У кошику порожньо
вхід
(067) 523-30-77(095) 330-40-17(093) 811-27-890-800-302-302 (Безкоштовно по Україні з мобільних)
Графік роботи Call-центру з 8:00 до 20:00, Без вихідних
Хвороби жовчного міхура

Хвороби жовчного міхура

Цензор: Батура Р.В.
Опубліковано: 19 березня 2018
Змінено: 24 лютого 2023
3639
10 хв читати

Жовчний міхур  —   орган, який візуально нагадує грушу. Мускульний мішок являє собою сховище, здатне вмістити до 80 мл рідини. Функціональність міхура допомагає акумулювати жовч, вироблену на клітинному рівні, і виділяти гірку речовину в кишківник. Завдяки цьому, їжа, що потрапила в шлунок, своєчасно обробляється, а організм поповнюється корисними мікроелементами. 

 

Де знаходиться жовчний міхур? 

Орган розташований в правій нижній половині печінки й пов'язаний з нею шляхами жовчовиділення. Оболонки міхура відповідають за переміщення амінокислот, солей і білків. Мускульний мішок виконує безліч функцій, серед яких вироблення гормону антіхолецістокінін і продукування слизу. З фізіологічної точки зору цей орган складається з трьох основних частин: дна, шийки, яка переходить в протоки міхура і тіла. 

Хвороби жовчного 

У 80% випадків дисфункціональність жовчовивідної системи виникає в результаті неправильного харчування. Людина, яка працює чисто фізично не може їсти в один і той же час кожен день. Часто доводиться вживати вуличну їжу, яка практично не містить корисних речовин. Розрізняють такі захворювання, що виникають в жовчному: 

  1. Холелітіаз. Хвороба супроводжується утворенням каменів. Конкременти зосереджуються в порожнині органу або в жовчовивідних шляхах. Причин розвитку ЖКХ багато: надмірне вживання жирної їжі (надлишок холестерину), дискінезія, порушення виводу жовчу з організму, потрапляння інфекції, гіпертензія. 

  2. Жовчнокам'яна хвороба часто виникає у жінок зі світлою шкірою і волоссям, зайвою вагою, вік яких перевищує 40 років. У чоловіків недуга розвивається в літньому віці при надмірному вживанні алкоголю і жирної їжі. Захворювання з'являється безсимптомно. Ігнорування перших ознак ЖКХ може привести до розвитку гострої форми недуги, яку можна вилікувати тільки за допомогою оперативного втручання. 

  3. Дискінезія жовчних проток. Деформація жовчного міхура може проявлятися періодично і супроводжуватися больовими відчуттями в зоні підребер'я з правого боку. Порушення функції скорочення розвивається в результаті неповноцінного харчування, при надмірних навантаженнях на психіку і нервову систему, а також при тривалих перервах між прийомами їжі. Недуга супроводжується явищами диспепсії. 

  4. Холецистит. У 90% випадків неправильне харчування провокує розвиток ускладнення холелітіазу  —   холецистит. Хвороба супроводжується роздратуванням оболонки жовчного міхура, що збільшує тиск усередині системи. Дисфункціональність органу дозволяє патогенним організмам проникати всередину і спровокувати розвиток запального процесу. УЗД жовчного міхура показує, що основними причинами виникнення недуги є проникнення бактерій, наявність алергічних реакцій, паразитози, захворювання органів шлунково-кишкової системи або проблеми у відтоку жовчі. 

  5. Холангит. Ця недуга характеризується запальними процесами в області жовчних шляхів. Хвороба часто виникає як ускладнення інфекційного захворювання.

  6. Онкологія. Застій жовчі в хронічній формі в 90% стає причиною виникнення злоякісних новоутворень. Пухлини вражають оболонки, швидко метастазують навколишні тканини й близько розташовані органи. Хронічне захворювання швидко розвивається і часто завершується смертю.

Дискомфорт в жовчному міхурі: симптоми, лікування, дієта 

Симптоматика кожного захворювання залежить від стадії й форми хвороби. При гострих нападах з'являються сильні больові відчуття в області підребер'я з правого боку. Пацієнти відзначають нудоту і багаторазове блювання. М'язова тканина знаходиться в постійній напрузі. 

Які симптоми при хворобі жовчного міхура: 

  • Холелітіаз. У правому підребер'ї відчувається гострий біль, яка з'являється при недотриманні дієти. Пацієнт відчуває свербіння на шкірі. Температура тіла підвищується до 40 ° С, підвищується потовиділення. 

  • Холецистит. При порушенні дієтичного харчування з'являється ниючий біль, відчуття дискомфорту і тяжкості в шлунку. Шкіра свербить. Температура підвищується в 40% випадків.

  • Дискенезія. Якщо вигин жовчного міхура супроводжується підвищеним тиском жовчі, пацієнт відчуває гострий біль тривалістю 10-15 хвилин. Якщо тиск знижений  —   больовий синдром характеризується як ниючий. Температура тіла знаходиться на субфебрильной рівні. 

  • Холангит. Сильні напади гострого болю, здатні спровокувати втрату свідомості. При перегині жовчного присутній свербіж шкірного покриву. Температура тіла може   підійматися до 40 ° С. Підвищується потовиділення. 

Лікування 

Основою терапії є суворе дотримання дієти. Медикаментозне лікування не принесе бажаного ефекту, якщо людина не буде дотримуватися принципів правильного харчування, які підходять всім пацієнтам з запаленим жовчного. 

Дієтичне меню виключає: 

  • їжу жирного і гострого типу;

  • страви, смажені на маслі;

  • алкоголь;

  • газовані напої;

  • чай, каву та какао. 

Раціон включає: 

  • каші (вівсяна, рисова, манна);

  • перші страви, приготовані на основі овочів. м'ясо, птицю і риби нежирних сортів;

  • молочні продукти;

  • кисломолочну продукцію;

  • компоти;

  • чаї на травах;

  • нектари;

  • масла першого холодного віджиму (лляне, оливкова). 

Приймання їжі потрібно розділити на 5 раз в день. Обов'язкові теплі страви. М'ясо потрібно готувати на пару або запікати. Крім зміни раціону, застосовується також медикаментозне лікування. 

Жовчогінні препарати 

Лікарські засоби призначаються для усунення больових відчуттів, полегшення нападів, зняття симптоматики захворювання та запобігати погіршенню стану пацієнта. На полицях аптек можна знайти велику кількість препаратів жовчогінного напрямку: 

  • Аллохол;

  • Артіхол;

  • Артишоку Екстракт;

  • Галстена;

  • Гепар;

  • Дарсил;

  • Енерлів;

  • Карсил;

  • Лів-52;

  • настоянка поля;

  • Силібор;

  • Урсодіол і інші. 

Вартість товарів медичного призначення коливається в межах від 5 до 500 грн. Скупчення в надмірних кількостях жовч, застій, провокуючий виникнення неприємних відчуттів потрібно виводити з печінки. Фізіологічна рідина має гіркий смак і неприємний запах. Приймання препаратів допомагає стабілізувати відтік жовчі й нормалізувати функціональність печінки. Медикаментозне лікування призначається залежно від конкретного захворювання і форми протікання недуги. 

Жовчний камінь: операція 

Жовч складається з двох компонентів: білірубіну і холестерину. Під час тривалого застою рідини, остання складова випадає в осад. Поступово утворюється пісок. Згодом елементи мікроскопічних розмірів збільшуються і з'єднуються, й виникають конкременти  —   утворення великих діаметрів. Жовчнокам'яна хвороба потребує оперативного втручання у випадках, якщо діаметр каменів перевищує 3 мм. Видалення конкрементів може відбуватися безопераційно, з мінімальною інвазивністю або за допомогою операції. При виявленні каменів, фахівець аналізує розмір утворень і склад: холестеринові конкременти до 3 мм діаметром розчиняють медикаментозними препаратами, вапняні дроблять лазером, пігментні усувають хімічним литолиза, а змішані видаляють ультразвуком. Якщо розмір конкрементів примушує до оперативного втручання, фахівці здійснюють видалення жовчного міхура. 

Існує три типи лікування за допомогою операції: 

  • Лапароскопія передбачає видалення каменів під загальним наркозом, введеним в розрізи черевної порожнини. За допомогою спеціального препарату, хірург усуває недугу. На пошкоджені зони накладаються скоби. 

  • Холецистектомія. Крізь надрізаний міхур, видалення якого передбачено цим типом операції, виводиться пісок. Організм швидко відновлюється. 

  • Відкрита порожнинна операція. Проводиться при наявності конкрементів дуже великих розмірів, запальних процесів і при різних ускладненнях. Хірург робить розріз в області правого підребер'я, пупка і видаляє жовчний міхур. 

Дієта після операції жовчного міхура складається з декількох етапів. У перші дні важливо не перевантажувати систему травлення і не допускати застій їжі. Кращим варіантом стане неміцний чай або розбавлений фруктовий сік. Через кілька днів в раціон можна вводити йогурт, буряк і морквяне суфле. Після повернення додому хворому важливо їсти маленькими порціями й випивати багато рідини. 

 

Очищення печінки

Печінка  —  багатофункціональний орган, що відповідає за баланс корисних речовин, розщеплення шкідливих і фільтрацію кровотоку. Кожна людина, крім вітамінів і мінералів, вживає не дуже корисні продукти. Складові їжі відкладаються на стінках печінки у вигляді шлаків і токсинів. Надмірна кількість цих елементів призводить до інтоксикації організму. Відновити функціональність органу, зняти втомлюваність, а також усунути висипання на шкірі допоможе очищення. Варто уточнити, що будь-який компонент організму людини не губка, яку можна просто вичистити. Для відновлення роботи печінки слід коригувати весь спосіб життя хворого. Для визначення стану цього органу необхідно сходити на УЗД: порожнину черевної зони буде обстежена за допомогою опромінювача, який допоможе діагностувати захворювання. 

 

Очищення органу можна провести в домашніх умовах. Ефективність народних засобів не доведена, однак терапія таким чином активно практикується. Можна спробувати приймання меду розторопші, гарбузового насіння з маслом або горіхів. Не допустити перегин жовчного міхура можна за допомогою народних жовчогінних засобів. До таких речовин відносять мінеральну воду, відвари на травах, масла рослинного походження (лляне, оливкова). Їх вживання можна поєднати з прогріванням печінки грілкою. Процедуру досить проводити 2 рази на тиждень. Цей комплекс носить назву тюбаж і застосовується для штучного скорочення жовчного міхура з метою запобігання застою жовчі. Щоб відновити печінку, лікування потрібно підбирати індивідуально. Все залежить від форми й типу захворювання, симптоматики та загальної картини.

 

Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.

Замовити зворотній дзвінок
Час дзвінка сьогодні:
с
до
каталог товарів
Медичні товари