
Лікування ангіни (тонзиліту)
Гострий тонзиліт — інфекційна хвороба, що вражає мигдалики. Збудником захворювання є віруси, грибки або бактерії, які потрапляють у горлянку з предметами домашнього вжитку або за різкої зміни температури навколишнього середовища. Хвороба передається повітряно-краплинним шляхом, тому хворого необхідно ізолювати від контакту зі здоровими людьми.
Симптоми ангіни
Недуга інфекційного типу характеризується:
- Підвищеною температурою тіла, що досягає 39°С.
- Больовими відчуттями ріжучого типу при ковтанні та вживанні їжі.
- М'язова слабкість і почуття загального нездужання.
- Збільшення розмірів лімфовузлів.
- Почервонінням язичка, мигдаликів, піднебінних дужок і м'якого неба.
- Появою гнійників на мигдаликах.
Ангіна, симптоми якої нагадують звичайну застуду, переноситься організмом набагато важче. Хвороба триває довше, ніж застуда, біль у горлі відрізняється гостротою. Для уникнення ускладнень необхідно негайно розпочинати лікування після виявлення перших ознак недуги.
Види гострого тонзиліту
У медицині існує 6 видів захворювання:
- Ангіна катаральна. Серед усіх різновидів інфекційної недуги цей тип є найлегшим за симптоматикою та перебігом. Хвороба характеризується першінням і болем у горлі, труднощами із ковтанням, двостороннім почервонінням мигдаликів та головним болем. Температура тіла підвищується в половині випадків.
- Ангіна лакунарна. Поширюється при контактуванні із зараженим. Симптоматика хвороби відрізняється у дорослих та дітей: у малюків тонзиліт протікає у більш вираженій формі, супроводжується підвищеною плаксивістю, млявістю та примхливою поведінкою. Симптоми виявляються дуже швидко і часто переростають у ускладнення. Лакунарна ангіна відрізняється гострим болем при ковтанні, набряклістю піднебінних мигдаликів, інтоксикацією організму, підвищеною температурою до 40°С, опухлими лімфовузлами, нальотом на лакунах жовто-білого кольору. Можливий розвиток гострого отиту, кон'юнктивіту, розлади травлення, поява судом чи задухи.
- Ангіна фолікулярна. Перебіг недуги нагадує лакунарний тонзиліт, але відрізняється появою нагноєння світло-жовтого кольору на мигдаликах. Форма захворювання характеризується сильною лихоманкою та загальною інтоксикацією організму в першу добу, сильно підвищеною температурою, яку складно збити за допомогою медикаментів. Гнійна ангіна супроводжується головним болем та ломотою в суглобах. Больові відчуття при ковтанні виникають у горлі та вухах. Можливі ускладнення: інфекційний шок, менінгіт, ревматизм, артрит, сепсис, паратонзилярний абсцес. Визначити хворобу можна за допомогою аналізу крові: показники ШОЕ можуть досягати 55 мм/год.
- Герпетична ангіна. Збудником недуги є вірус Коксакі, активізація та поширення якого здійснюється влітку та восени. Патогенний організм інфікує людину орально-фекальним шляхом або через виділення носоглотки. Симптоматика супроводжується грипоподібним станом орагнізму. Герпесна ангіна характеризується болем у животі та горлі, наявністю бульбашок у ділянці мигдаликів та піднебіння, опухлими лімфатичними вузлами. Ускладнення: енцефаліт, менінгіт, міокард. При підозрі на герпетичний тип рекомендується вірусологічне та серологічне дослідження організму.
- Флегмонозна. Ангіна вірусна вражає людей віком від 25 до 40 років. Діти практично не хворіють на паратонзиліт. Збудником є стрептокок. Флегмонозна форма може бути продовженням недолікованої катаральної або фолікулярної. Першою відмінністю цієї форми захворювання є набряклість і почервоніння навколоміндальної області. Ознаки ангіни: підвищена температура, сильний біль при ковтанні, відсутність голосу або захриплість, при спілкуванні відчувається неприємний запах з рота, утворення великої кількості гнійників. Можливі наслідки: шийний абсцес, гнійний менінгіт, загальне зараження крові, абсцес мозку.
- Виразково-плівчаста. Ангіна бактеріальна розвивається у людей із імунодефіцитом. Форма недуги характеризується субфебрильною температурою тіла, запальними процесами в області лімфатичних вузлів регіонального типу, больовими відчуттями в горлі, неприємним запахом з рота, нальотом сіро-жовтого кольору на мигдаликах та в ротовій порожнині, некрозом мигдаликів. Ускладнення відсутні.
Ангіна: лікування медикаментами
Терапія інфекційних хвороб відбувається за допомогою антибактеріальних засобів. Швидка реакція на симптоми дозволяє запобігти розвитку ускладнень і є запорукою швидкого одужання. Тому, після виявлення перших ознак, потрібно продіагностуватися у дільничного лікаря.
Терапія ангіни супроводжується правильним харчуванням: раціон хворого повинен складатися з бульйонів, каш, котлет, приготованих на пару, молочних продуктів. Додатково можна використовувати вітамінно-мінеральний комплекс. Не рекомендується гостра їжа та їжа з великою кількістю приправ. Страви також не варто їсти у гарячому вигляді.
Для швидкого одужання ефективне полоскання горла, яке потрібно здійснювати щогодини. В аптеках можна придбати спеціальні антибактеріальні препарати для усунення больових відчуттів у горлі. Це розчин Фурациліну, Ріванолу або Елюдріла. Для досягнення найкращого ефекту, під час процедури потрібно закидати голову назад та затримувати дихання. Хлоргексидин є ефективним засобом для усунення вірусів, бактерій та грибків. Препарат використовується для полоскань. Застосування медикаменту допомагає змити хвороботворні бактерії, видалити гнійні пробки, зволожити горло, зняти болючі відчуття, прискорити загоєння пошкоджених тканин. Полоскання фурациліном, як і іншими засобами, гарантує позитивний ефект лише при щогодинному застосуванні.
Комбінована терапія ліками також передбачає використання смоктальних таблеток і спреїв для зрошення ротової порожнини. Позитивні відгуки про препарат Граммідін ґрунтується на унікальному поєднанні діючих речовин. Медикамент поєднує риси антибіотика та антисептика, тому при використанні засобу зникає ангіна, горло перестає хворіти, пригнічується ріст та розмноження патогенних мікроорганізмів.
Збити підвищену температуру і знизити больові відчуття допомагають жарознижувальні засоби. До них відносяться Аспірин, Анальгін та Парацетамол. Для зниження болю при ковтанні рекомендується приймати перед їжею анальгетик. Для цього підійде дитячий Панадол або Еффералган.
Ангіна гнійна лікується протягом 5-7 діб. Якщо на 3-4 день пацієнт вже почувається цілком здоровим. терапію треба продовжити, оскільки запальний процес ще завершено, а імунну систему не відновлено. Повноцінне лікування допоможе уникнути розвитку ускладнень та відновити функціональність усіх систем організму.
Терапія в домашніх умовах
Боротьба з інфекцією народними засобами практикується в кожному будинку. До дієвих методів лікування належать:
- Лімонна цедра. Повільно розжувати половинку лимона з цедрою для очищення ротової порожнини від бактерій. Протягом години після цієї процедури забороняється вживати їжу. Повторювати раз на дві години.
- Полоскання травами. Можна використовувати комбінацію ромашки, шавлія, евкаліпта, м'яти, тим'яна, бруньок сосни та коріння оману. Дану суміш залити 0,5 гарячої води та прокип'ятити кілька хвилин. Для полоскань використати теплий розчин. Процедуру проводити кожні дві години. Регулярне полоскання ромашкою стане запорукою швидкого одужання.
- Інгаляція на травах. Трав'яну комбінацію прокип'ятити на маленькому вогні 10 хвили мінути. Нахилити голову над ємністю з емульсією та накрити її рушником. Вдихати пари широко відкритим ротом.
- Сік буряків. Віджатий сік з натертих буряків розвести столовою ложкою оцту. Використовувати для полоскань кожні 2-3 години.
- Полоскання содою. У склянку теплої кип'яченої води додати ложку соди та пару крапель йоду. Добре розмішати та застосовувати для щогодинних ополіскування ротової порожнини.
- Картопля в мундирі. Провести процедуру інгаляції над звареною картоплею. Злити воду після варіння в окрему ємність. Взяти марлю, замочити в рідині та зробити компрес на горло.
- Сироп із листя алое. Пластикову пляшку ємністю 0,5 літра на половину заповнити подрібненим листям алое. Засипати цукром та наполягати 3 добу. Проціджену емульсію необхідно випивати тричі на день перед їдою.
- Лімонна кислота. Розчин призначається для щогодинного ополіскування порожнини рота.
- Настій ромашки та кольору липи. Трави заварити склянкою окропу, залишити постояти півгодини та процідити. Пити емульсію по 100 мл із проміжком 6 годин.
Перед застосуванням способів народної медицини потрібно обов'язково проконсультуватися у терапевта або отоларинголога.
Дана стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.