Сонцезахисний крем: як вибирати і правильно використовувати
Шкіра - це бар'єр для проникнення шкідливих речовин в організм. Вона захищає від впливу потенційно небезпечних зовнішніх чинників, однак сама при цьому може сильно постраждати. Наприклад, ультрафіолетове випромінювання, з яким ми стикаємося щодня, згубно впливає на клітини шкіри, може спричиняти їхнє ушкодження, передчасне старіння та апоптоз.
Тому такий важливий захист шкіри влітку, коли сонце більшу частину дня перебуває на піку своєї активності. Індустрія активно працює над створенням засобів для запобігання сонячним опікам та іншим ушкодженням, проте жоден ТОП-10 сонцезахисних кремів не допоможе визначитися з вибором, якщо ви не знаєте типу своєї шкіри, особливостей організму та віку. У статті розповімо, як діє крем від засмаги, які в ньому мають бути інгредієнти та як зрозуміти, що він недостатньо ефективний.
Чому важливо захищати шкіру від сонця
Головне, для чого потрібен сонцезахисний крем - це захистити епідерміс від згубного впливу ультрафіолету. Сонячні промені чинять шкідливу дію на мембрани клітин, викликаючи в них окислювальний стрес і появу великої кількості вільних радикалів. Через це розвиваються такі патологічні процеси:
Фотостаріння. Передчасний апоптоз клітин призводить до погіршення тургору, еластичності шкіри. Утворюються ранні зморшки, шкіра стає більш схильною до пошкоджень. Крім візуального старіння, проблема полягає в руйнуванні захисного бар'єру.
Сонячні опіки. Вплив на шкіру ультрафіолетових променів призводить до формування опіку, який супроводжується характерною клінічною симптоматикою - формуванням бульбашок, сильним почервонінням, болем і свербінням. Згодом верхній шар клітин поступово відмирає, шкіра лущиться і повертає собі здоровий вигляд.
Ризик малігнізації клітин. Будь-який сонячний опік вважається потенційним фактором ризику розвитку злоякісних процесів у шкірі. На їхньому тлі може розвиватися меланома або інші онкологічні процеси. Особливо небезпечні опіки, які виникають у дитинстві, коли шкіра тонка.
Описані негативні ефекти залежать від переважання різних ультрафіолетових променів у загальному випромінюванні. Вони бувають двох типів:
UVA-промені. Для них характерна низька енергія, проте вони легко проникають у глибокі шари шкіри, тому їхня дія призводить до фотостаріння. Провокують розвиток окислювального стресу.
UVB-промені. Пошкоджують тільки поверхневі шари шкіри, призводять до формування опіків, почервоніння та інших поверхневих ушкоджень.
Через комбінований вплив виникає малігнізація, а також розвивається онкологічний процес. Тому шкіра з СПФ і без піддається кардинально різному впливу. Для уникнення описаних ефектів потрібно вчасно потурбуватися про гідний захист.
Щоб зрозуміти, як діє крем для засмаги, потрібно пам'ятати про бар'єрні функції шкіри. Якась частина шкідливого випромінювання затримується власним меланіном, який синтезується у відповідь на контакт із сонячними променями, проте його недостатньо. Крем із СПФ - це додатковий фільтр, який створює на поверхні шкіри захисне покриття, що не дає змоги променям контактувати з епідермісом.
Вибір сонцезахисного крему
Щоб розуміти, як працює SPF, потрібно знати значення двох важливих абревіатур. По-перше, сама абревіатура SPF розшифровується як "фактор захисту від сонця". Вона вимірюється в числових значеннях і описує, наскільки ефективно крем захищає від шкідливих променів:
SPF 15 - здатний заблокувати 93% променів;
SPF 30 - блокує 97% променів;
SPF 50 - блокує 98% променів.
Можна вибрати тільки один ступінь захисту сонцезахисних кремів із представлених. Якщо ви бачите на упаковці SPF 70 і вище, це виключно маркетинг, покликаний впливати на людей, які не розуміються на засобах захисту. Також може здатися, що відповідь на питання, в чому різниця між SPF 30 і 50 - вельми неоднозначна (за різниці в 1%), але навіть одного відсотка шкідливого впливу краще уникнути.
Уже знаючи, що це таке - СПФ, важливо враховувати індекс PA. Він стосується захисту конкретно від УФ-А-променів і представлений у кількох варіантах:
РА+ - мінімальний захист від цих променів, може допомогти за вкрай низької сонячної активності та короткочасного перебування на сонці;
РА++ - помірний захист, такий крем можна використовувати щодня для повсякденного захисту;
РА+++ - якщо ви збираєтеся протягом тривалого часу перебувати на сонці й активно проводити час на природі, краще використовувати такий захист;
РА++++ - необхідний для тривалого перебування в екстремальних умовах (у тропіках або горах).
Ці показники допоможуть вибрати крем, що відповідає вашим потребам і навколишнім умовам.
Крім того, як користуватися SPF, важливо також розуміти, на який ефект від нього слід розраховувати. Це залежить від того, які в складі крему є фільтри. Їх поділяють на дві групи:
фізичні (мінеральні) фільтри - відбивають промені, що потрапляють на шкіру;
хімічні фільтри - сполуки, які поглинають ультрафіолетове випромінювання.
До фізичних компонентів, які зустрічаються найчастіше, відносять:
Оксид цинку. Блокує весь спектр ультрафіолетового випромінювання, у складі крему представлений у вигляді окремих частинок.
Діоксид титану. Найбільше блокує УФ-В-промені, не викликає подразнення, що робить його ідеальним засобом для чутливої шкіри.
Усі ці речовини діють на ультрафіолетові промені, не дозволяючи їм контактувати зі шкірою людини. За основним принципом дії всі креми поділяють на дві групи:
блокуючі - фізично відбивають випромінювання;
екранувальні - утворюють спеціальну захисну плівку, яка поглинає випромінювання.
Отже, як підібрати сонцезахисний крем? Потрібно виходити з його очікуваних властивостей і ваших вимог (наприклад, для чутливої шкіри або в разі акне).
Інгредієнти в сонцезахисних кремах
Безпечний сонцезахисний крем не містить компонентів, які можуть потенційно нашкодити людині. Також він характеризується корисними властивостями. Крім перерахованих фільтрів, безпечний крем від сонця може містити:
антиоксиданти - виробники додають вітаміни Е і С або ніацинамід, які ефективно борються з вільними радикалами;
зволожувальні компоненти - гліцерин, гіалуронова кислота і рослинні добавки;
пом'якшувальні - для додання шкірі м'якості додаються різні олії.
Як вибрати захисний крем від сонця, щоб він не заподіяв вам шкоди - важливе питання. Необхідно уважно вивчати склад перед покупкою.
Компоненти, яких слід уникати
Вплив СПФ на шкіру може бути й негативним, якщо в ньому містяться шкідливі компоненти. Так, фахівці рекомендують віддавати перевагу кремам із фізичними фільтрами, тому що деякі хімічні компоненти можуть завдати шкоди. Серед них:
оксибезон;
октокрилен;
авобензон;
бензофенон.
Найкращі креми на літо варто обирати, заздалегідь вивчивши перелік потенційно небезпечних речовин, щоб використання засобу не призвело до пошкодження шкіри та важких алергічних реакцій.
Правильне використання сонцезахисного крему
Крем для засмаги на сонці має використовуватися за правилами, щоб бути максимально ефективним:
його потрібно наносити на очищену шкіру без макіяжу;
приблизна кількість крему становить два ваших пальці (нанесіть його на їхню внутрішню поверхню і розподіліть цей об'єм по обличчю);
перед нанесенням макіяжу потрібно почекати 20 хвилин.
Вирішити, коли потрібно наносити СПФ, дуже просто. Це необхідно зробити перед виходом на вулицю, а потім оновлювати кожні дві години перебування на активному сонці.
Часті помилки
Часто захист SPF не працює належним чином через неправильне нанесення або недотримання інструкції. Серед помилок, яких часто припускаються:
купувати засіб із низьким захисним індексом - він не рятує від активних сонячних променів і не виконує функцій, для чого потрібен SPF-крем;
обраний крем не має водостійкості - він перестане діяти, щойно ви перший раз спітнієте;
не використовувати крем у дні з низькою сонячною активністю - якщо ви не бачите яскравого сонця, це не означає, що небезпечний для шкіри ультрафіолет зник.
Якщо не допускати перерахованих помилок, ефективність засобу значно збільшиться. Намагайтеся чітко дотримуватися інструкції перед першим застосуванням і переконатися у відсутності алергічних реакцій.
Спеціальні міркування
У тому, як вибрати сонцезахисний крем, є деякі тонкощі, пов'язані з типом шкіри:
для жирної підійдуть засоби легкої текстури, які не утворюють щільну плівку і не належать до потенційно комедогенних;
якщо шкіра з підвищеною чутливістю або атопічними проявами, обирайте крем тільки з фізичними фільтрами, які не містять потенційних хімічних алергенів;
за сухої віддавайте перевагу СПФ з додатковими зволожувальними компонентами.
Також потрібно відповідально підходити до вибору захисних засобів для дитини. Більшість брендів випускає спеціальні дитячі креми - у них м'якший і гіпоалергенний склад, заснований тільки на фізичних фільтрах. Рекомендується використовувати косметику тільки з найвищим показником захисту, оскільки дитяча шкіра ніжніша.
Міфи та помилки
Намагаючись вирішити, які сонцезахисні креми кращі, люди часто стикаються з низкою поширених міфів, через які не лише не отримують захист, а й часто шкодять власній шкірі. Ми зібрали кілька поширених хибних думок і запитань:
Захист від сонця для шкіри необхідний тільки в літній час. Насправді це зовсім не так. Влітку сонце найактивніше, тому люди усвідомлюють необхідність у нанесенні крему (адже можна обгоріти й отримати очевидний опік). Однак це не означає, що в іншу пору року сонячні промені не чинять ультрафіолетового випромінювання. Воно шкідливе для шкіри в будь-яку пору року, тому й захищати її варто цілий рік.
Тривале використання крему призводить до розвитку онкології. Цей міф походить від побоювань, що нанесення на обличчя "хімії" призводить до її постійного пошкодження. Насправді всі компоненти правильно підібраного СПФ безпечні для шкіри, а також захищають її від випромінювання, яке може призвести до меланоми.
Крем потрібно наносити один раз на день у ранковий час. По-перше, за високої сонячної активності правильно оновлювати засіб кожні кілька годин, щоб він працював коректно. По-друге, навіть після періоду активного сонячного випромінювання (після 16:00) необхідно захищати шкіру.
Дітям СПФ не потрібен. Незважаючи на те, що діти рідше обгорають на сонці, а до трьох років їхня шкіра практично не засмагає, вона дуже ніжна і не може виробити природний захист. До того ж вона тонка, а отже, захист має бути постійним.
СПФ не можна застосовувати під час вагітності. Цей міф виник, бо частина діючих речовин справді здатна всмоктуватися в шкіру і проникати крізь гемато-плацентарний бар'єр, тому в період вагітності потрібно особливо уважно ставитися до складу. Вибирайте тільки фізичні фільтри та безпечні діючі речовини.
Якщо використовувати крем, не вийде красиво засмагнути. Питання, чи впливає SPF на засмагу, хвилює всіх, хто не може визначитися, що краще: отримати рівномірний тон шкіри чи потурбуватися про її здоров'я. Можемо вас заспокоїти: ці речі практично не пов'язані. Деяка кількість променів все одно проникає в шкіру, стимулюючи вироблення меланіну, який і формує засмагу. При цьому ви не отримаєте сонячний опік. Інтенсивність пігментації шкіри може бути нижчою, ніж без застосування захисту, проте засмага буде рівномірною і протримається довше.
Існують засоби кращі, ніж SPF-50. Незважаючи на грамотний маркетинг, нічого кращого і якіснішого ще не розробили. Цей індекс вважається найвищим, затримуючи 98% випромінювання.
Якщо шкіра смаглява, СПФ не потрібен. Це дуже небезпечна помилка, тому що навіть смаглява шкіра повністю не захищена від ультрафіолетового випромінювання. При цьому такі люди справді можуть використовувати крем із низьким індексом, однак його все ще потрібно оновлювати кожні дві години.
Сонцезахисний крем можна замінити на тональний засіб з його додаванням. Ні, це так не працює: по-перше, ви не наносите стільки тонального засобу, скільки потрібно СПФ, а по-друге - так крем не стикається безпосередньо зі шкірою. Тому за такого методу нанесення рівень захисту наближається до нуля.
Якщо тіло закрите одягом, використовувати крем не обов'язково. Це не так: одяг чудово пропускає УФ-А-випромінювання, яке провокує фотостаріння і може призводити до розвитку онкологічних процесів. Тому навіть на тіло під одяг потрібно наносити захист, якщо хочете зберегти здоров'я шкіри.
Також не слід залишати засіб, який ви не змогли використати повністю, на наступний рік. Найчастіше термін придатності таких кремів становить 6 місяців. Після цього фільтри перестають ефективно працювати.
Висновок
Вирішувати, які креми від засмаги кращі, повинен кожен сам для себе. Потрібно вибрати відповідні інгредієнти, які не викличуть у вас реакцію (для цього проводиться тестування на алергію), підібрати оптимальний індекс захисту. Поставтеся до вибору відповідально, щоб крем був максимально ефективним. Тільки тоді він забезпечить захист від пігментації та сонячних променів.
Обов'язково дотримуйтесь інструкції і не забувайте про правила: оновлюйте захист кожні дві години, наносьте його навіть під одяг і стежте, щоб він використовувався на чистій шкірі без макіяжу.
Також вивчіть, як вибрати захист від сонця для дітей, щоб запобігти виникненню сонячних опіків. З огляду на те, для чого СПФ потрібен, правильно не орієнтуватися на поширені міфи та використовувати його протягом усього року, а не тільки в літню пору.