Що робити при діареї: дієта та лікування
Діарея являє собою збільшення обсягу та частоти дефекацій вище норми у кожної людини. Це поширений симптом, який часто зустрічається при різних захворюваннях організму. Пронос — це не певна хвороба, тому для розладу шлунка немає загальноприйнятої схеми лікування. Збудники кишкової інфекції з наступними ускладненнями та симптоматикою підстерігають людину в різні життєві моменти — під час подорожей, перебування вдома чи в гостях та інших ситуаціях. Саме через це для терапії такого патологічного стану, як діарея, причини виникнення недуги потрібно дізнатися в першу чергу. Це дозволить поліпшити якість лікування та позбавитися від неприємного стану в кілька разів швидше та без наслідків для організму.
Захворювання супроводжується м'язовими спазмами, підвищеним газовиділенням, нудотою та блювотними позивами. Через те, що діарея викликає зневоднення та втрату електролітів, виникає слабкість, падіння артеріального тиску, аритмія. Подібний стан загрожує втратою свідомості та порушенням мікрофлори кишківника. Щобільше, різка втрата рідини та солей призводить до того, що серце не може правильно виконувати свої функції, тому тяжкі випадки діареї вимагають негайного звернення до фахівців за допомогою.
Причини розвитку діареї
До поширених факторів, що провокують патології в роботі травного апарату та порушення стільця, належать:
інфекції вірусного та бактеріального характеру;
харчові отруєння;
алергічна реакція на харчові продукти;
порушення раціону, що включає зловживання дієтами, переїданням, поєднанням несумісних продуктів, незвичною кухнею;
неправильна гігієна рук, вживання немитих овочів та фруктів;
різні кишкові паразити;
порушення гормонального фону;
нестача в організмі вітамінів та ферментів;
синдром роздратованого кишківника через стрес та інші психосоматичні фактори;
запальні хвороби кишківника;
хронічний панкреатит;
лактазна недостатність;
нервово-психічні порушення;
дисбактеріоз;
аутоімунні захворювання.
Також існує таке поняття, як хронічна діарея, яку може викликати синдром роздратованого кишківника. Це інфекційне захворювання — одне з найбільш поширених причин появи запору та проносу. Поява недуги супроводжується такими неприємними симптомами, як напади болю в животі. Таку діарею лікувати, як і інші види захворювання, потрібно в обов'язковому порядку після консультації з лікарем, який визначить причину появи хвороби та призначить комплексну терапію.
Особливе місце у класифікації займає так звана функціональна діарея. Це той вид захворювання, при якому відсутні будь-які органічні порушення. Організм фізично абсолютно здоровий, проте патологічні симптоми присутні повною мірою.
Найчастіше вона виникає у дітей або емоційно лабільних дорослих, для яких властиве нервове напруження та підвищена тривожність. Вона загострюється перед важливими чи небажаними подіями. Наприклад, малюки часто починають страждати на необґрунтоване послаблення стільця після перших спроб відвідування дитячого садка або школи, які виявляються занадто великим потрясінням. Чільне місце в лікуванні такої форми хвороби займатиме робота з психологом. Він підкаже батькам, як зупинити пронос, що змінити у розпорядку дня та дозвілля дитини та як уникнути повторень такої неприємної ситуації.
Однак найчастіше від діареї страждають немовлята. Вони відчувають порушення стільця з безлічі причин — починаючи від реакції на введення першого прикорму та раціон матері при грудному вигодовуванні, закінчуючи прорізуванням зубів або зміною обстановки, що викликає емоційне перенапруження. Це пов’язано з функціональної незрілістю травної системи, мікрофлора якої ще збалансована та дуже активна.
Діагностика діареї в домашніх умовах
Викликати збої в роботі кишківника може велика кількість факторів, тому буває складно оперативно визначити справжню причину цього симптому. Часто перед призначенням певних препаратів лікар проводить огляд, а після призначає клінічне або лабораторне обстеження. При цій хворобі обидва методи є обов'язковими для лікування.
Клінічне обстеження — це «знайомство» з симптомами захворювання: розпитування пацієнта, метою якого є виявлення фактів появи недуги. Також доктор проводить простукування та промацування живота пальцями. Такий спосіб дозволяє виявити наявність здуття живота або локалізацію болю.
Лабораторні дослідження — надійний спосіб не тільки визначити ознаки симптому, а й грамотно поставити діагноз. До числа таких досліджень можна віднести:
загальний аналіз сечі й крові;
бактеріологічний аналіз калу;
копрограму;
біохімічний аналіз сечі.
Перелічені обстеження є золотим стандартом діагностики у разі послаблення випорожнень. З їхньою допомогою можна виявити причини проносу — безпосередньо збудника (наприклад, при гельмінтозах), характерні зміни (наприклад, кров чи слиз), антитіла. За патологічними домішками стає очевидна локалізація процесу та ймовірна група збудників (паразитарна, вірусна чи бактеріальна). Також, якщо вдається висіяти бактерії, фахівці можуть перевірити їхню чутливість до антибіотиків, щоб підібрати найбільш вдале етіотропне лікування.
Лікування діареї
Лікування діареї складається з декількох етапів, кожен з яких має свою мету. Спочатку потрібно усунути причину захворювання, щоб виключити її повторний прояв, що називається етіотропною терапією. Другий етап — патогенетичний, що передбачає вплив на симптоми та розвиток патологічного процесу. Хоч він не впливає на фактор, що провокує патології, але здатний полегшити стан людини.
Самостійне лікування здійснюється тільки в разі, якщо після звернення до лікаря не були виявлені супутні симптоми, які можуть свідчити про наявність важкого захворювання. Від діареї немає єдиного лікувального препарату, тому до терапії варто підійти комплексно. Важливо заздалегідь визначити для себе кілька важливих моментів лікування, а саме:
правильне та здорове харчування;
щадний режим дня;
медикаментозне лікування;
регулярне поповнення організму водою.
Медикаментозне лікування
Якщо ми говоримо про лікування діареї у дитини або у дорослого, коли недуга вражає супутніми ускладненнями, то варто звернутися до лікаря, який призначить медичні препарати. Діарея піддається комплексній терапії й в разі грамотного та своєчасного підходу й швидко виліковується.
Залежно від особливостей організму пацієнта та кожного конкретного випадку недуги лікар може призначити такі засоби від проносу, які будуть найефективнішими:
Ентеросорбенти — це препарати, які здатні вбирати певні речовини, що знаходяться в кишківнику. Такі засоби призначають при алергічному або токсичному ураженню травної системи людини. У разі, коли лікується діарея, глюкофаж знижує цукор в організмі, що може сприяти швидкому одужанню без застосування важких для кишківника або інших внутрішніх органів препаратів.
Пробіотики — препарати, що містять лактобактерії. Приймаються, коли в лікуванні присутні антибіотики. Діарея в такому разі не завдає організму вагомий удар, оскільки постійно підтримується нормальна мікрофлора кишківника.
Препарати, що уповільнюють перистальтику кишківника — призначаються при запальній або неврогенній природі проносу. Одним з найбільш ефективних препаратів є Лоперамід.
Антибіотики — речовини, здатні локалізувати таку недугу, як діарея. Левоміцетин — один з найбільш популярних препаратів в цьому сегменті. В цьому випадку такі медикаменти використовуються для лікування діареї, коли є інфекція в шлунково-кишковому тракті або доводиться мати справу з наслідками ускладнення цього симптому. У вигляді аналога для комплексної терапії недуги доктор може прописати Сумамед — діарея при системному використанні цього препарату лікується досить ефективно.
Протипаразитарні засоби — усувають кишкові розлади, спричинені потраплянням до організму паразитів.
Противірусні ліки — борються з вірусами, які провокують діарею.
Часто діарея супроводжується блюванням, яке також автоматично сприяє очищенню організму від токсинів. Але через виведення великої кількості рідини та електролітів необхідно обов'язкове відновлення водно-сольового балансу. З цією метою пацієнту призначаються засоби для регідратації, що мають вид порошку або готових розчинів для внутрішньовенної інфузії при важких формах недуги.
Відновлення обсягу рідини в організмі починає проводитися з перших хвилин після встановлення діареї. Якщо вона протікає легко та не супроводжується блюванням, призначаються пероральні засоби. У домашніх умовах це може бути будь-яка вода, сік чи чай. Особливо важливий цей момент для дітей, ступінь пристосованості організму яких до такого навантаження на серце значно нижчий, ніж у дорослих. Для первинної регідратації дитини підійде будь-який її улюблений напій. Якщо йдеться про дорослих (або свідомих дітей), можна приготувати водно-сольовий розчин, що складається з кип'яченої води, солі та цукру. Це дозволить замінити професійні засоби.
Найбільш оптимальним засобом для регідратації з того, що можна дати при проносі, є готові розчини або сухі суміші електролітів, які необхідно розвести водою. Саме їх призначають у лікарнях.
Якщо ж спостерігається діарея тяжкого ступеня, або пацієнт страждає на постійне блювання, рідина вводиться ін'єкційно. Без цих заходів дуже швидко настає зневоднення, за умов якого серцю важко виконувати свої функції.
Особливості лікування діареї у дітей
Лікувальна терапія діареї у дитини залежить від віку, стану організму та загальних симптомів. Щоб уникнути ризиків, вона повинна бути погоджена з лікарем, навіть якщо потім лікування відбуватиметься в домашніх умовах.
Через зневоднення необхідно насамперед заповнити водно-електролітний баланс. Для цього потрібно напувати малюка негазованою мінеральною або простою кип'яченою водою або чаєм на основі ромашки та м'яти, які знімають спазми та зупиняють втрату рідини. Також призначаються препарати, що впливають на причину діареї та симптоматику.
При появі захворювання у немовлят не потрібно переривати грудне вигодовування та годування сумішами. Але в першому випадку свій раціон варто переглянути мамі, що годує, а в другому на час відмовитися від введення нових продуктів і більш ретельно стежити за очищенням і обробкою їжі. Дієта при діареї у дітей є обов'язковим етапом.
Слід пам'ятати — якщо цей симптом у малюка супроводжується слабкістю, млявістю, температурою та поганим апетитом, необхідно терміново звертатися до лікаря. Це може бути ознакою цілого ряду патологій. Також необхідно показати немовля лікареві, якщо корекція харчування виявилася неефективною.
Особливості лікування діареї у дорослих
Дорослим також рекомендується поповнити водно-сольовий баланс за допомогою розчинів для регідратації та рясного пиття. Додатково буде потрібно виведення токсинів та продуктів їх розпаду, відновлення мікрофлори кишківника та приймання медикаментів.
Групи препаратів для усунення причин та симптомів діареї у дорослих:
засоби для уповільнення перистальтики;
антибіотики;
спазмолітики;
ферменти;
пробіотики;
сорбенти.
У ситуації, коли пронос супроводжується кров'яними виділеннями, або пероральне приймання препаратів не дає результату, необхідне застосування клізми у складі комплексної терапії. Вона закріплює стілець і сприяє очищенню від токсинів порожнини прямої та сигмоподібної кишки. Краще відмовитись від ідеї самостійно лікувати захворювання, особливо при ризику кишкової інфекції внаслідок бактеріальної етіології, та проконсультуватися з лікарем.
Коли потрібно терміново звертатися до лікаря
У ситуації, якщо лікування діареї в домашніх умовах не дає результату і розлад кишківника не припиняється понад два дні — потрібно проконсультуватися з лікарем. Небезпечні симптоми, що вимагають виклику бригади швидкої допомоги:
судоми;
виникнення галюцинацій;
пожовтіння білків очей;
безперервне блювання та пронос понад дві доби;
гострий біль у животі;
харчове отруєння, спричинене рибними продуктами, грибами та алкоголем;
інші нетипові симптоми.
Дорослі можуть звернутися до терапевта або гастроентеролога. При діареї у дітей потрібно спочатку викликати педіатра.
Як відновити мікрофлору кишківника після діареї
Крім включення до раціону всього, що можна їсти при діареї, необхідно подбати й про додаткову підтримку органів травлення. Відновити мікрофлору кишок можна за допомогою пробіотичних препаратів.
Фактично, пробіотики та пребіотики містять мікроорганізми, які згубно впливають на патогенні мікроорганізми та одночасно сприяють виробленню корисних бактерій. У комплексі з правильним харчуванням вони відновлюють баланс мікробіоти в кишківнику та сприяють прискореному поліпшенню загального самопочуття людини.
Лікування діареї потребує комплексного підходу, про що не слід забувати при виборі методів. Краще відразу звернутися за допомогою до лікарів, особливо якщо йдеться про розлад кишківника у дитини. Також рекомендується дотримуватися правил обробки та зберігання продуктів і слідкувати за гігієною рук, щоб запобігти ймовірності виникнення діареї.
Профілактика розвитку діареї
Враховуючи різноманітну етіологію цього патологічного стану, виділяється низка заходів, які можуть допомогти уникнути його виникнення. Наприклад, у випадку з бактеріями, розлад шлунка можуть викликати зіпсовані продукти з простроченим терміном придатності або неправильними умовами зберігання. Щоб уникнути цього, слід:
ретельно мити руки, посуд і дошку для оброблення їжі;
доводити м'ясо, птицю, а також яйця до повного приготування;
уважно стежити за тим, щоб харчові продукти не залишалися при кімнатній температурі довше, ніж необхідно, та вчасно прибирати їжу в холодильник.
Діарея вірусна може завдати серйозного удару по імунній і травній системах організму. Викликати появу захворювання може розлад кишківника та недотримання елементарних правил гігієни. Часто такий стан ще називають хворобою «брудних рук». Як уникнути недуги:
Максимально захистіть себе від зараження патогенними мікробами (потрібно мити руки, піддавати продукти термічній обробці).
Слідкуйте за терміном придатності продуктів, які купуєте. Необхідно звертати увагу на їжу, яка довше, ніж потрібно, зберігається в холодильнику.
Якщо у вас діагностували функціональну діарею, намагайтеся уникати стресових ситуацій та сильних емоційних навантажень.
Лікувальна дієта при діареї
Харчування при діареї — одна з найважливіших складових під час лікування захворювань кишківника. У комплексі з правильним лікуванням дієта сприяє швидкому одужанню дітей і дорослих і мінімізує ризик ускладнень.
У разі сильного проносу краще відмовитись від вживання їжі в перші кілька годин, підтримуючи тільки водний баланс. Дієтичні продукти слід включати поступово та в міру одужання.
Що можна їсти дитині при діареї:
свіжозварену рисову кашу;
домашні сухарики чи підсушений хліб;
неміцний солодкий чай;
відварену моркву, печене яблуко та інші фрукти, багаті на пектин;
варену картоплю;
вівсяну та гречану кашу;
відварене куряче м'ясо;
нежирну рибу;
банани;
овочеві супи.
Рекомендується виключити молочні продукти, а немовлятам перейти на безмолочні суміші. Для кожного віку малюка мають підбиратись відповідні продукти.
Що можна їсти при отруєнні та проносі дорослим пацієнтам:
продукти з дитячого списку;
овочеві пюре;
знежирений сир;
сухофрукти;
варені яйця.
Обов'язково слід солити продукти. Сіль добре затримує воду в організмі, що в такій ситуації йде на користь і допомагає уникнути зневоднення. Під забороною знаходиться вживання гострої та жирної їжі, смажених страв, свіжої випічки, копченостей та солодощів, алкогольних напоїв.
Ця стаття інформаційна, при появі подібних симптомів обов'язково зверніться до лікаря.