіповітаміноз, тобто нестача необхідних речовин, найчастіше спостерігається у весняно-зимовий період. Він може виявлятися у підвищеній стомлюваності, порушенні сну, частих застудах, слабкості. Тому виникає нагальна потреба відвідати лікаря та дізнатися, які вітаміни пити навесні. Вітамінізація організму може здійснюватися у різний спосіб. Одним із простих і доступних є правильне харчування.

Вітамінізація харчування — перше, з чого варто почати оздоровлення організму. Для цього потрібно виключити із раціону висококалорійні, жирні та смажені страви, а також продукти з високим вмістом консервантів. Замість них необхідно вживати велику кількість овочів і фруктів, що містять натуральні вітаміни (бета-каротин, наприклад, міститься тільки в продуктах рослинного походження). Корисні також морепродукти, що містять необхідний людині білок і поліненасичені жирні кислоти.

Урізноманітнивши раціон кисломолочними продуктами, можна нормалізувати мікрофлору кишківника, яка відіграє основну роль у формуванні міцної імунної системи та переробці поживних речовин, що надходять з їжею. Головне, для чого потрібно проводити вітамінізацію за допомогою продуктів харчування — максимальне насичення організму натуральними та корисними вітамінами і мікроелементами.

Вітаміни у продуктах

Різні вітамінні групи мають своє призначення та виконують певні функції. Отримати їх можна з різних продуктів:

  • Вітамін А. Стимулює регенерацію клітин, допомагає боротися з інфекціями. Міститься в риб'ячому жирі, моркві, гарбузі.

  • Е — зміцнює судини, уповільнює старіння, запобігає утворенню тромбів. Його багато в пшениці, олії, молоці.

  • Правильне засвоєння вітамінів групи B сприяє налагодженню внутрішніх обмінних та регенеративних процесів, позитивно впливає на роботу серця. Присутні в яловичій печінці, вівсяних висівках, пшениці.

  • С – підвищує захисні функції організму, сприяє зміцненню клітинних стінок. Основне джерело — болгарський перець, шипшина, яблука, обліпиха.

  • К — бере активну участь у засвоєнні кальцію та формуванні сполучних тканин. Для його одержання необхідно вживати ківі, авокадо, банани, курячі яйця.

  • Р — керує відновлювально-окислювальними процесами. Отримати його можна з гречки, волоських горіхів, абрикосів, чорної смородини.

Важливо приймати вітаміни для бадьорості та гарного настрою, а також підтримання природної краси. Однак не завжди з їжею в наш організм потрапляє необхідна кількість корисних речовин, та й багато з них руйнуються при термічній обробці або тривалому зберіганні. І тут можна розглядати можливість вживання фармакологічних препаратів спеціального призначення. Пити вітаміни постійно зовсім необов'язково. Достатньо кількох курсів на рік.

Аптечні вітаміни — комплекс необхідних складових у зручній формі

Виготовлення фармпрепаратів подібної специфіки проводиться з урахуванням строгих міжнародних стандартів. Тому за умови дотримання показань і дозувань вживання полівітамінів промислового виробництва не тільки безпечне, а є оптимальною альтернативою для отримання необхідних нутрієнтів. Найкраще, якщо курс прийому вітамінів визначить фахівець з урахуванням віку, статі та індивідуальних особливостей вашого організму.

Існують спеціально розроблені вітаміни для жінок різних вікових груп. В них грамотно скомбіновані компоненти в оптимальних у тому чи іншого віку пропорціях. Вони покращують стан шкіри, волосся, нігтів, позитивно впливають на настрій та циклічні процеси. Завдяки великому асортименту кожен зможе підібрати для себе відповідний вітамінний комплекс.

Загальна тривалість прийому вітамінів залежить від ступеня дефіциту того чи іншого компонента, що в середньому становить близько 30 днів. Раціональний підхід дозволить зробити правильний вибір та досягти бажаного ефекту. Залежно від типу та лікарської форми можна приймати вітаміни вранці чи ввечері. Перед початком вживання будь-якого засобу слід ознайомитись з інструкцією та рекомендаціями виробника.

Вітаміни для наймолодших

Люблячі батьки напевне вдавалися в питання, які вітаміни краще приймати для імунітету дітям? Порадившись із лікарем, який спостерігає за дитиною, здавши аналізи на можливі алергічні реакції, можна вибрати необхідні препарати з вітамінних комплексів, пропонованих сучасними виробниками:

  • Мульти-табс-бебі – відомі вітаміни для дітей, що підвищують імунітет, сприяють правильному розвитку малюка до року.

  • Вітрум бебі – розроблені для дітей віком від 2 до 5 років, виглядають як різнокольорові жувальні таблетки у формі звірят.

  • Піковіт Форте – дитячі вітаміни випускаються для різних вікових категорій, що дозволяє обрати препарат саме для вашої дитини.

  • Кіндер Біовіталь – форма випуску у вигляді гелю зручна для однорічних малюків, а різнобарвні вітамінки у вигляді ведмедиків оцінять старші діти.

Слід пам'ятати, що за видимої безневинності вітаміни синтетичного походження мають призначатися тільки лікарем, і застосовувати їх без попередньої консультації неприпустимо.

Вітаміни, що підвищують імунітет

Можна звернутися за консультацією до лікаря, який проведе обстеження та підкаже, які вітаміни приймати для імунітету саме вам. За спостереженнями фахівців, найбільше організм страждає від нестачі вітамінів А, С, Е, які є природними антиоксидантами і добре зарекомендували себе у боротьбі з різноманітними несприятливими факторами. А вітаміни групи B — незамінні помічники профілактики та лікуванні стресів, викликаних перевтомами та нервовими розладами.

Перелічені вітаміни, як і низку інших, можна отримувати з продуктів харчування. Лікар також може порадити, які потрібно пити вітаміни навесні або приймати недорогі вітаміни для імунітету синтетичного походження Таке рішення зручне тим, що у готових препаратах міститься оптимальна добова доза вітамінів та мікроелементів, необхідних для підтримки життєвого тонусу та зміцнення імунітету.

До найпоширеніших весняних вітамінів відносяться такі:

Останнім часом популярними є вітаміни Велвумен, розроблені з урахуванням особливостей жіночого організму. Вони допомагають сучасним жінкам залишатися в тонусі незалежно від пори року та гормональних коливань. А вітаміни Wellman — чоловічий комплекс, який допомагає гідно переносити підвищені фізичні навантаження, що обов'язково оцінить сильна стать.

Як правильно приймати весняні вітаміни

Щоб нутрієнти добре засвоювалися організмом, необхідно розуміти, до якого типу вони належать: водорозчинних або жиророзчинних. Перші — це аскорбінова кислота (вітамін С) і всі представники групи В. Вони розчиняються у воді й практично відразу виводяться з організму, тому передозування малоймовірне.

Жиророзчинні — це вітаміни A, D, E, K, які добре розчиняються в жирах, але погано змішуються з водою. Потрапляючи в організм, вони накопичуються в жировій тканині та печінці й витрачаються організмом поступово. Тому їх рекомендують пити лише за призначенням та у встановлених дозах, орієнтуючись на вік і стать. В іншому разі може виникнути передозування, яке негативно позначиться на функціях організму та призведе до небажаних наслідків.

Вітаміни краще вживати під час їди. Особливо жиророзчинні, для засвоєння яких необхідні ферменти жовчі, що виробляються в процесі прийому їжі. При цьому важливо перед вживанням вивчити інструкцію до препарату, де вказано дозування та спосіб прийому.

Висновок

Вітаміни потрібні організму цілий рік. Але особлива потреба в поповненні виникає у весняний період, коли після зими спостерігається нестача сонця, свіжих фруктів та овочів — основних джерел корисних та необхідних речовин. Вирішити завдання та повернути гарне самопочуття допоможуть спеціальні комплекси (полівітаміни), серед яких окремо представлені дитячі вітаміни та препарати для дорослих.

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Рекомендована література:

Тижневик Аптека. Новини медицини та фармацевтики

Здоров'я України

Український медичний журнал

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари